Postup i z 2.divize

Výborně dopadlo i naše účinkování v 2.divizi. Kvůli zaneprázdnění v poslední době komentuji zbývající zápasy v jednom souhrnném článku. 2.divize má určitá specifika. Hrají se dvě skupiny o 8 týmech, kde se hraje systémem každý s každým. Po odehrání základních skupin postupují první 4 týmy do finálové skupiny, kde bojují o postup do 1.divize.

 

 

Týmy na 5.-8.místě základních skupin hrají skupinu o udržení se v 2.divizi. Náš D-tým měl základní skupinu rozehránu natolik dobře, že poslední 7.zápas v základní skupině hraný 30.ledna 2022 již nemohl nic změnit na našem postupu do finálové skupiny. A co víc, ani vysoká porážka nám nemohla nijak ublížit, protože jsme hráli s týmem, který do finálové skupiny již nemohl postoupit, takže ve finálové skupině by se nám tento zápas nezapočítával. Započítávají se pouze zápasy s týmy, které také postoupily do finálové skupiny. Tento systém bohužel plodí některé "zbytečné" zápasy.

K zápasu byli proto nominováni naši mladí nadějní šachisté a vedli si výborně. Na prvních dvou šachovnicích remízovali David Smola a Adam Pavlíček. Na dalších šachovnicích si výhry připsali Marek Svoboda, Kája Švejda a Honza Smola. Prohrál pouze Hugo Tůma s talentovaným mladíkem soupeře. Dále vyhrál Matěj Bajgar. Poslední šachovnici jsme kvůli onemocnění na poslední chvíli neobsadili. Já jsem zápasu nebyl přítomen, takže nevím, jak zápas konkrétně probíhal. Naši mladí důvěru nezklamali, a tak konečný výsledek zápasu byl QCC České Budějovice D – ŠA VŠTE České Budějovice B 5:3.

Další dvě kola jsme dohrávali o jednom víkendu v březnu. V sobotu 12.března 2022 jsme jeli do Veselí nad Lužnicí k zápasu s dalším adeptem na postup do 1.divize. Dalo se očekávat, že soupeř postaví silný tým a tak i my jsme se snažili dát dohromady silnou sestavu. Museli jsme se obejít bez stálých opor Edy Nejdla, Davida Smoly, Michaela Kroo a Marka Svobody. Daniela Nagyová a Beáta Havelková byly na MČR mládeže v Luhačovacích, tak to nebylo zase tak jednoduché. Přesto jsme v rámci možností postavili konkurence schopný tým.

Já jsem hrál obtížnou partii, a tak jsem příliš nesledoval ostatní partie. Brzy vyhrál Kája Švejda. Jeho soupeř hrál evidentně na remízu, měnil figury i tehdy, když to pro něj nebylo výhodné. Výsledkem toho bylo, že Kája měl vyvinuté aktivní figury a stál jasně lépe. Kája pak jednoduchým obratem získal kvalitu, vnikl svojí dámou na 8.řadu soupeře, obsadil volný sloupec na soupeřova krále svojí věží a bylo po partii.

Další vyhrál Vítek Předota, který ztratil kvalitu, ale jako kompenzaci měl dva volné pěšce více. Jeho soupeř nedokázal čelit postupu Vítkových pěšců vpřed, a tak si Vítek došel pro dámu a vyhrál. Hodně špatně stál po zahájení Adam Pavlíček, jeho soupeř dobyl pěšce na „f7“, zničil mu rošádu a pozice byla podle mého letmého pohledu zralá na ručník. Celkem vyrovnanou partii dal za remízu pan Pavel Olšan. Výborně si vedl náš největší trumf FIDE mistr Jakub Stinka, který na 1.šachovnici přehrával zkušeného soupeře (nedávného prezidenta ŠSČR). Kuba získal pěšce, jeho figury byly výrazně aktivnější a jeho soupeř musel kapitulovat.

Vyhrál také Zdeněk Chval ml. který měl koncovku dvojice střelců proti věži ještě s volným pěšcem, a to jeho soupeř neustál. Brzy po Zdendovi ml. vyhrál i Zdeněk Chval st., ale tuto partii si po tak dlouhé době již nepamatuji. Vyhrál jsem i já. Mně se podařilo vytvořit soupeři slabinu na „e6“ a při rozdílných rošádách jsme se do sebe pustili, každý na té straně, kde měl soupeř svého krále. Já tedy na dámském křídle a můj soupeř na královském křídle. Můj a-pěšec doputoval až na „a6“, kdežto soupeř se zdržoval nástupem všech svých pěšců („f“, „g“ a „h“). To sice vypadalo hrozivě, ale bylo to pomalé a na to můj soupeř doplatil.

Poslední dohrával Adam Pavlíček. Ten se díky nedůraznému postupu svého soupeře dostával krůček po krůčku z problémů, a nakonec to byl jeho soupeř, kdo doplatil na to, že si neudělal rošádu. Nakonec nečekaný a trochu šokující výsledek Traxler Veselí nad Lužnicí – QCC České Budějovice D ½:7½.

Hned v neděli 13.března 2022 jsme hráli další odložený zápas, který jsme na žádost soupeře odložili a neměli jsme zájem tento zápas kontumovat v náš prospěch. Sice jsme měli stále problémy se sestavou, ale po sobotním výkonu jsme si věřili. Zápas se pro nás začal vyvíjet příznivě, protože hosté přijeli jen o sedmi, takže jsme vedli 1:0. Pak remízoval Zdeněk Chval ml., který se dostal do rovné pozice již ve střední hře.

Další průběh zápasu jsem nějak nevnímal, protože jsem měl dost starostí sám se sebou. Můj soupeř zahrál v zahájení pasivně „oslí ucho“ h7-h6, a tak jsem se do něho pustil. Spáchal jsem ale zásadní strategickou chybu. Při útoku na královském křídle jsem nezafixoval pozici v centru. Můj soupeř odpověděl otevřením centra, čímž mne přinutil vyměnit řadu figur a můj útok se jaksi rozplynul v nenávratnu. Partie přešla do koncovky střelce a jezdce proti střelci a jezdci při pěšcích na obou stranách. Střelci byli jednobarevní. Zde jsem přehlédl vítězné pokračování přechodnou obětí pěšce. Přesto jsem se pořád snažil na soupeře nějak vyzrát.

Mezitím vyhrál svojí partii Zdeněk Chval st. a velice výborně si vedl i Saša Gregor, který připsal na naše konto další bod. Remízoval Kája Švejda, takže jsem věděl, že máme již 4 body a zápas nemůžeme prohrát. Pak skončily partie Adama Pavlíčka a Marka Svobody, ale já jsem nezaregistroval, že oba své partie prohráli. Měl jsem za to, že jsme zápas vyhráli, navíc když se mi podařilo soupeře v koncovce konečně přehrát. Již jsme byli oba dva na „půlminutě“, když jsem zahrál něco neuvěřitelného. V pozici na diagramu jsem věděl, že „jsem již vyhrál“ a říkal si, že by to měl soupeř zabalit.

Stačilo zahrát 71.Dg8 či 71.Dg5 a bylo hotovo. Jenže já jsem po více než 5 hodinách hry „zapřemýšlel“ (byl jsem na půlminutě) a zahrál jsem 71.Dd4??, že přinutím k tahu černého jezdce a pak si vyšachuji černého pěšce (zcela pochybná úvaha, protože černého jezdce jsem stejně nemohl brát). Můj soupeř zahrál 71. … Je2 a já jsem najednou zjistil, že již nevyhraji, protože po vyšachování a odebrání pěšce na „g2“ by přišla vidle na „f4“. Prostě neskutečná minela. Ještě jsem zkoušel soupeře všelijak podvést, ale mým pokusům s přehledem odolal. Nakonec jsme vyhráli QCC České Budějovice D – Chess Club Písek D 4½:3½ a já jsem ještě nějakou dobu těžko rozdýchával, jak je možné zpackat tak jasnou pozici.

V dalším kole nás čekal další těžký soupeř Sokol Tábor C. Bohužel ve čtvrtek před utkáním nám soupeř oznámil, že nemá dostatek hráčů. Přeložit zápas už nebylo možné, protože soutěž měla asi za 14 dní končit a do té doby musely být všechny zápasy odehrány. Tady se negativně projevilo to, že nebyly stanoveny žádné náhradní termíny. Při sestavování termínového kalendáře jsem na to upozorňoval, protože bylo evidentní, že minimálně kvůli covidu se bude řada zápasů odkládat. Pokud by byl před posledním kolem náhradní termín, mohlo se těmto očekávaným problémům předejít. Výsledek zápasu byl QCC České Budějovice D – Sokol Tábor C 8:0, i když nebyl bohužel dosažen za šachovnicemi.

K poslednímu zápasu jsme jeli do Jindřichova Hradce. Naše pozice v finálové skupině byla prakticky neotřesitelná a postup do 1.divize jsme měli již takzvaně „v kapse“. Já jsem pojídal antibiotika, a tak k zápasu vyrazil tým pod vedením Zdeňka Chvala st. Níže přináším jeho komentář k tomuto zápasu.

V neděli 3.dubna 2022 jsme vyrazili do Jindřichova Hradce na poslední utkání 2. divize proti tamnímu béčku. Jeli jsme nakonec pouze v sedmi, postup jsme už měli jistý a po dlouhé sezóně některé tradiční opory dali přednost jiným povinnostem. Doslova za pět minut dvanáct, resp. pět minut do odjezdu, nás navíc od další kontumace zachránil Saša Gregor, který promptně přispěchal na pomoc za nemocného Davida.

Utkání se nevyvíjelo dobře, když kromě kontumační prohry prohráli Matyáš Melkes, Matěj Bajgar a Vítek Předota na třech zadních deskách. Když pak z pozice síly soupeř vynutil remis i na Zdendovi Chvalovi ml., tak byl zápas prohraný. Já v tu chvíli také ztratil chuť pokračovat ve hře, takže zhruba po dvou hodinách jsme prohrávali 1:5. Mnohem větší bojovnost však prokázali Eda Nejdl se Sašou Gregorem, kteří dvěma výhrami výsledek korigovali na přijatelnou porážku Slovan Jindřichův Hradec B – QCC České Budějovice D 5:3. Hlavně bych rád vyzdvihl Sašův výkon: po zahájení měl nepohodlnou pozici a příliš jsem nevěřil, že ji může proti zkušenějšímu soupeři udržet. Saša však zabojoval a po výborném, „dospěláckém“ výkonu soupeře doslova utahal. O náročnosti partie svědčí fakt, že soupeř (v již horší pozici) překročil čas. Takže vzhledem k rannímu „povolávacímu rozkazu“ nezbývá než u Saši zvolat: „přišel, viděl a zvítězil!“.

Děkujeme všem členům týmu, kteří se zasloužili o to, že jsme 2.divizi vyhráli a postoupili do 1.dvize.

2dZ_001.jpg2dZ_002.jpg2dZ_003.jpg2dZ_004.jpg2dZ_005.jpg2dZ_006.jpg2dZ_007.jpg2dZ_008.jpg2dZ_009.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK