Trojboj v 3.divizi s dobrým výsledkem

V sobotu 15.prosince se hrálo 4.kolo 3.divize, kde startují naše 3 týmy. Dva naše týmy si zatím vedou skvěle, jsou v popředí tabulky na druhém a třetím místě a tak bylo důležité, aby bodovaly, aby si svá postavení udržely. To se nakonec podařilo.

 

 

 

Dva týmy hrály v domácím prostředí v gymnáziu Jírovcova. Nejméně zkušení žáci nastupují v týmu „F“. První šachovnici hájil Jakub William Bruce. Jakub si nedal pozor hned v zahájení na typický motiv. Nechal si svého důležitého centrálního pěšce „e4“ chráněného jen jezdcem na c3. Přehlédl možnost soupeře postoupit pěšcem z „b5“ na „b4“ a napadnout tak svého jezdce na „c3“. Jezdec proto musel ustoupit z pole „c3“ a tím přestal chránit svého pěšce na „e4“ a tohoto centrálního pěšce si pak jeho soupeř vzal. Tím ovládl střed a postupně zvyšoval svojí výhodu až k výhře.

Mezitím ale skončily další tři partie. Jako první prohrál Adam Labik. Ten dosáhl výhody v zahájení, mohl rozbít soupeřův pěšcový kryt před jeho králem a rozhodnout partii ve svůj prospěch. Místo toho se nevím proč stáhl zpět. Svého pěšce z „c6“, který bránil soupeřovu jezdci skočit na pole „d5“ natáhl na „c5“ a tím odevzdal kontrolu pole „d5“ soupeři. Ten toho využil, a udělal přesně to, co mu mohl udělat předtím Adam. Rozbil mu pěšcový kryt před králem a partii zakončil matovým útokem.

Další prohrál Jirka Král. Jirka také lépe zvládl zahájení a ve fázi přechodu mezi střední hrou a koncovkou měl více dva pěšce a vyhranou partii. Píšu jen letmé dojmy, protože jsem měl na starosti dva zápasy, chytřejší budu až po tom, co si partie projdu. Jirka ale najednou vypnul a začal soupeři dávat zadarmo figury. V jednu chvíli mu mohl dát soupeř dvoutahový mat, ale neviděl to a místo toho dal Jirkovi figuru. Ale i tak mu zůstala figura a věž více a to mu k výhře stačilo.

Pak prohrál Honzík Král. Ten také v zahájení stál dobře, ale pak se zbytečně stáhl a místo toho, aby vytvářel soupeři hrozby, se jen bránil a zhoršoval tak svojí pozici. Neviděl jsem, jak přišel o dámu, ale šlo nejspíše o důsledek špatné pozice, v té se snadno dělají chyby. Společným jmenovatelem všech těchto proher je zbrklost, malá herní zkušenost (hoši rozehrají partii a pak neví, co dále hrát) a prakticky nulový trénink taktiky (pak se přehlédnou i jednoduché taktické obraty).

Jediný bod pro tým zajisti pan Roman Klimeš, který přehrál méně zkušenou soupeřku. Ta ale bojovala ze všech nejdéle. Konečný stav QCC České Budějovice F – ŠA VŠTE České Budějovice D 1:4.

Důležitější zápas se odehrál ve vedlejší učebně. Tam hrál náš D-tým, který je zatím s jedinou porážkou na třetím místě. Tým byl navíc oslaben, protože Danielka byla stále nemocná, pan Nagyi po operaci v nemocnici a Hugo na horách. Aby tým nemusel hrát o čtyřech, musel obětavě nastoupit pan Havelka. Jako první za mnou přišel poměrně brzy Matyáš Melkes, že prohrál. Když jsem si pak přehrál jeho partii, tak jsem nepřišel na to, proč vlastně partii vzdal. Hned v úvodu ztratil sice pěšce, ale když partii vzdával, byl stav materiálu vyrovnaný, žádné bezprostřední hrozby jsem neviděl. Dokonce se mi Matyášovo pozice zdála lepší (pokud je partie zapsána správně, ale mám k dispozici oba originály).

Jako druhá dohrála Laura Čermáková, která remízovala. Zde mám ale černé svědomí. Laura hrála opět ve svém stylu agresivně a určovala průběh partie. Ta dospěla do koncovky dáma a věž a střelec proti dámě, věži a střelci. Střelci byli stejnobarevní. Lara měla krále na „h1“ za svými pěšci, takže to zavánělo při trošce nepozornosti maty na slabé poslední řadě. Měl jsem trochu obavu, aby Lauru při přemíře o aktivitu nepotkala tato nehoda. Lauře nabídl soupeř remízu, protože Laura měla věž na 7.řadě a svázala mu jeho střelce s dámou a musel se tak bránit. Já jsem prohlédl zbývající tři partie, kde to pro nás vypadalo alespoň na 2½ bodu, tak jsem raději volil jistotu a řekl Lauře, aby remízu přijala. Bohužel to byla chyba. Soupeř při posledním tahu zahrál nepřesně a Laura si tak mohla vzít krajního pěšce na „a7“, což by jí nic moc nedalo, nebo mohl jít svojí dámou na pole „f6“, kde by dostala soupeře do hodně svízelné situace blízké nevýhodě tahu (zugzwangu). Když jsem se Laury ptal, co měla v úmyslu zahrát, řekla Df6, takže jsem jí nejspíše připravil o půl bodu. Musím pozice prohlížet důkladněji.

Pak dohrál Kája Švejda, který metodicky využil toho, že si jeho soupeř vytvořil ve svém táboře slabinu – opožděného pěšce a přesně podle pana Nimcoviče nejprve toho pěšce zablokoval, přeskupil své síly a pak udeřil. Získal figuru a vyhrál. Stav byl srovnán 1½:1½. Dohrávala Beátka a pan Havelka. Beátka Havelková převedla partii do věžové koncovky, kde měla pěšce více a mohla hrát na výhru. Bohužel se dopustila chyb, když svojí aktivní věž zpasivnila tím, že se vrátila na poslední 8.řadu při šachu soupeřky místo toho, aby si zaktivnila svého krále postupem vpřed. Takto její soupeřka odřízla jejího krále na poslední řadě a ještě měla daleko aktivnější věž na 7.řadě. Mohla si pak dobrat Beátky a-pěšce a vytvořit si tak vzdáleného volného pěšce. Tu koncovku už bych pak raději hrál za soupeřku Beátky, neviděl jsem to moc dobře. Na chvíli jsem musel jít ukončit zápas ve vedlejší místnosti, a když jsem se vrátil zpět, tak na šachovnici měly obě dívky každá jen krále a věž, takže partie skončila remízou a já si oddechl. Stále tedy srovnáno 2:2.

Poslední dohrával pan Stanislav Havelka. Ten zpočátku partie přechodně obětoval figur. Jeho soupeř se zalekl, oběť nepřijal a pan Havelka tak získal pěšce, a protože zdeformoval soupeři pěšce na dámském křídle, tak měl ve skutečnosti na královském křídle dva pěšce více. Plán byl tedy jasný, vyměnit figury a přejít do vyhrané pěšcové koncovky. Nebylo to ale tak jednoduché, soupeř hrál pomalu, pozici blokoval a ovládl jediný volný sloupec. Pan Havelka spěl do časové tísně, protože mu na 18 tahů zbývalo asi 18 minut (hrálo se bez přidávání času za každý tah), soupeř tlačil, takže to vypadalo zajímavě. Panu Havelkovi se podařilo spojit věže a jeho soupeř se rozhodl pro kombinaci s přechodnou obětí kvality, která byla sice efektní, ale pro něj nevýhodná, protože vedla k zjednodušení situace na šachovnici. Když pak soupeř vyměnil i poslední pár věží, bylo rozhodnuto, pěšcová koncovka byla pro něj prohraná. Měl sice volného pěšce podporovaného králem na a-sloupci, jenže toho dokázal pan Havelka zastavit svým králem. Naopak díky pěšcové převaze na královském křídle si tam pan Havelka vytvořil volného pěšce, kterého jeho soupeř nestíhal zastavit, proto prohrál. Konečný výsledek zněl QCC České Budějovice D – ŠA VŠTE České Budějovice E 3:2.

Náš třetí, doposud neporažený tým v soutěži, tým „E“ hrál také v Českých Budějovicích, ale na půdě Royalu. Partie zde měly nečekaně rychlý průběh. Po chybách soupeřů hned v zahájení vyhráli rychle David Smola a Matěj Bajgar. Matějovu partii jsem už viděl, hrál pěkně aktivně pozici s různými rošádami. Pak ale udělal strategickou chybu, když při vlastním útoku nabídl výměnu dam, což jeho soupeřka nepostřehla a právě proto o svoji dámu přišla. Figuru v zahájení získal také pan František Postl, tam se ale soupeř bránil houževnatě delší dobu, než sklonil svého krále. Fanda Postl se hned v zahájení vydal na zteč svým centrálním pěšcem a také o něj přišel. Pak dokázal partii převést do remízové koncovky nestejnobarevných střelců, tu ale bohužel neudržel a prohrál. Nejdéle hrál Zdeněk Chval ml., jehož partie byla vyrovnaná až do chvíle, kdy soupeř chyboval a ztratil pěšce. Zdeněk pak postupně realizoval svojí výhodu, až soupeř rezignoval. Zasloužená výhra Royal České Budějovice C – QCC České Budějovice F 1:4.

 

3d4k_001.jpg3d4k_002.jpg3d4k_003.jpg3d4k_004.jpg3d4k_005.jpg3d4k_006.jpg3d4k_007.jpg3d4k_008.jpg3d4k_009.jpg3d4k_010.jpg3d4k_011.jpg3d4k_012.jpg3d4k_013.jpg3d4k_014.jpg3d4k_015.jpg3d4k_016.jpg3d4k_017.jpg3d4k_018.jpg3d4k_019.jpg3d4k_020.jpg3d4k_021.jpg3d4k_022.jpg3d4k_023.jpg3d4k_024.jpg3d4k_025.jpg

 


Nejbližší akce

1.divize 5.kolo (11. prosinec)

C-tým jede do Prachatic: Tatran Prachatice - QCC ČB C Dtým hraje doma: QCC ČB D - ŠACHklub Tábor Opět se začá [...]

podrobnosti

7.Velká cena Jihočeského kraje (17. prosinec)

Bude upřesněno

podrobnosti

5.kolo 2.liga (18. prosinec)

Tým B jede do Prahy: ŠK Sokol Vašehrad B - QCC ČB B Tým A hraje doma: QCC ČB A - Šachový oddíl TJ Dukla Praha [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK