Šachový svátek je už na dohled

Šachový festival České Budějovice 2017 je nejvýznamnější šachovou akcí v roce v Jihočeském kraji s dnes již velkou mezinárodní prestiží. I v tomto roce přináší šachový festival několik novinek. Jeho největším přínosem je ale to, že se ho mohou aktivně zúčastnit i naši žáci, kvůli kterým tuto akci především pořádáme.

 

 

 

O přínosech pěstování šachové hry na jakékoli úrovni není zapotřebí hovořit. Pravidla šachové hry jsou jednoduchá, ale dosáhnout v šachu mistrovství už není tak snadné. Kromě tréninků a domácí přípravy je pro dosažení dobré úrovně zapotřebí odehrát každou sezónu desítky těžkých vážných partií. A zde je nabídka v Jihočeském kraji žalostná. Kromě soutěží družstev dospělých (1., 2. a 3.divize) byl zde pouze jediný turnaj v roce (táborský Open). I to je odpověď na otázku, proč je Jihočeský kraj po šachové stránce nejslabší v ČR.

Abychom poskytli příležitost našim žákům (a nejen jim – čím silnější budeme mít soupeře zde v kraji, tím více poroste kvalita nás všech) odehrát co nejvíce kvalitních partií, začali jsme pořádat únorový Open a červnový festival. Zde mají naši žáci možnost odehrát celkem 18 vážných partií. Navíc tím šetříme značné finanční prostředky rodičům. Turnaj v místě bydliště stojí pouze startovné v řádu stokorun, kdežto když cestujeme na turnaj mimo náš kraj, přičítají se náklady na ubytování a stravu jak dítěte, tak jeho doprovodu
a obdobný turnaj tak vyjde minimálně na 5-6.000,-Kč. Šachy jsou jeden z nejlevnějších sportů a to navíc s patrně nejvyšší přidanou hodnotou (tím myslíme komplexní intelektuální rozvoj dítěte), avšak jsou i velice spravedlivé. Úspěch mají jen ti, kteří odehrají určité množství těžkých vážných partií (60-80 za rok), řádně si je zapíší a rozeberou s trenérem
(a samozřejmě patřičně doma pracují). Šachy jsou jako samotný život - nedají vám nic zadarmo. Čím dříve to děti pochopí, tím větší mají šanci, že v životě uspějí.

Z tohoto důvodu vítáme co největší účast naší mládeže v našem festivalu. Účast má ale význam pouze pro ty, kteří jsou schopni si partie řádně zapisovat. Těm nejmenším je povoleno, aby jim partie zapisoval rodič (pak se upraví čas na hodinách dítěte). Věříme, že když si k nám najde cestu chlapec narozený v roce 2010 až z Indie, či k nám přijede maminka s dětmi, narozenými v letech 2007, 2008 a 2010 z Polska, že i naši místní využijí této zajímavé možnosti a přijdou si zahrát. V zahraničí považují šachy za součást vzdělání a staví se k nim zcela jinak, než u nás. Dokladem toho je například to, že dívenka z Polska narozená v roce 2007 má rating na hranici 1800 Elo, což odpovídá našim nejsilnějším svěřencům. Nebo hoch narozený v roce 2002, který přijede až z Malajsie má rating 2154 Elo, či dva hoši, narození v roce 2000, jeden z Polska, druhý ze Slovenska mají rating nad 2300 Elo a jeden hoch ze Slovenska narozený v roce 2001 má rating 2472 (v této sezóně porazil ve slovenské lize naší jedničku GM Davida Navaru – 21.hráče světa)!! Máme tedy co dohánět a vede k tomu jediná cestapoctivá práce doma, odehrání co nejvíce vážných partií a jejich následný rozbor – hovořil o tom i GM Cvek na našem soustředění.

FIDE Open Jihočeské univerzity má poprvé mezinárodní obsazení, kromě dětí z Polska zde bude startovat i atraktivní dětský soupeř až z Austrálie !! Velmi silně je obsazen i FIDE Open České Budějovice, kde startuje řada mezinárodních velmistrů a mezinárodních mistrů. Třešničkou na dortu je uzavřený velmistrovský turnaj, který garantuje možnost získání velmistrovské normy. Zde se poprvé představí mezinárodní mistr až z USA a poprvé také přivítáme na naší akci velmistra s ratingem nad 2600 Elo. Letošní uzavřený velmistrovský turnaj bude nejsilnějším turnajem, který se kdy v Jihočeském kraji hrál a bylo nám řečeno, že v tomto roce to bude asi nejsilnější turnaj, kde se hraje o velmistrovské normy v Evropě. Na zisk velmistrovské normy bude stačit 6 bodů z 9 partií, v minulých letech to bylo 7 bodů z 9 partií. Z předních šachovnic budeme opět přenášet partie on-line do celého světa. Celý festival je nejen sportovní, ale i společenskou událostí. Dalším důvodem jeho pořádání je, aby si nás všimli i kapitáni místního průmyslu a uvědomili si, že šachisté jsou budoucí špičkové technické kádry, po kterých je již dnes velká poptávka a napadlo je, že spolupracovat s šachisty je pro ně nejen zajímavé, ale z dlouhodobého hlediska i velmi výhodné.

Věříme, že se s řadou našich svěřenců setkáme v turnajích, či se alespoň přijdou podívat na tuto ojedinělou událost.

 

 


Nejbližší akce

1.liga mládeže 4., 5., 6. a 7.kolo (22. květen - 23. květen)

1.liga mládeže 8. až 11.kolo (04. červen - 06. červen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK