Hvězdný superturnaj v Budějovicích

V rámci Šachového festivalu České Budějovice se uskuteční nejsilnější turnaj v celé historii Jihočeského kraje. Budou v něm startovat přední šachisté z několika zemí. Průměrný rating turnaje bude takřka 2500 FIDE Elo bodů, což je na naše poměry až neuvěřitelné. Po dlouhém šachovém půstu čeká příznivce šachu veliký svátek.

 

 

Řeč je o uzavřeném velmistrovském turnaji. Nasazenou jedničkou turnaje je německý velmistr Alexander Donchenko (22 let, rating 2646). V České republice má vyšší rating pouze naše jednička velmistr David Navara. V našem kraji ještě nikdy nehrál turnaj tak silný velmistr. V Německu je Alexander trojkou. Druhý nasazený je velmistr Peter Michalík (30 let, rating 2583) česká čtyřka a český reprezentant. Turnajovou trojkou je maďarský velmistr Oliver Mihok (27 let, rating 2552). Čtvrtým nasazeným a čtvrtým velmistrem je loňský vítěz Hannes Hlifar Stefansson (47 let, rating 2542), současná islandská dvojka.

Startovní listina uzavřeného velmistrovského turnaje Clarion Congress Hotel

Pak v turnaji startuje pět mezinárodních mistrů, kteří budou usilovat o dosažení 6 bodů z 9 partií, což jim zajistí splnění kýžené velmistrovské normy. Hodně se bude snažit mezinárodní mistr Lev Yankelevich (23 let, rating 2461), který má splněny již dvě velmistrovské normy a v Budějovicích bude usilovat o získání poslední, třetí normy. V jiné situaci je mezinárodní mistr Lukáš Černoušek (37 let, rating 2460), který má již splněny všechny tři velmistrovské normy, avšak aby mu byl titul mezinárodního velmistra udělen, musí splnit poslední podmínku, a to získat větší rating než 2500 Elo bodů. Proto se bude také snažit o co nejlepší výsledek.

Splnit velmistrovskou normu se budou určitě snažit i další naši dva mezinárodní mistři Karel Malinovský (32 let, rating 2456) a Tomáš Kraus (25 let, rating 2453). Velice zajímavým účastníkem je mezinárodní mistr Dominik Horváth (17 let, rating 2446) z Rakouska. Posledním účastníkem je Jan Mikeš (24 let, rating 2383), který bude usilovat i o normu mezinárodního mistra. K jejímu splnění potřebuje získat 4 body z 9 partií, ale ani to nebude v tak nabitém turnaji jednoduché.

Silně obsazen bude i další turnaj, FIDE Open České Budějovice, kde je v tuto chvíli přihlášeno 10 titulovaných šachistů. Postupně se plní i FIDE Open Šachové univerzity QCC České Budějovice. Všechny turnaje se budou hrát v reprezentačních prostorách Clarion Congress Hotelu**** České Budějovice, který nabídl zajímavé ceny ubytování. Do hracích prostor nebude umožněn přístup divákům ani doprovodům. Proto budou všechny partie přenášeny prostřednictvím elektronických šachovnic, aby především trenéři měli dokonalý přehled, jak si vedou jejich svěřenci.

Na turnajích budou uplatňována nařízení Krajské hygienické stanice, ale vzhledem k pozitivnímu vývoji nečekáme nic dramatického. Stoly s šachovnicemi budou ale vzdáleny více než obvykle. Jihočeský kraj připravuje dotace pro ubytované rodiny či partnery z České republiky. Podrobnosti budou zveřejněny na této stránce: https://www.jiznicechy.cz/aktuality/734-infolinka-pro-slevy-na-ubytovani-a-vstupy-v-jiznich-cechach.