1.liga mládeže – nevyšlo to

V sobotu 5.října a neděli 6.října proběhla první tři kola 1.ligy mládeže. Příjemným zjištěním je, že tentokrát patří jihočeské týmy k favoritům celé soutěže a jihočeské týmy jsou největšími adepty na postup do Extraligy mládeže. Jihočeská derby v prvních kolech tak měla s největší pravděpodobností rozhodnout o postupu do Extraligy.

 

Pokud se podíváme na soupisky týmů, tak rating našich hráčů nás jednoznačně stavěl do role favoritů. Avšak rating je jedna věc a realita druhá. V prvním zápase jsme nastoupili proti týmu VŠTE B. Během chvíle jsme vedli 1:0, protože Zdeněk Chval nachytal soupeře na taktický motiv a již v 9.tahu získal figuru a jeho soupeř partii vzdal. Pak se již hrálo „normálně“, tedy první partie skončily skoro po třech hodinách.

Pozitivně to pro nás vypadalo na první šachovnici, kde Jakub měl trvalou iniciativu. Na šachovnici sice již nebyly dámy, ale lepší souhra figur dávala Jakubovi lepší vyhlídky. Beátka také začínala ve vyrovnané pozici přebírat otěže hry. Její soupeř myslel jen na obranu a to dávalo Beátce prostor pro aktivní operace. Příliš se mi nelíbila pozice Káji. Na šachovnici byly rošády na opačných stranách a Kájova soupeřka byla při postupu pěšců proti rošádovému postavení králů jednoznačně rychlejší. Kája sice získal v centru pěšce, ale při důrazném postupu jeho soupeřky proti jeho králi ho čekaly problémy.

Překvapivě dlouho se nedařilo získat hmatatelnou převahu Sebíkovi. Nejzajímavější partii hrál Láďa. Jeho soupeř se ho i přes propastný ratingový rozdíl nezalekl, hrál aktivně a nebojácně a partie měla velice zajímavý průběh. Láďa měl po ostré přestřelce v centru dámu a tři lehké figury, jeho soupeř dvě věže, dvojici střelců a tři pěšce více. Láďa měl navíc díky chybějícímu f-pěšci odkrytého krále. Musím se přiznat, že bych tu pozici hrál raději za Láďova soupeře.

Další bod připsal Jakub Stinka, jehož soupeř učinil špatné rozhodnutí a místo pěšce ztratil dvě figury za věž. Tuto materiální výhodu Jakub uplatnil. Vyhrála také Beátka Havelková, jejíž soupeř přehlédl dvojí úder na nekrytou figuru a slabou poslední řadu. Také vyhrál Kája Švejda. Jeho soupeřka ke své smůle nepokračovala důsledně ve svých aktivitách proti Kájovu králi a tak Kája stihl aktivizovat své obranné síly a partii s pěšcem více vyhrál. Svého soupeře nakonec přetlačil i Sebík Placer. Jako poslední dohrával Láďa Nagy. Jeho soupeř si nechal vzít středového pěšce, tím oslabil svůj případný tlak, Láďa dokázal postavit své figury do ideálních pozic a jeho soupeř musel i přes výborný výkon kapitulovat. Konečný krutý výsledek VŠTE České Budějovice B – QCC České Budějovice 0:6 si náš soupeř vzhledem k průběhu partií nezasloužil a věřím, že se při těchto výkonech v soutěži zachrání.

Pak následoval „zápas pravdy“. My jsme museli díky zdravotním problémům Danielky na poslední chvíli změnit sestavu, ale ani náš soupeř VŠTE ČB A nebyl také kompletní. Vzhledem k síle soupisek se určitě jednalo o utkání dvou nejžhavějších kandidátů postupu do Extraligy. Již dopolední zápas avizoval, že to nebude jednoduché. Mé tušení se začalo potvrzovat velice brzy. Již po 13ti tazích prohrála Beátka Havelková. S touto prohrou jsem ale počítal. Beátka měla za soupeřku Lucku, která je dnes jednoznačně nejlepší dívkou v kraji a problémy by s ní měl i leckterý hoch. Očekával jsem ale, že Beátka bude vzdorovat déle. Zahájení rozehrála bohužel tak nešťastně, že partie skončila ještě dříve, než začala.

V ostatních partiích se tvrdě bojovalo. Zajímavou partii hrál Jakub. Jeho soupeř na něj zkusil „volhu“, a tak měla partie bojovný nádech. Jakubovi se podařilo získat kvalitu (věž za jezdce), ale ztratil přitom několik temp a jeho pozice měla několik slabin. Měl slabého pěšce na „b2“, rozbitou rošádu (což se ve "volze" ale hraje), věž na "h1" mimo hru a slabá pole i v centru. Jeho soupeř se navíc rozhodl otevřít střed, což díky oslabené pozici Jakubovo krále bylo pro něj nepříjemné. Vyrovnanou partii hrál se zkušenějším soupeřem David, stejně jako Zdeněk. Hráčská síla byla sice na straně Zdeňka, avšak zkušenosti na straně jeho soupeřky.

Zato na druhé a třetí šachovnici, které měly být našimi oporami, to nevypadalo vůbec dobře. Sebík stál vyrovnaně až do chvíle, než přehlédl jednoduchý dvoutahový taktický obrat a ztratil středového pěšce. Od té chvíle se snažil jen o vyrovnání. Ještě hůře to vypadalo u Ládi, jeho pozice byla opravdu na ručník. Druhý dohrál David Smola. Jeho soupeř se ocitl v časové tísni (hrál už jen na minutě), přesto si aktivní hrou vynutil výměnu figur a přešel do výhodnější věžové koncovky. Ta nakonec díky chybám na obou stranách skončila remízou. Další bohužel remízoval Jakub Stinka. Ten se dostal z obtížné pozice a dosáhl vyhrané koncovky s kvalitou více. Bohužel přehlédl či dobře nespočítal zpětnou  oběť kvality s přechodem do vyhrané pěšcové koncovky. Pak nezamezil důležitému postupu soupeřova c-pěšce a koncovka dospěla do remízy.

Pak se mně přišel zeptat na nabídku remízy Zdeněk Chval. Tam se nedalo vůbec nic dělat. Šlo o zablokovanou pozici s nestejnobarevnými střelci, takže remis. Pak bez mého svolení přijal remízu Sebík Placer. Jeho pozice byla velice špatná, blízká prohře, ale za daného vývoje zápasu bych mu přijmout remízu nepovolil. Faktem je, že na 90% by partii prohrál, ale když jde o výsledek týmu, musí se přijmout i taková rozhodnutí. Nikdy nevíte, co se ještě může stát, zázraky se někdy dějí i v šachu. Poslední dohrával Láďa Nagy, také již v časové tísni. Měl prohranou koncovku s kvalitou méně. Jeho soupeř ale chyboval a tak Láďa ještě zachránil remízu, což už nám nebylo nic platné, protože jsme tento veledůležitý zápas prohráli nejtěsnějším rozdílem QCC České Budějovice – VŠTE České Budějovice A 2½:3½. Nikdo asi nepochybuje o tom, že objektivně máme silnější tým, na druhou stranu jsme tento zápas prohráli naprosto zaslouženě a pokud bychom brali v potaz vývoj hry na všech šachovnicích, měl náš soupeř vyhrát ještě větším rozdílem. My mu jen můžeme pogratulovat k výbornému výkonu a k postupu do Extraligy mládeže.

V neděli nás čekal další silný soupeř, ŠACHklub Tábor. K zápasu jsme jeli do Tábora. Soupeř na nás zvolil rafinovanou taktiku. Na první šachovnici postavil jako obětního beránka hosta, který svojí výkonností nemohl konkurovat naší první šachovnici. Tím ale dosáhl toho, že ostatní své borce posunul o jednu šachovnici dozadu a tím všichni hráli s „lehčími“ soupeři. Zápas se pro nás vyvíjel celkem v pohodě.

Jakuba se soupeř vůbec nezalekl a snažil se o aktivní hru, ale Jakub měl hru pod kontrolou. Láďa prvního hráče soupeře tlačil, jeho pozice byla lepší. Lépe stál i Kája, útočila i Beátka. Lépe stál také Zdeněk, jen Sebíkova pozice vypadala vyrovnaně. První vyhrál Kája Švejda, který získal kvalitu a po dvojím úderu na nekrytou figuru a matovou hrozbu další materiál a jeho soupeř vzdal. Druhý vyhrál Jakub Stinka, který v přestřelce získal figuru a jeho soupeř si pak v centru šachovnice vlezl do matu. Třetí vyhrál Láďa Nagy, který uplatnil svojí zřejmou poziční převahu. Jako čtvrtá dohrála Beáta Havelková. Její útok se sice rozplynul a ještě ztratila pěšce a neviděl jsem to moc růžově. Beáta ale hrála aktivně, získala kvalitu a tuto výhodu uplatnila k výhře. Zápas jsme tedy měli vyhraný.

Předposlední skončil Sebík Placer. Ten zatáhl soupeře do kombinačních přestřelek, ve kterých se lépe orientoval. Jeho soupeř ztratil materiál a partii vzdal. Poslední dohrával Zdeněk Chval. Ten svojí převahu nezužitkoval, partie dospěla do koncovky střelec a dva pěšci (Zdeněk) proti jezdci a dva pěšci na opačném křídle (soupeř). Koncovka byla lepší pro Zdeňka, ale po výměně lehkých figur přešla do remízy. Konečný výsledek ŠACHklub Tábor – QCC České Budějovice ½:5½. Vysoké, ale zasloužené vítězství. Potěšilo mne, že neúspěch z předchozího dne nezanechal stopy na našich hráčích.

 

 

DSC_5490.JPGDSC_5492.JPGDSC_5500.JPGDSC_5501.JPGDSC_5503.JPGDSC_5505.JPGDSC_5506.JPGDSC_5508.JPGDSC_5512.JPGDSC_5512_orig_5523.JPGDSC_5521.JPGDSC_5524.JPGDSC_5529.JPGDSC_5533.JPGDSC_5537.JPGDSC_5545.JPGDSC_5549.JPGDSC_5554.JPGDSC_5559.JPGDSC_5560.JPGDSC_5565.JPGDSC_5567.JPGDSC_5571.JPGDSC_5574.JPGDSC_5584.JPGDSC_5585.JPGDSC_5590.JPGDSC_5592.JPGDSC_5595.JPGDSC_5597.JPGDSC_5599.JPGDSC_5601.JPGDSC_5610.JPGDSC_5613.JPGDSC_5617.JPGDSC_5620.JPGDSC_5626.JPGDSC_5635.JPGDSC_5641.JPGDSC_5644.JPGDSC_5649.JPGDSC_5650.JPGDSC_5653.JPG1LM13_001.jpg1LM13_002.jpg1LM13_003.jpg1LM13_004.jpg1LM13_005.jpg1LM13_006.jpg1LM13_007.jpg1LM13_008.jpg1LM13_009.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK