Závěr v 1.divizi – opět remíza !!

Neudělali jsme to schválně, ale i naše poslední utkání 1.divize skončilo remízou. To znamená, že z 11 utkání jsme jich 6 remízovali a jako jediní pouze jedno prohráli. V konečném účtování jsme tak obsadili pěkné páté místo.

 

 

 

Přestože v zápase zase tak o moc nešlo a výsledek zápasu byl nakonec smírný, tak průběh zápasu tomu vůbec neodpovídal. Všechny partie skončily rezultativními výsledky, dokonce v zápase nepadla žádná nabídka remízy. Proto jsem také neměl žádný důvod hodnotit situace v jiných partiích.

I z tohoto důvodu jsem průběh zápasu nezachytil a jako komentátor jsem vyšel prakticky naprázdno. Dalším důvodem bylo opět to, že jsem se musel věnovat své partii. Nechtěl jsem hrát žádnou uzavřenou pozici, tak jsem pozici otevřel již v zahájení, ale protože jsem byl jako černý o tempo pozadu, musel jsem být hodně opatrný, neboť můj soupeř hned přiostřil hru.

Utkání pro nás začalo neobyčejně příznivě. Eda Nejdl předvedl miniaturku, takže jsme rychle vedli 1:0. Opět výborně zahrál Zdeněk Chval ml., který ve věžové koncovce uplatnil lepší znalosti koncovek. Prohrál Láďa Nagy, který při jedné z výměn, která slibovala zisk pěšce, přehlédl mezitah a ztratil figuru. Vyhrál také Zdeněk Chval st., takže jsme vedli 3:1. Já jsem měl o pěšce méně, ale byl jsem spokojen, protože jsem měl dvojici střelců a aktivní možnosti. Pozice Sebíka i Matěje mi připadaly vcelku dobré, oba otevřeli h-sloupec a útočili na soupeřova krále. U Sebíka to vypadalo, že získá soupeřova h-pěšce, a když vymění dámy, půjde do lepší koncovky. Adamovu pozici jsem nestihl prohlédnout, musel jsem se zabývat svojí partií.

U Matěje Kaňky se něco stalo, protože Matěj partii vzdal, ale nevím z jakého důvodu. V mé partii udělal soupeř neopatrný tah a dostal se do problémů. Musel začít bojovat o holý život a na rozdíl ode mne to zvládl. Já jsem mohl přejít do výrazně lepší, dá se říci, že vyhrané koncovky. Šlo ale o koncovku nestejnobarevných střelců (+ věž na každé straně) a o stejném počtu pěšců a taková koncovka je přece „remis“, proto jsem tuto variantu ke své škodě nezkoumal příliš do hloubky a zavrhl ji. Nechal jsem se nachytat na pozlátko, že získám pěšcovou převahu na královském křídle tří pěšců proti jednomu a soupeř bude mít volného dvojpěšce na a-sloupci při stejnobarevných střelcích a věži na každé straně.

Bohužel z mé strany velice povrchní a špatné hodnocení pozice. Po dvou tazích jsem totiž zjistil, že ač má soupeř svého pěšce „až“ na poli „a5“, že ho stíhám zadržet před proměnou v dámu pouze za cenu oběti mého střelce. Má snaha zkomplikovat situaci postupem mých pěšců na královském křídle již nebyla účinná. Soupeř totiž neměl „falešného“ střelce a tak neměl problém uplatnit i svého druhého volného a-pěšce. Dá se říci, že jsem takto vyhodil zbytečně bod „z okna“. V této partii se projevila větší zkušenost mého soupeře, výpadek přes 35 let, kdy jsem nehrál šachy je strašně znát. Recept je jediný, a to hrát, hrát, hrát, i když takový výpadek už nikdy nedoženu, a navíc mojí prioritou je trénovat. Bylo tedy srovnáno 3:3.

Pak vyhrál Sebík Placer. Sebík získal nakonec koncovku lepšího jezdce proti špatnému střelci s krytým volným pěšcem více. Jeho soupeř proto v beznadějné pozici partii vzdal. Poslední dohrával Adam Pavlíček. V koncovce měl o věž méně, takže výsledek byl jasný. Konečný výsledek po tuhém boji byl QCC České Budějovice „B“ – Sokol Tábor „B“ 4:4. Závěrem musím poděkovat všem členům týmu za příkladný přístup a pohodu při zápasech.

 

DSC_6476.JPGDSC_6479.JPGDSC_6483.JPGDSC_6488.JPGDSC_6493.JPGDSC_6498.JPGDSC_6503.JPGDSC_6506.JPGDSC_6511.JPGDSC_6516.JPGDSC_6519.JPGDSC_6522.JPGDSC_6526.JPGDSC_6535.JPGDSC_6539.JPG
 


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK