Dvě splněné normy mezinárodního mistra

Nejsilnější šachový turnaj v historii Jihočeského kraje skončil úspěšně. Ve Fide Openu České Budějovice splnil normu mezinárodního mistra mladý český šachista Tomáš Kraus, letošní mistr ČR do 18 i do 20 let. V prvním uzavřeném velmistrovském turnaji v Jihočeském kraji padla také norma. Sice ne velmistrovská, ale normu mezinárodního mistra získal mladý reprezentant Rakouska Valentin Dragnev.

 

Současně probíhaly tři různé turnaje, které byly z organizačních důvodů sdruženy do jednoho termínu i jednoho místa. K pořádání každého turnaje nás vedly závažné důvody. Jako šachová škola jsou pro nás hlavní prioritou naši žáci a mladí šachisté z celého jihočeského regionu. Aby se naši žáci mohli měřit se zahraničními vrstevníky, musejí co nejdříve hrát vážné partie. Řada našich trenérů a funkcionářů to doposud nepochopila. Proto v Jihočeském kraji dominují v současné době žáci, kteří prošli naší šachovou školou a žáci mezinárodního mistra Ivana Hausnera (a Honzy Havlíka).

Turnaje zahájil prorektor Jihočeské univerzity pro vědu a výzkum prof. RNDr. Tomáš Polívka, Ph.D.  

Na úvod promluvil i prezident Slovenského šachového svazu Ing. František Jablonický.

Proto se uskutečnil 1.ročník Open Jihočeské univerzity. Zde startovaly naše mladé naděje a dospělí šachisté s ratingem do 1700 Elo bodů. Někteří teprve sbírali zkušenosti, jako Laura Čermáková a Jakub Šimon Šimůnek. Jejich zájem o hru a přístup k turnaji dávají tušit, že jsou velikým příslibem pro budoucnost. Musí jen ubrat na rychlosti (především Jakub). Na rychlosti by měl také ubrat Davídek Bárta, který má již více zkušeností a očekával jsem od něj již pomalejší a soustředěnější výkon. Zato příjemné bylo sledovat snahu o pomalejší hru Káji Švejdy a pěknými výkony se blýskla Danielka Nagyová. Potěšující byla také pomalá, soustředěná hra Sebíka Placera. Zato Honzík Kolář hrál trochu lehkovážně a to se také projevilo. V dalších ročnících se budeme snažit uplatnit získané kontakty a učinit i z tohoto turnaje turnaj mezinárodní setkání šachových nadějí.

V Openu Jihočeské univerzity docházelo k mnoha generačním střetům.

I Davídek se několikrát poměřil s dospělými.

Ani Kája se nevyhnul generačním soubojům.

Také Laura se nevyhnula dospělým soupeřům, zde si poměřila své síly s vítězem turnaje.

Nejlépe zvládal souboje s dospělými Sebík, projevilo se to i v pěkném umístění. 

Na pořadu dne byla i klubová derby.

Došlo i na dívčí klubové derby.

Nebyla nouze ani o překvapení, zde Danielka pěkně přehrála Honzíka.

Další partie, kde Danielka překvapila svého soupeře.

Sebík byl naším nejúspěšnějším žákem v turnaji.

Davídek s českým, ale dle jména exotickým soupeřem Nguyen Thai Dang Vi.

Porážka někdy bolela i ty starší.

Jakub sdílel svojí radost z výhry s tatínkem.

Dalším turnajem byl 2.ročník Fide Open České Budějovice. Startovní listina byla výstavní, celkem 24 titulovaných hráčů (7 velmistrů, 11 mezinárodních mistrů, 5 mistrů Fide a 1 mistryně Fide) z celkem 8 zemí. Průměrný rating první desítky byl 2428 Fide Elo, průměrný rating první dvacítky 2383 Fide Elo dělali z turnaje nejsilnější turnaj, jaký se kdy v Jihočeském kraji hrál. Tentokrát se turnaj nehrál jako oficiální přebor Jihočeského kraje, abychom mohli rozhodovat o přijetí hráčů do turnaje. Naší prioritní snahou byla příznivá šachová atmosféra, kterou jsme chtěli poskytnout účastníkům turnaje. Vítězem se nakonec stal mezinárodní velmistr Eduard Andreev z Ukrajiny, další medaile ale patřily našim šachistům. Na druhém místě skončil reprezentační trenér mládeže České republiky mezinárodní mistr David Kaňovský a na třetím místě nám blízký mezinárodní mistr Ivan Hausner, se kterým spolupracujeme a který skvěle trénuje mladé písecké naděje.

Mezinárodní mistr Ivan Hausner v souboji s FM Danielem Šormem.

Písecká naděje Honzík Miesbauer si zahrál s mezinárodním mistrem Petrem Polochem.

Honzík si zahrál i se slovenským velmistrem Mikulášek Maníkem.

Další z píseckých nadějí, na které dohlíží IM Ivan Hausner Jakub Stinka. 

Jakub opět se soupeřem ze Slovenska, tentokráte přímo s prezidentem Slovenského šachového svazu.

Další jihočeská naděje Honzík Žilavý při partii s mezinárodním mistrem Davidem Kaňovským.

Další jihočeská naděje Lukáš Dolanský se také neztratil.

Nás nejvíce potěšil vynikající výkon Jiřího Punčocháře, silného praktického šachisty, který dosáhl výkonu s performance přes 2200 Fide Elo a obsadil výborné 22. místo před některými titulovanými hráči. Jirka nám začne od září pomáhat s tréninky v naší šachové škole a o to je jeho šachová invence pro nás radostnější.

Zde dokázal Jirka udolat rakouského mezinárodního mistra.

Na Jirkku nevyzrál ani FM Daniel Šorm,který si přijel zahrát až z Mallorky.

S velmistrem Ivanovem se ale vloudila chybička a bylo zle.

Naši mladí hráli se střídavými výsledky. Láďa Nagy sehrál až na předposlední kolo řadu kvalitních partií, střídavě si vedli i Matěj Kaňka, Pavel Štěch či Adam Pavlíček. Konkurence byla prostě hodně silná (průměr celého turnaje, kde startovalo 75 hráčů byl nad 2000 Fide Elo !!).

Láďu po partii mezinárodní mistr Kantorík ze Slovenska chválil.

V souboji generací Láďa uspěl.

V klubovém derby v zajímavé partii už ale tahal za kratší konec.

Partie s Janem Muzikářem byla dlouhá a budila hodně pozornosti.

Sem tam jsem vyrážel na obhlídku svěřenců, tentokrát jak si vedl Pavel s Filipem.

Pavel se také potkal se zahraničním účastníkem.

 Adamovi se někdy dařilo, jindy ne, díky své nepohyblivosti jsem nestíhal vše sledovat.

I Matěj střídal lepší chvíle s horšími, jak je to u něj zvykem. Snad s tím něco uděláme.

Pohled do hracího sálu směrem na Open Jihočeské univerzity.

Pohled na hrací sál z 1.patra směrem od stolku rozhodčích.

Pohled do hracího sálu z 1.patra z boku.

Další náš zástupce Eda Nejdl to měl s velmistrem Mikhailem Simantsevem těžké.

Jak jsem se již zmínil v předchozích článcích, tak velkou událostí turnaje byla účast prezidenta Slovenského šachového svazu pana Ing. Františka Jablonického, který sebou přivezl svého syna FM Martina Jablonického a největší slovenskou naději Jerguše Pecháče (nejvyšší Fide Elo 2530 ze startujících).

 

Náš vzácný host ze Slovenska byl po náročné prezidentské kampani hodně unaven.

František Jablonický sleduje duel svého syna FM Martina Jablonického s FM Danielem Šormem.

Foto na památku, hlavní rozhodčí IA IM Richard Biolek, Ing. František Jablonický a já.

Nejvíce ze všech startujících byl ale spokojen Tomáš Kraus, který splnil normu mezinárodního mistra. Během turnaje splnil všechny podmínky: všech 9 jeho soupeřů mělo Fide rating, z toho 7 mělo tituly (3 x GM, 3 x IM, 1 x FM), 5 jich bylo z ČR, 4 z jiných federací, ziskem 6 bodů dosáhl performance 2463. Potřebné parametry splňoval z jeho pohledu i turnaj: celkem 23 startujících z dalších 7 federací (požadavek je 20), 13 titulovaných hráčů z cizích federací (požadavek 10 hráčů). Proto mu v posledním kole stačila remíza, což vzhledem k tomu, že měl bílé figury, dokázal.

Dva nejspokojenější účastníci turnaje, celkový vítěz velmistr Eduard Andreev a držitel nové normy mezinárodního mistra FM Tomáš Kraus.

WGM Nataša Richterová hrála nejdelší partii v předposledním kole a také sahala po normě, ale IM Strebkovs byl proti.

Na desáté místo doprostřed titulovaných hráčů se prosadil talentovaný Daniel Kožúšek.

Abychom učinili turnaj zajímavější, vypsali jsme finanční odměny i v kategoriích do 1700 Fide Elo, 1800 Fide Elo, 1900 Fide Elo, 2000 Fide Elo a 2100 Fide Elo. Odměny v těchto kategoriích plánujeme v příštím roce zvýšit, abychom ještě zvětšili atraktivitu turnaje pro jihočeské šachisty.

Před zahájením kola Open Jihočeské univerzity.

Pohled do hracího sálu od stolku rozhodčích.

Pohled z hracího sálu směrem ke stolku rozhodčích.

Zázemí turnajů rozhodčí Zdeněk Heger a pořadatel Jana Havlíčková.

Posledním turnajem byl uzavřený velmistrovský turnaj, kde bylo možné uhrát velmistrovskou normu. Turnaj tohoto formátu je vždy významnou sportovní i společenskou událostí ve většině vyspělých zemí. V mnoha zemích Evropy, ale i světa se šachová hra již stala součástí vzdělávacího systému a je podporována přímo státem. V České republice tomu tak bohužel není a v žebříčku vzdělanosti se proto rapidně propadáme. Nám se podařilo zajistit velice zajímavé obsazení turnaje. Především legendu světového šachu velmistra Vladimíra Malaniuka z Ukrajiny, který svého času patřil do první světové desítky a turnaj nakonec i vyhrál. Mezi nejžhavější kandidáty na zisk velmistrovské normy patřili mezinárodní mistři Pavel Šimáček z Turnova a Kacper Drozdowski z Polska. Oba svoji roli během celého turnaje potvrzovali, avšak požadavek zisku 7 bodů z 9 partií se ukázal jako moc tvrdý. Moc jsme fandili IM Pavlovi Šimáčkovi, protože ho známe ze skvělých rozborů partií našich žáků z Mistrovství Čech nebo z MČR a MEU.

Uzavřený turnaj se hrál v salónku v 1.patře.

Při vzájemné partii velmistři Vladimír Malaniuk a Jan Krejčí.

Další kolo v uzavřeném velmistrovském turnaji.

Nakonec se radoval mladý rakouský šachista bulharského původu FM Valentin Dragnev, který ziskem 5 bodů z 9partií s performance 2477 Fide Elo splnil normu mezinárodního mistra. Neztratili se ani dva talenti z České republiky a ze Slovenska: Nguyen Thai Dai Van a Jerguš Pecháč (oba narozeni v roce 2001), kteří oba uhráli 4 body. Velice rádi bychom zavedli tradici pořádání i uzavřených velmistrovských turnajů v Českých Budějovicích. Šachová hra existuje v současné podobě již stovky let a České Budějovice by si takový turnaj zasloužily.

Partie mezi FM Valentinem Dragnevem a CM Jergušem Pecháčem.

Rozhodující partie mezi Nguyenem Thai Dai Vanem a IM Pavlem Šimáčkem.

Vlastní průběh turnaje nebyl tak jednoduchý, jak bychom si přáli. Několik dní před turnajem jsem měl nehodu a ta mně připravila o několik dní příprav. Pohyb o berlích v průběhu turnaje mě také nečinil moc flexibilním. Tak jsme řadu věcí v průběhu turnaje neustále doháněli. Navíc se nám vyskytl problém s pejskem, každý den dopoledne jsme s ním jezdili na 3 hodiny na kapačky a bojovali o jeho život. Proto jsme si tento ročník moc neužili. Navíc se nevydařilo počasí a byl asi nejchladnější červen za poslední roky, takže místo větrání se muselo topit. Samozřejmě okamžitě po turnaji začalo krásné počasí.

Turnaj navštívil primátor Českých Budějovic pan Ing. Jiří Svoboda. Věříme, že ho pohled na mladé šachisty přesvědčil, že naše práce s dětmi je velice důležitá. Na turnaji natáčela i televize a navštívili ho i zástupci tisku a rozhlasu. Televizní reportáž je již na našem webu, až budeme mít k dispozici i tu rozhlasovou, dáme ji také na web.

Závěrem musím poděkovat Michalovi Vokurkovi, který nám pomohl turnaj připravit, Michalovi Punčochářovi, který nám pomáhal a po celou dobu turnaje se staral o on-line přenosy. Aby nebylo vše jednoduché, tak nám dodali elektronické soupravy bez zdrojů a tak jsme je museli den před turnajem dostat z Prahy do Českých Budějovic a pak vše musel Michal Punčochář zprovoznit dopoledne před turnajem. Na turnaj mě obětavě vozil pan Heger, z turnaje zase pan Placer. S úklidem po turnaji nám pomohli Jirka a Michal Punčochářové a pan Placer, za což jim musíme zvlášť poděkovat. Úklid po turnaji tak skončil před 18 hodinou. Náš dík také patří mezinárodnímu rozhodčímu IM Richardovi Biolkovi za bezproblémové řízení turnajů a Zdeňkovi Hegerovi také za činnost rozhodčího.

Na viděnou za rok.

V příštím roce bude turnaj od pátku 24.června do soboty 2.července 2016. Věříme, že tentokrát bude lepší počasí a nebudou další nepříznivé okolnosti. Posílíme pořadatelský tým a věříme, že kvalita turnajů bude mít vzestupnou úroveň. Jeden zahraniční velmistr se již přihlásil, řada dalších projevila zájem hrát u nás i za rok. Tak za rok na viděnou.

 

SachovyFestival_6039.jpgSachovyFestival_6041.jpgSachovyFestival_6043.jpgSachovyFestival_6044.jpgSachovyFestival_6048.jpgSachovyFestival_6057.jpgSachovyFestival_6068.jpgSachovyFestival_6072.jpgSachovyFestival_6074.jpgSachovyFestival_6080.jpgSachovyFestival_6083.jpgSachovyFestival_6093.jpgSachovyFestival_6096.jpgSachovyFestival_6098.jpgSachovyFestival_6104.jpgSachovyFestival_6105.jpgSachovyFestival_6109.jpgSachovyFestival_6111.jpgSachovyFestival_6119.jpgSachovyFestival_6121.jpgSachovyFestival_6124.jpgSachovyFestival_6127.jpgSachovyFestival_6130.jpgSachovyFestival_6133.jpgSachovyFestival_6136.jpgSachovyFestival_6141.jpgSachovyFestival_6142.jpgSachovyFestival_6147.jpgSachovyFestival_6148.jpgSachovyFestival_6153.jpgSachovyFestival_6154.jpgSachovyFestival_6157.jpgSachovyFestival_6162.jpgSachovyFestival_6164.jpgSachovyFestival_6167.jpgSachovyFestival_6174.jpgSachovyFestival_6175.jpgSachovyFestival_6178.jpgSachovyFestival_6181.jpgSachovyFestival_6184.jpgSachovyFestival_6187.jpgSachovyFestival_6190.jpgSachovyFestival_6193.jpgSachovyFestival_6197.jpgSachovyFestival_6199.jpgSachovyFestival_6214.jpgSachovyFestival_6226.jpgSachovyFestival_6229.jpgSachovyFestival_6237.jpgSachovyFestival_6243.jpgSachovyFestival_6245.jpgSachovyFestival_6249.jpgSachovyFestival_6250.jpgSachovyFestival_6268.jpgSachovyFestival_6269.jpgSachovyFestival_6276.jpgSachovyFestival_6289.jpgSachovyFestival_6294.jpgSachovyFestival_6299.jpgSachovyFestival_6302.jpgSachovyFestival_6307.jpgSachovyFestival_6308.jpgSachovyFestival_6312.jpgSachovyFestival_6316.jpgSachovyFestival_6321.jpgSachovyFestival_6325.jpgSachovyFestival_6330.jpgSachovyFestival_6336.jpgSachovyFestival_6342.jpgSachovyFestival_6343.jpgSachovyFestival_6361.jpgSachovyFestival_6376.jpgSachovyFestival_6383.jpgSachovyFestival_6387.jpgSachovyFestival_6390.jpgSachovyFestival_6396.jpgSachovyFestival_6397.jpgSachovyFestival_6404.jpgSachovyFestival_6406.jpgSachovyFestival_6412.jpgSachovyFestival_6414.jpgSachovyFestival_6420.jpgSachovyFestival_6422.jpgSachovyFestival_6430.jpgSachovyFestival_6436.jpgSachovyFestival_6441.jpgSachovyFestival_6442.jpgSachovyFestival_6453.jpgSachovyFestival_6461.jpgSachovyFestival_6464.jpgSachovyFestival_6469.jpgSachovyFestival_6470.jpgSachovyFestival_6474.jpgSachovyFestival_6480.jpgSachovyFestival_6484.jpgSachovyFestival_6486.jpgSachovyFestival_6491.jpgSachovyFestival_6494.jpgSachovyFestival_6497.jpgSachovyFestival_6508.jpgSachovyFestival_6511.jpgSachovyFestival_6519.jpgSachovyFestival_6532.jpgSachovyFestival_6535.jpgSachovyFestival_6538.jpgSachovyFestival_6550.jpgSachovyFestival_6551.jpgSachovyFestival_6557.jpgSachovyFestival_6558.jpgSachovyFestival_6560.jpgSachovyFestival_6563.jpgSachovyFestival_6567.jpgSachovyFestival_6570.jpgSachovyFestival_6584.jpgSachovyFestival_6589.jpgSachovyFestival_6592.jpgSachovyFestival_6596.jpgSachovyFestival_6599.jpgSachovyFestival_6605.jpgSachovyFestival_6609.jpgSachovyFestival_6614.jpgSachovyFestival_6622.jpgSachovyFestival_6626.jpgSachovyFestival_6630.jpgSachovyFestival_6634.jpgSachovyFestival_6637.jpgSachovyFestival_6640.jpgSachovyFestival_6648.jpgSachovyFestival_6654.jpgSachovyFestival_6658.jpgSachovyFestival_6662.jpgSachovyFestival_6663.jpgSachovyFestival_6669.jpgSachovyFestival_6670.jpgSachovyFestival_6674.jpgSachovyFestival_6678.jpgSachovyFestival_6682.jpgSachovyFestival_6686.jpgSachovyFestival_6692.jpgSachovyFestival_6700.jpgSachovyFestival_6704.jpgSachovyFestival_6708.jpgSachovyFestival_6712.jpgSachovyFestival_6719.jpgSachovyFestival_6721.jpgSachovyFestival_6794.jpgSachovyFestival_6799.jpgSachovyFestival_6802.jpgSachovyFestival_6811.jpgSachovyFestival_6816.jpgSachovyFestival_6821.jpgSachovyFestival_6824.jpgSachovyFestival_6827.jpgSachovyFestival_6832.jpgSachovyFestival_6837.jpgSachovyFestival_6839.jpgSachovyFestival_6841.jpgSachovyFestival_6845.jpgSachovyFestival_6848.jpgSachovyFestival_6851.jpgSachovyFestival_6854.jpgSachovyFestival_6859.jpgSachovyFestival_6862.jpgSachovyFestival_6866.jpgSachovyFestival_6868.jpgSachovyFestival_6872.jpgSachovyFestival_6892.jpgSachovyFestival_6900.jpgSachovyFestival_6922.jpgSachovyFestival_6927.jpgSachovyFestival_6932.jpgSachovyFestival_6938.jpgSachovyFestival_6939.jpgSachovyFestival_6942.jpgSachovyFestival_6946.jpgSachovyFestival_6948.jpgSachovyFestival_6958.jpgSachovyFestival_6963.jpgSachovyFestival_6967.jpgSachovyFestival_6971.jpgSachovyFestival_6974.jpgSachovyFestival_6979.jpgSachovyFestival_6981.jpgSachovyFestival_6983.jpgSachovyFestival_6988.jpgSachovyFestival_6993.jpgSachovyFestival_6999.jpgSachovyFestival_7002.jpgSachovyFestival_7007.jpgSachovyFestival_7009.jpgSachovyFestival_7011.jpgSachovyFestival_7014.jpgSachovyFestival_7025.jpgSachovyFestival_7026.jpgSachovyFestival_7029.jpgSachovyFestival_7032.jpgSachovyFestival_7040.jpgSachovyFestival_7041.jpgSachovyFestival_7047.jpgSachovyFestival_7052.jpgSachovyFestival_7055.jpgSachovyFestival_7058.jpgSachovyFestival_7062.jpgSachovyFestival_7065.jpgSachovyFestival_7067.jpgSachovyFestival_7071.jpgSachovyFestival_7074.jpgSachovyFestival_7075.jpgSachovyFestival_7080.jpgSachovyFestival_7081.jpgSachovyFestival_7090.jpgSachovyFestival_7093.jpgSachovyFestival_7096.jpgSachovyFestival_7101.jpgSachovyFestival_7105.jpgSachovyFestival_7111.jpgSachovyFestival_7114.jpgSachovyFestival_7115.jpgSachovyFestival_7118.jpgSachovyFestival_7124.jpgSachovyFestival_7127.jpgSachovyFestival_7130.jpgSachovyFestival_7133.jpgSachovyFestival_7136.jpgSachovyFestival_7138.jpgSachovyFestival_7141.jpgSachovyFestival_7144.jpgSachovyFestival_7150.jpgSachovyFestival_7157.jpgSachovyFestival_7159.jpgSachovyFestival_7168.jpgSachovyFestival_7172.jpgSachovyFestival_7180.jpgSachovyFestival_7183.jpgSachovyFestival_7190.jpgSachovyFestival_7194.jpgSachovyFestival_7200.jpgSachovyFestival_7209.jpgSachovyFestival_7211.jpgSachovyFestival_7216.jpgSachovyFestival_7224.jpgSachovyFestival_7231.jpgSachovyFestival_7241.jpgSachovyFestival_7242.jpgSachovyFestival_7245.jpgSachovyFestival_7253.jpgSachovyFestival_7257.jpgSachovyFestival_7262.jpgSachovyFestival_7275.jpgSachovyFestival_7279.jpgSachovyFestival_7280.jpgSachovyFestival_7286.jpgSachovyFestival_7292.jpgSachovyFestival_7293.jpgSachovyFestival_7295.jpgSachovyFestival_7298.jpgSachovyFestival_7303.jpgSachovyFestival_7305.jpgSachovyFestival_7309.jpgSachovyFestival_7313.jpgSachovyFestival_7315.jpgSachovyFestival_7318.jpgSachovyFestival_7322.jpgSachovyFestival_7327.jpgSachovyFestival_7330.jpgSachovyFestival_7334.jpgSachovyFestival_7336.jpgSachovyFestival_7342.jpgSachovyFestival_7347.jpgSachovyFestival_7352.jpgSachovyFestival_7361.jpgSachovyFestival_7367.jpgSachovyFestival_7370.jpgSachovyFestival_7376.jpgSachovyFestival_7384.jpgSachovyFestival_7390.jpgSachovyFestival_7397.jpgSachovyFestival_7402.jpgSachovyFestival_7407.jpgSachovyFestival_7410.jpgSachovyFestival_7415.jpgSachovyFestival_7420.jpgSachovyFestival_7421.jpgSachovyFestival_7424.jpgSachovyFestival_7425.jpgSachovyFestival_7433.jpgSachovyFestival_7442.jpgSachovyFestival_7452.jpgSachovyFestival_7458.jpgSachovyFestival_7465.jpgSachovyFestival_7475.jpgSachovyFestival_7477.jpgSachovyFestival_7478.jpgSachovyFestival_7481.jpgSachovyFestival_7492.jpgSachovyFestival_7495.jpgSachovyFestival_7496.jpg


Nejbližší akce

1.liga mládeže 4., 5., 6. a 7.kolo (22. květen - 23. květen)

1.liga mládeže 8. až 11.kolo (04. červen - 06. červen)

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK