2.Velká cena Jihočeského kraje

V sobotu 1.prosince se konala 2.Velká cena Jihočeského kraje. Hrálo se v prostorách jídelny Biologického centra AV ČR na Branišovské ulici v Českých Budějovicích. Z naší šachové univerzity se Velké ceny zúčastnilo celkem 21 našich svěřenců.

 

 

 

Nejvíce našich svěřenců startovalo v nejslabší výkonnostní skupině D. Z celkem 20 startujících celá polovina startovního pole, tedy 10 účastníků byli naši svěřenci. To nám udělalo velikou radost, protože to je skupina určená pro začínající děti. Ve skutečnosti to není turnaj, ale další forma tréninku, kde zjišťujeme, co jsme děti ještě pořádně nenaučili a co máme znovu či dále procvičovat. Také máme zkušenost, že Ti co se zúčastňují turnajů, mají daleko větší motivaci se na kroužku něco naučit, protože moc dobře ví, že to pak při turnaji uplatní. Rozdíl mezi dětmi, které chodí na turnaje a těmi, které navštěvují jen kroužek, je dost markantní. Z tohoto důvodu nás naši nejmladší svěřenci velice potěšili.

Ve skupině D dosáhl nejlepšího výsledku Adam Plecer. Adam náležitě využil toho, co jsem ukazoval na kroužku. Na minulém turnaji jsem si všiml, že na naše svěřence zkouší někteří účastníci za vidinou rychlé výhry tzv. „šustrmaty“, proto jsem se snažil naše žáky na to připravit. U Adama to padlo evidentně na úrodnou půdu. Získal ze 7 partií 6 bodů. Stejný počet bodů získali další dva účastníci, Adam měl ale nejhorší pomocná hodnocení, takže se umístil „až“ na 3.místě a pro další turnaj postoupil do silnější skupiny C. Pro Adama určitě velký úspěch, ale i závazek, v příští Velké ceně to bude mít o dost těžší. Faktem je, že první tři mladíci zbývajícímu startovnímu poli trochu utekli a na jejich partiích to bylo také znát.

Na velice pěkném 9.místě skončil talentovaný Vojta Scheichl, který si se ziskem 4 bodů oproti předešlému turnaji také polepšil. Jedno z velice milých překvapení nám připravil Alexandr Gregor, který byl na svém prvním turnaji a hned se umístil na výborném 11.místě se ziskem 3 bodů. Na první turnaj se chodí většinou „pro nulu“. Turnaje pro začínající jsou především o chybách, takže tam vyhrávají ti zkušenější, proto je výraznější prosazení úplného nováčka vždy překvapení. Na 12.místě skončil Leoš Dvořák se stejným bodovým ziskem. Leoš hraje místy hodně zbrkle, a to plodí zbytečné chyby. Až se Leoš zpomalí a vydrží tak hrát v celém průběhu partie, kvalita jeho hry půjde rapidně nahoru. To ostatně platí pro všechny naše začínající šachisty.

Na 13.místě se umístil Matěj Schöberl, pro mne další veliké příjemné překvapení. Matěj podával v 1.Velké ceně asi nejhorší výkon. Hrál zbrkle a soupeřům rozdával jednu figuru za druhou. Ve 2.Velké ceně se výrazně ukáznil, vzal si k srdci moji radu, aby si při partii sedl na ruce. To z velké části zabrání dětem dělat ad-hoc nepromyšlené tahy. Matěj se hodně ukáznil a na jeho hře se to markantně projevilo. Již to nebylo žádné rozdávání figur na počkání, ale šachové partie. Samozřejmě s celou řadou chyb, jako u ostatních začínajících, ale té snahy o kázeň si velice cením a když Matějovi vydrží, dojde daleko a to nejen v šachu.

Na 15.místě skončil Viktor Vojvodík se stejným bodovým ziskem. I Viktorův výkon byl na 1.Velké ceně poznamenán značnou zbrklostí. A i o Viktorovi platí, že se jeho výkon posunul směrem ke kvalitě a projevilo se to i na bodovém nárůstu. Pokud se budou všichni takto zlepšovat turnaj od turnaje, čekají nás hodně příjemné chvíle nad šachovnicí. Viktor si také vysloužil pochvalu za to, že se své narozeniny rozhodl oslavit právě účastí na turnaji. To také hned tak každý nedokáže. Adam Rezek na 16.místě zopakoval svůj výkon z 1.Velké ceny. Na 17.místě se umístil Matěj Valenta, u kterého si cením, že po nějaké době zase našel chuť přijít si zahrát na turnaj. Sebík Fišer teprve sbírá zkušenosti a trochu záhadou zůstává Attila Lakatoš, který hrál opět velice zbrkle, a to se projevilo na výsledcích partií. Přitom když hrajeme na kroužku, tak hraje Attila pomalu a přemýšlí u toho. Jedná se proto nejspíše o záležitost, kterou dříve či později odstraníme.

V silnější C skupině, dá se říci, vládly dívky. V první osmičce se jich umístilo hned pět. My jsme zde měli 4 svěřence. Na výborném 4.místě se umístil Matěj Bajgar, který tak vylepšil výborné postavení z 1.Velké ceny. Musím ale přiznat, že jsem viděl dvě jeho partie s dívkami, kde měl takzvaně „z pekla štěstí“. Zvláště ta druhá byla velice zajímavá a poučná, velká škoda, že ji nemá Matěj zapsanou, byl by to výborný studijní materiál. Na druhou stranu je zapotřebí konstatovat, že si výhry Matěj zasloužil díky své bojovnosti. Nesložit zbraně v těžké pozici je také důležitá charakterová vlastnost.

Velice potěšil svým 5.místem Adam Labik, který hrál v 1.Velké ceně v poslední skupině a dokázal tak, že patří do silnější skupiny, kde dokonce atakuje přední umístění. S 14.místem a ziskem 50% bodů bude jistě spokojen Matyáš Melkes, který toho zatím nemá moc odehráno. Na17.místě skončil Jakub William Bruce, u kterého bych očekával umístění v první desítce. Jakub je prudce inteligentní, ale trochu mu chybí pracovitost, protože jemu by určitě slušela i vyšší skupina. Jde jen o to chtít pro to něco udělat. V tomto směru jsou šachy hodně neúprosné, ale to je dobrá škola především pro život.

V druhé výkonnostně nejsilnější skupině B jsme měli také 4 svěřence. Pozici jednoho z favoritů potvrdil David Smola další bramborovou medailí. I v této skupině se vedoucí čtveřice uprchlíků oddělila od zbytku peletonu. Na solidním 8.místě skončil Honzík Smola a s 10.místem a 50% bodovým ziskem by měl být spokojen Fanda Postl, který postoupil do této skupiny ze skupiny C. Potvrdil tak, že do skupiny B určitě patří. Vše se neobešlo bez chyb, někdy i zbytečných, jako je prohra na dva nepřípustné tahy. Alespoň i ti nezkušení vidí, že se takové věci stávají i zkušenějším dětem. Na 12.místě skončil Jakub Horejš, který také nezhodnocuje možnosti, které mu nadělil pánbůh. Už dlouho se ví, že talent je pouze 10% úspěchu. Když nepřijde dřina, talent skomírá, někdy i vyšumí. U Jakuba je to o motivaci a zatím jsme nenašli ten správný recept.

V nejsilnější skupině A jsme měli 3 zástupce. Zdeněk Chval potvrdil 6.místem své nasazení. Viděl jsem jednu koncovku, kde hezky vyučil svého soupeře. Pak jsem ještě viděl pozici z další partie, kterou bych, jak se říká „zahodil i s rukama“. Jeho soupeř měl neskutečně aktivní jezdce na „f5“ i „g5“ včetně dalších podpůrných figur a i když měl Zdeněk jako bílý stejný materiál, neviděl jsem, jak by se mohl bez újmy na zdraví osvobodit z železného sevření soupeřových figur. Zdeněk nakonec tuto partii také neustál. Se svým umístěním může být ale spokojen. Své nasazení a příslušnost do skupiny A potvrdil také svým 11.místem Kája Švejda. Zato pro Vítka Předotu byla tato skupina příliš těžká a tak ho příště uvidíme v B skupině.

Všem moc děkujeme za účast v turnaji a příkladnou bojovnost.

 

AV_001.jpgAV_002.jpgAV_003.jpgAV_004.jpgAV_005.jpgAV_006.jpgAV_007.jpgAV_008.jpgAV_009.jpgAV_010.jpgAV_011.jpgAV_012.jpgAV_013.jpgAV_014.jpgAV_015.jpgAV_016.jpgAV_017.jpgAV_018.jpgAV_019.jpgAV_020.jpgAV_021.jpgAV_022.jpgAV_023.jpgAV_024.jpgAV_025.jpgAV_026.jpgAV_027.jpgAV_028.jpgAV_029.jpgAV_030.jpgAV_031.jpgAV_032.jpgAV_033.jpgAV_034.jpgAV_035.jpgAV_036.jpgAV_037.jpgAV_038.jpgAV_039.jpgAV_040.jpgAV_041.jpgAV_042.jpgAV_043.jpgAV_044.jpgAV_045.jpgAV_046.jpgAV_047.jpgAV_048.jpgAV_049.jpgAV_050.jpgAV_051.jpgAV_052.jpgAV_053.jpgAV_054.jpgAV_055.jpgAV_056.jpgAV_057.jpgAV_058.jpgAV_059.jpgAV_060.jpgAV_061.jpgAV_062.jpgAV_063.jpgAV_064.jpgAV_065.jpgAV_066.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK