Covidová loterie

O víkendu 29. a 30. ledna proběhly zápasy v divizích. V sobotu 29.ledna dohrával náš C-tým odložený zápas 1.divize se ŠACHklubem Tábor. V neděli 30.ledna pak nastoupil náš D-tým k poslednímu zápasu v základní skupině v 2.divizi. Ohledně sestav se děly věci nevídané. Protože sestava C-týmu souvisela i se sestavou D-týmu, dotknu se i situace v C-týmu. O jeho zápasu bude jeho kapitánem napsán samostatný článek.

 

 

Co se nám tedy dělo. V pátek (už si nepamatuji přesně) mi volal tatínek Beáty, že byla dána do karantény. Proto jsem zajistil náhradu. V sobotu mi volal v 8 hodin tatínek Vítka, že byl dán do k karantény i Vítek a ihned po něm pan Nagy, že je v karanténě i Daniela. Takže pan Nagy musel necelé dvě hodiny před utkáním shánět náhradníky. Aby toho nebylo málo, tak mi ve 20 hodin volala maminka Saši, že byl do karantény dán i Saša. Takže jsme po těchto peripetiích nastoupili nakonec v sedmi.

Já jsem se věnoval práci, kterou jsem si přinesl s sebou a sem tam jsem kouknul na partie. David zvolil v zahájení, kde se hraje velká rošáda malou rošádu, ale nic dramatického se nedělo. Adamovo pozice se mi moc nezdála, protože se pustil do akce na dámském křídle, aniž by měl dokončený vývin a zajištěného krále. Marek Svoboda neměl špatnou pozici, Kája hrál aktivně, zkazil soupeři rošádu, a i když byl donucen vyměnit dámy, stál lépe. Honza hrál také aktivně, vystartoval nebojácně dopředu svými pěšci před svým králem na královském křídle a získal tím prostorovou převahu. Jeho pozice se mi líbila. Zato Hugovo pozice se mi nezdála. Hugo získal pěšce, ztrojil dokonce těžké figury na volném g-sloupci, ale nějak jsem neviděl, jak by mohl svému soupeři ublížit. Matěj Bajgar stál vyrovnaně.

Jako první dohrál po hodině a čtvrt Hugo Tůma. Jeho soupeř unikl z nebezpečí velkou rošádou a po výměně jednoho páru věží hrozil po Vg1 napadením černé dámy a po jejím ústupu by získal věž na „g8“. Hugo měl svého krále uprostřed šachovnice a jezdce na „c6“ mimo hru (jeho soupeř eliminoval jeho působnost tahem c2-c3). Závěrečnou pozici partie jsem neviděl, ale Hugo ji prohrál.

Další skončil Matěj Bajgar. Matěj nestál moc dobře, jeho soupeř měl lepší souhru figur a stál aktivněji. Pozice byla otevřená a Matějův soupeř měl ještě výhodu dvojice střelců. Poslední pozice, kterou jsem viděl, byla pro nás ztracená. Matěj měl věž a jeho soupeř silnou dvojici střelců. K mému velkému překvapení partie po chvíli skončila s tím, že Matěj vyhrál. Jeho soupeř musel udělat fatální chybu jako je ztráta figury.

Skóre srovnal Marek Svoboda, který stál celo partii lépe. Nakonec vznikla koncovka, kde měl střelce a jezdce proti věži. Jeho soupeř se nechal navnadit a vzal věží Markovo jezdce který chránil Markova střelce a poté co dobral Marek soupeřovu věž vzal jeho soupeř v tuto chvíli již nechráněného Markova střelce. Avšak přehlédl to, že vzniká pěšcová koncovka, kde má Marek volného pěšce více podporovaného aktivním králem. Proto Marek bez potíží tuto koncovku vyhrál.

Do vedení jsme šli díky Honzovi Smolovi. Honza dokázal vytrvalým tlakem neustále zvyšovat svojí prostorovou převahu. V těžkém postavení se snadno udělá chyba a jeho soupeřka nakonec nedokázala svojí špatnou pozici uhájit. Remízu v zápase zajistil výhrou Kája Švejda. Kájova partie byla vyloženě na jednu bránu. Kája stál celou partii lépe, snažil se hrát iniciativně. Nehrál úplně nejpřesněji, ale nakonec našel tu správnou cestičku. Jeho soupeř se zmohl pouze na obranu, až se mu pozice zcela rozpadla a po materiálních ztrátách partii vzdal.

Výhru zajistil Adam Pavlíček. Adam se po nepříliš dobře rozehraném zahájení dostal do spletité situace. Musel začít hrát velice přesně, jinak by rychle prohrál. Adam se naštěstí zmobilizoval a začal hrát přesně a pomaloučku se dostával z mizérie. Ve správnou chvíli našel jediný tah, kterým vyrovnal hru (postup krajního pěšce a4-a3), protože si tímto způsobem vynuceně rozehrál svoji věž. V následné věžové koncovce soupeře přehrál a dostal se podle mne do „přivyhrané“ koncovky. Nebylo to ale jednoduché a partie skončila nakonec remízou.

Když jsme dosáhli na výhru, tak i soupeř Davida Smoly nabídl remízu. David si za svojí aktivní hru zasloužil vyhrát. Jeho soupeř to měl jednodušší, protože byl po část partie postaven do role, že musí najít jediný zachraňující tah. Měl ale dostatek trpělivosti a šachového umu, že ten tah vždy našel, a protože David nenašel trvalé zvyšování tlaku se časem vymanil z obtížné pozice a vyrovnal hru. Remíza byla proto nakonec spravedlivá. Výsledek zápasu byl QCC České Budějovice D – ŠA VŠTE B 5:3.

2d7_001.jpg2d7_002.jpg2d7_003.jpg2d7_004.jpg2d7_005.jpg2d7_006.jpg2d7_007.jpg2d7_008.jpg2d7_009.jpg2d7_010.jpg2d7_011.jpg2d7_012.jpg2d7_013.jpg2d7_014.jpg2d7_015.jpg2d7_016.jpg2d7_017.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK