V 1.lize mládeže opět na 50%

V sobotu 19.ledna jsme cestovali na další dvě kola 1.ligy mládeže do Tábora. V obou zápasech jsme si vedli střídavě. Zatímco slabšího soupeře jsme porazili, favoritovi jsme výhru zase darovali. Škoda, i zde byla šance na úspěch.

 

 

 

Tým vedl Zdeněk Chval st., za což mu hodně děkuji. Partie jsem si prohlédl „z rychlíku“, takže jen povrchní komentář. V prvním zápase jsme potvrdili roli favorita. Remízoval Láďa Nagy, i když se musím přiznat, že se mi jeho pozice moc nezamlouvala. Na šachovnici byly těžké figury (věže + dáma na obou stranách) a Láďa měl slabého krále v centru a izolovaného pěšce, který svého krále nijak zvlášť nechránil. Kdyby si jeho soupeř udělal rošádu, mohl Láďu ještě potrápit. Sebík Placer potvrdil ratingovou převahu, v zahájení získal pěšce, měl iniciativu a při ztrátě figury jeho soupeř vzdal.

Zdeněk Chval ml. hrál aktivně a to se mu vyplatilo, protože když jeho soupeř otevřel hru, tak měl pěkně postavené figury a díky oběti své dámy vynutil mat. Kája Švejda nevyužil toho, že si jeho soupeř hned na začátku partie udělal slabého opožděného pěšce na „d6“ a poskytl mu opěrný bod na poli "d5". Svému soupeři tak umožnil bez problémů dokončit vývin. Slabého pěšce na „d6“ sice nakonec získal, avšak pouze výměnou za svého centrálního pěšce na „e4“, což vedlo po řadě výměn do jasně lepší věžové koncovky pro soupeře. Ten svojí výhodu dokázal uplatnit.

Hodně dlouhou partii hrála Beátka Havelková. Ta nakonec nedokázala dotáhnout do konce snadno vyhranou věžovou koncovku s pěšcem více. Její soupeř hrubě chyboval a místo toho, aby svým králem obsadil pole proměny jejího pěšce, tak tam pustil krále Beátky. Nyní stačilo pouze odříznou soupeřova krále od svého pěšce a postavit most. To Beátka bohužel neudělala, takže partie skončila remízou.

Laura Čermáková volí bohužel stále nevýrazné zahájení, přestože má ráda, když se na šachovnici něco děle. Soupeř jí tentokrát pomohl, když přiostřil hru, což neměl dělat, protože mu Laura po pěkném útoku dala mat. Konečný výsledek byl ŠK Řevnice – QCC České Budějovice 2:4.

Odpoledne nás čekal silný soupeř. Bohužel o výsledku se rozhodlo velice rychle. Beátka Havelková chybovala hned v zahájení a dostala v 10.tahu mat. Nicméně nehody se stávají i v šachu. Laura Čermáková zase vyrobila hrubou chybu v notoricky známé variantě a bylo také po partii. Přitom jsme tuto variantu stokrát probírali a žáci mají v tomto směru velmi podrobný materiál. Je to svým způsobem spravedlivý trest za to, že Laura tyto varianty nehraje, přestože jí to neustále říkám. Jinak by to zvládla levou zadní.

Náročnou variantu v zavřeném zahájení rozehrál Kája Švejda, ale hrál příliš mechanicky a tak přišel hned v zahájení o dva středové pěšce a pozice se mu rozpadla. Hned na začátku jsme tedy prohrávali 0:3 a tak už nebylo skoro o co hrát. Láďa Nagy se snažil o aktivitu na královském křídle, ale díky jeho slabině na „d4“ ho soupeř přinutil k opakování tahů a partie skončila remízou. Sebík Placer i jeho soupeř vystavěli uzavřenou pozici a protože se ani jeden k ničemu neměl a jen manévrovali bez nějakého zjevného záměru, dohodli se také na remíze.

Jediný bod získal Zdeněk Chval ml., který hrál principiální Nimcovičovu variantu ve francouzské. Jeho soupeř si udělal hodně optimisticky velkou rošádu a Zdeněk mu hezky metodicky ukázal, že tudy cesta nevede. Otevřel dámské křídlo, zpasivnil soupeřovy figury a před devastujícími materiálními ztrátami jeho soupeř vzdal. Odešli jsme ale poraženi QCC České Budějovice – SK Dvorec 2:4.

 

1LM_Tabor_01.jpg1LM_Tabor_02.jpg1LM_Tabor_03.jpg1LM_Tabor_04.jpg1LM_Tabor_05.jpg1LM_Tabor_06.jpg1LM_Tabor_07.jpg1LM_Tabor_08.jpg1LM_Tabor_09.jpg1LM_Tabor_10.jpg1LM_Tabor_11.jpg


Nejbližší akce

Čertovské šachy (09. prosinec)

Tradiční turnaj dvojic v převlecích, maskách či kostýmech. Hraje se v Táboře.

podrobnosti

3divize 4kolo (09. prosinec)

Oba naše týmy hrají doma v naší nové klubovně od 10:00.

Tým E proti Spartaku Kaplice C

Tým F proti Počátkům

podrobnosti

1.divize 4.kolo (10. prosinec)

B-tým hraje venku se Slovanem Jindřichův Hradec

C-tým hraje doma s ČZ Strakonice B

podrobnosti

8.Velká cena Jihočeského kraje (16. prosinec)

Hraje se v Táboře

podrobnosti

2.divize 5.kolo (17. prosinec)

V 5.kole hrajeme venku s Olympií České Budějovice

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK