Mistrovství Evropy mládeže 2019 v Bratislavě

Dlouho očekávaný vrchol naší mládežnické sezóny je tu. Ve dnech 1. - 10. srpna v Bratislavě probíhá Mistrovství Evropy mládeže. Z našeho klubu se turnaje účastní hned 4 mladí hráči. Pokusím se Vám turnaj přiblížit z místa konání.

 

Článek bude průběžně aktualizován.

 

1.8.2019

Naši mladí hráči před turnajem intenzivně pilovali své znalosti pod dohledem pana IM Richarda Biolka a Jiřího Havlíčka na šachovém kempu v Měruši. Po kempu měli 3 dny na odpočinek a 1.8.2019 vyrážíme na cestu. Jedeme přes Rakousko. I přes nutnost dálniční známky je to výhodnější a rychlejší. Cestu jsme zvládli všichni v pohodě za cca 3,5 hod. To je srovnatelné nebo ještě rychlejší než cesta do jiných oblíbených šachových destinací jako jsou Kouty nad Desnou, Krnov, Zlín, Harrachov nebo Varnsdorf. Parkování v Bratislavě není jednoduché, ale máme kliku. Někdo odjíždí a my parkujeme luxusně přímo před Študentským domovom Jura Hronca, kde je ubytována slovenská a česká výprava. Dostáváme od pana Piska a pana Šimáčka první informace, klíče od pokoje a akreditační karty, které budeme muset mít u sebe, aby nás vpustili do hracích prostor. Máme dvojlůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou po rekonstrukci a vypadají solidně. Snídaně, obědy i večeře máme zajištěny v jídelně, která je přímo v areálu koleje. Po ubytování vyrážíme na večeři a po ní na informativní schůzku pro doprovody. Dozvídáme se organizační pokyny. Například to v kolik nás zítra odvezou organizátorem zajištěné autobusy k 3 km vzdálenému areálu Incheby, kde se turnaj odehrává. Téma autobusů je zde docela zajímavé. Čekací doba je 15 min. Pokud tuto dobu někdo prošvihne, tak bude zkontumován. Výjimkou by měly být oficiální autobusy. Pokud dojde k nějaké nehodě, či zácpě a oficiální organizátorem zajištěný autobus přiveze hráče později, tak neprohrají a soupeř na ně musí počkat. Některé informace zatím k dispozici nejsou. Např. budou si hráči moct vzít do hrací místnosti penál s tužkami, či vlastní vodu? Bude smět doprovod dovnitř udělat fotky foťákem či mobilem? Zdá se, že v boji proti podvádění se dost přitvrdilo a tak se necháme překvapit, jak to zítra před prvním kolem proběhne. Kromě toho pan Pisk bude řešit prodloužení výdeje večeří. Ty jsou plánovány na 18:00 - 20:00, ale reálně hrozí, že je řada hráčů nestihne. Jinak na koleji je k dispozici internetová WiFi síť eduroam. Takže studenti, kteří mají do této celoevropské sítě přístup, se mohou zdarma připojit.

Díky blízké geografické vzdálenosti Bratislavy a vstřícnému přístupu slovenského šachového svazu je česká výprava opravdu početná - 101 hráček a hráčů v celkem 12 kategoriích a k tomu jejich doprovody. Z Šachové univerzity QCC zde hrají:
Beáta Havelková (Girls 12 - FIDE ELO 1360 - 66. nasazená z 96 hráček)
Daniela Nagyová (G14 - 1445 - 81/99)
Sebastian Placer (U16 - 2083 - 70/127)
Ladislav Nagy (U16 - 2081 - 71/127)

Jako doprovod je tu Daniel Placer s kompletní rodinou (Ti to vzali zodpovědně) a Ladislav Nagy starší. Beátku přivezl a nakonci odveze pan Stanislav Havelka.
Danielka, Sebík a Láďa jsou připravováni na dálku panem IM Richardem Biolkem. Beátka se díky úspěchu na MČR dostala do týmu vedeného na místě oficiálními reprezentačními trenéry - konkrétně do péče paní Movsesjanové. Ti se budou o Beátku starat i mimo šachovnici, včetně doprovodu od ubytování do hracích prostor a zpět. Tak uvidíme, jak se s ní budeme vídat.


Z jižních Čech jsme tu zaznamenali řadu známých tváří:

Dorota Veverková (G12 - 77/96)
Martina Šťastná (G14 - 1654 - 59/99)
Anna Tůmová (G18 - 1722 - 64/72)

Veverka Max (U8 - 1151 - 39/92)
Daniel Pražák (U12 - 1738 - 90/160)
David Hák (U14 - 2082 - 50/159)
Manvel Asatryan (U16 - 1830 - 113/127)
Ondřej Fuciman (U16 - 1797 - 118/127)
Jan Miesbaeur (U18 - 2399 - 17/109)
Matyáš Zeman (U18 - 2235 - 58/109)

(Snad jsem nikoho neopomněl.)

Nejvýše nasazeným jihočechem je Honza Miesbauer. Mezi favority hráči z našeho regionu nepatří, ale určitě to bude skvělá příležitost poměřit síly s Evropskou elitou.
Všem budeme držet pěsti a uvidíme, jak si povedou.

A jaký si dáváme před turnajem cíl?
Nechci zůstat jen u nekonkrétního a alibistického, že nám jde hlavně o to, aby hráči odehráli kvalitní partie.
Já osobně bych považoval za úspěch, kdyby hráči odehráli turnaj s výkonem rovným nebo vyšším než je jejich stávající FIDE ELO. Tak uvidíme.

2.8.2019 - pátek, 1. hrací den

Cesta na místo konání turnaje začala menším dobrodružstvím. Jeden autobus cca třicetičlenné skupině těsně ujel, protože skupina dlouho čekala před budovou, ale autobus odjížděl z druhé strany budovy. Panu Piskovi se ale podařilo zajistit náhradní autobus. Ten dorazil po 45 minutách čekání, ale díky velkým rezervám jsme v pohodě stihli i slavnostní zahájení.

U vstupu do hracích prostor je řada lidí s označením SECURITY s ručními scannery pro detekci kovů. Zatím si nás nevšímají, možná scanovali jen některé děti. Procházíme do hracího sálu. Je obrovský. Budou zde hrát všechny kategorie. Tedy všech cca 1300 hráčů. Uvnitř to na mne "dýchlo". Byť už jsem znal atmosféru z Mistrovství Evropy 2016 v Praze, tak mne opět ohromilo to množství lidí s dresy všemožných států. Moc hezký pohled. A jsem rád, že máme tu možnost to zažít.

Od organizátorů se v rámci slavnostního zahájení dozvídáme další detaily. Doprovody mohou být v sále prvních 10 minut po zahájení. Mohou si udělat fotky i za pomoci mobilů. V sále jsou velké hodiny. Po uplynutí 10 min, musí doprovod sál opustit. Po uplynutí 4 hodin od začátku kola organizátoři otevřou časové okno 10 min, kdy se doprovod může jít podívat dovnitř, jak si vedou ti, co ještě hrají. Hráči nesmí mít u sebe v sále žádnou elektroniku (mobil, hodinky apod.), psát mohou jen oficiální tužkou s logem šampionátu, která je připravena na každém hracím místě. Ohledně vody jsem informaci nezaznamenal. Organizátor připravil podél okrajů sálu místa s vodou s citrónem a s kelímky. A tak přinesené lahve s vodou radši necháváme u mně v baťohu a děti si nalévají vodu "oficiální".

Kolo bylo odstartováno přesně v 15:00. Udělali jsme fotky a šli si sednout do jednoho ze dvou sousedních obrovských sálů s nápisem CATERING. Míst k sezení je tu mnoho. Velká část partií je přenášeno online a tak zde řada lidí sleduje mobily, tablety a notebooky. Čekání si zpříjemňuje komunikací s dalšími doprovody.

Po cca 3 hodinách dohrála Beátka.
G12: Siekanska Maria (1677, Polsko) - Havelková Beáta (1360) ... 1:0
Beátka: Se soupeřkou už jsem jednou hrála a prohrála jsem. A tak jsem měla příležitost k odvetě. Hrála jsem cca 3 hodiny. Zahájení jsem zvládla docela dobře. Pak jsem měla útočit, ale místo toho jsem hrála pasivně. Soupeřka toho nejdřív nevyužila, ale po mém druhém přehlídnutí dobrého plánu začala tlačit v centru a já jsem přehlídla vidličku.

Po 3:25 hod dohrála Danielka.
G14: Nagyová Daniela (1445) - Shuqja Klean (1829, Albánie) ... 1:0
Danielka: Z partie mám dobrý pocit. Od začátku se vyvíjela v můj prospěch. Na konci jsem soupeřku zlomila taktickým úderem.

Po 5:05 hod dohrál Láďa.
U16: Nagy Ladislav (2081) - FM Sahidi Samir (2366, Slovensko) ... 0:1
Láďa: Zahájení jsem nezahrál dobře. Pak jsem se z toho dostal, ale stálo mě to hodně času. Partie se pak dostala do koncovky, kterou jsem nakonec kvůli dlouhé časové tísni prohrál.

Po 5:10 hod dohrál Sebík.
U16: Svane Frederik (2383, Německo) - Placer Sebastian (2083) ... 1:0
Sebík: Ve střední hře jsem měl hrát více aktivně. Stál jsem trochu pasivně. Pak jsem zahrál dva špatné tahy jezdcem a bylo to prohrané.

Odehráním partie dobrodružství neskončilo. Máme kliku, že kluci dohráli tak, že jen taktak stíháme autobus ve 20:15 od areálu Incheby. A spekulujeme, jestli ještě bude otevřená jídelna. Autobus je narvaný výpravami z různých zemí ubytovanými v různých hotelích. Autobus dělá okružní jízdu po hotelech. Je to jak na dovolených, kdy autobus rozváží turisty z letiště do hotelů. Sledujeme cestu autobusu na navigaci a trajektorie je pěkná motanice po Bratislavě. Cesta do 3 km vzdáleného hotelu nakonec trvá přes 45 minut. Do jídelny dorážíme až po 21. hodině. Pan Pisk naštěstí přemluvil někoho z personálu, že na nás počkali. Když po večeři vycházíme z jídelny, tak potkáváme další skupinu, která právě dorazila. Je v ní i Matyáš Zeman. Ti mají smůlu. Jídlo už žádné nezbylo a jídelna už nevydává :-(. Jsem zvědavý, jak to bude probíhat v dalších dnech.


První den jsme přežili. Organizačně věřím, že si to ještě "sedne". Danielka dneska výborný výsledek. Mrzí mne Láďova porážka. Dlouho stál dobře, vedl o pěšce a věřil jsem, že vyhraje. Ale hrát dlouhé desítky tahů na 1 minutě je náročné. Snad se mu podaří s časem v dalších kolech pracovat lépe.


3.8.2019 - sobota, 2. hrací den

Ráno nechávám děti vyspat co nejdéle, aby síly vydržely až do konce dlouhého turnaje. A tak chodíme na snídaně zhruba 30 min před koncem výdeje. Snídaně byly první dva dny formou švédkého stolu. Ale česká a slovenská výprava je, zdá se, hladovější než se čekalo a tak není výběr a jídlo dochází. Od zítra prý budou místo švédských stolů talíře s připraveným jídlem.

Příprava s panem Biolkem probíhá podle plánu. Jen trochu bojujeme s výpadky spojení (a to ať už jedeme přes místní eduroam síť nebo přes mobilní data).

Pořídili jsme si pěkné bílé dresy s českou vlajkou, logem ŠSČR a nápisem CZECH REPUBLIC a na zápas vyrážíme nově oděni. Slibujeme si od toho, že s novými dresy kvalita hry raketově stoupne vzhůru :-)

Cesta autobusem proběhla v pohodě. Autobus počkal pro jistotu o 5 min déle, kdyby se někdo opozdil. Dozvídáme se, že včera jedno malé děvče mělo v baťůžku mobil. Kontrola to zjistila, když děvče vycházelo z hracího sálu. Její výsledek byl zkontumován pro soupeřku.

Děláme společné fotky v nových dresech. Zítra musíme včas najít Beátku a udělat je i s ní.

Včera hráli na online Beátka, Sebík a Láďa. Dnes si to vyměnili a na onlinech hraje jen Danielka.
Jdeme na to.

Po 3:10 hod dohrála Danielka.
G14: Tsotsonava Elene (1874, Gruzie) - Nagyová Daniela (1445) ... 1/2:1/2
Danielka: Měla jsem dvojici střelců, která útočila na krále a omezovala soupeřčiny figury. Zesílila jsem útok na krále zdvojením věží a obětí střelce za rozbití pešcového krytu krále.
Dostala jsem se do vyhrané pozice. Mohla jsem dát 4-tahový mat. Dokonce jsem ho před tím i počítala, ale v kritickou pozici jsem na něj zapomněla.
I tak byla pozice vyhraná a v koncovce dámy proti věži s pěšci na obou stranách jsem mohla soupeřčina pěšce postouplého na 7. řadu vyšachováním získat, ale neviděla jsem to a partie skončila remízou v situaci, kdy jsem mohla věčně šachovat.

Po 4:10 hod dohrál Láďa.
U16: Martirosyan Ara (1921, Česká republika) - Nagy Ladislav (2081) ... 1/2:1/2
Láďa: Ze zahájení jsem vyšel trochu lépe a celou partii jsem tlačil, ale soupeř se dobře bránil a partie nakonec po dlouhém boji skončila remízou.

Po cca 5:00 hod dohrál Sebík.
U16: Placer Sebastian (2083) - Woltery Nicolai (1918, Anglie) ... 1:0
Sebík: Ze zahájení jsem vyšel s lepší pozicí a pěšcem víc. Pak jsem získal druhého pěšce. Později soupeř musel obětovat kvalitu, abych neuplatnil své dva volné pěšce. Nakonec jsem soupeře přetlačil.

Jako poslední z našich dohrála po 5:30 hod dlouhé bitvě Beátka.
G12: Havelková Beáta (1360) - Tran ALva Ling (1735, Švédsko) ... 0:1
Beátka: Partie se dostala do vyrovnané věžovky, ve které jsem udělala chybu. Soupeřka to mohla vyhrát, ale příležitost nevyužila a dala mi možnost partii zremizovat. Já jsem se rozhodla jít do dámy špatným pěšcem a díky tomu soupeřce zbyli v dámské koncovce dva pěšci navíc. Soupeřce se podařilo vyměnit dámy a já se po 5:30 hod vzdala.

Poučeni ze včerejší jízdy autobusu jsme dnes vyrazili na kolej procházkou. Cesta vede přes most s UFO kavárnou nahoře a s krásným výhledem na Bratislavský hrad. Prošli jsme pár pěkných historických uliček. Ke koleji jsme dorazili za 45 minut i přestávkami na focení. Beátka se svezla na kolej s někým autem, protože jinak by neměla šanci večeři stihnout.

Dnes dosáhl výborný výsledek Sebík. 3/4 partie sehrála výborně i Danielka, škoda chyb v závěru, kterými silné soupeřce darovala půl bodu. Blízko úspěchu byla i Beátka. Se silnou soupeřkou dokázala dlouho držet krok a půlbod nebyl daleko.

 

4.8.2019 - neděle, 3. hrací den

Do jedné hodiny jsem psal článek, ráno budíček v 7:00 a hurá stahovat partie soupeřů. Na odpočinek není moc čas. Ale děti se snažíme udržet v pohodě. Proto jsem přivítal, že snídaně jsou ode dneška skutečně formou talířů. Aspoň si děti mohou pospat déle a nemusíme se bát, že na ně nezbyde jídlo. Turnaj bude ještě dlouhý a síly budou ubývat.

Placerovi to vzali opravdu zodpovědně a vyrazili dnes do kostela přimluvit se za naše hráče. Tak uvidíme, zda to pomůže.

V hrací místnosti před zápasem děláme společné fotky i s Beátkou a jdeme na to. Na onlinech je dnes Sebík, Láďa a Danielka.

Po 2:50 hod dohrála Danielka.
G14: Nagyová Daniela (1445) - Hakobyan Astghik (1916, Arménie) ... 0:1
Danielka: Soupeřka mi odbočila v zahájení z přípravy a já jsem nezareagovala správně a držela jsem se původního plánu. To byla chyba a dostala jsem se do horší pozice a pak už to šlo od desíti k pěti a prohrála jsem.

Po cca 3:15 hod dohrál Sebík.
U16: Placer Sebastian (2083) - FM Dudin Gleb (2314, Rusko) ... 0:1
Sebík: Přesto, že jsme se trefili do zahájení, tak se soupeř nenechal zaskočit. Ukázal svou kvalitu a strategicky mě přehrál.

Po 4:05 hod dohrál Láďa.
U16: Nagy Ladislav (2081) - Maravic Ivan (1934, Chorvatsko) ... 1/2:1/2
Láďa: V zahájení jsem stál lépe, ale místo abych usiloval o velkou výhodu, tak jsem spokojil s výhodou malou. Tu se mi ale nepovedlo uplatnit a partie skončila remízou.

Kdy dohrála Beátka se mi zjistit nepodařilo.
G12: Sismeiro Sofia (1150, Portugalsko) - Havelková Beáta (1360) ... 0:1
Beátka: Zahájení se vyvíjelo podle mých představ. Soupeřka zahrála nepřesný tah, ale já jsem ho nevyužila. Pak jsem začala útočit, získala dva pěšce a vyhrála jsem koncovku.

Pořadatelé zajistili na koleji slíbenou WiFi. Každý pokoj dostal přístupové údaje fungující pro jedno zařízení. Zdá se, že WiFi funguje stabilně.

Dneska plně zabodovala Beátka. Danielce a Sebíkovi to nevyšlo. Láďa podobně jako v předchozím kole tlačil, tlačil, ale soupeře nepřetlačil.

 

5.8.2019 - pondělí, 4. hrací den

Ráno nás čekalo další překvapení na snídani. Čas pro snídaně se o 30 minut zkrátil, ale nikdo nám nic neřekl. Na snídani jsme dorazili o cca 5 min po novém limitu. Ale nebyli jsme sami. Kuchařka nám vyšla ochotně vstříc a přidělala nám párky. Budeme muset sledovat všechny nástěnky. Na jedné z nich byl zkrácený čas pro snídaně a naopak prodloužený čas pro večeře (do 21:00) uveden.

V hrací místnosti před zápasem děláme společné fotky všech jihočeských hráčů. Na onlinech je dnes Sebík a Láďa. Sedí opět bok po boku.

První dohrála Beátka.
G12: Havelková Beáta (1360) - Bargan Victoria (1574, Moldavsko) ... 0:1
Beátka: Příprava vyšla dobře, ale místo útoku jsem vyměnila dámy a dostala se do remízové věžové koncovky. V ní jsem udělala chybu a ztratila pěšce. Pozice už nešla zachránit a tak jsem se vzdala.

Po 3:00 hod dohrála Danielka.
G14: Ruseva Eva (1796, Bulharsko) - Nagyová Daniela (1445) ... 1/2:1/2
Danielka: Partie se vyvíjela lépe pro soupeřku. Pak se mi podařilo situaci zamotat. Soupeřka nezaregovala přesně. Dostala jsem se dokonce do vyhrané pozice, ale nevšimla jsem si jí a partie skončila remízou.

Po cca 3:20 hod dohrál Sebík.
U16: Vujovic Savo (1994, Černá Hora) - Placer Sebastian (2083) ... 0:1
Sebík: Ze zahájení jsem stál s černými výborně. Soupeř nehrál moc aktivně, snažil se hlavně o výměnu figur. To se mu vymstilo. Postupně jsem převzal iniciativu a získal jsem dva pěšce. Když bylo jasné, že získám třetího pěšce, tak se soupeř vzdal.

Po 5:00 hod dohrál Láďa.
U16: Antal Jakub (1963, Slovensko) - Nagy Ladislav (2081) ... 0:1
Láďa: Po zahájení jsem stál o něco hůř. Soupeř to ale nezahrál dobře a skončil jsem v trochu lepší koncovce, kterou jsem díky chybám soupeře nakonec vyhrál.

Dneska Sebík a Láďa získali cenný bod. Zasloužili si tím silnější soupeře. Zítra oba čekají FM-ka. Danielky půlbod proti další silné soupeřce se počítá, ale škoda, že si nevšimla vítězného tahu ve 49. tahu, tedy jeden tah před přijetím remízy. Darovala další soupeřce půlbod. (Partie stažitelná z chess-results obsahuje chybu v zápisu ve 26. tahu a ani není kompletní.) Beátce to dneska nevyšlo. Tak snad zítra proti Bulharce.

 

6.8.2019 - úterý, 5. hrací den

Organizační věci už si "sedly" a vše se dostalo do režimu rutiny. Autobus má plánovaný odjezd od kolejí ve 14:10. Odjíždí ve 14:15. Před 14:30 jsme v hrací místnosti a máme půlhodinovou rezervu. Po zápase chodíme na autobusy zajištěné organizátorem. Ty odjíždí každých cca 30 minut.

Ještě bych se vrátil k tomu, jak zde probíhají kontroly elektronických zařízení. Do hrací místnosti jsou vpuštěni všichni s akreditační kartou. Při vstupu se žádná elektronika netestuje. Po 10 minutách hry jsou doprovodné osoby vykázány. Když pak hráči odchází z hrací místnosti, tak jsou scanováni SECURITY týmem. Musí roztáhnout ruce a jsou scanováni ručním scanerem zepředu. Pak se otočí a jsou scanováni i zezadu. Pokud scaner zapípá, tak musí ukázat obsah kabelky či baťohu. Bez kontroly neprojde nikdo. Myslím, že intenzita kontrol dala všem jasný signál a podvádět zde nikoho ani nenapadne.
Organizátoři to jistí ještě tím, že posunuli přímé přenosy o 15 min. Člověk sleduje online a vidí stav, který byl na šachovnici před 15 minutami. Až v momentě ukončení partie tam okamžitě naskočí všechny zbývající tahy až do konce partie.

Dnešní kolo komentuje přímo na místě pro European Chess TV GM Ján Markoš, autor známé knihy "Pod hladinou". 

Na onlinech máme opět Sebíka a Láďu a i dnes sedí přímo vedle sebe.

První dohrála za 1:45 hod Danielka.
G14: Nagyová Daniela (1445) - WCM Zavivaeva Emilia (1740, Rusko) ... 0:1
Danielka: Soupeřka mne překvapila zahájením. Povedlo se mi, aby měla soupeřka narušenou pěšcovou strukturu na obou křídlech. Myslela jsem si, že to mohu využít. Vyjela jsem dámou na královské křídlo a na dámském křídle jsem obětovala jezdce za dva pěšce. Tím mně tam zbyli tři spojení pěšci a+b+c a soupeřka měla nejbližšího pěšce na d sloupci. Střelec na b5 zajišťoval, že soupeřka nebude moct udělat rošádu. Ale ta oběť byla nekorektní a navíc jsem si nechala chytit předčasně vyvinutou dámu a bylo po partii. 

Láďova partie skončila po 3:05 hod.
U16: Nagy Ladislav (2081) - FM Degraeve Remy (2337, Francie) ... 0:1
Láďa: Po zahájení jsem stál docela dobře, ale poté jsem udělal pár chyb a prohrál jsem.

Po cca 4:00 hod dohrál Sebík.
U16: Placer Sebastian (2083) - FM Sorensen Hampus (2356, Švédsko) ... 0:1
Sebík: Ze zahájení jsem vyšel mírně lépe. Ve střední hře jsme hráli každý na jiném křídle. Já na dámském, soupeř na královském. Získal jsem velkou výhodu, ale dostal jsem se do časové tísně a v ní jsem to pokazil. A pak jsem udělal další chybu a vzdal jsem se tah před matem.

Jako poslední dohrála po 4:30 hod Beátka.
G12: Grigorova Asya (1183, Bulharsko) - Havelková Beáta (1360) ... 1:0
Beátka: Příprava mi vyšla dobře, ale ve střední hře jsem ztratila pěšce. Výhodu soupeřka zvládla udržet až do koncovky, kde jsem se vzdala.

Tak dneska černé úterý a čtyři nuly :-(.
Škoda hlavně Sebíkovi partie. Byl blízko úspěchu. Stál lépe než soupeř, ale časová tíseň před 40. tahem mu neumožnila najít ty správné tahy.

 

7.8.2019 - středa, 6. hrací den

Organizačně vše v pohodě.

Na onlinech máme opět vedle sebe sedícího Sebíka a Láďu.

První dohrála Beátka.
G12: Havelková Beáta (1360) - Lorenz Yola Felizitas (0, Švýcarsko) ... 1:0
Beátka: Příprava mi vyšla. Pak mi soupeřka dala kvalitu. Později jsem ztratila pěšce, ale vnikla jsem ji na 7. řadu. Získala jsem 2 pěšce na dámském křídle a udělal jsem si tam 2 volné pěšce. Soupeřka se v prohrané pozici vzdala.

Po 3:05 hod dohrál Láďa.
U16: Sadovnikov Konstantin (1798, Rusko) - Nagy Ladislav (2081) ... 0:1
Láďa: Po zahájení nám vznikla zhruba vyrovnaná ale složitá pozice. Soupeř spotřeboval více času. Poté se pozice zjednodušila. Soupeř už měl málo času, nezahrál dobře a dostal se do problémů. Pak udělal další chybu a vzdal.

Po 3:25 hod dohrála Danielka.
G14: Nielsen-Refs Ingrid Elmer (1593, Dánsko) - Nagyová Daniela (1445) ... 0:1
Danielka: Ze zahájení jsme vyšly vyrovnaně. Ve střední hře jsem udělala chybu a poničila si strukturu pěšců. V koncovce jsem mohla získat kvalitu. Počítala jsem ten tah 20 minut, ale nelíbil se mi. Později jsem se dostala do prohrané věžovky, ale soupeřka udělala ve 40. tahu chybu a já jsem získala věž a partii jsem vyhrála. 

Po 3:35 hod dohrál Sebík.
U16: Magold Victor (1962, Rumunsko) - Placer Sebastian (2083) ... 1/2:1/2
Sebík: Partie se pohybovala mezi rovinou a mou drobnou výhodou. Soupeř se kolem 30. tahu dostal do časovky. Přemýšlel jsem, jak na něj vyzrát, a postupně mi ubýval čas až jsem se do časovky dostal i já. Ve 36. tahu nám oběma zbývalo méně než 1 min a partii jsme dali za remis.

Dnes se podařilo včerejší Waterloo napravit ziskem 3,5 ze 4 bodů. Beátka a Láďa potvrdili roli favoritů. Danielka na turnaji v závěru partií rozdala dva půlbody. Dnes takto naopak jeden bod darem dostala. "Účet" je vyrovnán.

 

8.8.2019 - čtvrtek, 7. hrací den

I dnes proběhlo vše v pohodě. Před partií jsme nafotili českou výpravu - nejprve jen hráče a pak hráče s trenéry.

Na onlinech máme Láďu a Sebíka.

Kdy přesně dohrála Beátka se pokusím zjistit.
G12: Micheli Elora (1528, Francie) - Havelková Beáta (1360) ... 1:0
Beátka: Většinu partie jsem stála lépe, na konci jsem měla vyhranou pozici, ale před 40. tahem jsem bohužel udělala rychlý prohrávající tah.

Po 3:30 hod dohrál Sebík.
U16: Placer Sebastian (2083) - Ghazaryan Raffi (1898, Arménie)  ... 0:1
Sebík: Soupeř mi uhnul z přípravy již ve 2. tahu a brzy jsem se dostal do varianty, kterou jsem zatím nikdy nehrál. Snažil jsem se hrát aktivně a převzít iniciativu. To se mi nepovedlo a iniciativu převzal soupeř. Postupně stupňoval tlak a přehrál mě.

Po 3:55 hod dohrála Danielka.
G14: Nagyová Daniela (1445) - Puia Alexia-Teodora (1708, Rumunsko) ... 1/2:1/2
Danielka: Hráli jsme zahájení, které jsem zatím nehrála. Pomohla mi příprava a vyšla jsem z něj lépe. Ve střední hře jsem se dostala do vyhrané pozice. Počítala jsem jí dlouho, ale nespočítala jsem jí dobře. V koncovce jsem měla pěšce méně, ale pozici pozici jsem udržela.

Po 5:30 hod dohrál Láďa.
U16: Nagy Ladislav (2081) - Turcan Richard (2244, Slovensko) ... 1/2:1/2
Láďa: Příprava vyšla výborně. Pak jsem se zbytečně bál jedné soupeřovy hrozby a tak jsem se postupně dostal do horší pozice. Oba jsme se dostali do časové tísně. Soupeř získal pěšce, ale tato výhoda se mu nakonec nepodařila uplatnit.

 

9.8.2019 - pátek, 8. hrací den

Venku pokračuje horké počasí a tak je ten týden zde náročný.

Na onlinech máme jen Láďu.

Kdy přesně dohrála Beátka se pokusím zjistit.
G12: Davitkova Jovana (1137, Makedonie) - Havelková Beáta (1360) ... 0:1
Beátka: Po asi dvaceti tazích si soupeřka vytvořila pěšcovou slabinu, kterou pak musela krýt, musela se bránit, při tom udělala chybičku a já jsem se dostala do vyhrané věžovky.

Po 2:40 hod dohrála Danielka.
G14: Batagan Ilinca-Petra (1748, Rumunsko) - Nagyová Daniela (1445) ... 1:0
Danielka: Partie se mi od začátku nepovedla a stála jsem hůř. Neuváženě jsem postoupila pěšcem a pak jsem ztratila materiál.

Po 3:55 hod dohrál Sebík.
U16: Placer Sebastian (2083) - Martin Barcelo Carles (2008, Španělsko)  ... 0:1
Sebík: V zahájení jsem přehodil dva tahy a šlo to se mnou rychle z kopce.

Po 4:40 hod dohrál Láďa.
U16: Briem Stephan (2223, Island) - Nagy Ladislav (2081) ... 1/2:1/2
Láďa: <bude doplněno>

Cestou z Incheby na kolej a i při večeři sledujeme zápas Nguyena Thai Dai Vana (U18, 2535). S černými přehrál prvního nasazeného Hakobyana Arama (2559) z Arménie. A zítra ho stejně jako mladého Václava Fiňka (U10, 2038), kterého známe z turnaje v Plané nad Lužnicí, čeká boj o medaili. Budeme jim držet pěsti.

Beátka dnes plně zabodovala. Láďa uhrál remízu se silným soupeřem. Danielce a Sebíkovi se partie tentokrát nevydařila. Tak uvidíme kolik zbyde našim hráčům energie do posledního kola.

Zítra se hraje již od 10:00 a tak řešíme jak zvládnout přípravu. Danielka a Láďa ji mají s panem IM Richardem Biolkem již večer / v noci. Sebík ji bude mít po časné snídani. Ráno si budeme muset zbalit věci a nanosit je do auta a tak nás čeká dřívější vstávání.

 

10.8.2019 - pátek, 9. hrací den

Ráno jdeme na snídani na 7:30, pak balíme věci do auta a do areálu Incheby jedeme po vlastní ose. Parkování je v areálu pro nás zdarma.

Na onlinech máme jen Láďu.

Po 1:15 hod dohrála Danielka.
G14: Eraslan Yagmur (1701, Turecko) - Nagyová Daniela (1445) ... 1:0
Danielka: <bude doplněno>

Po 1:40 hod dohrál Sebík.
U16: Kalkowski Igor (1833, Polsko) -  Placer Sebastian (2083) ... 0:1
Sebík: Soupeř ve 3. tahu odbočil z přípravy a chtěl hrát divokou variantu, ve které by měl figuru méně, ale velký útok. To bych musel hrát velmi přesně. Do toho se mi nechtělo a tak jsem odbočil z hlavní varianty. Soupeř stál mírně lépe. Pak mi dal zadarmo věž. Ještě chvíli zkoušel hrát, ale před výměnou dam se vzdal, protože měl stále o věž méně.

Kdy přesně dohrála Beátka se pokusím zjistit.
G12: Havelková Beáta (1360) - Shadrina Eva (1140, Estonsko) ... 1:0
Beátka: V průběhu partie jsem získala pěšce, pak jsme vyměnily věže a dostaly se do koncovky, kde jsem měla o pěšce více. Pak jsem získala dalšího volného pěšce a to už nešlo bránit, tak se soupeřka vzdala.

Po 4:10 hod dohrál Láďa.
U16: Nagy Ladislav (2081) - Sorensen Hampus (2356, Švédsko) ... 0:1
Láďa: <bude doplněno>

Nguyen Thai Dai Van (U18, 2535) vyhrál a stal se mistrem Evropy!
Václav Finěk (U10, 2038) také vyhrál a stal se vicemistrem Evropy!
Oběma blahopřejeme.

Na oběd jdeme v hale, kde čekáváme až děti dohrají. A po obědě a rozloučení se s ostatními jihočechy vyrážíme domů. Na vyhlášení nečekáme.

V ostatní dny jsme vycházeli ven až po 19. hodině, tentokrát již kolem 15. hodiny. Venku panuje zhruba 35 C. Ještěže jsou hrací prostory dobře klimatizovány.

Cesta domu proběhla bez problémů. Od Vídně dál sice pršelo, ale to nijak nevadilo. V 18:45 dorážíme zpět do Českých Budějovic.

 

Jakých výsledků naši 4 zástupci dosáhli?

Beáta Havelková (Girls 12 - FIDE ELO 1360 - 66. nasazená z 96 hráček) - Beátce výsledkově nevyšel začátek turnaje a tak se musela probíjet zespodu. To se jí povedlo. Beátka získala celkem 4,0 body a obsadila 65. místo. Dosáhla výkonu 1304 a z FIDE ELO odečte 31,6 bodu.
Beátka: V Bratislavě se mi líbilo, jsem ráda, že jsem se zúčastnila, je to dobrá zkušenost. S paní Movsesjan jsme rozebíraly moje partie a připravovaly se na soupeře, hodně věcí, co mi poradila, využiji i v budoucnu.

Daniela Nagyová (G14 - 1445 - 81/99) - Danielce vyšel výborně začátek turnaje a i díky výsledkům v dalších kolech měla možnost odehrát celý turnaj proti soupeřkám s vysokým ELO. Škoda proher v posledních dvou kolech. Danielka získala 3,5 bodu a obsadila 73. místo. Dosáhla výkonu 1687 a k FIDE ELO připíše 87,2 bodu.
Danielka: <Bude doplněno>

Sebastian Placer (U16 - 2083 - 70/127) - Sebíkovi výsledkově vyšel spíše začátek turnaje. Partií v 5. kole, kdy Sebík dlouho sahal po úspěchu nad hráčem s FIDE ELO 2356, se to trochu zlomilo. Dobré je vítězství v posledním kole. Sebík získal 3,5 bodu a obsadil 99. místo. Dosáhl výkonu 1994 a z FIDE ELO odečte 47,2 bodu.
Sebík: S odstupem času hodnotím účast na turnaji spíše kladně. Výsledkově to mohlo být určitě lepší, ale byla to moje první účast na ME. Z každého utkání jsem si odnesl plno nových poznatků a zkušeností. Los turnaje mi dopřál na každé utkání soupeře z různých koutů Evropy. Poznal jsem různé šachové styly a všem mladým hráčům takovou zkušenost doporučuji. 

Ladislav Nagy (U16 - 2081 - 71/127) - Láďovi vyšla o trochu lépe druhá polovina turnaje. Škoda prohry v posledním kole. Láďa získal celkem 4,0 bodu a obsadil 86. místo. Dosáhl výkonu 2084 z FIDE ELO odepíše 0,8 bodu.
Láďa: <Bude doplněno>

 

A co ostatní jihočeši? Nejlépe se vedlo Aničce Tůmové, Janu Miesbauerovi a Matyáši Zemanovi. Blahopřejeme jim.

Dorota Veverková (G12 - 77/96) - 2,5 bodu; 90. místo; výkon 1088; FIDE ELO: -62,4 bodů
Martina Šťastná (G14 - 1654 - 59/99) - 4,5 bodu; 61. místo; výkon 1511; FIDE ELO: -64,8 bodů
Anna Tůmová (G18 - 1722 - 64/72) - 4,5 bodu; 38. místo; výkon ; FIDE ELO: +87,2 bodů

Veverka Max (U8 - 1151 - 39/92) - 3,5 bodu; 69. místo; výkon 969; FIDE ELO: -33,6 bodů
Daniel Pražák (U12 - 1738 - 90/160) - 3,5 bodu; 121. místo; výkon 1607; FIDE ELO: -66,8 bodů
David Hák (U14 - 2082 - 50/159) - 4,0 bodu; 94. místo; výkon 1920; FIDE ELO: -64,4 bodů
Manvel Asatryan (U16 - 1830 - 113/127) - 3,5 bodu; 107. místo; výkon 1799; FIDE ELO: -16,4 bodů
Ondřej Fuciman (U16 - 1797 - 118/127) - 3,5 bodu; 106. místo; výkon 1791; FIDE ELO: -8,0 bodů
Jan Miesbaeur (U18 - 2399 - 17/109) - 6,0 bodu; 16. místo; výkon 2373; FIDE ELO: -2,1 bodů
Matyáš Zeman (U18 - 2235 - 58/109) - 5,0 bodu; 43. místo; výkon 2180; FIDE ELO: +12,2 bodů

 

Turnaj proběhl v pohodě. V české výpravě panovala přátelská atmosféra a počáteční technické problémy se vedení naší výpravy podařilo vyřešit (autobusy, večeře, internet, oběd v poslední hrací den). A co organizátoři? Myslím, že Slováci zvládli turnaj se ctí. Zároveň získali řadu zkušeností pro pořádání další podobně velké akce. Oceňuji opatření proti podvádění a také to, jak zvládli dopravu všech lidí autobusy od hotelů k areálu Incheby a zpět. 

Na závěr bych chtěl poděkovat panu IM Richardu Biolkovi za přípravu před a během Mistrovství.
A také bych chtěl poděkovat panu Jiřímu Havlíčkovi za přípravu před Mistrovstvím Evropy a za načasování termínu letního šachového kempu před Mistrovství.

Ještě bude výše doplněno chybějící sebehodnocení hráčů a doplním fotografie. (je to časově náročné)

 

D1a.jpgD1a_1081.JPGD1a_1085.JPGD1b70925.JPGD1b70926.JPGD1b70927.JPGD1b70929.JPGD1b70931.JPGD2a.JPGD2a_1089.JPGD2a_1105.JPGD2a_1109.JPGD2a_1115.JPGD2a_1116.JPGD2a_1119.JPGD2a_1127.JPGD2a_1146.JPGD2a_1148.JPGD2a_1154.JPGD2a_1157.JPGD2a_1160.JPGD2a_1167.JPGD2a_1171.JPGD2a_1181.JPGD2a_1186.JPGD2a_1188.JPGD2a_1194.JPGD2a_1197.JPGD2a_1200.JPGD2a_1203.JPGD2a_1206.JPGD2a_1209.JPGD2a_1218.JPGD2a_1222.JPGD2a_1227.JPGD2a_1231.JPGD2a_1234.JPGD2a_1242.JPGD2a_1247.JPGD2a_1257.JPGD2a_1262.JPGD2a_1267.JPGD2a_1269.JPGD2a_1277.JPGD2a_1285.JPGD2a_1292.JPGD2a_1302.JPGD2a_1307.JPGD2a_1312.JPGD2a_1316.JPGD2a_1327.JPGD2a_1328.JPGD2a_1332.JPGD2a_1337.JPGD2a_1344.JPGD2a_1349.JPGD2a_1352.JPGD2a_1354.JPGD2a_1356.JPGD2a_1357.JPGD2a_1360.JPGD2a_1363.JPGD2a_1366.JPGD2a_1370.JPGD2a_1375.JPGD2a_1379.JPGD2a_1388.JPGD2a_1389.JPGD2a_1394.JPGD2a_1395.JPGD2a_1398.JPGD2a_1402.JPGD2a_1404.JPGD2a_1406.JPGD2a_1408.JPGD2a_1410.JPGD2a_1413.JPGD2a_1420.JPGD2a_1424.JPGD2a_1427.JPGD2a_1430.JPGD2a_1448.JPGD2a_1456.JPGD2a_1458.JPGD2a_1461.JPGD2a_1463.JPGD2a_1469.JPGD2a_1473.JPGD2a_1486.JPGD2a_1493.JPGD2a_1495.JPGD2a_1500.JPGD2a_1505.JPGD2a_1512.JPGD2a_1515.JPGD2a_1519.JPGD2a_1526.JPGD2a_1528.JPGD2a_1531.JPGD2a_1536.JPGD2a_1540.JPGD2a_1543.JPGD2a_1548.JPGD2a_1556.JPGD2a_1559.JPGD2a_1560.JPGD2a_1563.JPGD2a_1565.JPGD2a_1566.JPGD2a_1568.JPGD2a_1570.JPGD2a_1576.JPGD2b70933.JPGD2b70934.JPGD2b70937.JPGD2b70938.JPGD2b70939.JPGD2b70941.JPGD2b70944.JPGD2b70945.JPGD2b70946.JPGD2b70948.JPGD2b70949.JPGD2b70950.JPGD2b70951.JPGD2b70952.JPGD2b70953.JPGD2b70954.JPGD2b70955.JPGD2b70956.JPGD2b70957.JPGD2b70959.JPGD2b70961.JPGD2b70962.JPGD2b70963.JPGD2b70964.JPGD3a.JPGD3a_1583.JPGD3a_1585.JPGD3a_1589.JPGD3a_1590.JPGD3a_1593.JPGD3a_1595.JPGD3a_1604.JPGD3a_1609.JPGD3a_1614.JPGD3a_1618.JPGD3a_1621.JPGD3a_1628.JPGD3a_1630.JPGD3a_1650.JPGD3a_1651.JPGD3a_1656.JPGD3a_1665.JPGD3a_1666.JPGD3a_1669.JPGD3a_1675.JPGD3a_1676.JPGD3a_1686.JPGD3a_1689.JPGD3a_1698.JPGD3a_1701.JPGD3a_1709.JPGD3a_1713.JPGD3a_1725.JPGD3a_1726.JPGD3a_1750.JPGD3a_1760.JPGD3a_1771.JPGD3a_1776.JPGD3a_1794.JPGD3a_1799.JPGD3a_1800.JPGD3a_1807.JPGD3a_1824.JPGD3a_1841.JPGD3a_1846.JPGD3a_1849.JPGD3a_1854.JPGD3a_1861.JPGD3a_1867.JPGD3a_1870.JPGD3a_1874.JPGD3a_1875.JPGD3a_1878.JPGD3a_1882.JPGD3a_1894.JPGD3a_1897.JPGD3a_1899.JPGD3a_1908.JPGD3a_1911.JPGD3a_1915.JPGD3a_1920.JPGD3a_1930.JPGD3a_1940.JPGD3a_1951.JPGD3a_1959.JPGD3b70965.JPGD3b70966.JPGD3b70967.JPGD3b70968.JPGD3b70969.JPGD3b70970.JPGD3b70971.JPGD3b70972.JPGD3b70974.JPGD3b70975.JPGD3b70976.JPGD3b70977.JPG


Nejbližší akce

1.liga mládeže 4. a 5.kolo (04. prosinec)

Hrajeme v Plzni zápasy:

ŠK Líně - QCC ČB

QCC ČB - ŠK Sokol Klatovy

podrobnosti

2.divize - 4.kolo (05. prosinec)

Hrajeme venku:

ŠA VŠTE C - QCC ČB D

podrobnosti

3.divize - 4.kolo (11. prosinec)

Hrají se zápasy:

Čkyně - QCC ČB E

DDM Písek - QCC ČB F

podrobnosti

1.divize - 5.kolo (12. prosinec)

Hrají se zápasy:

QCC ČB B - Šachový spolek Bechyně

SK Sezimovo Ústí - QCC ČB C

podrobnosti

2.divize - 5.kolo (19. prosinec)

Hrajeme doma:

QCC ČB D - Olympia ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK