Významný počin v 1.divizi

V neděli 28.listopadu jsme jeli do Strakonic k utkání 4.kola 1.divize s největším kandidátem postupu do 2.ligy, týmem ČZ Strakonice. Tým našich mládežnických nadějí měl za soupeře doposud také stoprocentní tým z Tábora. Těm se ale jejich soupeř omluvil, a tak byl tento zápas odložen.

 

 

 

Ráno jsme vyjížděli s čerstvou sněhovou pokrývkou. Hezkých pár minut nás zdržela jedna čtyřkolka, která nemohla vyjet malé stoupání před semaforem, přestože šlo o poměrně robustní auto. Pobyli jsme si na těchto semaforech několik červených, než se čtyřkolka pohnula z místa. Další zdržení nás stála objížďka přímo ve Strakonicích, takže jsme dorazili na místo v 9:51 a hrát se mělo od 10:00.

Sestavy obou týmů poznamenala covidová opatření, přesto měly oba týmy silné sestavy. Mé postřehy ze zápasu jsou opět jen povrchní či zprostředkované. Já jsem totiž sehrál svojí letos nejhorší partii, a tak jsem se věnoval svým problémům.

Utkání pro nás začalo dobře, protože po nějaké době dorazila zpráva, že jeden ze soupeřů již nedorazí, a tak jsme se ujali vedení 1:0. Zdeněk Chval ml. získal tak bod bez boje. Rychlý průběh měla i partie Jirky Olejníčka, který připsal na naše konto další bod. Do třetice všeho dobrého bodoval i Láďa Nagy, na kterého soupeř zkusil Morra Gambit. Za obětovaného pěšce nepostupoval jeho soupeř dostatečně aktivně, Láďa si stihl vyvinout všechny figury a pak díky kombinaci získal figuru a jeho soupeř rezignoval.

Mně se zahájení tentokrát nepovedlo a v 12.tahu jsem zjistil, že stojím špatně. Snažil jsem se z toho nějak vybruslit, ale hrál jsem jen prvoplánově a nepodařilo se mi to. Přesto jsem měl ve střední hře dvě příležitosti, jak srovnat krok, avšak ke své škodě jsem je nevyužil. Šlo o taktické motivy, které jsem sice viděl, ale při partii nenašel správné použití. Má partie dospěla do věžové koncovky s pěšcem méně, která byla ale prohraná. Nicméně jsem doufal, že aktivní hrou se mi naskytne nějaká šance partii udržet.

Vedli jsme sice 3:0, ale nevypadalo to nijak jasně. Na 1.šachovnici jsem zahlédl, že Sebík stojí špatně, že jeho soupeř měl pěšce již na 7.řadě a navíc věž a dva střelce. Pomyslel jsem si proč to Sebík ještě hraje, ale když jsem se na pozici podíval pořádně zjistil jsem, že má Sebík ještě dámu. To sice měnilo materiální situaci, avšak Sebíkova pozice byla hodně stísněná a jak víme, dáma je sice nejsilnější útočná figura, ale slabá v obraně. Jirka Punčochář měl na mně složitou pozici, do které jsem neměl sílu se ponořit. Zdeněk Chval st. měl pěšce více a aktivnější hru, ale horší čas. Michail Kroo měl kvalitu méně, ale stál aktivněji. O mojí bídné pozici jsem se již zmínil.

Sebík Placer svojí pozici neudržel a soupeři tak získali první bod. Dalším významným počinem bylo, že svoji partii vyhrál Michail Kroo. Jak jsem nepostřehl, protože jsem se trápil u své partie. V tuto chvíli nám stačila jedna půlka k vítězství v zápase. Karty byly rozdány tak, že Jirka mohl udržet půlku, Zdeněk vyhrát a já prohrát. Mně se podařilo ve věžovce zvednout hlavu a vyrovnat hru. Pak jsem se pustil do aktivní ostré varianty, která vedla do vyhrané pozice. Bohužel při vědomí, že stojím na výhru jsem nehrál důsledně, a dokonce jsem zahrál tak špatně, že jsem se dostal do prohrané pozice. Soupeř to naštěstí nepostřehl, a proto jsem z toho vybruslil. Nakonec jsem si postavil dámu jako první a soupeř musel obětovat svoji věž. Měl však svého pěšce na 2.řadě a já se tak musel spokojit s věčným šachem či opakováním tahů. Má partie skončila po příšerném výkonu naštěstí remízou a připsal jsem tak našemu týmu rozhodujících půl bodu.

Svojí partii prohrál bohužel Zdeněk Chval st., když se v lepší pozici zamyslel, zapomněl na hodiny a prohrál na čas. Jirka Punčochář dohrával jako poslední a dohodl se soupeřem na remíze. Konečný výsledek pro nás velice důležitého zápasu ČZ Strakonice – QCC České Budějovice B 3:5.

1d4_001.jpg1d4_002.jpg1d4_003.jpg1d4_004.jpg1d4_005.jpg1d4_006.jpg1d4_007.jpg


Nejbližší akce

Svatováclavský šachový turnaj (28. září - 01. říjen)

Turnaj v praktickém šachu. Hraje se v Táboře. Šachová univerzita hradí startovné naší mládeže. Podrobnosti n [...]

podrobnosti

1.liga mládeže 1. a 2.kolo (07. říjen)

Hrajeme doma v naší nové klubovně v Domě s pečovatelskou službou, Nerudova 2a. Od 10:00 hrajeme s Říčany B O [...]

podrobnosti

1.liga mládeže 3.kolo (08. říjen)

Hrajeme opět doma v naší nové klubovně v Domě s pečovatelskou službou, Nerudova 2a Od 10:00 hrajeme s ŠACHklub [...]

podrobnosti

2.divize 1.kolo (15. říjen)

V 1.kole hrajeme venku s Blanským lesem Chvalšiny

podrobnosti

Mistrovství Čech mládeže jednotlivců do 16 let (21. říjen - 28. říjen)

Hraje se v Harrachově.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK