Lidé neznalí šachové hry si nedovedou představit, jak adrenalinová může být šachová partie, a dokonce i šachový turnaj. V tomto ročníku došlo na festivalu k nevídané věci, když v posledním kole uzavřených turnajů byly ve hře čtyři velmistrovské normy a dvě normy mezinárodního mistra. A to v předposledním 8.kole již došlo ke splnění jedné normy mezinárodního mistra.

 

 

Uzavřené turnaje jsou velice těžké a pro hráče usilující o normy velmi užitečné. Uzavřený turnaj totiž garantuje možnost získání mistrovské/velmistrovské normy při určitém výkonu. Obrovským přínosem oproti otevřeným turnajům (Open turnajům) je to, že garantuje zúčastněným hráčům devět těžkých partií.

Open turnaje splnění mistrovské/velmistrovské normy negarantují i při dobrém výkonu. Navíc hráči s vysokým ratingem musí v Open turnajích vyhrát první 3-4 partie se slabšími soupeři, pokud se chtějí dostat k soupeřům na stejné či vyšší úrovni. Takže i když takový hráč Open vyhraje, je přibližně polovina jeho soupeřů o dost slabší než v případě uzavřených turnajů. Open turnaje nemají proto pro silné hráče z pozice výkonnostního růstu zdaleka takový význam jako uzavřené turnaje.

To je hlavní důvod, proč pořádáme uzavřené turnaje. V tomto roce se šachový festival skládal ze tří uzavřených a dvou otevřených turnajích. Skvělé obsazení měl velmistrovský A turnaj. Poprvé v něm startovali tři povinní velmistři 2600+ a další silní šachisté. Bohužel týden před festivalem se nám omluvila silná velmistryně z Indie (s mužským IM titulem), protože obdržela od FIDE divokou kartu ke startu na Světovém poháru žen. Její neúčast se nám podařilo na poslední chvíli nahradit. Protože se jednalo o velice silný turnaj, bylo na získání velmistrovské normy zapotřebí uhrát 6 bodů z 9 partií, na zisk normy mezinárodního mistra bylo zapotřebí dosáhnout 4½ bodu.

Velmistrovský B turnaj nebyl tak silně obsazen, a proto zde bylo zapotřebí pro zisk velmistrovské normy uhrát 7 bodů z 9 partií a na zisk normy mezinárodního mistra 5½ bodu. Ve třetím uzavřeném turnaji se hrálo o normu mezinárodního mistra, kde bylo na její splnění nutné získat 6½ bodu z 9 partií. Celkem hrálo v uzavřených turnajích 30 šachistů, z toho 27 titulovaných (8 velmistrů, 8 mezinárodních mistrů, jedna mezinárodní velmistryně a 10 FIDE mistrů). Kromě českých šachistů zde hráli šachisté z Indie, ze Slovenska, z Německa, z Rakouska, z Ukrajiny, z Izraele, z Polska, z USA a z Islandu.

Velmistrovský A turnaj vyhrál velmistr Alexander Donchenko z Německa před velmistrem Antonem Korobovem z Ukrajiny a nositelem slavného šachového jména mezinárodním mistrem Orem Bronsteinem z Izraele. Or Bronstein splnil velmistrovskou normu, stejně jako Patryk Cieslak z Polska splnil normu mezinárodního mistra. Velmistrovská norma unikla o půl bodu v turnaji výborně hrajícímu mezinárodnímu mistru Filipovi Haringovi ze Slovenska, když v posledním kole "jen" remizoval.

Ve velmistrovském B turnaji uspěl český talent mezinárodní mistr Štepán Hrbek, který ho ziskem 7 bodů z 9 partií vyhrál a tím také splnil normu mezinárodního velmistra. Druhé místo patřilo FIDE mistrovi Robertu Ernstovi z Rakouska, který splnil již v 8.kole normu mezinárodního mistra. V posledním kole bojoval o splnění velmistrovské normy, ale porážka s mezinárodním mistrem Ondřejem Švandou mu vystavila stopku. Třetí místo obsadil mezinárodní mistr Anuj Shrivatri z Indie.

Uzavřený mistrovský turnaj vyhrál suverénně s 1½ bodovým náskokem mezinárodní mistr Audi Ameya z Indie. Druhé místo patřilo FIDE mistrovi Nicu Marakovitsovi z Rakouska, který až do posledního kola bojoval o splnění normy mezinárodního mistra. Nepodařilo se mu ale porazit mezinárodního velmistra Vítězslava Rašíka, a tak i on zůstal půl bodu za získáním normy mezinárodního mistra. Na třetím místě skončil mezinárodní mistr Apoorv Kamble z Indie. Velice slibně měl turnaj rozehraný táborský FIDE mistr David Hák, ale nevyšel mu závěr turnaje. Škoda.

Splnění dvou norem mezinárodního velmistra a dvou norem mezinárodního mistra je pro náš festival velkou odměnou, ale i reklamou.

Nyní k otevřeným turnajům. Všechny turnaje (včetně uzavřených) se hrály v komfortních prostorách Clarion Congress Hotelu****, kde jsme díky klimatizaci ani nezaznamenali, že venku byly teploty i 37°C. Všechny partie ve všech turnajích se přenášely on-line na internetu s desetiminutovým zpožděním a zároveň se analyzovaly pomocí statistického screeningového nástroje FIDE.

V Open A turnaji startovalo celkem 76 šachistů z ČR, Německa, Rakouska, Slovenska, USA, Islandu, Maďarska, Chorvatska, Islandu, Švýcarska, Ukrajiny, Polska a Švédska. V turnaji zvítězil favorizovaný mezinárodní mistr Yevgeniy Roshka z Ukrajiny před velmistrem Petrem Veličkou a domácím Zdeňkem Vybíralem. Co se týká našich mladých svěřenců, tak nás velmi potěšil svými výkony Kája Švejda, který obsadil parádní 7.místo. Ani naši další svěřenci se neztratili. Na 35.místě se umístil Zdeněk Chval, který možná nemusel tolikrát remizovat.

Na 39.místě skončil Saša Gregor, který si polepšil o 16 míst oproti nasazení. Saša nedotáhl do úspěšného konce některé dobře rozehrané partie, ale to je o větších zkušenostech. Na 44.místě se umístil David Smola. David nebyl se svým výsledkem zjevně spokojen, ale já bych to neviděl tak černě. Má určitě větší potenciál a ne vždy se zadaří, to ke sportu obecně patří. Den před turnajem si zlomil palec na noze a to samozřejmě nepřispělo k jeho herní pohodě.

Zbývající naši mladí sbírali v tak těžkém turnaji zkušenosti. Na 55.místě skončil Nicolas Čech a na 68.místě Karim Mountassir. Oba si přitom připsali body do svých ratingů. Hodně těžký byl turnaj pro Daniila Yurchenka, který naopak body odepisoval.

Open B turnaji startovalo celkem 61 šachistů z ČR, USA, Azerbajdžánu, Rumunska a Německa. Turnaj vyhrál Nathan Zeigler z USA před Ali Naghiyevem z Azerbajdžánu a Jáchymem Fadrným. V turnaji startovalo mnoho našich mladých svěřenců. Nejlépe se vedlo Petrovi Peškovi na 26.místě, Kryštofovi Paulíkovi na 29.místě, Adamovi Herálovi na 30.místě, Jirkovi Novákovi na 32.místě, Ondrovi Chadimovi na 35.místě, Ondrovi Smolovi na 39.místě a Tomáši Dvořákovi na 41.místě.

Hodně spokojený musí být Erik Rychlý, který obsadil 46.místo, avšak nehrál poslední dvě kola a připsal si v ratingu 75 bodů. Na 48.místě skončil David Herál, na 51.místě Andrii Mordach, na 52.místě Sam Klenka a na 53.místě Jan Brejcha. Celý turnaj nemohli absolvovat Miško Pribyš, Ríša Haupt a Eliška Hauptová. Na turnaji se nedařilo Olehovi Yurchenkovi. Zajímavostí turnaje byla účast profesora matematiky Davida I. Kennedyho z pensylvánské univerzity a jeho čtyř žáků (s dalším zajímavým jménem Alanem Williamem Eisenhourem).

Výsledek festivalu považujeme za skvělý, splnění dvou velmistrovských a dvou mistrovských norem na jediné akci patrně nemá obdoby. Všichni zúčastnění si výborně zahráli v příjemném prostředí a co více chtít.

Závěrem musíme poděkovat panu Yurchenkovi s přípravou turnaje, paní Hauptové a panu Smolovi s prezencí a panu Smolovi, Zdeňkovi Chvalovi a panu Peškovi s úklidem hracích prostor a šachového materiálu po skončení festivalu. Také samozřejmě Jihočeskému kraji, statutárnímu městu České Budějovice, Teplárně České Budějovice, a.s. a Elišce Richtrové a Šachovému svazu České republiky za finanční podporu festivalu.

 

      

 

Joomla Plugins