Parádní stoprocentní 5.kolo v 1.divizi

V neděli 12.12.2021 bylo na pořadu 5.kolo 1.divize. Zajímavé datum nám přálo, protože oba dva naše týmy byly úspěšné. B-tým nastoupil doma proti družstvu z Bechyně a naši mládežníci cestovali na utkání do Sezimova Ústí.

 

 

 

My jsme měli tentokrát problémy se sestavou, protože nás bylo přesně osm. Naštěstí nikdo ze sestavy na poslední chvíli nevypadl, a protože soupeř dorazil o šesti hráčích, vedli jsme od počátku hned 2:0. Můj soupeř zahrál v zahájení neopatrně h2-h3 („oslí ucho“) a okamžitě se dostal do problémů. Vypadalo to, že partie brzy skončí, avšak patrně jsem nepostupoval dostatečně důrazně, a tak se soupeř pomalu dostával z potíží.

Dobře si vedl Zdeněk Chval ml., který svého soupeře takticky přepočítal. Když jsem viděl pozici těsně před koncem, měl jsem pocit, že Zdeněk by mohl získat kvalitu či dokonce celou věž. Stejně si počínal Zdeněk Chval st., který bodoval jako další. Pak za mnou přišel Sebík Placer, zda může opakovat tahy. Dal jsem mu svolení, protože to znamenalo výhru v zápase. Tak se zrodila jediná remíza v zápase. Další vyhrál Jirka Punčochář. Tato partie šla úplně mimo mně, protože když se v ní rozhodovalo, byl jsem zcela zaměstnán vlastní partií.

Jak jsem již uvedl, tak můj soupeř stihl rozehrát své figury a tím má výhoda jaksi vyšuměla. V další fázi partie došlo k výměnám figur, až vznikla jezdcová koncovka s pěšci na obou křídlech. Já jsem měl majoritu 2 proti 1 na královském křídle a soupeř zase 4 proti 3 na dámském křídle. Rozhodující bylo, že se mi podařilo vytvořit vzdáleného volného pěšce na a-sloupci. To byl pro soupeře problém a když po výměně jezdců zůstal soupeřův král stát na políčku, kde jsem ho při postavení dámy zároveň šachoval, bylo rozhodnuto.

Poslední dohrával Eda Nejdl. Pozici jsem moc nezkoumal, ale měl výraznou iniciativu. Soupeř měl odhaleného krále a slabá bílá pole kolem něj. Poslední tah, co jsem zaznamenal, tak se Eda rozhodl dámou na soupeřova krále vlítnout. Partie do 3 minut skončila. Konečný výsledek vypadá dost impozantně: QCC České Budějovice B – Šachový spolek Bechyně 7½:½. Tak jednoduché to ale rozhodně nebylo.

Skvělého úspěchu dosáhl náš mladý tým, který zavítal do Sezimova Ústí. Ve své první sezóně v nejvyšší krajské soutěži dospělých dosáhli historicky prvního vítězství: SK Sezimovo Ústí – QCC České Budějovice C 3:5. Podrobnosti o zápasu zaslal jeden z kapitánů pan Stanislav Havelka.

Do Sezimova Ústí lze jet po dálnici, což je příjemné. Sešli jsme se tradičně na parkovišti u Alberta na Strakonické v 9 hodin a před tři čtvrtě na deset jsme již parkovali před hrací místností v budově Správy města Sezimova Ústí. Ač to do poslední chvíle nebylo jisté (Danuška se v sobotu necítila dobře), nakonec jsme nastoupili v základní sestavě. Naopak soupeři myslím asi dva hráči z důvodů covidových nařízení chyběli.

Jako první jsem na 8.šachovnici dohrál já (Stanislav Havelka). Měl jsem štěstí, v zahájení jsem se trefil do varianty, kterou soupeř asi tolik neznal a udělal v ní chybu. Zbytek byl už jen o uplatnění materiální výhody. Vedeme 1:0.

Jako druhý dohrál na 2.šachovnici David Smola. David se mě před koncem ptal, zda může vynutit remízu opakováním tahů, ale to jsem mu v tu chvíli nebyl schopen říci. Danuška Nagyová na 1.šachovnici měla myslím o kvalitu méně, také pozice Laury Čermákové na 5.šachovnici nevypadala moc dobře. Naopak pozice Alexandra Gregora na 6.šachovnici se mi zdála velmi nadějná, jeho volný pěšec na 6.řadě vypadal dost nebezpečně. (Moje šachová hodnocení prosím berte s rezervou.) Partie Davida po chvíli skutečně skončila remízou, což jsem byl rád, měl velmi silného soupeře (jak to v 1.divizi minimálně na několika předních šachovnicích bývá), takže dobré. Vedeme 1½:½.

Teď si nejsem jistý pořadím, ale asi nejprve dohrála Danuška Nagyová, kde soupeř proměnil lepší pozici v bod. Stav 1½:1½. Když jsem se znovu zadíval na partii Saši Gregora, měl už vyhranou pozici. Soupeř zkoušel protihru na slabou 1.řadu, ale Saša si udělal okénko tahem h3 a v tu chvíli už žádný mat nehrozil. Naopak Saša hrozil jednotahovým matem dámou na g7, podporovanou věží na sloupci g. Pak Saša proměnil onoho volného pěšce v druhou dámu a tomu už vzdorovat nešlo. Vedeme 2½:1½.

Jako další dovedla svou partii do vítězného konce Beátka Havelková na 3.šachovnici. V tu chvíli jsme vedli 3½:1½ a začalo to vypadat velmi nadějně. Dohrávali Kája, Laura a pan Ladislav Nagy, k celkovému vítězství nám stačila jedna výhra nebo dvě remízy. Lauře Čermákové se mezitím podařilo pozici výrazně vylepšit. Zmizel soupeřův vzdálený volný pěšec a najednou to vypadalo na remízu. O chvíli později to už byla jasná remíza a tou partie také skončila. Vedeme 4:2, stačí nám tedy uhrát ještě půl bodu.

Partie Káji Švejdy na 4.šachovnici asi byla dlouhou dobu nadějná. Nakonec se ale jeho soupeři podařilo vytvořit si volného pěšce a postupně ho protlačit do dámy. Kája tak po dlouhém boji nakonec prohrává, stav je 4:3.

Ladislav Nagy na 7.šachovnici se ve střední hře musel bránit, soupeř útočil na rošádové postavení jeho krále. Nyní ke konci zápasu měl ale na šachovnici pěšcovou koncovku. Na dámském křídle stáli čtyři (2+2) vzájemně zablokovaní pěšci, na královském křídle měl Láďa o dva pěšce více, navíc měl i aktivnějšího krále. Proti pěšcové převaze na královském křídle už nešlo nic dělat a Láďa svou partii dovedl k vítězství. Nakonec tedy krásný výsledek 5:3 v náš prospěch.

1d5_001.jpg1d5_002.jpg1d5_003.jpg1d5_004.jpg1d5_005.jpg1d5_006.jpg1d5_007.jpg1d5_008.jpg1d5_009.jpgDSC_4856.jpgDSC_4863.jpgDSC_4870.jpgDSC_4874.jpgDSC_4883.jpgDSC_4886.jpgDSC_4890x_4913_barvy.jpgDSC_4895.jpgDSC_4898.jpgDSC_4902.jpgDSC_4906.jpgDSC_4909.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK