Ve dnech 27.dubna až 5.května 2024 probíhal v naší nové klubovně turnaj v praktickém šachu. Tento turnaj společně s šachovým festivalem České Budějovice jsou jediné turnaje v našem kraji, kde se hraje tempem 2x 90 minut / 40 tahů + 30 minut do konce partie + 30 sekund za každý provedený tah

Každý den se hraje jen jedna partie, tedy bez neoblíbených a problémových dvoukol. Je to tedy nejvyšší možná kvalita, kterou můžeme šachistům našeho kraje nabídnout. Naši mladí šachisté ji k naší velké radosti hojně využívají. Zato starší zkušení šachisté se mladých talentů bojí, a tak až na několik stálých odvážlivců se těmto turnajům ke své škodě vyhýbají.

V letošním roce se turnaje zúčastnilo celkem 30 šachistů, což byl pro naši klubovnu ideální počet. Celkem v turnaji startovalo 9 dospělých a 21 mladých šachistů. Mladí si vedli dobře. Turnaj vyhrál Sebastian Placer (QCC). Sebík vyhrál turnaj již potřetí. Na 2.místě se umístil jediný zahraniční účastník Radovan Hurtuk a třetí místo patřilo dalšímu mladíkovi Lukáši Píchovi (SK Veselí nad Lužnicí).

Na 4.místě se umístil další trojnásobný vítěz turnaje František Hostička (Sokol Kolín). Další mladíci se umístili na 5.místě Matěj Slabý (ŠACHklub Tábor) a 6.místě Kája Švejda (QCC). Na 7.místě skončil Eda Nejdl (QCC) a pak následovali další mladíci. Největší překvapení na 8.místě Karim Mountassir (QCC) a na 9.místě Saša Gregor (QCC). Saša může být také velice spokojen, protože se v turnaji potkal se všemi nejtěžšími soupeři (až na Fandu Hostičku) a získal tak velice cenné zkušenosti.

Na 10.místě skončil Ladislav Kukačka (SK Olympia České Budějovice). Pochválit musíme i další naše mladé šachisty. Jmenovitě Nicolase Čecha (14.místo), Jirku Nováka (15.místo), Vojtu Vítka (16.místo), Ondru Chadima (19.místo) Tomáše Dvořáka (20.místo), Daniila Yurchenka (21.místo), Kryštofa Paulíka (22.místo), Petra Peška (24.místo), Richarda Haupta (25.místo) a Marii Petrášovou (26.místo).

Ti všichni si připsali ratingové body. Přitom Jirka, Ondra, Tomáš a Maruška hráli svůj první turnaj v praktickém šachu a díky zisku minimálně 3 bodů, obdrží všichni svůj mezinárodní rating. Kuriozitou bylo, že Maruška svojí první partii v praktickém šachu při tomto standardním tempu prohrála překročením času.

Cenné zkušenosti získali také Erik Rychlý, Adam Herál, Sam Klenka a David Herál. Děkujeme všem za účast. Vážné partie s těžkými soupeři a jejich rozbor s trenérem je nejefektivnější a dá se tvrdit i jediná cesta k zlepšování se.