Mistr ČR získal v Budějovicích 3.normu IM

Mistr České republiky FM Svatopluk Svoboda získal v uzavřeném velmistrovském turnaji v Budějovicích svojí třetí normu mezinárodního mistra. Naopak velikou smůlu měl jihočeský talent z Písku Jan Miesbauer, který svým výkonem také splnil normu mezinárodního mistra, avšak nemůže mu být uznána, protože měl za soupeře o jednoho cizince méně, než potřeboval.

 

To je prostě riziko otevřených turnajů, které zisk normy nezaručují i při odpovídajícím výkonu. Vezmu to ale po pořádku. Šachový festival České Budějovice se skládá ze tří samostatných turnajů. Vlajkovou lodí je uzavřený velmistrovský turnaj, který zaručuje při určitém výkonu zisk velmistrovské normy, případně normy mezinárodního mistra. Startuje v něm většinou 10 účastníků, kteří hrají systémem každý s každým.

V letošním roce bylo ve startovním poli 5 mezinárodních velmistrů, 4 mezinárodní mistři a jeden FIDE mistr (tím byl úřadující mistr ČR Svatopluk Svoboda). Přes výpadek několika účastníků na poslední chvíli byl turnaj na české poměry velmi silný (Ø2463 FIDE Elo). Na normu mezinárodního mistra bylo zapotřebí získat 4½ bodu z 9 partií (to se nakonec podařilo Svatoplukovi Svobodovi) a na normu mezinárodního velmistra bylo zapotřebí 6½ bodu z 9 partií. Na velmistrovskou normu nikdo nedosáhl.

První místa v turnaji obsadili velmistři. Vítězem se zaslouženě stal GM Pavel Šimáček, který celý turnaj absolvoval bez rychlých remíz. Druhou příčku obsadil GM Azer Mirzoev z šachové velmoci Azerbajdžánu a třetí místo atraktivní host GM Hannes Stefansson z Islandu. Bramborová medaile zbyla na prvního nasazeného, GM Sergeje Ovsejevitsche z Ukrajiny, jediného účastníka s ratingem nad 2600 FIDE Elo. Všechny partie z tohoto turnaje se opět vysílaly online do celého světa prostřednictvím jak našich webových stránek, tak prostřednictvím mezinárodních šachových serverů ChessBomb a Chess24.

Dalším turnajem byl FIDE Open České Budějovice. To je otevřený turnaj, kterého se zúčastňují desítky šachistů ze zahraničí i z ČR. Setkávají se v něm mezinárodní velmistři, mezinárodní mistři, ale i dravé mládí. V tomto ročníku nás velmi příjemně překvapili dva mladí jihočeští šachisté. Prvním z nich byl čerstvý FIDE mistr Jan Miesbauer z Písku. Ten se umístil na skvělém 3.místě, když dokázal porazit první dva vítěze !! Turnaj vyhrál nejvýše nasazený GM Alexej Kislinsky (naturalizovaný Rus s ratingem nad 2500 FIDE Elo) před Artemem Omeljou z Ukrajiny ( s ratingem 2445 FIDE Elo, má splněnu jednu velmistrovskou normu). Oba tyto vítěze dokázal Honza porazit !!

Honza ještě remízoval se čtyřmi titulovanými šachisty (jedním velmistrem a třemi mezinárodními mistry) a dalšího mezinárodního mistra porazil !! Honza předvedl výkon 2463 Elo, což by mu bohatě stačilo na zisk normy mezinárodního mistra. Je třeba ještě zdůraznit, že žádný z jihočeských šachistů doposud nezískal titul mezinárodního mistra v praktickém šachu, natož titul mezinárodního velmistra.

Mezinárodní pravidla jsou ale neúprosná a tak kromě předvedeného výkonu musí být k uznání normy splněny další podmínky. Honzovi by stačilo, aby v posledním kole nastoupil proti hráči z cizí federace (dle vývoje turnaje se mohlo jednat o švédského šachistu) a mohl dokonce i prohrát. Losovací program mu bohužel přisoudil soupeře v ČR a tím bylo po možnosti získat normu (soupeřů z federace žadatele o normu může být nanejvýše 5 a Honza jich měl tím pádem 6). Prostě obrovská smůla, stačilo, aby některý z výsledků v 8.kole dopadl jinak a mohlo to vyjít. Nicméně bude-li Honza pokračovat ve stejných výkonech i nadále, stane se v dohledné době prvním jihočeským titulovaným šachistou na úrovni mezinárodního mistra.

Velice nás také těšil svými výkony náš svěřenec Sebík Placer, který odehrál svůj životní turnaj. Poprvé v životě porazil titulovaného soupeře a v turnaji si počínal tak, že nastupoval pokaždé proti ratingově silnějším soupeřům. Vedl si přitom výborně, protože po 5.kole se propracoval až na 3.šachovnici a na průběžné 10.místo s výkonem nad 2300 Elo. Pak samozřejmě narazil na další titulované soupeře, kteří byli nad jeho síly, ale přesto Sebík bojoval a získával cenné zkušenosti. Sebík se nakonec jako 29.nasazený umístil na výborném 19.místě s výkonem 2174 Elo. Díky tomuto výbornému výkonu si ve svém ratingu připíše více než 100 Elo bodů a získá 1.výkonnostní třídu. Věříme, že Sebík absolvoval svůj průlomový turnaj a nyní poletí strmě nahoru. Určitě ho v tom podpoříme.

V turnaji startoval i další náš svěřenec Láďa Nagy, který se nakonec jako 24.nasazený umístil na 20.místě. Láďovi se nedařilo tak, jak by si přál on i my. Zpočátku se pomalu rozehrával a na přední postavení útočil ze zadních pozic. Proto si z turnaje neodnesl žádný přírůstek v ratingu, ale řadu užitečných zkušeností, což je také velice důležité. Prvních 10 šachovnic bylo také přenášeno online prostřednictvím internetu do celého světa.

V třetím turnaji FIDE Openu Šachové univerzity QCC ČB startovala řada našich svěřenců. Tento turnaj je pro nás mimořádně důležitý, protože zde získávají první mezinárodní zkušenosti naši nejmladší talentovaní svěřenci (a samozřejmě další mladí šachisté z Jihočeského kraje a celé ČR). Z tohoto důvodu je tento turnaj výkonnostně omezen, aby nezkušení mladí šachisté hráli se soupeři, se kterými mají reálnou šanci hrát vyrovnaně, případně pochopit, kde udělali chybu a proč v dané partii neuspěli.

Z našich svěřenců nás nejvíce potěšila Danielka Nagyová, která se i přes zdravotní indispozici v posledním kole umístila na výborném 9.místě a byla i nejlepší ženou/dívkou v turnaji. Díky organizačním a dalším povinnostem ve všech turnajích jsem neměl prostor pro soustavné sledování partií našich svěřenců, jen jsem sem tam něco zaznamenal, ale z těchto kusých informací nemohu dělat žádné závěry, natož je veřejně publikovat. Viděl jsem řadu hezkých, ale i překvapivých momentů. Se svěřenci si partie a jejich vystoupení proberu až po shlédnutí jejich partií. Pochválit je také zapotřebí Beátku Havelkovou, která získala 50% bodů, přestože nemohla ve dvou kolech nastoupit (její skutečný výsledek není proto 4½ bodu z 9 partií, ale 4½ bodu z 7 partií) a to je velice pěkný výsledek.

Zajímavé pozice jsem viděl i u Káji Švejdy, který se snažil využívat znalosti z tréninků. Také ostatní se snažili, někdy to vyšlo, někdy ne, ale o tom takovéto turnaje jsou. Bez absolvování určitého počtu vážných partií nelze dosáhnout žádného, natož trvalého zlepšování. V tomto směru jsou šachy nesmírně náročné, ale i spravedlivé. Bez investice nejsou žádné výsledky. To platí pro jakoukoli činnost, a čím dříve si to děti uvědomí, tím lépe pro nás všechny. Velice nás těší, že cestu na turnaj si našli Hugo Tůma, Vítek Předota, Laura Čermáková, Fanda Postl a Matěj Bajgar. Velikou odvahu prokázal i nejmladší účastník Martin Hanzal (ročník 2012). Leckteří dospělí by si z něho měli brát příklad. Na partie všech jsem zvědavý, určitě bude co rozebírat.

Dobře si vedl i pan Vladimír Šindelka, který se v necelých 80.letech a po těžké mozkové mrtvici dokázal znovu naučit mluvit a vrátit se k šachu. Všechna čest. Velice dobře si vedl i nováček pan Roman Klimeš, který se registroval pár dní před festivalem. Poděkování patří i panu Františkovi Postlovi, který obětavě nastupoval pouze v kolech, kdy byl lichý počet hráčů. Poděkovat musím i těm, kteří nám pomáhali s festivalem, s přípravou hracích prostor a dovozem šachového materiálu panu Havelkovi a Pavlovi Štěchovi, s úklidem po turnaji panu Předotovi, Vítkovi a jeho bratrovi. S odvozem materiálu pak ještě panu a paní Švejdovým. Za fotografie děkuji panu Nagyovi a panu Placerovi. Celý festival mi pomáhala manželka Jana Havlíčková, přímé přenosy partií zajišťoval pan Radim Borůvka. Hlavního rozhodčího zastával mezinárodní mistr Richard Biolek, který má licenci mezinárodního rozhodčího.

Celý festival proběhl bez problémů a už se těšíme na příští ročník, který proběhne od 29.června do 7.července 2019. Termín jsme posunuli proto, abychom se vyhnuli kolizi s Teplicemi, nejsilnějším a nejvíce dotovaným turnajem v ČR. Také se chceme vyhnout závěru zkouškového období na VŠ, kde studuje řada potenciálních účastníků našeho festivalu a školním výletům v posledním týdnu školy. Další novinkou bude zvýšení hranice ratingu v FIDE Openu Šachové univerzity QCC ČB z hodnoty 1850 FIDE Elo na hodnotu 2000 FIDE Elo.

 

SF_V_001.jpgSF_V_002.jpgSF_V_003.jpgSF_V_004.jpgSF_V_005.jpgSF_V_006.jpgSF_V_007.jpgSF_V_008.jpgSF_V_009.jpgSF_V_010.jpgSF_V_011.jpgSF_V_012.jpgSF_V_013.jpgSF_V_014.jpgSF_V_015.jpgSF_V_016.jpgSF_V_017.jpgSF_V_018.jpgSF_V_019.jpgSF_V_020.jpgSF_V_021.jpgSF_V_022.jpgSF_V_023.jpgSF_V_024.jpgSF_V_025.jpgSF_V_026.jpgSF_V_027.jpgSF_V_028.jpgSF_V_029.jpgSF_V_030.jpgSF_V_031.jpgSF_V_032.jpgSF_V_033.jpgSF_V_034.jpgSF_V_035.jpgSF_V_036.jpgSF_V_037.jpgSF_V_038.jpgSF_V_039.jpgSF_V_040.jpgSF_V_041.jpgSF_V_042.jpgSF_V_043.jpgSF_V_044.jpgSF_V_045.jpgSF_V_046.jpgSF_V_047.jpgSF_V_048.jpgSF_V_049.jpgSF_V_050.jpgSF_V_051.jpgSF_V_052.jpgSF_V_053.jpgSF_V_054.jpgSF_V_055.jpgSF_V_056.jpgSF_V_057.jpgSF_V_058.jpgSF_V_059.jpgSF_V_060.jpgSF_V_061.jpgSF_V_062.jpgSF_V_063.jpgSF_V_064.jpgSF_V_065.jpgSF_V_066.jpg

 

 


Nejbližší akce

1.liga mládeže 4., 5., 6. a 7.kolo (22. květen - 23. květen)

1.liga mládeže 8. až 11.kolo (04. červen - 06. červen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK