První výhra po Novém roce v 1.divizi

V neděli 9.ledna 2022 nastoupily oba naše týmy ke svému prvnímu zápasu v 1.divizi v roce 2022. B-tým měl ulehčenou situaci, protože soupeři nastoupili pouze s pěti hráči. C-tým to už měl o hodně těžší, protože i když jeho soupeři nastoupili o sedmi, ratingová převaha soupeřů na prvních šachovnicích byla dá se říci drtivá.

 

 

B-tým nastoupil v domácím prostředí v naší nové klubovně. Protože hosté přijeli jen v pěti, vedli jsme hned od počátku 3:0 a vypadalo to na snadnou záležitost. Ale jen vypadalo. Po hodině hry jsem obešel rozehrané partie, všude byly na šachovnicích uzavřené pozice a dá se říci, že v rovnováze. První partie také skončila remízou, když remízoval Zdeněk Chval. Na šachovnici byla uzavřená pozice, Zdeněk stál aktivněji, ale soupeři se podařilo umístit svého jezdce do centra na „d4“ a tím vyrovnal hru.

Pak vyhrál Sebík Placer, který vytěžil výhodu ze svého ustavičného tlaku na soupeře. Brzy po něm vyhrál Zdeněk Chval st., který trpělivě zvyšoval tlak na soupeře. Získal více prostoru na dámském křídle a podařilo se mu dostat soupeře do nepříjemných vazeb. Vytěžil z toho kvalitu a jeho soupeř ve zcela rozvrácené pozici před dalšími materiálními ztrátami vzdal. Pak dal partii za remízu Eda Nejdl v lepší pozici. Poslední dohrával Jirka Punčochář, který měl uzavřenou pozici a soupeř se snažil betonovat. Jirkovi se podařilo otevřít a-sloupec, ale tlak po tomto sloupci jeho soupeř ustál. Jirka pak otevřel ještě h-sloupec. Tam jeho soupeř nestihl včas přesunout své stísnění figury a Jirka tak získal rozhodující výhodu a jeho soupeř kapituloval. Konečný výsledek QCC České Budějovice B – Spartak Sezimovo Ústí 7:1.

 

Náš C-tým jel k těžkému zápasu do Bechyně. Jelo se přes Hlubokou a Týn a kapitáni týmu vzpomínali na to, jak před lety jezdili se svými dětmi do Bechyně na krajské kvalifikace mládeže. Některé děti tam hrály dokonce své první turnaje a dostávali keramické medaile.

Dobré bylo, že tým cestoval k zápasu v základní sestavě. Zato soupeři nastoupili jen o sedmi, takže C-tým vedl hned od začátku 1:0. Příznivý stav vylepšil na 6.šachovnici Alexandr Gregor, který připravil po taktické zápletce soupeře o figuru a ten partii vzdal. Jako další ukončil partii pan Ladislav Nagy na 7.šachovnici, který získal jezdce, ale za dva pěšce, takže uplatnění této výhody nebylo jednoduché.

Očima pana Havelky: po nějaké době se vyměnily figury a jeho soupeř měl na každém křídle 3 pěšce proti Láďovo dvěma pěšcům, Láďa měl navíc střelce. Láďovi se ale nakonec podařilo na dámském křídle jednoho pěšce vyměnit a další dva nyní už roztrhlé pěšce sebrat králem. Svým zbývajícím pěšcem by pak už došel do dámy. C-tým vedl tedy 3:0 a vypadalo to nadějně.

Jak probíhal zápas dále, popsali kapitáni pan Havelka a pan Nagy, kteří také zajistili dopravu celého týmu:
Jako další dohrála na 5. šachovnici Laura Čermáková. Soupeři se podařilo jí dobýt jezdce, který po napadení pěšcem neměl kam ustoupit. Laura se poté ještě nějakou dobu snažila výsledek partie zvrátit, ale její soupeř s ratingem 1924 si už vítězství nenechal ujít.

Kája v tu dobu stál vyrovnaně, ale po 17. odehraných tazích mu zbývalo již jen 20 min. Podobně na tom byla s časem i Beátka, které zbývalo po 19 tazích 18 minut. David v tu chvíli vedl o pěšce, ale nestihl udělat rošádu a jeho pozice nevypadala dobře. Daniela stála materiálově vyrovnaně, ale měla dvojici střelců a hrála aktivně.

Beátka Havelková s malou rošádou měla zahrané g6, ale bez „domovníka“ (černopolného střelce na „g7“, který by ochraňoval svého krále) a ten ji v pozici chyběl. Soupeř partii rozhodl pěknou obětí kvality, jejíž přijmutí by znamenalo nekrytelný mat. Náš náskok se snížil na 3:2.

Davidův soupeř stupňoval tlak na krále, který se nemohl ukrýt do bezpečí. Soupeř získal převahu 2 pěšců. Zdálo se mi, že má David pak šanci na výměny a zisk jednoho ze dvou pěšců zpět, ale asi to nevycházelo, protože David po dlouhém počítání do výměn nešel. Nakonec David Smola stupňující se tlak na svého krále neustál. Stav se srovnal na 3:3.

A drama vrcholilo. Kájův soupeř vytahal vpřed pěšce před svým králem. V tom byla šance. Naopak hrozba byla v soupeřově rentgenu pěšce na c2 před Kájovým králem. Soupeři se podařilo svým tlakem přivést Káju do časové tísně. Jeden tah odehrál Kája dokonce když mu zbývala jediná vteřina do pádu praporku (neboli do vypršení časového limitu pro partii). Nakonec Kája Švejda kapituloval, ale řekl bych, že proti silnému soupeři (ELO 1965) podal velmi dobrý výkon.

Daniele Nagyové se povedlo taktikou získat pěšce. Škoda, že v tu chvíli nevyužila ještě lepší taktické řešení pozice (hodnocení stroje -6). Následně postupovala dvěma pěšci v centru. Jedním z nich postoupila až na 3. řadu (hrála černými) a měla dobře umístěnou dvojici střelců. Se 2 minutami na hodinách soupeře tlačila, ale soupeř se dobře bránil. Partie se posunula do situace, kdy Daniela měla kvalitu více za jednoho pěšce, ale její pěšci byli rozházení. Pak zahrála nepřesně a soupeři se povedlo dosáhnout moc hezké souhry jezdce a střelce. A toho postouplého pěšce získal a byli jsme v koncovce V+p+p proti S+2p+2p. Tato pozice se mi již nelíbila, ale počítač tvrdí, že byla vyrovnaná. A partie nakonec po 4:30 hod skutečně remízou skončila. Pěkný výkon.

Celkově jsme tedy bohužel prohráli nejtěsnějším skóre: Šachový spolek Bechyně – QCC České Budějovice C 4½:3½. Byť to v první části zápasu vypadalo nadějně, síla soupeřů na předních šachovnicích se nakonec projevila - od 5. šachovnice výš Elo okolo 1950, na první dokonce 2063. Každopádně naši mladí svým soupeřům nedali nic zadarmo a získali cennou zkušenost a dobrý materiál pro detailní analýzu.

1d6_001.jpg1d6_002.jpg1d6_003.jpg1d6_004.jpg1d6_005.jpg1d6_006.jpg1d6_007.jpg1d6_008.jpg1d6_009.jpg1d6_010.jpg1d6_011.jpg1d6_012.jpg1d6_013.jpg1d6_014.jpgDSC_5496.jpgDSC_5499.jpgDSC_5502.jpgDSC_5509.jpgDSC_5510.jpgDSC_5515.jpgDSC_5517.jpgDSC_5521.jpgDSC_5527.jpgDSC_5527b_5526.jpgDSC_5527c_5522.jpgDSC_5535.jpgDSC_5536.jpgDSC_5540.jpgDSC_5541.jpgDSC_5544.jpg
 


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK