V neděli 28.1. 2024 bylo na pořadu poslední 7.kolo základní skupiny A 2.divize. Za soupeře jsme měli nejsilnější tým skupiny, a to ŠA VŠTE. Naše situace byla ztížena tím, že jsme v předešlém kole nepříjemně prohráli s týmem Royalu B.

 

Před zápasem bylo jisté, že do finálové skupiny postoupí náš tým i tým ŠA VŠTE, který byl doposud bez porážky. Šlo ale o hodně, protože výsledky ze základní skupiny se započítávají i do finálové skupiny a postoupit s dvěma porážkami by velmi snížilo šance našeho týmu na postup do 1.divize.

Do zápasu jsme nastoupili oslabeni, náš soupeř byl ale oslaben ještě více, protože z prvních 4 hráčů soupisky nastoupil jen jeden. I tak byl soupeř na předních šachovnicích silný a naše šance byla v tom, že když soupeře na prvních šachovnicích udržíme, tak vzadu jsme na tom byli zase lépe my.

Jako první vyhrál Marek Svoboda, který přehrál šikovného talentovaného mladého soupeře. Bohužel oproti očekávání prohrál na 8.šachovnici Vítek Předota. Já jsem dohrál jako třetí. V průběhu střední hry se mi podařilo zpasivnit figury soupeře. Nabídku remízy jsem odmítl, protože stav zápasu byl ještě nejasný a říkal jsem si, že v obtížné pozici se budou soupeři hůře hledat dobré tahy. Pomalu jsem utahoval šroubky, až soupeř nereagoval správně, přišel o figuru a partii vzdal. Prohrál Eda Nejdl na 1.šachovnici, který hrál hodně dlouho na všechny výsledky, ale nepřesnost ho stála bod.

Stav byl 2:2. Špatně to vypadalo se Sašou, který hrál příliš pasivně. Divoké to bylo u Beáty, kde se obě soupeřky snažily hrát aktivně. Kája byl pod tlakem, když jeho soupeř měl nepříjemného postouplého pěšce a Kája byl donucen dát za jeho likvidaci kvalitu. Roman za mnou přišel, zda má přijmout remízu, že má málo času do časové kontroly. Jeho pozice byla ale zjevně lepší, hrála se již koncovka, a tak jsem Romanovi řekl, že má hrát dál.

Roman Klimeš časovku nakonec zvládl a koncovku dotáhl do kýžené výhry. Kapitulovat musel Saša Gregor, který kvůli pasivitě svých figur neměl šanci přežít, i když to jeho soupeř nehrál úplně přesně. Stav byl 3:3 a šlo do tuhého. V tu chvíli jsem to neviděl s námi moc růžově, protože jsem počítal s tím, že Kája partii neudrží, a Beáta divokou pozici zremizuje.

Pak přišla skvělá zpráva, protože Beáta Havelková se svým útokem uspěla a vyhrála. To znamenalo, že zápas již nemůžeme prohrát. Pevnost také postavil Kája Švejda, který koncovku věž + střelec proti dvěma věžím při pěšcích na obou stranách udržel a remizoval a tím pečetil naši výhru v zápase: QCC České Budějovice D – ŠA VŠTE 4½:3½. Byl jsem do toho zápasu tak ponořen, že jsem si uvědomil, že mám udělat nějaké fotky až když bylo po zápase.