Nečekaná výhra v 1.divizi

V neděli 17.února jsme jeli k 8.kolu 1.divize do Prachatic, kde nás čekal obávaný soupeř. Vlivem různých událostí nám chybělo 5 členů základní sestavy, i když je třeba na rovinu uvést, že jsme na 8 šachovnicích nastoupili s 5 hráči, kteří pravidelně nastupují v základní sestavě. Je to díky pravidlu o „volných“ hráčích, které zde nechci rozebírat.

 

 

Postavili jsme velmi mladý tým ze tří dospělých a pěti mladých šachistů a jeli na zápas s odhodláním, že „neprodáme kůži lacino“. V náš prospěch mohlo hrát to, že silný soupeř s nedávnými ligovými zkušenostmi naše mladé podcení. Bylo krásné počasí, takže cesta proběhla v pohodě. Na místě jsme zjistili, že ani soupeř není v nejsilnější sestavě, takže se nám otevřely určité šance.

Já jsem opět hrál, takže můj komentář považujte za povrchní. Po zkušenosti z minulého kola 2.divize, kde jsem zahodil jasnou výhru díky nepozornosti, jsem zvolil úplně nové zahájení, které jsem ještě nikdy nehrál. Nechtěl jsem příliš brzy otevírat hru a tak jsem nevyužil dobré možnosti nastoupit v centru hned v úvodu partie. Raději jsem dokončil vývin, avšak tím jsem dostal partii do jiného zahájení. Místo ostré sicilské byl na šachovnici pichlavý „ježek“. Dobré bylo, že jsem musel vymýšlet, ale stálo mne to čas. Soupeř udělal několik pasivnějších nekonkrétních tahů a tak jsem se chopil iniciativy a nastoupil v centru, i když to nebylo už tak výhodné, jako zpočátku partie. Soupeř začal také hodně přemýšlet a tak jsem měl trochu času poohlédnout se po stavu v dalších partiích.

Matěj no měl z nás všech zdaleka nejtěžší, protože hrál s Honzou Havlíkem (rating na úrovni 2400). Na druhou stranu neměl co ztratit. Hráčská síla a zkušenost se ale projevovaly. Materiál byl sice vyrovnaný, ale Honza měl dvojici střelců a Matějovy figury postrádaly souhru. Nepříjemný jezdec na „a5“ držel v šachu Matějova bělopolného střelce i věž na dámském křídle. Také Honzův černopolný střelec na „b2“ zle rentgenoval Matějova krále, který postrádal ochranu svých pěšců.

Jirka i Zdeněk st. měli na můj vkus složité pozice, tak jsem jen zkontroloval materiál a víc se do těchto partií neponořil. Po čtvrtečním přeboru škol jsem byl ještě unaven, a tak jsem šetřil se silami. U Sebíka to bylo jednodušší, Sebík měl dvě figury za věž a hrál aktivně, zde jsem to viděl minimálně na půlku. Adam hrál výborně, měl pozici snů a vypadalo to, že soupeř musí každou chvíli hodit do ringu ručních. Adam skvěle postavil figury a byla to pozice toho typu, že tam něco prostě muselo být (a také že bylo). Zdeněk ml. zatlačil svými pěšci soupeřovy figury do pasivity, až se mu podařilo získat figuru. To vypadalo velice dobře. Beáta hrála také aktivně a měla zdravého pěšce navíc. Celkově jsem to tedy neviděl nijak špatně, což bylo hodně příjemné.

Jako první skončil Zdeněk Chval ml., který svojí výhodu uplatnil, i když se jeho soupeř snažil kousat. Druhý dohrál Sebík Placer, který také dokázal svoji výhodu dotáhnout do vítězného konce. Beátce nabízel soupeř remízu, ale řekl jsem jí, ať hraje dál. Beátka vyměnila všechny figury a hrála se koncovka nestejnobarevných střelců, což by byla remíza, avšak Beátka naštěstí nevyměnila věže a to situaci významně měnilo. Mně soupeř nabídl v 20.tahu remis a tak jsem šel obhlédnout ostatní partie.

U Matěje bylo zle, Honza Havlík ovládl i g-sloupec těžkými figurami a pak se už nabízela řada taktických motivů a Matěj Kaňka musel nakonec partii vzdát. Do Jirkovy a Zdeňka st. partií jsem se raději nesnažil nijak proniknout, Adam vyměnil dámy a otupil tak ostří svého útoku, ale i tak to u něj vypadalo dobře. Beátka ztrácela na první pohled jednotahově nekrytou věž a to byl ještě soupeř na tahu. Při druhém pohledu jsem zaregistroval, že soupeřův král stojí v šachu, takže to bude naopak on, kdo ztrácí věž. Dle pozice se pravděpodobně jednalo o smrtící odtažný šach a Beátka Havelková také vyhrála. Vedli jsme 3:1, já jsem mohl přidat půl bodu a pak by už chyběla jen jedna remíza k zápasové remíze či dvě remízy k výhře v zápase, o čemž se nám před zápasem ani nesnilo.

Byl jsem hodně na vážkách, protože soupeř měl na zbylých 20 tahů něco přes 6 minut a navíc jsem tam měl připravenou jednu kulišárnu. Neodolal jsem a remízu jsem odmítl. Obětoval jsem pěšce, ale soupeř, i když v časové tísni, moji léčku prohlédl. Skočil ale na další návnadu a svázal mi dámu s věží. V tu chvíli jsem obětoval druhého pěšce a soupeř nemohl jít do výměny dam, protože by ho to stálo figuru. Pak jsem svojí dvojicí střelců stísnil postavení soupeřovy dámy a vynutil výměnu dvou figur za věž. Pak jsem nabídl soupeři výměnu dam, kde jsem chtěl uplatnit v koncovce svojí dvojici střelců proti soupeřově věži. Moji výhodu zvyšovala ještě má aktivní věž oproti soupeřově druhé pasivní věži. Soupeř chtěl nejdříve dámy vyměnit, ale pak si to rozmyslel a chtěl s dámou odejít na dámské křídlo. Kdyby to udělal, tak by po oběti střelce na „g2“ dostal vynuceně v několika tazích mat. Soupeř ale již svůj 32.tah nedokončil, protože mu mezitím vypršel čas.

Chvíli po mně remízoval Jirka Punčochář, kterého v již horší pozici přinutil k remíze soupeř věčným šachem. Touto remízou ale Jirka definitivně rozhodl zápas v náš prospěch. Pak vyhrál Adam Pavlíček, který si za svojí aktivní hru určitě zasloužil připsat bod za vítězství. Poslední dohrával Zdeněk Chval st. jehož soupeř mu trochu pasivnějším přístupem ke hře dovolil postupně získávat převahu, kterou Zdeněk zkušeně zúročil. Nakonec zcela nečekaný výsledek ŠO TJ Tatran Prachatice – QCC České Budějovice „B“ 1½:6½. Díky všem za příkladnou bojovnost, Zdeňkům Chvalům, že nás nenechali „ve štychu“ a odpískali běžky a Beátce, že na poslední chvíli nahradila nemocného Pavla Koubu. Paráda je, že všichni byli odměněni za svůj přístup i výkon bodem.

 

1d8k_001.jpg1d8k_002.jpg1d8k_003.jpg1d8k_004.jpg1d8k_005.jpg1d8k_006.jpg1d8k_007.jpg1d8k_008.jpg1d8k_009.jpg1d8k_010.jpg1d8k_011.jpg1d8k_012.jpg1d8k_013.jpg1d8k_014.jpg1d8k_015.jpg1d8k_016.jpg1d8k_017.jpg1d8k_018.jpg1d8k_019.jpg1d8k_020.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK