Zaječice 2017 - tentokráte v Chrudimi

Ve dnech 3. - 4. června proběhl již 55. ročník šachových Zaječic. Letos se nehrálo v areálu u Seče, ale v kulturním domě v Chrudimi. Naše výprava se sestávala ze dvou 6-členných družstev, dvou dvojic (2008+) a jednoho hráče v turnaji jednotlivců. Zázemím pro naši výpravu byl hotel Mědínek v Kutné Hoře. To je cca ¾ hod jízdy od Chrudimi. Rozumné bližší ubytování se bohužel nepodařilo zajistit.

 

 

 

Do Kutné Hory jsme dorazili v pátek v podvečer. Kutná Hora je krásné město a tak jsme ještě v pátek v podvečer vyrazili na procházku městem.

V sobotu ráno jsme po snídani v hotelu vyrazili do Chrudimi. Turnaj otevřelo slavnostní zahájení. Děvčata nám tradičně krásně zazpívala českou hymnu a přivítali nás cyklisté ze sponzorující firmy.

 

Složení našich družstev:

6-členné družstvo A (16. nasazené z 63 družstev) ... Ladislav Nagy, Sebastián Placer, Manvel Asatryan, Karel Švejda, Jakub Šimon Šimůnek, Daniela Nagyová

6-členné družstvo B (63. nasazené z 63 družstev) ... Zdeněk Chval, Laura Čermáková, Vít Předota, David Smola, Jan Smola, Vicky Cinková

dvojička A ... (16. nasazení z 51 dvojic) David Bárta, Hugo Tůma

dvojička B ... (16. nasazení z 51 dvojic) Marek Garabik, Jaroslav Hanuš

turnaj jednotlivců ... (23. nasazený z 52 hráčů) Matěj Kaňka

Turnaj šestičlenných družstev i turnaj dvojic se hrají tempem 2x25 min + 10 s/tah. Turnaj jednotlivců se hraje tempem 2x15 min + 10 s/tah.

 

6-členné družstvo A

A jdeme na to, 1. kolo začíná, soupeřem je 47. nasazená SK OAZA Praha "B".

Sebíkův soupeř dorazil o 3 minuty pozdě.
Danuška útočí. Kája přišel o kvalitu a pěšce a hraje bohužel strašně rychle. Sebík pěkně obětoval na f7. Manvel stojí vyrovnaně.
Danuška získala figuru a vzápětí dala mat. Stav 1:0.
Kája v koncovce 2 střelců proti 2 věžím přichází o jednoho střelce a koncovka je prohraná. Jakub přišel o věž. Láďa získal figuru. Sebíkův soupeř střelce obětovaného na f7 nepřijal, ustoupil králem na f8. Materiálově tak stojí vyrovnaně, ale alespoň tak přišel Sebíkův soupeř o možnost rošády a jeho král stojí špatně.
Kája prohrál. Stav 1:1.
Manvel stojí stále vyrovnaně. Sebík tlačí a využívá špatného postavení soupeřova krále. Navíc soupeř je v časové tísni, zbývá mu 20s. Manvel získal dámu za jezdce.
Jakub se snažil chytit soupeřovu dámu, ale bohužel se mu to nepovedlo. Jakub má v koncovce věž proti 2 věžím, střelci a jezdci.
Když se nestane něco nepředvídatelného, měli bychom vyhrát 4:2. Uvidíme.
Láďa s přehledem dovedl pěšcovu koncovku se střelcem navíc k vítězství. Stav 2:1.
Sebík si pozici trochu zkomplikoval, je v koncovce V+J+3+1+2p proti V+S+2+3+1p. Soupeři zbývá 13s, Sebíkovi 10 min. V této pozici kladl Sebík před soupeře problémy až se soupeř u jednoho z nich zapomněl a prohrál na čas. Stav 3:1.
Jakub prohrál. Stav 3:2.
Manvel v klidu dovedl vedení k výhře. Konečný stav 4:2.

 

2. kolo - nastupujeme na 1. stole proti prvnímu nasazenému týmu 2222 ŠK Polabiny "A" (s průměrným ELO 1804).

Po 20 minutách stojí všichni vyrovnaně. O 5 minut později to už bohužel neplatí.
Láďa a Danuška jsou pod tlakem. Láďa přichází o figuru a vzdává. Stav 0:1.
Danuščina soupeřka v útoku zkušeně obětovala figuru. Danuška pod tlakem přichází o dámu a brzy poté dostává mat. Stav 0:2.
Kája je v koncovce V+3+1p proti V+4+1p. Kája bohužel hraje stále velmi rychle. Přichází o dalšího pěšce. Škoda, přitom Kájovi zbývá 15 min.
Jakub je v koncovce V+J+4+2p proti V+J+5+2p.
Kájův soupeř prosazuje pěšce do dámy a brzy dává mat. Stav 0:3.
Sebík je ve vyrovnané koncovce 2V+4+1+2p proti 2V+4+3p.
Manvel si soupeřem berou prvního pěšce.
Jakub sice v koncovce stále prohrává o jednoho pěšce, ale jeho pozice není beznadějná.
Manvel přišel o figuru a vzápětí vzdává. Stav 0:4.
Sebík je sice pod tlakem, ale se šancí na udržení remízy.
Jakub stále prohrává o jednoho pěšce. Jakubův soupeř ještě trochu vylepšil svou pozici, ale zbývá mu již jen 1:50 min, Jakubovi zbývá více než 10 min.
Sebík a i Jakub dostávají info, že mohou nabídnout remízu.
Jakub bohužel vyměnil věž, čímž soupeři zjednodušil cestu k vítězství.
Sebíkovu soupeři v koncovce V+4p proti V+4p zbývá jen 19s, ale remízu přijmout nechce.
Jakub po dlouhém boji padl. Stav 0:5.
Sebík bojoval se soupeřem až do holých králů a zachránil nás před prohrou s nulou.
Konečný stav 0,5:5,5.

 

3. kolo - soupeřem je ŠK Kuřim "B"

Láďa získal figuru, Sebík získal kvalitu, Manvel získal figuru. Ostatní stojí vyrovnaně.
Manvel vyhrál. Stav 1:0.
Láďa i Sebík stojí na výhru.
Kája útočí. Danuška vede o pěšce.
Láďa vyhrál. Stav 2:0.
Jakub prohrává o dvě věže a partie brzy končí prohrou. Stav 2:1.
Sebík vyhrál. Stav 3:1.
Kája stojí vyrovnaně, Danuška vede o pěšce. Oba dostali souhlas nabídnout remízu.
Danuška přišla o věž, Kája stojí vyrovnaně. Kája nechal dojít soupeře do dámy a prohrál. Stav 3:2.
Chvíli poté prohrála i Danuška. Konečný stav 3:3. Škoda, v tomto kole jsme ztratili 2 body

 

4. kolo - soupeřem je 26. nasazený TJ Spartak Vlašim "B"

Jakub i jeho soupeř hrají velmi rychle. V této přestřelce Jakub získává figuru. Ostatní stojí vyrovnaně.
Jakub masakruje pozici soupeře a zavěšuje matem. Stav 1:0.
Kája je v koncovce V+1+1p proti V+4p. Sebík vede o figuru a vyhrává. Stav 2:0.
Kája prohrává. Stav 2:1.
Danuška útočí a dává mat 3:1.
Láďa si soupeřem zatím nic nevzali.
Láďa obětuje pěšce za aktivitu.
Láďa získává pěšce zpět a útočí.
Láďa prohrává o 2 pěšce.
Manvel vzal nepodstatného pěšce a prohrál. Stav 3:2.
Láďa postupně získal 3 pěšce. Vede o pěšce v koncovce V+J+2p proti V+S+1p. To týmu stačí. Láďa opakuje tahy, partie končí remízou a zápas vyhráváme 3,5:2,5.

 

5. kolo - soupeřem je 33. nasazený BŠŠ Frýdek-Místek "C"

Jakub konečně zpomalil. Kájovi se to zatím nepodařilo. Danuška získala figuru za dva pěšce. Ostatní stojí velmi dlouho vyrovnaně. Danuška musel dát figuru, aby zachránila svou dámu.
Manvel zaútočil na krále a dal mat. Stav 1:0.
Vzhledem k  ELO jednotlivých hráčů a k dosavadnímu průběhu dostává Jakub souhlas nabídnout remízu. Soupeř ji přijímá. Stav 1,5:0,5.
Danuška je pod tlakem, ostatní stojí vyrovnaně.
Sebík pěkně útočí. Láďa prohrává o pěšce. Sebík vyhrává. Stav 2,5:0,5.
Danuška má v koncovce nestejnobarevných střelců o dva pěšce méně, ale zatím drží remízovou pozici (S+1+1p proti S+4p).
Láďa prohrával v pěšcové koncovce s jezdcem o jednoho pěšce, ale otočil to a vyhrává. Stav 3,5:0,5.
Danušky soupeř se ji snažil „zblbnout“ a zkoušel to zprava i zleva a Danuška se bohužel „zblbnout“ nechala, pevnou pozici opustila a prohrála. Stav 3,5:1,5.
Kája udržel remízovou pozici opakováním tahů. Konečný stav 4:2.

 

6. kolo - soupeřem je 11. nasazený ŠK Ústí nad Labem "A".

Danuška rychle vyhrála na 3 nemožné tahy soupeře. Stav 1:0.
Kája opět v rychlém tempu prohrál (soupeři zbylo 26 min, Kájovi 25 min - tzn. hoši využili jen desetisekundový přídavek). Stav 1:1.
Manvel vede o pěšce, ale soupeři zbyla dvojice střelců. Ostatní stojí vyrovnaně.
Jakub se brání. Láďa přišel o kvalitu.
Vzhledem k akt. stavu na šachovnicím Manvelovi zamítám žádost o remízu.
Jakub prohrál. Stav 1:2. Opět zamítám Manvelovu žádost o remízu. Láďa prohrává. Stav 1:3.
Manvel stojí tak, že víc než remíza už tam být nemůže. Sebíkův soupeř chce reklamovat 3x opakovanou pozici. Povoluji oběma remízu. Konečný stav 2:4.


7. kolo - soupeřem je 10. nasazený ŠK Dvorec

Danuška získala pěšce. Jakub pěšce ztratil. Ostatní stojí vyrovnaně.
Láďa hraje aktivně.
Manvel byl v zahájení trochu pod tlakem. Soupeř ale vyměnil své útočící figury a Manvel teď stojí trochu lépe, má lepší vývin. Danuška získala druhého pěšce. Kája zpomalil, hraje aktivně, materiálově stojí vyrovnaně.
Ostatní beze změny.
Danuška získala věž. Škoda, že nevyužila možnost získal dalšího pěšce, navíc s vynucením výměny dam. Vzápětí však získala pěšce před králem a nastupuje na matový útok.
Danuška míjí mat 2. tahem.
Kája opakuje 3x pozici a partie končí remízou. Stav 0,5:0,5.
Danuška míjí zisk dámy 2. tahem. Jakub působil na začátku partie unaveně. Nyní prohrává o figuru, je v časové tísni a jakoby se probudil. Jakubovi zbývá 30s.
Danuška vyhrává. Stav 1,5:0,5. Manvel remízuje. Stav 2:1. Jakub prohrál. Stav 2:2.
Láďovi několikrát zamítám remízu.
Láďa nevyužil šance na zisk pěšce a prohrál na čas. Stav 2:3.
Sebík ví, že nesmí hrát na remízu. Přesto opakuje pozici. Stačilo aby soupeř reklamoval opakovanou pozici a byla by to remíza. Soupeř ale nic nereklamujeme. Po vsuvce cca 20 tahů s různými opakovanými pozicemi se pozice přece jen hnula. A pak následuje další opakování tahů a nakonec se hráči domlouvají na remíze. Byla to jasně nejdelší partie. Všechny ostatní týmu již dávno dohrály. Konečný stav 2,5:3,5.

 

8. kolo - soupeřem je 48. nasazený ŠK Zlín

Hážeme těsnou porážku za hlavu a jedeme nanovo.
Danuška nemá soupeře. Vedeme 1:0.
Kája i Jakub odstartovali opět v rychlém tempu. Jakub v koncovce s věží a pěšci má tři volné spojené pěšce a je rychlejší. Jakub koncovku sehrál výborně. V klidu vyměnil věž a pěšce za věž a tím mu na jednom křídle zbyly dva spojení pěšci. Soupeřův král je hlídá a Jakub jde sebrat králem pěšce na druhém křídle.
Nečekaně rychle prohrává Manvel, který přehlídl vidličku a vzdal. Stav 1:1.
Kája se zpomalil, útočí a vypadá to na nekrytelný 4-tahový mat.
Jakub si došel pro dámu a věž a vyhrál. Stav 2:1.
Sebík a Láďa stojí vyrovnaně.
Kája zpomalil a partii zakončil onou krásnou 4-tahovou kombinací. Vedeme 3:1.
Sebík nabídl remízu, soupeř ji nečekaně přijal. Stav 3,5:1,5.
Láďa v remízové koncovce uzavřel remízu. Konečný stav 4:2.

 

9. kolo - soupeřem je 31. nasazný A64 Grygov vedený panem Biolkem

Danuška získala figuru a útočí. Ostatní stojí vyrovnaně.
Kája přišel o kvalitu.
Láďa chytil soupeři figuru.
Danuška vede, ale míjí 2-tahový mat a o chvíli později i 2-tahový zisk dámy. Ale i tak její náskok roste a soupeř vzdává. Stav 1:0.
Kája prohrává o kvalitu a 2 pěšce. Soupeř uplatnil materiální převahu a Kája prohrál. Stav 1:1.
Jakub získal kvalitu a pěšce. Soupeřce zbývá 5 min, Jakubovi 19 min.
Manvel a Sebík stojí vyrovnaně. Jakub vede o kvalitu a útočí.
Sebíkova soupeřka hraje aktivně v pozici s opačnými rošádami. Sebík je pod tlakem, prohrává o dva pěšce.
Jakub si pozici trochu zkomplikoval.
Manvel stojí materiálově vyrovnaně, ale soupeř má krajního volného pěšce. Zatím mají oba dost materiálu, aby s tím Manvel něco udělal.
Jakubova soupeřka vyměnila svou útočnou dámu. To vypadá nadějně.
A skutečně Jakub dotáhnul partii k vítězství. Stav 2:1.
Láďa trpělivě uplatnil materiální převahu. Stav 3:1.
Sebík i Manvel nabízí remízu, ale kapitán soupeřova týmu je samozřejmě zamítá.
Z posledních dvou partií potřebujeme alespoň půl bodu, ale bude to těžké.
Prohrál Manvel i Sebík. Konečný stav 3:3.


V turnaji jsme 4x vyhráli, 2x remízovali a 3x prohráli. To znamenalo zisk 14 bodů, který stačil na 25. místo ze 63 zúčastněných týmů. Škoda, že se nám v posledním zápase nepodařilo získat o ½ více. Vítězství 3,5:2,5 by nás posunulo na 12. místo.

Na kdyby se nehraje. Náš tým byl 16. nasazený a skončil 25, takže na velké oslavy to tenkrát nebylo. Příští rok můžeme hrát ve stejné sestavě. Tak uvidíme, jestli se nám příští rok podaří proniknout do první desítky.

K výkonu jednotlivých hráčů:

Láďa (5 z 9 bodů) nijak nezazářil. Mrzí mne hlavně prohra na čas v 7. kole.
Sebík (6/9) odehrál velmi dobrý turnaj.
Manvel (4/9) odehrál solidní turnaj.
Kája (2/9) bohužel většinu turnaje odehrál bleskovým tempem. Škoda.
Jakub (3,5/9) bohužel také většinu turnaje odehrál bleskovým tempem. Škoda.
Danuška (6/9) odehrála solidní turnaj. Škoda neudržené remízy v 5. kole.

 

6-členné družstvo B (komentář Zdeněk Chval)

Naše družstvo „B“ tvořili výhradně mladší žáci bez významných turnajových zkušeností. Elo body měli uhrané pouze Zdenda a Laura, byli jsme tedy nasazeni jako poslední, 63. družstvo a hned v prvním kole jsme dostali volno. To mělo tu nevýhodu, že se děti již těšily na partie, na druhou stranu jsme zadarmo uhráli první body a mohli se těšit v dalších kolech na kvalitnější soupeře, se kterými bychom si jinak nezahráli.

Ve druhém kole jsme dostali 14. nasazené družstvo Oázy Praha „A“. Prohráli jsme příliš bez odporu, až na Zdendu se všichni nechali svést k příliš rychlé hře. V dalším kole nás čekala TJ Kobylisy, dětem jsme se pokusili trochu domluvit a hlavně jsme jim rozdali partiáře, což je donutilo zpomalit a vedlo ke zlepšení hry, takže hned bylo komu fandit. Na prvních dvou deskách to měli ZdendaLaurou příliš složité, ale Vítek, David, Honza i Vicky postavili nadějné pozice. Kluky zkušenější soupeři postupně přehráli. Vicky hrála „draka“, kterého jí prý na cestě na turnaj naučila Danuška (děkujeme :-) ). Vicky se podařilo v průběhu partie svázat koně na d4 dámou z b6 a mohla jej získat tahem e5. Vicky toto přehlédla, ale soupeřka jí pomohla obětí střelce na e6 s tím, že chtěla poté ještě jednou na e6 dobrat svázaným koněm z d4. Poté Vicky po dalších chybách soupeřky slavně zvítězila a zajistila našemu mužstvu první regulérní bod.

Čtvrté utkáni jsme hráli proti Gambitu Jihlava a nejsnadněji vyhrála rozjetá Vicky, která nejprve odebrala soupeřce dvě figury a pak ji dala mat. Honza rozehrál partii nebojácně, když obětoval dva pěšce za náskok ve vývinu. Nenasytný soupeř si poté vzal i třetího, ale přehlédl vazbu koně na sloupci „e“. Honzík pak soupeře jasně přehrál a mohl partii zakončit matovým útokem, kterého si ale nevšiml, tak musel z věží více ještě čelit pokusům bílého o věčný šach. Po výměně dam již Honzík bezpečně zvítězil. Zajímavou partii sehrál Zdenda: zahájení nezvládl a ztratil ve španělské důležitého pěšce na „e5“. Pak se mu však podařilo vyvolat komplikace, ve kterých se orientoval lépe než soupeř a partii bezpečně zremizoval. Konečnou remízu v celém zápase měla ve svých rukou Laura, která se soupeřem držela krok až do horší, ale snad stále ještě remízové věžové koncovky, kterou se jí ale nepodařilo udržet.

Páté kolo jsme hráli proti „krajanům“ ze Šachklubu Tábor. Utkání začalo nadějně, když Laura a Honza vyřešili situaci v centru přechodnou obětí na „e4“ (resp. „e5“ u Honzy) s následným opětovným dobráním po „d5“, (resp. „d4“). Vítek získal v Ruské pěšce na „e5“ a když udělal výměnou dvou lehkých figur soupeři izolovaného trojpěšce na sloupci „c“, bylo strategicky rozhodnuto. Bohužel na bezpečnou realizaci této převahy mu ještě chyběly zkušenosti a potřebný klid, takže nakonec prohrál. Opačný příběh se odehrával u Davida, který si nechal dát vidli na „f7“, poté však soupeře přehrál a zvítězil. Opět vyhrála Vicky se svým drakem, která svými střelci zdemolovala soupeřčino dámské křídlo. Honza pak svou druhou výhrou v řadě zabezpečil našemu družstvu zápasovou remízu.

V šestém kole proti ŠK Zlín jsme od začátku vedli 1:0 zásluhou kontumace na šesté šachovnici, tím ale naše radost skončila. Dobře hrál David, který dovedl partii do remízové koncovky těžkých figur, v té však ztratil dámu. Velice sympatický výkon podala Laura. Svého soupeře jasně přehrála a v jednu chvíli mohla výměnou jezdce udělat soupeři dvojpěšce na polích f6 a f7 s tím, že po dalším tahu f5 by zahnala soupeřova střelce z g6 do věčné klece na poli h7 se strategicky jasně vyhranou pozicí. Bohužel Laura zvolila jiný plán a soupeři se podařilo vyvolat pro komplikace, ve kterých se orientoval lépe.

V neděli jsme zahájili proti ŠK Vinary a měli zápas rozehraný minimálně na remízu. Zdenda svého soupeře jednoznačně přehrál, rozbil kryt před soupeřovým králem, získal kvalitu, několik pěšců, ale v koncovce nastavil věž, ale stále měl 3 spojené pěšce za figuru, což se měl snažit hrát, ale šokován svou chybou dal partii za remízu. Laura získala brzy figuru a bezpečně dovedla partii k výhře. Měla z ní opravdovou radost. David hrál velice bojovnou a náročnou partii s opačnými rošádami a neustále si udržoval iniciativu. Dosáhl naprosto vyhrané pozice, v níž mu soupeřka dala poslední šach. David bohužel zvolil jediný špatný ústup a dostal dvoutahový mat. Malá osobní tragédie, ale snad také poučení pro příště. Podobnou, ale ještě v divočejším provedení hrála černými partii Vicky. Holky si nic nedarovaly, figury i dáma se obětovaly v zájmu útoku, ale bílá i bez dámy byla nakonec rychlejší. Velice zajímavá partie jaké by děti měly hrát co nejčastěji. škoda, že ji Vicky nemá zapsanou, stála by za analýzu …

Osmé kolo proti soupeři z Německa se nikomu nevydařilo kromě Honzíka. Tomu soupeř obětoval figuru, Honzík však náznak útoku odrazil, získal ještě jednu figuru a protiútokem soupeře zmatoval. Velice pěkný výkon!

V posledním kole jsme hráli proti domácím Zaječicím. Ještě než jsem stačil napsat soupisku, už hlásili výhry Vicky, Honzík a David. Své soupeře bezpečně přehráli i Laura a Vítek, takže naše vystoupení na turnaji skončilo vysokou výhrou 5:1. Konec dobrý, všechno dobré! :-)

 

IMG_7197.JPGIMG_7198.JPGIMG_7199.JPGIMG_7202.JPGIMG_7203.JPGIMG_7205.JPGIMG_7208.JPGIMG_7210.JPGIMG_7213.JPGIMG_7214.JPGIMG_7216.JPGIMG_7217.JPGIMG_7218.JPGIMG_7219.JPGIMG_7220.JPGIMG_7223.JPGIMG_7227.JPGIMG_7232.JPGIMG_7233.JPGIMG_7236.JPGIMG_7241.JPGIMG_7247.JPGIMG_7250.JPGIMG_7254.JPGIMG_7256.JPGIMG_7259.JPGIMG_7263.JPGIMG_7264.JPGIMG_7265.JPGIMG_7270.JPGIMG_7274.JPGIMG_7288.JPGIMG_7295.JPGIMG_7302.JPGIMG_7303.JPGIMG_7307.JPGIMG_7320.JPGIMG_7334.JPGIMG_7336.JPGIMG_7365.JPGIMG_7375.JPGIMG_7377.JPGIMG_7382.JPGIMG_7386.JPGIMG_7387.JPGIMG_7395.JPGIMG_7401.JPGIMG_7413.JPGIMG_7414.JPGIMG_7420.JPGIMG_7422.JPGIMG_7422_orez.JPG


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK