První mezinárodní turnaj jsme zvládli

První ročník FIDE Open České Budějovice skončil pro nás pořadatelským úspěchem. Hrálo se v krásném prostředí Clarion Congress Hotel České Budějovice****, které plně odpovídalo důstojnosti královské hry.
Přijeli zajímaví startující, mezinárodní velmistři a mistři z České republiky, Slovenska a Lotyšska. Největším tahákem byl mladý reprezentant ČR Jan Krejčí, s ratingem nad 2500 Elo bodů, který svoji roli favorita jednoznačně potvrdil.

 

 

Velmistr Jan Krejčí hned od prvních kol dával svojí hrou jasně najevo, že si přijel pro první cenu. Hrál nesmlouvavě na vítězství a nikoho nešetřil. A to ani v posledním kole, kdy mu již i prohra zajišťovala prvenství v turnaji, se snažil zvítězit.

 

Mladý reprezentant ČR - velmistr Jan Krejčí

Zato skupina ostatních titulovaných hráčů tak trochu taktizovala. Jejich vzájemné souboje končily většinou remízou. Body pak získávali vždy na hráčích, kteří patřili do nižší výkonnostní skupiny a vždy se v jednotlivých kolech dotáhli na titulované hráče.

Velmistr Petr Velička

 

Velmistr Leonid Voloshin žije v ČR již přes 20 let

 

Mezinárodní mistr Andrejs Strebkovs přijel až z Lotyšska

 

Mezinárodní mistr Ivan Hausner

 

Mezinárodní mistr Petr Poloch

 

Jihočeská naděje FM Jan Havlík

 

 Zvedající se František Korostenski a za ním FM Vladimír Karlík

Tato taktika občas utrpěla trhlinu, především díky dravému mládí. Hned v prvním kole trápil Pavel Štěch FM Adolfa Lacinu až do 21 hodiny.

Zde se mohlo urodit první překvapení


Ve druhém kole dokonce mladík Tomáš Skalický uzmul GM Jiřímu Lechtýnskému půl bodu.

Nejlepší mladík Tomáš Skalický, v pozadí mezinárodní mistr Marián Kantorík

K největší senzaci se schylovalo v partii mezi Honzíkem Miesbauerem a GM Petrem Veličkou, kde Honzík po výborném výkonu dosáhl jasně vyhrané pozice, ale bohužel nedotáhl ji do úspěšného konce.

 Honzík Miesbauer dokázal přehrát velmistra, ale ne porazit ho

Partie se hrála ve 4.kole a zde je jedna z klíčových pozic po 23.tahu bílého. Zajímavou, na zápletky bohatou, partii si můžete přehrát buď v předchozí aktualitě s on-line přenosy partií, anebo si stáhněte kompletní bulletin s partiemi v *.pgn tvaru z konce této stránky. Všem ji doporučuji k podrobnému rozboru. Na diagramu je samozřejmě na tahu černý.

GM Petr Velička (2413) - Jan Miesbauer (2001)

Honzík Miesbauer, tentokrát v partii s IM Andrejsem Strebkovsem 

I v posledních kolech museli hráči s ratingem nad 2000 Elo bodů přepouštět nedobrovolně půlky bodů talentovaným mladým hráčům. V každém kole se vyskytlo několik bojovných partií, vždy se končilo kolem 21 hodiny, někdy i později. Nejdelší partie trvala 108 tahů a skončila rezultativním výsledkem. Nejdéle ale trvala partie v posledním kole, která začala
v 9 hodin a skončila až kolem 15 hodiny. Konečné pořadí FIDE Openu České Budějovice je následující:

1.místo GM Jan Krejčí (Tatran Litovel)

2.místo IM Ivan Hausner (SK Joly Lysá nad Labem)

3.místo GM Petr Velička (Šachový klub HM Ostrava)

4.místo IM Marián Kantorík (Slovensko)

5.místo IM Petr Poloch (Šachový klub Karviná)

6.místo IM Andrejs Strebkovs (Lotyšsko)

7.místo GM Leonid Voloshin (SK AD Jičín)

8.místo GM Jiří Lechtýnský (QCC České Budějovice)

9.místo FM Jan Havlík (ŠACHklub Písek)

10.místo FM Vladimír Karlík (Slavia Kroměříž)

Předání poháru vítezi pořadatelem

 

Vítězové turnaje s pořadateli a předsedou JčŠS panem Ladislavem Sýkorou

Díky kolizi s turnajem v Klatovech, zastupovala při vyhlašování vítězů Honzíka Miesbauera a IM Ivana Hausnera paní Dolanská.

Nejlepší ženou se stala paní Táňa Zlámaná z Klubu šachistů Říčany 1925.

Kompletní výsledky turnaje jsou uvedeny na serveru chess-results.com, viz odkaz na konci této stránky. Nyní některé momentky z turnaje.

Hrálo se v prostorném, prosvětleném a klimatizovaném sále

 

Před nalosováním si zvolil GM Jan Krejčí bílé barvy

 

Již v 1.kole přinutili mladíci velmistry k přemýšlení

 

Kromě finančních a věcných cen se hrálo o poháry

 

Pohled do hracího sálu

 

Další soupeřící

Docházelo k řadě zajímavých generačních soubojů

 

K vidění byla také klubová derby

 

Často se střetli i kamarádi

 

První řadu si vyhradili převážně titulovaní hráči

 

Žen v turnaji bohužel moc nestartovalo

 

Prostory pro analýzu partií, analyzovat v hracím sále se nesmělo

 

Davídek na rozboru své první partie

 

Ládík rozebírá svoji partii se Zdeňkem Vybíralem

Součástí FIDE Openu České Budějovice byly i přebory Jihočeského kraje v kategoriích muži, ženy, junioři, juniorky, dorostenci a dorostenky. Výsledky jsou následující:

Krajský přebor mužů Jihočeského kraje 2014

1.místo: GM Jiří Lechtýnský (QCC České Budějovice)

2.místo: FM Jan Havlík (ŠACHklub Písek)

3.místo: František Korostenski (Sokol Chvalšiny)

Medailisté Přeboru Jihočeského kraje v šachu jednotlivců 2014

Krajský přebor žen Jihočeského kraje 2014
1.místo: Lucie Rolinková (ŠO Hraničář Horní Stropnice)
2.místo: Zuzana Červená (ŠK Český Krumlov)
3.místo: Martina Šťastná (QCC České Budějovice)

Medailistky Přeboru Jihočeského kraje v šachu jednotlivců 2014

Krajský přebor juniorů (H20) Jihočeského kraje 2014

1.místo: Jan Miesbauer (ŠACHklub Písek)

2.místo: Jan Žilavý (ŠACHklub Tábor)

3.místo: Lukáš Dolanský (ŠACHklub Tábor)

Nejlepší junioři Jihočeského kraje pro rok 2014

Krajský přebor juniorek (D20) Jihočeského kraje 2014

1.místo: Lucie Rolinková (ŠO Hraničář Horní Stropnice)

2.místo: Martina Šťastná (QCC České Budějovice)

 

Nejlepší juniorky Jihočeského kraje pro rok 2014 

Krajský přebor dorostenců (H18) Jihočeského kraje 2014

1.místo: Jan Miesbauer (ŠACHklub Písek)

2.místo: Jan Žilavý (ŠACHklub Tábor)

3.místo: Lukáš Dolanský (ŠACHklub Tábor)

Nejlepší dorostenci Jihočeského kraje 2014 (paní Dolanská místo Honzíka Miesbauera)

Krajský přebor dorostenek (D18) Jihočeského kraje 2014
1.místo: Lucie Rolinková (ŠO Hraničář Horní Stropnice)
2.místo: Martina Šťastná (QCC České Budějovice)

 Nejlepší dorostenky Jihočeského kraje, pořadatelé a předseda JčŠS pan Ladislav Sýkora

V krajském přeboru mužů vyhráli podle očekávání favorité, i když řada silných hráčů na startu chyběla. Dá se říct, že startovní listina odrážela neradostný stav jihočeského šachu.
U juniorů a dorostenců tomu bylo právě naopak, na startu byla, dá se říct, celá jihočeská špička. S ženami je to u nás v kraji špatné, moc jich zde nemáme, WGM Eliška Richtrová měla na krku daně (je daňová poradkyně) a mladé hráčky se do turnaje nepřihlásily. Ale jak se říká, každý je strůjcem svého štěstí.

Turnaj navštívila i řada významných osobností. Začínající spolupráci mezi naší šachovou školou a JČU podtrhl svojí účastí na zahájení turnaje rektor JČU prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. neboť sdílíme společný názor, že šachy mají daleko širší záběr, než je ten sportovní, a to především u nejmladších generací.

Rektor JČU prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. zahajuje turnaj

Velice zajímavou dobu pro návštěvu turnaje si našel exhejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník, který se dostavil právě ve chvíli, kdy vrcholil souboj na 1.šachovnici mezi velmistry GM Janem Krejčím a GM Petrem Veličkou.

GM Petr Velička (2413) - GM Jan Krejčí (2526)

Velmistr Krejčí přemýšlel přes 20 minut nad svým 22.tahem a přihlížející se dohadovali, zda přijde 22. ... Vxg2, 22. ... Va1+ či ještě něco jiného. Na turnaji se z důvodu nerušení hráčů smělo fotografovat jen prvních 15 minut po zahájení kola, a tak jsme s fotoaparátem další osobnosti již nezachytili.

Byl to náš druhý turnaj pro dospělé, první FIDE Open a také hned první on-line přenos partií z prvních 10 šachovnic. Elektronické šachovnice nám pomohl nainstalovat pan Jan Kolašín a do jejich provozu zasvětil Michala Punčocháře, který je po celou dobu turnaje bezchybně obsluhoval.

Jan Kolašín a Michal Punčochář mají internetový přenos pod kontrolou

Turnaj řídil pan Zdeněk Heger a vše, co bylo potřeba, zařizovala paní Jana Havlíčková. Pečlivě se také starala o účastníky turnaje, což všichni oceňovali.

Rozhodčí Zdeněk Heger turnaj bezpečně odřídil

 

Jana Havlíčková a pan rektor JČU

Účastníkům se také líbil turnajový bulletin, což mne velice potěšilo, neboť mi dával hodně zabrat. Společně se mnou se tak jednalo o čtyřčlenný tým, který se staral o zdárný průběh turnaje. Personál hotelu byl příjemný a ve všem nám vyšel vstříc. Krásné, slunné a klimatizované prostory byly pro šachové zápolení ideální. Poděkovat musíme ještě panu Placerovi za pomoc s přivezením a odvezením šachového materiálu a panu Nagyovi a Ládíkovi za pomoc při úklidu po turnaji.

Úklid materiálu po turnaji

Přestože jsme se snažili vše si pořádně naplánovat, nebylo vše tak jednoduché. Například odhlášky některých zahraničních účastníků na poslední chvíli a díky tomu změny v ubytování (problémy byly s cestou z Ukrajiny). Také jsme nechtěli připustit problémy s výplatou cen a tak jsme banku informovali pár dní dopředu, že si budeme v pátek vybírat hotovost převyšující 100.000,-Kč. Z dob firmy jsem si pamatoval, že jsme to při výplatách museli dělat, i když tam šlo o vyšší částky. Ale jistota je jistota. V neděli turnaj končil a účastníci se pak rozjedou do různých koutů ČR i do zahraničí. V pátek jsme přišli krátce po 14:30 do banky s tím, že vybereme hotovost, avšak zjistili jsme, že banka v pátek končí ve 14:30 !!! To jsme opravdu netušili. Zkoušeli jsme ještě zvýšit limit pro výběr na kartě, ale to naše banka neumí (Honza Havlík nás lanařil k ČSOB, kde to jde jak přes telefon, tak přes internetové bankovnictví). Nakonec nás zachránili rodiče některých žáků, kteří vybílili svá konta a založili nás. Vyhlášení výsledků a výplata cen tedy proběhly v pořádku. Hned v pondělí jsme pak dluhy srovnali, pak jsme padli do postele a po zbytek dne jsme byli jako ti broučci z večerníčka od pana Karafiáta (a spali, a spali a spali, …).

Hru našich svěřenců jsem při turnaji nestíhal sledovat, ale při psaní bulletinů jsem určitý dojem získal. Všichni mohli hrát určitě lépe, střídali horší okamžiky s lepšími, ale to už tak bývá. Je ale evidentní, že všichni mají poměrně solidní potenciál se zlepšovat, pokud budou pracovat. Záleží na každém z nich, jak se rozhodnou. Že bez práce nejsou koláče, už valná většina z nich již ví.

Pavel se snažil hrát zodpovědně

 

Michalovi se několik partií povedlo

 

Adam se také snažil, ale ta partie s Dominikem, ...

 

Ládík hrál někdy příliš smířlivě

 

S velmistrem si vážnou partii nezahrajete každý den

 

Matěj (a nejen on) musí začít dělat koncovky

 

Lukášovi by slušelo při hře více odvahy

 

Tomáš bojoval, i když jeho remíza s Matyášem byla podezřele rychlá

 

Dravec Vašík podal solidní výkon

 

Honzík ukázal, že bude platnou posilou

 

Manvel hrál podle svých současných možností

 

Matyášovi vyšel závěr turnaje a to především poslední kolo

 

Honzík hrál také lépe ke konci turnaje

 

Martinka v řadě partií nevyužila všech svých možností

 

Honzík a Martinka mají vzájemné partie předplaceny 

 

Davídek hrál pěkně a ještě si krasopisně zapisoval partie !!

Davídek zpočátku partií udržoval se svými soupeři obdivuhodně krok. Některé dokonce i přehrál, jako v následující ukázce. Jde o pozici po 20. tahu bílého.

Michael Kureš (narozen 2006) - Davídek Bárta (narozen 2008)

Zkušenější hráč by zahrál 20. ... Vxe3! a bílý se mohl s klidným svědomím vzdát. Pro malé děti je ale přímý šach více, než hrozba odtažného šachu a tak přišlo 20. ... Sxe3+ 21.Kh1 a místo stále vyhrávajícího 21. ... Sf4 opticky logické 21. ... Jd5, což ale znamenalo přehlédnutí matové hrozby a následovalo 22.Dxg7 mat. Takové přehlédnutí je u malých dětí běžné, ale tak pěkně agresivně vedená partie v tak útlém věku se hned tak nevidí. Davídkovi velká pochvala za celé působení v turnaji. 

Tři poháry, dvě věcné ceny a ještě pěkná finanční cena, i tak vypadá spokojenost

 

Nejmladší účastník Davídek

První ročník je vždy prubířským kamenem a podle reakcí zúčastněných hráčů můžeme být velice spokojeni. Zvláště zahraniční účastníci si turnaj moc pochvalovali a tak se v příštím roce můžeme těšit na zajímavé šachové osobnosti. Již dnes si zapište do svého diáře termín pátek 19.června až sobota 27.června 2015 opět v Českých Budějovicích !!!


Nejbližší akce

KP mládeže v rapid šachu (08. květen)

Hraje se v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnajo naleznet [...]

podrobnosti

KP dužstev mladších žáků (09. květen)

Turnaj se hraje v kongresovém sále Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích. Podrobnosti o turnaji n [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK