Po krajských kvalifikacích je již rozhodnuto

V sobotu 9.4. proběhla poslední 5.kvalifikace v rapid šachu
o účast ve finálovém turnaji KP. Naši žáci získali opět řadu medailí. Výborným výkonem na sebe upozornila především Beátka Havelková, která místo své kategorie dívek do 10 let nastoupila do silně obsazené starší kategorie dětí do 12 let a mezi staršími hochy i dívkami vybojovala skvělé celkové 5.místo !!

 

 

Turnaj se konal v Horní Stropnici, kam některé naše děti zavítaly v krátké době již počtvrté. Dvakrát na utkání 3.divize dospělých, jednou na KP družstev mladších žáků a nyní na krajskou kvalifikaci v rapid šachu. Již dopředu je zapotřebí vyslovit uznání pořadatelům. Na rozdíl od jiných dětských turnajů byl při turnaji zajištěn klid. Toho dosáhli pořadatelé tím, že ti, co dohráli, byli odkloněni do tělocvičny, čemuž se děti samozřejmě nebránily.

Další kapitolou byl oběd. Polévky jste si mohli nalít, kolik jste chtěli a byla výborná. Další jídlo bylo také výborné (já jsem měl klasiku: knedlo - maso – zelo) a příjemný personál nám ještě nabízel možnost přidat si. Restaurace se opravdu vyznamenala.

Pohodová atmosféra při turnaji, stejně tak výborný oběd, to vše se patrně promítlo i do dobrých výkonů dětí. My máme tradičně silné nastupující generace a to se projevilo i ve výsledcích nejmladších kategorií.

V kategorii H8 obsadil Davídek Bárta suverénně 1.místo se ziskem 100% bodů, i když jsem v jeho hře viděl taktické nedostatky. 2.místo obsadil díky lepšímu pomocnému hodnocení Hugo Tůma a dobrou formu potvrdil 4.místem Jirka Král. Na 5.místě skončil Ondřej Hejda a šachově se na 9.místě opět probudil Vítek Švejda. Na 10.místě se umístil Matěj Veselý, který na turnaji střídal lepší chvilky s horšími.

V kategorii H10 dobře zahrál Jakub Šimon Šimůnek, který obsadil nakonec díky horšímu pomocnému hodnocení „až“ 4.místo. Jakub hrál již docela pěkné šachy, postřehl jsem několik tahů, které mi udělaly radost, protože svědčily o tom, že se Jakub šachově posunul o nějaké to patro výše. V posledním kole velice pěkně takticky přehrál druhého hráče turnaje. Naopak v jiné partii v jasně vyhrané pozici začal hrát zbrkle a opět to byla chyba na chybu. Naštěstí jeho převaha byla tak veliká, že partii vyhrál. Zato nehodu utrpěl v partii se třetím hráčem turnaje, když hrál pěkně aktivně, zatlačil soupeře do defenzívy a přešel do lepší koncovky. Stačil ale jeden nešťastný tah králem v koncovce těžkých figur (dáma + věž) a iniciativu převzal soupeř. Jakub se dostal pod matový útok a tah před matem partii vzdal. Nevšiml si ale, že mezitím jeho soupeř překročil čas a tak místo výhry si připsal porážku, která ho připravila o konečné 2.místo v turnaji. Velké ponaučení pro Jakuba, že se musí při partii a hlavně v jejím závěru hodně soustředit a kromě šachovnice hlídat i čas. Bolestně nabytá zkušenost, ale o to více by si ji měl zapamatovat.

Na velice pěkném 5.místě se umístil stále se lepšící Kája Švejda. Až Kája přidá do hry více rozvahy, budou jeho výsledky ještě lepší. Na 17.místě skončil Fanda Postl, který rozehrál dobře celou řadu partií. Zatím ale nedokáže udržet soustředění po celou dobu partie a jednoduchými chybami pak přichází o to, co si v předchozím průběhu partie pracně vybojoval. U Fandy to chce prostě ještě čas. V turnaji se moc nedařilo šikovnému Tomáši Míkovi, ale takový turnaj se vždy sem tam přihodí. Zato perfektním vystoupením se blýskla Laura Čermáková, která obsadila 1.místo v kategorii D10. „Vydělala“ sice na tom, že nestartovaly dvě největší favoritky Danielka Nagyová (rodinná oslava) a Beátka Havelková (hrála vyšší kategorii) avšak její zlatá medaile byla zcela oprávněná, protože v celkovém pořadí kategorie do 10 let obsadila výborné 7.místo !! Laura nás svým vystoupením také velmi potěšila.

V silně obsazeném turnaji dětí do 12 let H12 exceloval Sebastian Placer, který povolil svým soupeřům remízu až v posledním kole, kdy už nebylo o jeho vítězství pochyb. Měl takový náskok, že mohl dokonce i prohrát a jeho prvenství by to neohrozilo. Jedinou vadou na kráse jsou Sebastianovy časté tendence nabízet remízu a nedohrávat lepší či vyrovnané pozice až do konce.

3.místo v kategorii D12 a celkové 5.místo (!!) obsadila Beátka Havelková, která si sem odskočila z kategorie D10, kde měla již zajištěn postup. Mimořádně zajímavá byla hned první partie Beátky. Beátka hrála zodpovědně pomalu a svého soupeře, který moc nepřemýšlel, postupně přehrávala. Nakonec měla o dva pěšce více a mohla přejít do vyhrané koncovky. Ve chvíli, kdy soupeři zbývalo do časové kontroly asi 20 minut, tak Beátce necelé dvě minuty, a to je v patii, kde se za tah nepřidává čas (tempo bez inkrementu) obtížná situace. Hráč, který vede a má málo času se musí pokusit otevřít hru, zjednodušit pozici a rychle realizovat svoji převahu. Beátka ale místo toho, aby pěšce vyměnila je přetáhla a nechala pozici zablokovanou. Pak ještě dovolila soupeři sebrat pěšce na „e7“,čímž mu pomohla aktivizovat jeho dámu. V tu chvíli jsem považoval partii za rozhodnutou, protože jsem se domníval, že Beátka již nestihne svoji převahu uplatnit. Beátka si ale nebezpečí prohry na čas uvědomovala a začala tahat velmi rychle a zvolila jedinou správnou možnost, a to postup volným pěšcem do dámy. Herně byla partie jasně vyhraná, protože soupeř nemohl zabránit proměně pěšce bez materiálních ztrát, avšak na čas to bylo velice špatné. Soupeř se naštěstí zabýval jen postupem pěšce, kterému nemohl stejně zabránit a opomněl si udělat okénko pro svého krále a tak mu Beátka dala 13 vteřin před vypršením svého času mat.

Na jednu stranu zajímavá adrenalinová záležitost, na druhou stranu věc k zamyšlení. Neustále naříkáme, že naše děti hrají zbrkle a u partií nepřemýšlí. Avšak to, že to podporujeme hracím tempem, už jaksi nevidíme nebo nechceme vidět. Právě z tohoto důvodu pořádáme všechny turnaje s přidáváním času a na výsledcích našich žáků je to vidět.

Poslední turnaj byl společný pro kategorie HD14, HD16 a HD18. Už z toho je více než patrné, že mládežnické rapidové turnaje pro tyto kategorie nemají smysl. Jde o mladé šachisty, kteří by měli hrát převážně vážné partie a pokud by zatoužili po rapidovém turnaji, tak v našem kraji je celá řada zajímavých rapidových turnajů pro dospělé. KP by se mohl hrát jako Open pro každou tuto kategorii. V turnaji startoval pouze Manvel Asatryan a obsadil ve své kategorii 7.místo.

Celkově jsem byl s výkony našich svěřenců spokojen, řada z nich mne velice potěšila. Velice dobře si vedli i pořadatelé. I z reakce rodičů se jednalo jednoznačně o nejlepší kvalifikaci v této sezóně. Oceňovali především klid při turnaji, hladký průběh a výborný oběd. Jak si vedli naši svěřenci v celkovém pořadí je patrné z připojené tabulky, kde jsou uvedeni všichni postupující ve všech kategoriích. Protože jsme pořadatelé finálových turnajů KP mládeže 2016 v rapid šachu, připojil jsem i propozice finále KP, které jsem právě dokončil (ještě je musí schválit KM JčŠS). Všem postupujícím blahopřejeme a všem našim žákům děkujeme za vzornou reprezentaci naší šachové univerzity.

 

5k_001.JPG5k_002.JPG5k_003.JPG5k_004.JPG5k_005.JPG5k_006.JPG5k_007.JPG5k_008.JPG5k_009.JPG5k_010.JPG5k_011.JPG5k_012.JPG5k_013.JPG5k_014.JPG5k_015.JPG5k_016.JPG5k_017.JPG5k_018.JPG5k_019.JPG5k_020.JPG5k_021.JPG5k_022.JPG5k_023.JPG5k_024.JPG5k_025.JPG5k_026.JPG5k_027.JPG5k_028.JPG5k_029.JPG5k_030.JPG5k_031.JPG5k_032.JPG5k_033.JPG5k_034.JPG5k_035.JPG5k_036.JPG5k_037.JPG5k_038.JPG5k_039.JPG5k_040.JPG5k_041.JPG5k_042.JPG5k_043.JPG5k_044.JPG5k_045.JPG5k_046.JPG


Nejbližší akce

4.Velká cena Jihočeského kraje (04. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK