1.Velká cena Jihočeského kraje s naší účastí

Tradiční seriál Velkých cen odstartoval v sobotu 12.října prvním turnajem ve Veselí nad Lužnicí. V této sezóně je na programu celkem 6 turnajů, takže příležitosti zahrát si bude dostatek. Z naší šachové univerzity se na první turnaj vydalo 20 dětí, což nás potěšilo.

 

 

Děti byly rozděleny podle výkonnosti a především zkušeností do pěti turnajů. V prvních třech turnajích (A, B, C) byli mladí šachisté seřazeni podle výkonnosti (podle ratingů). V turnajích D a E pak hrály děti bez ratingů, tedy začínající. V turnaji D startovaly starší ročníky a ti, co již něco odehráli, naopak v turnaji E byli většinou úplní nováčci.

V turnaji A jsme neměli žádné zastoupení. To z toho důvodu, že naši nejvyspělejší svěřenci startují již v soutěžích dospělých, kde hrají v 3.divizi, ti zdatnější již i v 2.divizi a naše špička startuje také v 1.divizi (někteří jsou dokonce na soupisce 1.ligy dospělých, kde již hrají i mezinárodní velmistři a mezinárodní mistři). Zápasy 1. a 2.divize se hrají zhruba jednou za 14 dní v neděli od října do března, zápasy 3.divize v soboty. V každé divizi se odehraje celkem 11 kol. V soutěžích dospělých se hraje tempem 2x 90 minut na 40 tahů a kdo to splní, přidá se mu ještě 30 minut do konce partie. Přitom se oběma soupeřům ještě přidává za každý provedený tah 30 sekund. V 1. a 2.divizi je v týmu 8 hráčů, v 3.divizi 5 hráčů. Každý hraje jedinou partii, začíná se v 10 hodin a poslední partie se dohrává i mezi 15 až 16 hodinou. Těmto partiím se říká vážné partie, a šachu praktický šach.

Ve Velkých cenách se hraje tempem 2x 20 minut na partii a za každý tah se přidává 5 sekund. To znamená, že partie trvá většinou maximálně 45 minut. Tomuto šachu se říká rapid šach a v jednom dni se stihne odehrát 7 partií. U začínajících dětí končívají partie i do 5 či 10 minut. Velkým úkolem trenérů je děti zpomalit, pak hrají pozorněji, nedělají tolik chyb a partie jsou hodnotnější. Účinným způsobem jak děti zpomalit je nechat je zapisovat partie. Zpočátku zápisy za moc nestojí, ale efektu zpomalení se dosáhne okamžitě. Později, když se ze zápisu dá zrekonstruovat průběh partie, je to výborná zpětná vazba pro trenéra a nejefektivnější cesta jak zlepšit hru dětí.

V turnaji B jsme měli dvojí zastoupení, Huga Tůmu (6.nasazený) a Sašu Gregora (14.nasazený). V turnaji startovalo celkem 16 borců. Hugo coby jeden z nejzkušenějších (hraje šachy již šestým rokem) obsadil konečné 9.místo. Musím se přiznat, že jsem ho čekal alespoň v první pětce. Zato velice mile mne překvapil Saša Gregor, který hraje šachy teprve druhým rokem. Saša obsadil celkové 12.místo, ale to jen díky tomu, že prohrál v posledním kole se stříbrným borcem z Tábora. Saša svého soupeře přehrál, měl ve věžové koncovce o figuru více a tím pádem jasně vyhranou koncovku. Bohužel měl špatný čas a díky malé zkušenosti nedokázal včas svojí výhodu realizovat a nakonec prohrál na čas. Jeho soupeř ho prostě zkušeně „shodil“. Ve vážné partii by mu to Saša ale spočítal. V případě výhry by se Saša posunul na 6.místo, což by mu určitě slušelo. Nicméně i získané zkušenosti jsou pro něj velkým přínosem.

Velice zajímavý byl pro nás turnaj C, kde bylo mezi 14 startujícími hned 6 našich svěřenců. Přitom jen jediný zahajoval svojí třetí sezónu, ostatní se s šachy začali seznamovat teprve v loňském roce a přesto si již uhráli rating. Na výborném 4.místě se umístil nejmladší účastník Pavlík Břešťák (ročník 2013) a svojí trochu větší zkušenost potvrdil 5.místem Adam Plecer. Do první desítky se ještě vešel Petr Pešek. Další naši borci Matěj Schöberl, Adam Bedřich Svítil a Šimon Vrzala teprve sbírali zkušenosti. Pozitivní je, že nikdo nevyšel naprázdno.

V turnaji D startovalo 16 šachistů a mezi nimi 4 naši svěřenci. Tak trochu podle očekávání potvrdili svojí větší zkušenost 3.místem Matyáš Melkes a 4.místem Jakub William Bruce. Oba tímto svým výkonem získali 4.výkonnostní třídu, k čemuž jim gratulujeme. Musím ale přiznat, že když jsem sledoval závěr partie Matyáše a Kuby, tak jsem nevěřil svým očím. Kuba v jasně vyhrané pozici nabídl remízu, protože nevěděl, jak ji vyhrát, přestože to bylo dost jednoduché. A to se pěšcovým koncovkám dost věnujeme. Naopak pro zkušenosti si přišli Nazar Dumyshynets a Julie Bendová. Ani ti nevyšli naprázdno.

Turnaj E byl pro nás také velmi zajímavý, mezi 18 šachisty jsme měli 8 svěřenců. Turnaj jsem hodně sledoval, protože právě těm začínajícím musíme věnovat největší pozornost. Výborně si vedl Martin Hanzal, který obsadil 2.místo a také získal 4.výkonnostní třídu, takže při dalším turnaji se již posune mezi hráče s ratingem. Bude to mít tedy těžší. Za svůj výkon si to ale zaslouží. Solidní výkon předvedli a na konci první desítky se ještě umístili Adam Rezek, Vojta Scheichl a Violeta Melkesová.

S bodovým ziskem mohou být spokojení i Dárius Krejčí a Peter Ližbetin. V tomto turnaji bylo vidět mnoho zbrklých, ukvapených rozhodnutí, která vedla často ke katastrofě. Děti hrály většinou rychle a často moc nepřemýšlely. My jim zdůrazňujeme, že se šachy nehrají rukou, ale hlavou. Zvláštním zjevem v turnaji byl právě Peter, který na rozdíl od většiny dětí hrál pomalu a dvě partie dokonce prohrál na čas. Při hraní vážných partií se přemýšlení Peterovi určitě vyplatí.

Dalšími zajímavými účastníky byl Honzík Nejdl a Terezka Nejdlová. Nebývá zvykem, aby se děti po absolvování tří kroužků odhodlaly jít na turnaj. A ještě více potěšující je, že ani oni nevyšli naprázdno. S takovým přístupem se určitě neztratí.

Brzy po zahájení turnaje se mi vybyla baterie fotoaparátu, proto jsem tentokrát moc fotografií nepořídil, příležitostí bude ale ještě dost a dost. Na závěr musím kromě našich svěřenců poděkovat všem obětavým rodičům, kteří se této akce zúčastnili a pomohli nám s dopravou.

 

V2_001.jpgV2_002.jpgV2_003.jpgV2_004.jpgV2_005.jpgV2_006.jpgV2_007.jpgV2_008.jpgV2_009.jpgV2_010.jpgV2_011.jpgV2_012.jpgV2_013.jpgV2_014.jpgV2_015.jpgV2_016.jpgV2_017.jpg


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK