Postoupili jsme na Mistrovství ČR

V sobotu 8.dubna se uskutečnil krajský přebor družstev mladších žáků. První dvě družstva získala právo postupu na MČR družstev mladších žáků. My jsme do turnaje vyslali 4 týmy s tím, že naše „Áčko“ potrápí favority a ostatní týmy získají další zkušenosti. Náš „A“ tým nás velice mile překvapil, když si zcela po zásluze vybojoval postup na MČR.

 

 

 

Hrálo se tempem 2 x 20 minut bez přidávání, což se ukázalo jako nepříliš šťastná volba, protože řada partií skončila jinak, než by měla. U všech mládežnických turnajů v této sezóně se podařilo uhlídat, aby se hrálo s inkrementem, v tomto turnaji bohužel ne. Poučení pro příště. Do turnaje se přihlásilo 12 týmů, takže se podle propozic turnaje hrály dvě základní skupiny o 6 týmech. V základních skupinách se hrálo systémem každý s každým. První dva týmy z každé základní skupiny pak postoupily do finálové skupiny, kde se hrálo opět systémem každý s každým, přičemž se započítávaly výsledky ze základní skupiny. Velká škoda, že nepřijel žádný tým z Písku a že nepostavil tým Sokol Tábor. Také probouzející se Jindřichův Hradec mohl možná dát dohromady jeden tým. V turnaji mohly startovat děti narozené v roce 2005 (naposled) a mladší. V každém týmu musela být jedna dívka, jinak hrál tým "mimo soutěž".

Náš „A“ tým nastupoval v sestavě Kája Švejda, Jakub Šimon Šimůnek, Beátka Havelková, Daniela Nagyová, Davídek Bárta a Hugo Tůma. Hned v 1.kole narazil díky řízenému losu náš tým na naši zálohu, tedy na náš tým „B“. Ten nastupoval v sestavě Zdeněk Chval, Vítek Předota, Tomáš Míka, Jirka Král, Vicky Cinková a Marek Garabik. Pro náš „A“ tým to nebyl vůbec jednoduchý zápas a ani mne to nijak nepřekvapilo. Borci v „B“ týmu se na nedávném krajském kole Přeboru škol prezentovali výbornými výkony a tak jsem tušil, že neprodají svojí kůži lacino. „B“ tým se ujal poměrně rychle vedení, když Hugo dal svojí příliš rychlou hrou příležitost Markovi a ten jí využil. Za „A“ tým pak bodovali Davídek, Daniela, Jakub a Kája. Jako poslední dohrávala Beátka s Tomem. Materiál byl vyrovnaný, ale Beátka měla na svojí straně iniciativu a její pěšci se nebezpečně přiblížili k pěšcovému valu před Tomášovým králem. Beátka měla ale značně horší čas. Pak se dopustila prohrávající strategické chyby, když místo toho, aby pozici otevřela, ji zablokovala. I když tím získala vyhranou pozici, tak v tomto případě již neměla dostatek času, aby výhru realizovala a prohrála na čas. Výsledek zápasu byl QCC ČB „A“ – QCC ČB „B“ 4:2.

Výborným výkonem se prezentoval v 1.kole i náš tým „D“, který nastoupil proti velkému favoritu turnaje, týmu VŠTE ČB „A“. Náš tým, který hrál mimo soutěž (neměl v týmu povinnou dívku  - onemocněla nám Laura) hrál v sestavě: Marek Horejš, Jakub William Bruce, Vítězslav Švejda, Tobiáš Šupka, Jarda Hanuš a Matyáš Melkes. Naši horkého favorita na postup zaskočili výhrami Jardy a Matyáše. Dlouho se dohrávala poslední partie, takže remíza byla dlouho na vážkách. Nakonec velice přijatelný výsledek VŠTE ČB „A“ – QCC ČB „D“ 4:2.

Hned v 2.kole náš tým „A“ čekal „zápas pravdy“ proti VŠTE ČB „A“. Bylo zřejmé, že ten, kdo vyhraje tento zápas, učiní rázný krok směrem k postupu. Soupeř byl jasným favoritem, na prvních 3 šachovnicích měl značně zkušenější i starší borce a zisk alespoň půl bodu na zbývajících 3 šachovnicích se dal předpokládat. My jsme neměli co ztratit a s tím jsme šli do zápasu. Zápas pro nás začal velice dobře. Během pár minut vyhrál Hugo. To bylo příjemné, rozhodovat se mělo ale jinde. Další dohrál Davídek, který také vyhrál, ale i tam jsem počítal s tím, že bychom mohli bodovat. Další dohrála Danielka, která remízovala. Zde jsme měli trochu štěstí, protože Danielka stála hůře. Svého soupeře ale na nedávném Přeboru škol v horší pozici přehrála a tak její soupeř nechtěl dopadnout stejně a raději zvolil v lepší pozici věčný šach. Vedeme 2½:½ a jak se dalo čekat, rozhodnutí padne na prvních 3 šachovnicích. Beátka prohrála - opět na čas, takže vedeme 2½:1½. Dohrávají první dvě šachovnice. Na první prohrává Kája o figuru, soupeř má ale špatný čas. Na druhé šachovnici ve vyrovnané pozici Jakubova soupeřka chybuje a ztrácí figuru. Zde má zase málo času Jakub. Jakub nehraje koncovku dobře, zbytečně tahá věží a jezdcem a ztrácí tak drahocenný čas. Soupeřka hraje prohranou koncovku velmi dobře, vyhýbá se výměnám a využívá Jakubovy nepřesnosti. Daří se jí zlikvidovat Jakubovy pěšce na královském křídle a Jakubova výhra se rozplývá. Nakonec pár vteřin před vypršením časového limitu zůstávají na šachovnici pouze králové, takže remíza. Stav 3:2. Kája se srdnatě brání v prohrané pozici a snaží se oddálit výhru soupeře. Nakonec se mu to podařilo, protože jeho soupeři vypršel čas. Protože měl Kája již jenom krále, prohlásil rozhodčí partii správně dle pravidel za remízu, protože Kája neměl matící materiál. Konečný, dá se říci že překvapivý, ale naprosto zasloužený výsledek VŠTE ČB „A“ – QCC ČB „A“ 2½:3½. Vyhráli jsme především proto, že Kája a Jakub udrželi „na uzdě“ první dvě šachovnice soupeře a zbytek týmu zdařile sekundoval. Základ pro postup byl položen !

V tomto kole se vytáhly i další dva naše týmy v této skupině. Tým QCC ČB „B“ porazil nebezpečné Veselí nad Lužnicí a tým QCC ČB „D“ udržel zápasovou remízu s ŠACHklubem Tábor „C“. Ve zbývajících třech kolech náš „A“ tým potvrdil svojí vydobytou pozici a s přehledem zvítězil. Velice dobře si vedl i náš „B“ tým, který vyhrál další dva zápasy a ve třetím docela zatopil favorizovanému týmu VŠTE ČB „A“, kde se za stavu 3:2 pro VŠTE „A“ dohrávala dlouho jedna partie a v případě úspěchu našeho borce by se zrodila senzační remíza. Náš „B“ tým nakonec prohrál se ctí 2:4. Tým „D“ zbývající zápasy prohrál, ale vždy vybojoval nějaký ten bodík ve skóre díky vítězství v některé partii.

Výsledky základní skupiny B naleznete zde.

Náš tým „C“ startoval v základní skupině A a nastupoval v sestavě Jakub Horejš, Fanda Postl, David Smola, Honzík Smola a Veronika Nováková. Tým hrál na to, na co měl. Se třemi favorizovanými týmy prohrál, ale zbývající dva týmy jasně porazil.

Výsledky základní skupiny A naleznete zde.

Do finálové skupiny o 1.-4. postoupil náš „A“ tým. Kromě nás tam byly týmy VŠTE ČB „A“, ŠACHklubu Tábor „A“ a ŠACHklubu Tábor „B“. Překvapivě tam nepostoupil tým Horní Stropnice „A“, který to prokaučoval tím, že zapůjčil k hostování svojí oporu Vítka Kotála. Nám se ve finálové skupině započítával zápas ze základní skupiny s VŠTE ČB „A“, který jsme vyhráli. V prvním zápase nás čekala táborská záloha, kterou jsme bezpečně porazili 5:1. Musím se přiznat, že jsem očekával větší odpor soupeře. V posledním zápase finálové skupiny prakticky již o nic nešlo, protože v souběžném hraném předchozím zápase táborský „A“ tým smetl VŠTE ČB „A“ 5:1 a tak o postupujících bylo již rozhodnuto. Hrálo se tedy „jen“ o titul krajského přeborníka. Zápas mezi našim „A“ týmem a „A“ týmem ŠACHklubu Tábor byl vyrovnaný, táborští dominovali na předních šachovnicích, my zase na zadních. Rozhodnutí padlo na prostředních šachovnicích (na 3. a 4.). Beátka i Danielka měly partie vyhrané, ale rozhodoval i faktor času a zde dívky tahaly za kratší konec a obě své partie prohrály. Prohráli jsme nakonec: QCC ČB „A"- ŠACHklub Tábor „A" 2:4, mohlo to skončit ale i obráceně. Tábor si asi zasloužil vyhrát více, všechny zápasy vyhrál suverénně, pozlobili jsme ho jen my. Zato my jsme měli trošku toho štěstíčka s VŠTE ČB „A“. Podstatný je ale postup na MČR.

Výsledky finálové skupiny o 1.-4.místo jsou zde.

Ve skupině o 5.-8.místo hrály dva naše týmy. Výborně si vedl náš tým „B“, který remízoval s favorizovanou Horní Stropnicí „A“ a porazil náš „C“ tým. Započítávalo se mu vítězství v základní skupině nad nebezpečným Veselím n/L. Tým „B“ obsadil konečné 6.místo jen díky horšímu pomocnému hodnocení. Tým „C“ na své soupeře nestačil a obsadil konečné 8.místo.

Výsledky skupiny o 5.-8.místo jsou zde.

Náš „D“ tým hrál nakonec ve skupině o 9.-12.místo. Zde oba své zápasy vyhrál a po započítání remízy s ŠACHklubem Tábor „C“ obsadil díky horšímu pomocnému hodnocení dobré 10.místo.

Výsledky skupiny o 9.-12.místo jsou zde.

Tentokrát nelze hodnotit jednotlivce. Musím říci, že mne příjemně překvapily všechny týmy a jejich členové. „A“ tým tím, že zcela zaslouženě postoupil na MČR a i ostatní týmy předváděly velice dobré výsledky a zajistily si pěkná umístění. Úspěch je to o to cennější, že jako jediní nepoužíváme při boji o postup hosty k posílení týmu, ale dáváme veškerou důvěru našim svěřencům. Z dlouhodobého pohledu se nám to vyplácí. Zmínit musím výborné výkony nováčků Marka Garabíka a Matyáše Melkese, ale mohl bych jmenovat i další nováčky. Jednotlivce ale hodnotit nemohu, protože bych musel uvést všechny naše svěřence, tedy všech 24 mladých šachistů a to se nám hned tak nestává. Možná to byla odměna za to, že jsem místo léčby angíny dal dohromady 4 týmy a doprovodil je na turnaj.

Musím ocenit pořadatele. Turnaj proběhl hladce. Zvláště se musím zmínit o výborných obědech. Nejen výborná kuchyně, ale i možnost si přidat. To se hned tak nevidí a turnaje v Horní Stropnici to posouvá na vysokou úroveň. Děkuji také obětavým rodičům za jejich podporu při odvozu dětí i při akci samotné.

 

 

17_KP_001.jpg17_KP_002.jpg17_KP_003.jpg17_KP_004.jpg17_KP_005.jpg17_KP_006.jpg17_KP_007.jpg17_KP_008.jpg17_KP_009.jpg17_KP_010.jpg17_KP_011.jpg17_KP_012.jpg17_KP_013.jpg17_KP_014.jpg17_KP_015.jpg17_KP_016.jpg17_KP_017.jpg17_KP_018.jpg17_KP_019.jpg17_KP_020.jpg17_KP_021.jpg17_KP_022.jpg17_KP_023.jpg17_KP_024.jpg17_KP_025.jpg17_KP_026.jpg17_KP_027.jpg17_KP_028.jpg17_KP_029.jpg17_KP_030.jpg17_KP_031.jpg17_KP_032.jpg17_KP_033.jpg17_KP_034.jpg17_KP_035.jpg17_KP_036.jpg17_KP_037.jpg17_KP_038.jpg17_KP_039.jpg17_KP_040.jpg17_KP_041.jpg17_KP_042.jpg17_KP_043.jpg