Další plný zisk v 1.divizi

V neděli 6.února bylo na pořadu 8.kolo a oba naše týmy měly shodou okolností za soupeře písecké týmy. B-týmu šlo o udržení náskoku na 1.místě a tím i naděje na postup do 2.ligy. C-tým jel sbírat zkušenosti a neprodat svojí kůži lacino. Jak zápasy proběhly popíší kapitáni obou týmů.

 

 

 

B-tým měl za soupeře Chess Club Písek B, který v minulém kole jen o sedmi hráčích remizoval s favorizovanými Strakonicemi, takže jsem se zápasu docela obával. Snažil jsem se dát dohromady silnou sestavu, abychom neprohospodařili předchozí dobré výsledky. Jako v předchozím týdnu nám do sestavy v pátek zasáhla karanténa, a tak jsem byl rád, že nás bylo nakonec osm.

Náš soupeř přijel jen o sedmi hráčích, proto jsme hned od začátku vedli 1:0. Jinak měl dobrou sestavu, takže nebylo nic rozhodnuto. Mne můj soupeř překvapil hned v 3.tahu a já jsem pak přemýšlel, jak mu jeho postup vyvrátit, že jsem úplně zapomněl fotografovat. Zpočátku se mi to moc nedařilo, pořád jsem se nemohl odhodlat k radikálnímu postupu v centru.

Po dvou hodinách hry jsem byl jakš takš spokojen, a tak jsem se šel podívat, jak si vedou vedle spoluhráči. Všechny partie byly ve fázi střední hry, a tak to vypadalo na dlouhý zápas. Líbila se mi Petrova pozice. Jeho soupeř zaostal ve vývinu a Petr měl daleko aktivnější figury. Jeho soupeř měl v centru ojedinělou věž, které hrozilo chycení. Zajímavě to vypadalo u Jirky, kde se hrála pozice s rozdílnými rošádami, takže se na obou křídlech útočilo na krále. Také se mi zdálo, že Zdeněk má prostorovou převahu.

Ostatní partie byly pro mne nečitelné, šel jsem si od své partie trochu odpočinout, a ne se zabývat ostatními partiemi. Poté jsem se vrátil ke své partii a snažil se svého soupeře přetlačit. Můj soupeř se pokusil o výpad na dámském křídle, aby zvrátil nepříznivě se vyvíjecí situaci. Já jsem v tuto chvíli vyrobil hrubou chybu, když jsem nabídl soupeři možnost zisku dámy za věž a střelce. Soupeř to naštěstí nezaznamenal, a tak se zbytek partie odehrával již jen na jednu branku.

Mezitím vyhrál svojí partii Petr Šimek a remízoval Eda Nejdl, který přijal nabídku remízy. To bylo rozumné, protože jsme se tím dostali do vedení 2½:½ a eliminovali tak jednoho nebezpečného soupeře. Další bod na naše konto přidal Jirka Punčochář, který byl v útočně laděné partii nakonec úspěšnější. Remízoval také Lukáš Mezera a začalo to vypadat výborně, protože jsme se tím ujali vedení 4:1 a už jsme nemohli prohrát.

Výhru v zápase jsem pečetil výhrou já. Můj soupeř mi musel dát za postouplého pěšce figuru. Snažil se sice útočit na mého krále, avšak bez úspěchu. Naopak já jsem rozbil pěšcový kryt před jeho králem a soupeř v situaci před matovými hrozbami překročil čas. Po mně vyhrál ještě Zdeněk Chval (závěrečnou pozici jsem nepostřehl) a jako poslední dohrával Sebastian Placer. Ten měl koncovku dámy proti věži a střelci. Sebíkovi se podařilo soupeřovi vyšachovat jeho pěšce a jeho soupeř partii vzdal. Nakonec tedy dost nečekaný jednoznačný výsledek QCC České Budějovice B – Chess Club Písek B 7:1.

Děkuji všem hráčům za vzorný přístup k partiím. Jsme zase o něco blíže k postupu do 2.ligy.

Zápas C-týmu okomentoval kapitán týmu pan Ladislav Nagy:
V neděli 06.02.2022 náš C tým čekal zápas 1. divize ve Vráži proti Chess Clubu Písek C. S blížícím se termínem zápasu rostlo napětí, kdo půjde do karantény. Kritický byl především pátek, kdy byly zveřejňovány výsledky čtvrtečních školních PCR testů. Po zkušenostech z minulého víkendu jsem přemýšlel i o tom, co bych dělal, kdyby někomu přišla SMSka o karanténě až během cesty na zápas. Nakonec stálo štěstí na naší straně a nikdo do karantény tentokrát nešel a my mohli nastoupit v základní sestavě.

Cesta proběhla hladce bez sněhu i náledí. Čekalo nás krásné zámecké prostředí, kvůli kterému jsou pro nás zápasy ve Vráži vždy "za odměnu". Soupeř v covidové ruletě takové štěstí neměl, a tak nastoupil pouze v sedmi hráčích. Hned od začátku jsme tedy vedli 1:0.

Po 2:50 hod jsem přidal druhý bod já. Soupeř mi odvážně obětoval figuru za pěšce s vidinou, že ji získá zpět. Bylo to ale v pozici, která byla velmi komplikovaná. Před očekávané dobrání figury se mi podařilo vložit dva pěkné mezitahy, které ukázaly, že oběť byla nekorektní a rázem jsem měl o figuru více. Soupeře to asi rozhodilo z koncentrace a po jednom rychleji odehraném tahu přišel o dámu za střelce.

Vedeme 2:0.

Od té chvíle jsem se začal více zajímat i o dění na ostatních šachovnicích. Tou dobou Daniela byla v koncovce V+S+1p+dvojpěšec proti V+J+(3+2)p. Následně se jí ale daří získat dva pěšce a i když soupeři zbývá volný a-pěšec, tak stále žije reálná šance na remízu. David dlouho bojoval v pozici o zisk pěšce. Nakonec ale pozici rozdmýchal soupeř, když obětoval kvalitu na druhém křídle. Byla to taková oběť, kdy není zisk zpět okamžitě. Uvidíme, zda David soupeřův tlak přečká.

Beátka byla v pozici 2V+S+(2+1+3)p proti 2V+S+(1+5)p. Líbí se mi, jak vede následující útok a získává pěšce. Laura Čermáková pěkně zakombinovala a podařilo se jí získat dámu za dvě figury. Soupeř ještě klade pasti, ale Laura hraje pozorně a soupeře se skoro o 400 vyšším elem poráží.

Skvělé, vedeme 3:0.

Kája bojuje o zisk pěšce, ale nesmí to uspěchat. Problémem je však Kájův zbývající čas 3 min proti soupeřovým 11 min po pouhých 20 tazích. Vzhledem k času se ptá na remízu a dostává souhlas. Soupeř se dotazuje svého kapitána. Kapitán po shlédnutí pozice dává svému hráči pokyn k tomu, aby remízu přijal. Ten už už začínal natahovat ruku k remíze, když jej kapitán zarazil, že vzhledem ke stavu by přeci jen měl ještě hrát. A tak se hrálo dál. Dalo by se říct, že k remíze chybělo natáhnout ruku o 20 cm dál a rychle po ní chňapnout :-).

Zajímavou partii hraje i Saša. I když materiálově stojí vyrovnaně, tak hraje aktivně a svého soupeře tlačí. Sašova věž na g3 míří na soupeřova krále stojícího na g8 a díky vazbě hrozí braním na h6 a i na f6. I přes tlak ale musí hrát pozorně. Mám pocit, že v jednu chvíli si Saša neuhlídal svého postouplého jezdce a hrozilo, že o něj přijde. Naštěstí ale asi zapracovala psychologie. Soupeř, který se do té doby bránil uviděl možnost výměny figur a lepší pokračování již nehledal. Partie přešla do relativně vyrovnané pozice V+J+S+(3+3)p na obou stranách.

Daniela může obětovat střelce za volného a pěšce a přejít do koncovky S + (h+f) pěšci proti V + g-pěšec, ale do toho se jí nechce. U Davida se pozice posunula do nestejného materiálu 2V+J+6p proti D+S+6p. Vítězí Beátka Havelková. Po výměnách zafixovala pozici na jednom křídle a pravděpodobně si na druhém křídle králem došla pro pěšce.

Paráda, vedeme již 4:0. To je zcela nečekaný průběh.

Když se za této situace ptá Saša Gregor, zda může nabídnout remízu, tak dostává okamžitě souhlas. Vzhledem k tomu, že máme šanci na nějaký zisk na všech dosud hrajících šachovnicích, tak soupeř s elem o více než 300 vyšším, než má Saša dostává od svého kapitána souhlas a remízu přijímá.

A neuvěřitelné se stalo skutkem a z Vráže si odvezeme vítězství. Stav je 4,5:0,5.

Kája Švejda se bohužel dostal se zbývajícím časem na vteřiny a v časovce chybuje a partii prohrává. Škoda. Proti soupeři s přesně o 400 bodů vyšším elem podal pěkný výkon a remíza byla blízko. Chtělo se to vyhnout té časovce.

Soupeř snižuje na 4,5:1:5.

Daniela Nagyová přechází do koncovky V+(h+f)p s králem mezi pěšci proti V+J a nabízí remízu. Soupeř říká, že je to remízová pozice, ale že musí hrát. Čas na hodinách se ale neúprosně krátil a když Daniele zbývaly cca 2 minuty, tak si bohužel vlezla do matu. Soupeř se skoro o 300 vyšším elem se po partii gentlemansky omlouval, že nevzal remízu, ale že si myslel, že je skóre teprve 4:2 a že ještě mají šanci bodovat. Každopádně cenná zkušenost.

Skóre s posunulo na 4,5:2,5.

Pár minut po Daniele dohrál i David Smola. Jeho soupeř pěkným umístěním svého střelce narušil Davidovu souhru figur a pak začal řádit dámou a postupovat pěšcem. Škoda. David sehrál proti soupeři se skoro o 400 vyšším elem pěknou partii.

Zápas tak nakonec končí naším těsným vítězstvím Chess Club Písek C – QCC České Budějovice C 3,5:4,5.

Pochválit si zaslouží celý tým. Na všech deskách pěkný výkon. A to i proti některým mnohem ratingově silnějším soupeřům. Kvůli takovýmto zkušenostem proti silným soupeřům je hraní v 1. divizi pro naši mládež velmi cenné.

Už jsem to bral za skoro hotovou věc, že sestoupíme, ale tímto vítězstvím jsme se poněkud nečekaně dostali zpět do hry o udržení. Ať už závěr 1. divize dopadne jakkoli, je to radost hrát v jednom týmu s našimi mlaďochy.

Zatímco naše dvě prvodivizní družstva hrála s týmy z Písku, tak v 1. lize náš A tým doma hostil pražskou Pankrác. Byl to zápas dvou družstev ze středu tabulky, ale rozhodně ne klidného středu, protože ze soutěže budou padat 4 družstva a náskok před týmy na sestupových pozicích nebyl velký. Zápas skončil 4:4 a závěrečná 3 kola 1. ligy budou ještě hodně horká.

DSC_6072.jpgDSC_6074.jpgDSC_6075.jpgDSC_6076.jpgDSC_6077.jpgDSC_6078.jpgDSC_6084.jpgDSC_6085.jpgDSC_6091.jpgDSC_6096.jpgDSC_6097.jpgDSC_6100.jpgDSC_6103.jpgDSC_6105.jpgDSC_6106.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK