KP družstev mladších žáků 2020

V sobotu 3.října se konal KP družstev mladších žáků. Ten byl kvůli pandemii covid-19 přeložen z dubna na tuto sobotu, bohužel covidu jsme nakonec stejně neunikli, a to se výrazně promítlo do účasti týmů. Nakonec se z různých důvodů střetli pouze dva týmy, ale přesto to bylo velice zajímavé.

 

 

Při znalosti, že budou startovat pouze dva týmy jsme se se soupeřem dohodli, že odehrajeme dva zápasy. Soupeř přijel s týmem o 7 členech, proto se hrálo 7 proti 7. Do konečného výsledku se ale započítávalo pouze prvních 6 šachovnic. Také jsme se domluvili, že se bude hrát tempem 2 x 30 minut + 10 sekund za každý tah. To již není tempo rapidových, ale vážných partií.

Hráli jsme v sestavě Hugo Tůma, Alexandr Gregor, Matěj Bajgar, Petr Pešek, Pavlík Břešťák a Violeta Melkesová. Na sedmé šachovnici nastupoval Šimon Vrzala. Pro první kolo si vylosovali hosté z ŠACHklubu Tábor, že budou domácí, na první šachovnici měli tedy bílé. Zápas se vyvíjel vcelku vyrovnaně. Na 1.šachovnici získával Hugo významnou iniciativu, až jeho soupeř musel dát dámu za věž, aby nedostal mat. Hugův tlak trval i nadále a partii vyhrál. Hodně se nedařilo Violetě, která celkem rychle prohrála. Dobře to vypadalo u Peti, který získal figuru a pak celou věž. Spáchal ale jeden nepřípustný tah, takže byl v ohrožení. Zajímavou aktivní pozici měl také Pavlík. Zato Saša stál špatně, soupeř mu nedovolil udělat rošádu a měl problémy s vývinem.

Matěj také tahal za kratší konec, soupeř ho evidentně přehrával. Peťa zbytečně přišel o figuru, takže hrál koncovku s kvalitou více (věž proti střelci). I když nehrál přesně, stačilo mu to k tomu, aby vyhrál. Matěj svojí pozici neustál a prohrál. Naopak Pavlík udělal soupeřce harmoniku na 2.řadě a když soupeřka zahrála neopatrně věží, dostala mat. Saša pod tlakem chyboval, nastavil figuru a prohrál. Výsledek prvního zápasu byl tedy ŠACHklub Tábor – QCC České Budějovice 3:3. Šimon Vrzala svoji partii vyhrál, ale to nemělo na výsledek zápasu žádný vliv.

Druhé kolo jsme hráli s obrácenými barvami. Hugo rozehrál partii rozvážně, nikam se nehrnul a čekal až se soupeř nějak oslabí. Opět se hodně nedařilo Violetě a vypadalo to na rychlý konec a ten také nastal. Dobře to také nevypadalo s Peťou, který si oslabil krále a jeho soupeřka toho dokázala využít. Péťa mohl sice vyklouznout z problémů, ale zvolil špatnou cestu, přehlédl mezišach a přišel o věž a bylo po partii. Hodně agresivně útočil Pavlík, ale přišel přitom o dámu. Také se nedařilo Matějovi, který na svého soupeře zjevně nestačil a prohrával o věž.

Celkově to s naším týmem vypadalo zle. Hugo odmítl nabídku remízy od svého soupeře a začal ho přehrávat. Dobře stál i Saša, který získal významnou aktivitu na dámském křídle, kde si mohl vytvořit dva spojené volné pěšce. Ostatní partie vypadali zle. Prohrávali jsme 0:2 a Matějův osud byl zpečetěn. Pavlíkova soupeřka dala neopatrný šach a přišla o dámu. Pak se dala nachytat vzala si otráveného pěšce a dostala mat. Mezitím vyhrál i Hugo. Stav byl 2:3 a poslední dohrával Saša. Pozici měl strategicky vyhranou. Měl volného pěšce na c-sloupci podporovaného těžkými figurami, mohl s ním postoupit s tempem na 3.řadu a pak hned na 2.řadu. Přitom jeho soupeř nemohl tohoto pěšce blokovat věží na „c1“, protože v tom případě mohl Saša skočit svým jezdcem na „b3“ a jeho soupeř by přišel minimálně o kvalitu.

Výsledek 3:3 by byl ale velice problematický, protože jsem nevěděl, co bych v tomto případě dělal. V propozicích jsme měli, že v případě shodnosti bodů se budeme řídit pomocnými hodnoceními dle Soutěžního řádu ŠSČR. Avšak v případě dvou výsledků 3:3 byla všechna pomocná hodnocení shodná, a tak by o konečném výsledku měl rozhodnout los, což mi připadalo jako nešťastné řešení. Z této situace mne nakonec „vysvobodil“ Saša, který si s prakticky vyhranou pozicí nevěděl rady, a aniž by se mne zeptal, nabídl soupeři remízu. Ten po ní samozřejmě skočil a bylo vymalováno. Konečný výsledek pak byl QCC České Budějovice – ŠACHklub Tábor 2½:3½. Vzhledem k průběhu druhého zápasu spravedlivý výsledek. Sašu jsem musel poučit, jak se má chovat, když hraje za tým, ale asi pořád lepší, než aby rozhodoval los. Pro úplnost musím ještě dodat, že Šimon Vrzala zvítězil i ve své druhé partii.

KP_drmlz_001.jpgKP_drmlz_002.jpgKP_drmlz_003.jpgKP_drmlz_004.jpgKP_drmlz_005.jpgKP_drmlz_006.jpgKP_drmlz_007.jpgKP_drmlz_008.jpgKP_drmlz_009.jpgKP_drmlz_010.jpgKP_drmlz_011.jpgKP_drmlz_012.jpgKP_drmlz_013.jpgKP_drmlz_014.jpgKP_drmlz_015.jpgKP_drmlz_016.jpgKP_drmlz_017.jpgKP_drmlz_018.jpgKP_drmlz_019.jpgKP_drmlz_020.jpgKP_drmlz_021.jpgKP_drmlz_022.jpgKP_drmlz_023.jpgKP_drmlz_024.jpgKP_drmlz_025.jpgKP_drmlz_026.jpgKP_drmlz_027.jpgKP_drmlz_028.jpgKP_drmlz_029.jpgKP_drmlz_030.jpgKP_drmlz_031.jpgKP_drmlz_032.jpgKP_drmlz_033.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK