1.divize dospělých – porážka hned na úvod

V neděli 20.října startovala také nejvyšší krajská týmová soutěž dospělých. My jsme měli hned v 1.kole těžkého soupeře, záložní tým ligového Sokola Tábor. Dalo se tedy čekat, že přijede řada silných šachistů s ligovými zkušenostmi. Proto jsme se snažili nastoupit v silné sestavě, což se nám podařilo. Ale …

 

 

I náš soupeř postavil to nejsilnější, co má momentálně k dispozici, bylo tedy jasné, že to nebude procházka růžovým sadem. Na druhou stranu pokud máme ligové ambice, jen těžké zápasy nás posunou dále. Zápas pro nás nezačal moc dobře, protože pod tlak soupeře se dostal Pavel Hess, který musel pod matovými hrozbami kapitulovat. Po zahájení si vedli dobře naši mladíci Láďa a Sebík na prvních dvou šachovnicích, což bylo příjemné. Na třetí desce držel Fanda rovinu. Eda i Jirka stáli aktivněji. Matěj přišel o pěšce a jeho král byl jaksi v nedbalkách. Zdeněk měl takovou nejasnou pozici, ve které jsem se moc nevyznal.

Zápas se začal vyjasňovat po čtyřech hodinách hry před první časovou kontrolou. Kapitulovat musel Matěj Kaňka, jehož soupeř využil špatného postavení jeho figur včetně krále. Nadějnou pozici zkazil Eda Nejdl, který musel odevzdat kvalitu a navíc se dostal pod takový tlak, že i on musel sklonit svého krále. Remízoval Fanda Bostl, ale zde jsem závěrečnou pozici nepostřehl. Prohrávali jsme tedy ½:3½ a situace byla kritická. Soupeřům v tuto chvíli stačila jediná remíza k remíze v zápase a jediný bod k celkové výhře.

Naštěstí vyhrál Zdeněk Chval st., jehož soupeř nedocenil jeho úmysly. Jinak byla situace vážná. Láďa na první šachovnici mělo dva pěšce více, jeho soupeř měl ale silného centralizovaného jezdce a Láďovy figury nebyly postaveny zrovna ideálně. Láďa byl navíc v časové tísni, na více než 10 tahů měl 4 minuty. Podobně byl na tom Sebík. Měl pěšce více, ale jeho soupeř volného a-pěšce, kterého podporovaly jeho těžké figury. Také Sebík měl na více než 10 tahů 6 minut. Přivyhranou pozici měl i Jirka, ale i ten byl v časové tísni, také jemu zbývalo na více než 10 tahů cca 6 minut.

Láďa se mne ptal, zda může přijmout remízu, což jsem musel zamítnout. Láďa Nagy pak vrátil soupeři materiál, aby si mohl rozehrát své figury. Udržel si díky tomu iniciativu na své straně, časovku zvládl a partii velice hezky vyhrál. To se bohužel nepodařilo Sebíkovi Placerovi. Ten si v časové tísni neudělal únikové okénko pro svého krále a jeho soupeř toho zkušeně využil. Sebík měl několik kombinačních možností vyměnit těžké figury a dobrat soupeřova nebezpečného a-pěšce, který již doputoval na 6.řadu. Bohužel vše vázlo na slabé Sebíkově poslední řadě. Sebík si sice kýžené okénko nakonec udělal, ale to ho stálo důležité tempo a proto nedokázal nebezpečného a-pěšce zlikvidovat. Aby si jeho soupeř nepostavil dámu, musel obětovat věž. Na závěr se hrála koncovka věž a dvojpěšec proti čtyřem pěšcům, avšak tu Sebíkův soupeř výborně technicky zvládl a vyhrál. Ligové zkušenosti slavily tentokrát úspěch, ale Sebíka můžeme za předvedený výkon jen pochválit.

Zápas byl tedy ztracen a ještě dohrával Jirka Punčochář. Ten svojí vyhranou pozici v časové tísni pokazil. Jeho soupeř mu nabízel remízu, ale v tu chvíli nebylo dobré, aby ji Jirka přijal. Jirka bohužel při špatném čase chyboval znovu a najednou to byl on, kdo zachraňoval remízu. Jeho soupeř byl na koni a začal zle dotírat. Jirka nakonec v již prohrané pozici před druhou časovou kontrolou prohrál na čas. Po hodně těžkém boji jsme zkušenějšímu soupeři nakonec podlehli QCC České Budějovice B – Sokol Tábor B 2½:5½. Alespoň mne potěšily výkony našich mladíků na prvních dvou šachovnicích.

 

DSC_5937.JPGDSC_5939.JPGDSC_5943.JPGDSC_5945.JPGDSC_5953.JPGDSC_5958.JPGDSC_5961.JPGDSC_5968.JPGDSC_5971.JPGDSC_5975.JPGDSC_5985.JPGDSC_5996.JPG


Nejbližší akce

Memoriál Karla Traxlera 2023 (03. červen)

Hraje se ve Veselí nad Lužnicí. Jde o zajímavý rapidový turnaj, hraje se bohužel bez přidávání času. Podrobn [...]

podrobnosti

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK