Velká cena Jihočeského kraje – třetí turnaj

V sobotu 24.února jsme byli pořadateli 3.turnaje Velké ceny Jihočeského kraje. Celkem se uskutečnily čtyři turnaje, a to společný turnaj pro kategorie do 8 a 10 let a dále turnaj dětí do 12 let, do 14 let a do 16 let. Ve všech turnajích startovalo celkem 65 dětí z celého kraje, přičemž 19 z nich byli naši svěřenci.

 

 

Z našeho pohledu velice slušná účast, protože zaúřadovala chřipka a několik dětí se proto nemohlo Velké ceny JčK zúčastnit. Hned v neděli nás čekal klíčový zápas v 1.divizi, proto odpočívali i naši nejzkušenější svěřenci. Pro nás byla nejzajímavější účast šesti nováčků v nejmladších kategoriích.

Kategorie U10
V této kategorii startovalo celkem 25 šachistů, z toho bylo osm našich svěřenců a pět úplných nováčků. Nejvíce se dařilo Adamovi Jarčevskému, který obsadil 10.místo a Honzíkovi Královi, který obsadil 11.místo. Oba hoši získali ze 7 partií 4 body. Na 13.místě skončil Adam Labik a za ním všichni naši nováčci. Na 18.místě Patrik Koblenc a na 19.místě Vojta Scheichl, oba se 3 body, což je na první turnaj velmi dobré. Na první turnaj se jezdí většinou pro nulu, takže zisk 3 bodů je možné považovat za úspěšné vkročení do turnajových klání. Na 20.místě skončil Adam Plecer s 2½ bodu, což je také výborný vstup.

Na konci tabulky skončili Martin Valenta a Sebastian Petr Fišer, oba ale nevyšli naprázdno, takže ani oni se neztratili. První turnaje jsou specifické tím, že je nevyhrávají ti nejlepší, ale ti nejzkušenější, kteří dělají méně chyb. Naši nováčci tradičně prohráli několik partií na dva nemožné tahy. Nevyhranost, neschopnost soustředit se na hru i na dění na celé šachovnici jsou standardní průvodní jevy, které doprovází všechny začínající šachisty a jsou zdrojem drtivé většiny porážek. Ti silní se otřepou, vydrží to a jdou dále, ti slabší to vzdají. Věřím, že naši nováčci patří do první skupiny.

Kategorie U12
Zde již startují až na výjimky zkušenější šachisté. V turnaji bylo 19 účastníků a z toho 7 našich svěřenců. Dobrou vzrůstající formu potvrdili na 5.místě David Smola a na 6.místě Jan Smola. Stejný počet bodů a největším překvapením turnaje se stal Matěj Bajgar, který se umístil na 8.místě. Matěj se jako nováček propracoval v posledním kole až na 1.šachovnici, kde nešťastně prohrál s vítězem turnaje. Švýcarský systém funguje tak, že spolu hrají ti hráči, kteří mají stejně bodů. To znamená, že pokud vyhráváte, dostáváte těžké soupeřen se stejným počtem bodů a hrajete na čelních šachovnicích a pokud prohráváte, dostáváte soupeře s málo body a hrajete na zadních šachovnicích. To, že Matěj hrál v posledním kole na první šachovnici je už samo o sobě velký úspěch.

Matěj měl přibližně rovnou pozici, oba dva měli otevřené krále (rozbitý pěšcový kryt před svými králi), což je vždy ožehavé. Matěj dal sice soupeři mat, ale v zápalu boje si nevšiml, že jeho král stojí v šachu. A protože dával mat svojí dámou, musel s ní táhnout, představit ji před svého krále a přišel o ní a bylo po partii. Šachy jsou prostě někdy kruté. Na 12.místě skončil Jakub William Bruce, který by měl být spokojen, protože si o dost polepšil. Na druhou stranu v jeho silách je usilovat o přední umístění, tak trochu nám chybí herní kázeň.

Na 15.místě se umístil Matyáš Melkes. Jsem rád, že Matyáš na turnaj přišel, protože mu chybí herní zkušenosti a jinak je nelze načerpat. Na 17.místě skončil Fanda Postl. Ten hrál dobře do oběda, ale po obědě se dostavila krize. Škoda, turnaj měl docela hezky rozehraný. Nedařilo se Markovi Horejšovi. Jeho největším problémem je to, že je příliš velký „salámista“ a nějaká ta porážka ho zase tak moc nezajímá a tak si jen tak tahá figurkami a snaží se soupeře nachytat na „laciné“ triky.

Kategorie U14
V této kategorii startovalo 13 mladých šachistů. My jsme měli v této kategorii 4 svěřence. Nejlépe se umístil Kája Švejda na 6.místě. Kája začal dvěma prohrami na čas. Přitom v první partii stál s pozdějším vítězem této kategorie lépe a i v druhé partii měl lepší pozici. Proto ho tyto porážky nemusí vůbec mrzet. Kája v závětu turnaje zafinišoval (3 body ze 3 partií) a výsledkem bylo dobré umístění.

Na 10.místě skončil Vítek Předota, který může být spokojen. Na 11.místě se umístila Beátka Havelková, která si troufla hrát ve starší kategorii. Na 12.místě skončil Jakub Horejš, který hraje jako bratr stále příliš lehkomyslně. Jeho čas ale určitě přijde. V nejstarší kategorii U16 jsme neměli žádného svěřence.

Turnaj začal díky předělávání dvou nejstarších kategorií pro tyto kategorie asi s hodinovým zpožděním, ale dokázali jsme skončit do 16 hodin. Také jsme měli v jednu chvíli zácpu na obědě, když nám odešly na oběd neplánovaně dvě kategorie najednou. Jinak proběhlo vše hladce. Děkujeme panu Havelkovi za přivezení materiálu a přípravu turnaje a panu Předotovi a paní Havelkové za úklid po turnaji a paní Havelkové i za odvoz materiálu.

 

3VC_001.jpg3VC_002.jpg3VC_003.jpg3VC_004.jpg3VC_005.jpg3VC_006.jpg3VC_007.jpg3VC_008.jpg3VC_009.jpg3VC_010.jpg3VC_011.jpg3VC_012.jpg3VC_013.jpg3VC_014.jpg3VC_015.jpg3VC_016.jpg3VC_017.jpg3VC_018.jpg3VC_019.jpg3VC_020.jpg

 


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK