Drama v 2.lize

V neděli 20.11. bylo na pořadu dne 3.kolo 2.ligy dospělých. Náš A-tým hrál doma se ŠACHklubem Sokol Klatovy a náš B-tým jel do Tábora k zápasu se Sokolem Tábor. Já se budu věnovat zápasu našeho B-týmu, kde jsem byl přítomen.

 

 

 

Do Tábora jsme vyrazili dvěma auty. Cesta proběhla v pohodě, díky předchozím teplým dním sněhová pokrývka ze silnic rychle zmizela. Čekal nás ostřílený, zkušený tým, který se celá léta umísťuje na předních místech v 2.lize. My jsme v 2.lize tak trochu na zkušenou, a tak jsme šli do zápasu s tím, že nemáme co ztratit.

Zápas se pro nás od počátku vyvíjel vcelku příznivě (to mi říkali naši i soupeři). Sebík byl na 1.šachovnici pod tlakem, Jirka měl figuru a pěšce více, avšak dost zaostával ve vývinu. Ostrou pozici měl Kája (opačné rošády), Eda se do svého soupeře pustil bez bázně a hany a na mně vyrukoval soupeř s gambitem. To jsem viděl tak „z rychlíku“, protože jsem se věnoval své partii. Ostatní partie byly na mne příliš složité.

Jako první skončil Sebík Placer, který tlak svého daleko zkušenějšího soupeře neustál. Krátce na to kontroval Eda Nejdl, který zase nedal šanci svému mladému talentovanému soupeři. Pak prohrál Jirka Punčochář, který ač údajně vyhraný neustál špatnou souhru svých figur. Materiál je hezká věc, ale to, jak vám hrají figury je většinou důležitější.

Pak jsem dohrál já. Mně se podařilo vytvořit soupeři izolovaného pěšce, měl jsem i dvojici střelců. Bohužel se mi nepodařilo vytvořit v soupeřově táboře druhou slabinu, a tak partie skončila koncovkou nestejnobarevných střelců, tedy jasná remíza. Stav zápasu na 2½:2½ srovnal Kája Švejda, který uplatnil znalosti, které získal na našem loňském letním soustředění.

V tuto chvíli to pro nás vypadalo pořád růžově. Zdeněk st. svého soupeře drtil a získal vyhranou pozici s kvalitou více, ale především s nepříjemným útokem (jeho soupeř v předchozím průběhu partie odmítl remízu věčným šachem). Zdenda ml. měl koncovku stejnobarevných střelců a stejným počtem pěšců. David hrál také výborně a iniciativa v dosti složité pozici byla na jeho straně.

Pak ale došlo k nehodě, Zdeněk Chval st. si neuhlídal časovou tíseň a ve vyhrané pozici překročil čas. To obrátilo výsledek zápasu. David Smola dokázal složitou pozici udržet a remízoval. Bohužel prohrál i Zdenda Chval ml., který doplatil na horšího střelce a zkušený soupeř ho vytempoval. Napínavý zápas jsme nakonec prohráli: Sokol Tábor – QCC České Budějovice B 5:3. I tak si především naši mladíci zaslouží uznání, ostatně celý tým se mi jeví velice dobře.

Náš A-tým slavil ve svém utkání úspěch: QCC České Budějovice A – ŠACHklub Sokol Klatovy 5½:2½. Více o utkání sdělí kapitáni týmu.

2l3k_001.jpg2l3k_002.jpg2l3k_003.jpg2l3k_004.jpg2l3k_005.jpg2l3k_006.jpg2l3k_007.jpg2l3k_008.jpg2l3k_009.jpg


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK