Padli jsme v Písku

V neděli 17.3. jsme nastoupili k předposlednímu zápasu v 2.divizi. Naším soupeřem byl DDM Písek, takže jsme hráli v krásném prostření zámku ve Vráži. Sestavu jsme měli dobrou, obětavě nastoupili i Láďa a Sebík, kteří se v vrátili v sobotu po 21.hodině z MČR mládeže ze severní Moravy.

 

 

 

Mně překvapil soupeř volbou zahájení, takže jsem od začátku opět tvořil. Neměl jsem proto prostor pro sledování událostí kolem mne. Na prvních 10 tahů jsem spotřeboval cca půl hodiny, kdežto můj soupeř 3 minuty. Pak jsem zahrál novinku (aniž bych to věděl) a soupeř nereagoval optimálně a dostal se trochu do problémů. Zamyslel se na 30 minut a obětoval figuru. Tu jsem byl nucen přijmout a najednou to bylo zajímavé. Soupeřova dáma a jezdec držely mého krále pod krkem a navíc mohl soupeř zapojit do útoku i svojí věž a střelce. Já jsem se rozhodl co nejrychleji dokončit vývin a nabídl jsem soupeři oběť kvality. Soupeř si kvalitu ke své škodě vzal (podle mne byl jeho jezdec lepší než má věž) a pak ještě získal dalšího pěšce.

Bilance po přestřelce byla taková, že jsem měl dvě figury za věž a o dva pěšce méně. Rozhodl jsem se co nejlépe umístit své figury a když soupeř vyměnil svého střelce za mého jezdce, získal jsem dvojici střelců proti věži. Měl jsem tedy dámu, dvojici střelců a věž, soupeř dámu a dvě věže. Tuto konstelaci jsem pozičně uplatnil a soupeř před matem vzdal. Chvíli po mně vyhrál i Láďa Nagy, takže jsme vedli 2:0.

Pak za mnou přišel Sebík, že mu soupeř nabídl remízu. Prošel jsem zbývající partie a moc nadšen jsem nebyl. Zdeněk měl na šachovnici pěknou divočinu a tam se nedalo odhadnout, jak to dopadne. Eda měl koncovku věže a jezdce proti věži a střelci, která byla sice asi rovná, ale příjemnější pro jeho soupeře. Adam prohrával o dva pěšce a žádnou kompenzaci jsem tam neviděl. Blanka měla zpočátku partie figuru více, ale nějak to pokazila a stála již jasně na prohru. Kája nerozehrál optimálně zahájení, pak soupeře přetlačil a získal velký tlak na soupeřova krále. Pozice byla ale zablokovaná a jedinou cestou k soupeřovu králi byla oběť na poli „h6“. Kája ale bohužel vyměnil svého černopolného střelce, klíčovou figuru určenou k rozbití pěšcového krytu před jeho králem. Pak už jsem neviděl, jak by mohl Kája se svým útokem prorazit.

Zeptal jsem se Sebíka, jestli není unavený (na MČR mládeže v předchozím týdnu podal výborný výkon a určitě ho to stálo hodně sil a namáhavá cesta domů v sobotu večer také nějaké síly sebrala), ale Sebík řekl, že není unavený, tak jsem mu řekl, ať hraje dále. Blanka Nováková prohrála a Eda Nejdl partii udržel a remízoval. Adam Pavlíček také prohrál, jeho soupeř využil jeho slabé první řady, vnikl na ní svojí dámou a vyšachoval Adamovi věž. Sebík držel materiálovou rovinu, jeho figury měly ale horší souhru a jeho soupeř získal iniciativu. Kájův soupeř si po eliminaci Kájova tlaku odskočil svojí dámou na dámské křídlo a vybral tam tři pěšce. Vypadalo to s námi tedy zle. Zdeněk měl o figuru méně, ale měl pěšce na druhé řadě a soupeřům král byl tak trochu v nedbalkách. Nicméně ani Zdeňkův král nebyl v bezpečí.

V Zdeňkově partiii pak došlo k přestřelce, která skončila tak, že jeho soupeř měl na dámském křídle svého krále, dámu, věž a tři spojené pěšce. Zdeněk měl na královském křídle krále, dva spojené pěšce a dámu, na dámském křídle věž a dva pěšce. Své pěšce na dámském křídle by Zdeněk neudržel a soupeřův král byl bohužel již v bezpečí. Zdeněk dostal nabídku remízy, ale protože se hrály ještě další dvě partie a měl dobrý čas, dostal pokyn, ať počká. Sebík Placer partii bohužel neudržel a prohrál. Jeho partie dospěla do koncovky střelce proti jezdci, která bývá lepší pro stranu se střelcem, pokud jsou pěšci rozmístěni na obou křídlech, což byl tento případ. Sebíkův soupeř měl ale prostorovou převahu, a silný opěrný bod pro svého jezdce ve středu šachovnice. Rozmístění pěšců a soupeřův jezdec tak omezovaly působnost Sebíkova střelce a Sebík byl pod hrozbou ztráty materiálu nucen přejít do pěšcové koncovky. Ta byla ale prohraná, protože Sebíkův soupeř měl k dispozici více temp a ač hrál Sebík vynalézavě, soupeř ho nakonec vytempoval a Sebík s tím nemohl nic udělat. Patří mu uznání, že bojoval ukázněně za tým, i když mu to přineslo porážku.

Protože to u Káji vypadalo jasně, nebylo už co řešit a povolil jsem Zdeňkovi Chvalovi přijmout remízu, ani jeho případná (i když nereálná) výhra by již nic nezměnila. Kája Švejda bojoval jako poslední, ale volní pěšci soupeře na dámském křídle byli nezadržitelní. Kájovi ve výhře zabránil nedostatek zkušeností, ale to se dá časem odstranit. Nakonec jsme zcela zaslouženě prohráli DDM Písek – QCC České Budějovice „C“ 5:3. Přesto mám dobrý pocit z výkonů mladíků. Láďa a Sebík nastoupili obětavě po namáhavém a úspěšném týdenním turnaji včetně večerní pětihodinové cesty domů. Příkladně bojovali Zdeněk a Kája. To samé je možné říci o Adamovi, rozhodující fáze jeho partie jsem bohužel nepostřehl.

 

P1070248.JPGP1070249.JPGP1070250.JPGP1070251.JPGP1070252.JPGP1070253.JPGP1070254.JPGP1070255.JPGP1070257.JPGP1070258.JPGP1070259.JPGP1070260.JPGP1070261.JPGP1070262.JPGP1070263.JPGP1070264.JPGP1070265.JPGP1070266.JPG


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK