Open QCC České Budějovice skončil

Na 3.ročníku Open QCC České Budějovice se sešla velmi kvalitní konkurence a to především z řad mladých šachových nadějí. V tomto článku jste mohli sledovat průběžné dění v turnaji. Jeho průběh byl velice zajímavý a i když nakonec zvítězil největší favorit, neměl to vůbec jednoduché. Dravé mládí mu cestu k prvenství zdárně komplikovalo a díky tomu se zrodila celá řada zajímavých partií

 

 

První kolo proběhlo bez jakýchkoli překvapení, body brali jen favorité. Pochválit musíme Beátku, která zvládla ožehavé gambitové zahájení v partii s Pavlem. Náročné nedělní dvoukolo již vyprodukovalo řadu velice zajímavých partií. Opět výborně se prezentovala Beátka, která svého zkušenějšího soupeře přehrála a dovedla partii do vyhrané pěšcové koncovky. Tam bohužel příliš toužila po tom postavit si dámu, nevzala na zřetel soupeřovu jedinou šanci zachránit partii a tak si její soupeř postavil dámu o tah dříve a to ještě se šachem, takže doslova utekl hrobníkovi z lopaty. Pro Beátku je to užitečné poučení, ale i tak zaslouží velikou pochvalu za předvedený výkon. Výborně se prezentoval i Láďa Nagy, který hrál vyrovnanou partii s nasazenou jedničkou Honzou Havlíkem. V partii vznikla pozice s izolovaným pěšcem a Láďa se snažil hrát aktivně. Po výměně dam přešla iniciativa na stranu Honzy Havlíka a Láďa se musel bránit. Vznikla zajímavá věžová koncovka s pěšcem méně, kterou se Láďovi nepodařilo nakonec udržet. Tato partie se hrála nejdéle ze všech partií 2.kola. I ve 2.kole byly všechny výsledky resultativní ! Také jsme zaznamenali první překročení času, Pavel prohrál s Vojtou. Velice zajímavá byla oběť dámy za tři lehké figury v partii Honzíka Miesbauera, který pak ještě obětoval kvalitu a přestože měl jeho soupeř dámu a dvě věže, tak musel partii vzdát, protože jeho figury byly zcela paralyzovány. Tato partie stojí určitě za pozorné přehrání.

Třetí kolo již přineslo několik překvapení a velice zajímavých partií. Protože vytvářím bulletin, tak se snažím v průběhu hracího kola zaznamenávat partie do počítače a nestíhám tolik sledovat partie, ale něco přece jen zaznamenám, něčeho si pak všimnu při zapisování partií. Největším překvapením byla prohra Honzy Havlíka s Honzou Žilavým. Favorit rozehrál nezvyklé zahájení a zatlačil soupeře do defenzívy. Získal dva postouplé pěšce, kteří nepříjemně zatlačily figurky Honzíka Žilavého do pasivity. Klíčovým momentem v partii bylo nejspíše Honzíkovo rozhodnutí, že takto trpět v partii dále nechce a za tyto pěšce obětoval figuru. Získal tak sám dva volné pěšce na dámském křídle v koncovce věž + střelec proti věži. Na šachovnici byly ještě další pěšci na královském křídle, ale Honzíkovi se podařilo aktivizovat svého krále, což mu dalo definitivně iniciativu v partii. Nakonec musel Honza Havlík dát za Honzíkova „b“ pěšce kromě svého střelce i svoji věž a překvapivý výsledek byl na světě.

Dalším překvapením byla porážka zkušeného Františka Korostenského, nasazené dvojky. Jeho recept s a2-a3 a b2-b4 proti sicilské se tentokrát neosvědčil. Petr Chval musel v partii nejdříve odrazit tlak postupujících pěšců soupeře, získal dvě figury za věž, v koncovce pak vrátil kvalitu a zůstaly mu dva pěšci více. Pěknou výhrou s drtivým útokem se prezentoval Láďa Nagy. Z naší omladiny se tentokrát dlouho držela Laura, která svého soupeře zatlačila do defenzívy. Bohužel začala podnikat útočné akce ještě před tím, než si zajistila svého krále a to většinou nedopadne dobře. Velice zajímavá byla koncovka Honzíka Miesbauera s Lukášem, kde Honzík metodicky uplatnil výhodu lepšího střelce. Třetí kolo bylo pohromou pro bílé. Na prvních deseti šachovnicích získali bílý jedinou výhru a jedinou remízu. Jinak naplno bodovali černí. První tři remízy se objevily až ve třetím kole, což svědčí o bojovnosti startujících.

Čtvrté kolo nepřineslo žádné překvapení. Mne zaujala zajímavá oběť na „f2“ Matěje, která dala Láďovi zabrat a nakonec vedla ke smíru. Pěkný výkon předvedla také Danielka, která přehrála svého soupeře. Ten musel za jejího postupujícího pěšce dát figuru a tak měla Danielka vyhranou koncovku střelec + tři pěšci proti třem pěšcům. Tu bohužel zkazila tím, že vyměnila pěšce tak nešťastně, že jí zůstal krajní pěšec a políčko jeho proměny bylo opačné barvy, než barva jejího střelce. To je tzv. „falešný“ střelec a tato koncovka se nedá vyhrát, jestliže soupeř ví, že stačí, aby svého krále držel v rohu. A soupeř věděl. Pro Danielku a doufám i ostatní důležitá zkušenost, jak mají příště postupovat v podobných koncovkách. Po 4.kole je v turnaji jen jediný šachista s plným počtem bodů, ale nebude to mít vůbec jednoduché.

V pátém kole se poprvé od druhého kola nehrálo nejdéle na 1.šachovnici. Hezkou partií se blýskl Honza Havlík, který ukončil partii ještě před 20.tahem brutální obětí dámy Dd8+ a soupeř musel díky nekrytelnému dvoutahovému matu kapitulovat. Výborným výkonem se prezentoval Sebastian, který hrál rovnocennou partii se silným soupeřem a získal cennou remízu. V koncovce s pěšcem více mohl pomýšlet i na celý bod, ale po tříhodinové hře již není tolik sil se soustředit a mohly by se projevit menší zkušenosti. Na svůj první bod dosáhla zaslouženě Beátka. Po nepřesnosti v zahájení se dlouho také držel Matěj. Derby mezi Pavlem a Láďou skončilo smírně. Ve vítězném tažení pokračoval pan Král. Do čela turnaje se vyhouplo dravé mládí.

Musím se přiznat, že 6.kolo nám udělalo zatím největší radost. Musíme pochválit prakticky všechny naše svěřence. Nejprve zabodoval Kája, když zúročil přípravu z kroužku a získal tak cenný skalp. Svého soupeře doslova umanévroval Pavel a získal také bod. Vyhrál i s rozvahou hrající Matěj. Pěkně útočně hrál i Sebastian, který pak svého soupeře převálcoval v koncovce. Celou partii hrál pomalu a zodpovědně. Je vidět, že 1.deska ve 3.divizi byla pro něj ta správná volba. Pokud bude Sebastian v tomto duchu pokračovat i nadále, máme dalšího člena do týmu 1.divize. Další pěkný výkon předvedl Manvel, který dokázal získat remízu se silným soupeřem. Danielka mohla v partii s Beátkou ztratit figuru hned v zahájení, Beátka se ke své smůle rozhodla jinak. Pak předvedla Danielka řadu kombinačních úderů, které jsem při zapisování partie ani nestačil sledovat. Zajímavá partie, zda tam bylo vše korektní, ještě musíme prověřit, teď na to nemám síly.

Hodnotnou partii sehrál Láďa. Zdatného soupeře Lukáše od začátku partie tlačil do obrany a po dvacátém tahu to vypadalo, že je otázkou času, kdy Lukáš hodí do ringu ručník. Začal Láďu dohánět i ve spotřebě času a tak 9 tahů před časovou kontrolou byli oba na dvou – třech minutách. Pozice byla náročná na propočet, zdálo se, že Láďovi stačí obětovat věž na „h7“ a bude po partii. Láďa nepochopitelně neobětoval věž, ale střelce na „g6“. Partie pak po hromadných výměnách dospěla do věžové koncovky s pěšcem méně, a i když se Láďa snažil, remízu vydolovat nedokázal. Šlo o poslední partii 6.kola a přesto jsme si našli chvíli času na analýzu. V té Láďa sdělil, že oběť věže zvažoval, ale neviděl vyhrávající pokračování a zase Lukáš ukázal, že by oběť věže nepřijal (to by ho zahubilo). Takže Láďa uvažoval správně a Lukáš měl zase partii pod kontrolou. Na to, jak málo měli oba hoši času k dispozici mezi 30. a 40.tahem, prokázali potěšující šachovou vyspělost.

Komentář k posledním kolům píši se zpožděním, protože kromě tvorby turnajového bulletinu jsem byl zahlcen přípravou podkladů pro konferenci ŠSČR, nového webu ŠSČR a našeho Velikonočního kempu. 7.kolo bylo významné tím, že se v něm velikou měrou rozhodovalo o vítězovi turnaje. Rázným krokem k němu vykročil Honza Havlík, avšak neměl to lehké, partie končila opět dlouho po 20 hodině. Z našich svěřenců vyhrál po pěkném stupňovaném útoku Láďa a cennou remízu s 3. nasazeným hráčem si připsal Pavel. Pěkný výkon korunovaný remízou se zkušeným soupeřem předvedl také Sebastian.

V předposledním kole byla hodně zajímavá partie na 1.šachovnici, která dospěla do koncovky s figurou více pro bílého. Hráči se pod dojmem věčného šachu domluvili na remíze, ale nejsem si jist, jestli nešlo z věčného šachu uniknout. Hodně smolně prohrál Pavel, když v lepší koncovce s kvalitou více nedocenil slabost svého krále a zkušený soupeř trestal. Láďa opět pěkně útočil, ale obranu soupeře tentokrát neprorazil, partie skončila remízou. Další cennou remízu si připsal na své konto Sebastian.

V posledním kole se urputně bojovalo, ale většina soubojů skončila remízami. Velké štěstí měl Matěj, když jeho soupeř přehlédl kombinační úder vedoucí k výhře. Sebastian vyhrál kontumačně, jeho soupeři se nepodařilo stihnout spoj do ČB. K jeho cti patří, že se hned odpoledne e-mailem omluvil. V klubových derby se prosadila děvčata, která tak prokázala, že mají před hochy náskok. Kaňkou posledního kola byla kolize s 2.divizí. Přestože jsme turnaj zkrátili a zavedli dvoukolo, aby byla volná neděle pro divizní zápasy, tak krajští funkcionáři to nevzali na zřetel. Trochu divná podpora těch, kteří chtějí hrát šachy a pořadatelů, kteří jim to chtějí umožnit. Openy jsou v Jihočeském kraji všehovšudy jen tři v roce, tak by to možná stálo za úvahu.

Turnaj splnil všechny naše představy, protože řada našich svěřenců si zahrála vážné partie s dospělými soupeři. Na turnaji se také prezentovala krajská mládežnická špička a k vidění byla celá řada zajímavých partií. Byla také udělena cena fair-play, kterou získala Martina Šťastná za to, že nepožadovala kontumaci partie, když zazvonil soupeři mobil. Soupeř ho měl zapnutý kvůli onemocnění v rodině, ale zapomněl to oznámit rozhodčímu. Kontumaci se nebránil, ale Martina se rozhodla v partii pokračovat a po zásluze ji i vyhrála.

Poděkovat musím vedení gymnázia Jírovcova za poskytnutí kvalitního zázemí pro turnaj za rozumných podmínek a dále těm, kteří mi často vypomohli s každodenní přípravou a úklidem hracích prostor. Myslím pana Placera, Pavla Koubu, Pavla Dvořáka, hodně pomáhal Manvel a nesmím zapomenout na mojí paní Janu Havlíčkovou.

 

 

IMG_6318.JPGIMG_6326.JPGIMG_6328.JPGIMG_6333.JPGIMG_6335.JPGIMG_6340.JPGIMG_6341.JPGIMG_6352.JPGIMG_6359.JPGIMG_6361.JPGIMG_6365.JPGIMG_6371.JPGIMG_6374.JPGIMG_6378.JPGIMG_6381.JPGIMG_6386.JPGIMG_6391.JPGIMG_6395.JPGIMG_6399.JPGIMG_6403.JPGIMG_6406.JPGIMG_6416.JPGIMG_6417.JPGIMG_6421.JPGIMG_6425.JPGIMG_6428.JPGIMG_6432.JPGIMG_6444.JPGIMG_6447.JPGIMG_6456.JPGIMG_6459.JPGIMG_6467.JPGIMG_6470.JPGIMG_6473.JPGIMG_6476.JPGIMG_6479.JPGIMG_6482.JPGIMG_6483.JPGIMG_6487.JPGIMG_6490.JPGIMG_6494.JPGIMG_6500.JPGIMG_6501.JPGIMG_6506.JPGIMG_6507.JPGIMG_6512.JPGIMG_6515.JPGIMG_6516.JPGIMG_6521.JPGIMG_6524.JPGIMG_6525.JPGIMG_6530.JPGIMG_6539.JPGIMG_6540.JPGIMG_6545.JPGIMG_6546.JPGIMG_6553.JPGIMG_6556.JPGIMG_6558.JPGIMG_6566.JPGIMG_6568.JPGIMG_6570.JPGIMG_6575.JPGIMG_6580.JPGIMG_6583.JPGIMG_6586.JPGIMG_6587.JPGIMG_6593.JPGIMG_6596.JPGIMG_6601.JPGIMG_6604.JPGIMG_6605.JPGIMG_6615.JPGIMG_6617.JPGIMG_6620.JPGIMG_6623.JPGIMG_6626.JPGIMG_6631.JPGIMG_6637.JPGIMG_6638.JPGIMG_6641.JPGIMG_6644.JPGIMG_6647.JPGIMG_6652.JPGIMG_6653.JPGIMG_6655.JPGIMG_6656.JPGIMG_6657.JPGIMG_6663.JPGIMG_6667.JPGIMG_6676.JPGIMG_6678.JPGIMG_6681.JPGIMG_6684.JPGIMG_6694.JPGIMG_6695.JPGIMG_6699.JPGIMG_6701.JPGIMG_6713.JPGIMG_6714.JPGIMG_6718.JPGIMG_6721.JPGIMG_6723.JPGIMG_6726.JPGIMG_6729.JPGIMG_6731.JPGIMG_6735.JPGIMG_6739.JPGIMG_6742.JPGIMG_6744.JPGIMG_6753.JPGIMG_6756.JPGIMG_6766.JPGIMG_6771.JPGIMG_6776.JPGIMG_6779.JPGIMG_6784.JPGIMG_6789.JPGIMG_6790.JPGIMG_6793.JPGIMG_6802.JPGIMG_6805.JPGIMG_6809.JPGIMG_6812.JPGIMG_6813.JPGIMG_6819.JPGIMG_6823.JPGIMG_6827.JPGIMG_6832.JPGIMG_6833.JPGIMG_6844_orez.JPGIMG_6848.JPGIMG_6853.JPGIMG_6864.JPGIMG_6879.JPGIMG_6885.JPGIMG_6889.JPGIMG_6894.JPGIMG_6908.JPGIMG_6915.JPGIMG_6921.JPGIMG_6924.JPGIMG_6936.JPGIMG_6943.JPGIMG_6949.JPGIMG_6957.JPGIMG_6960.JPGIMG_6968.JPGIMG_6977.JPGIMG_6991.JPGIMG_6992.JPGIMG_6998.JPGIMG_7005.JPG


Nejbližší akce

2.liga 11.kolo (26. březen)

A-tým hraje venku s Chess Clubem Písek, B-tým hraje doma s ŠO TJ Dukla Praha.

podrobnosti

3.divize 7.kolo (01. duben)

Hrajeme doma zápas QCC ČB E - ŠA VŠTE E

podrobnosti

1.divize 11.kolo (02. duben)

C-tým hraje doma se ŠACHklubem Tábor a D-tým hraje venku na Slávii ČB.

podrobnosti

Velikonoční kemp (05. duben - 09. duben)

Tradiční soustředění o Velikonocích.

podrobnosti

KP družstev mladších žáků 2023 (15. duben)

Jde o turnaj šestičlenných týmů ročníků 2011 a mladších. V každém týmu musí startovat alespoň jedna dívk [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK