Velmi zajímavá 3.divize

V sobotu 10.listopadu se hrálo 2.kolo 3.divize dospělých. V této soutěži startují 3 naše týmy. Na pořadu 2.kola bylo jedno z klubových derby a na zbývající tým čekal hodně těžký soupeř. Já jsem měl původně naplánovaný „odpočinkový“ den, skutečnost byla naštěstí nakonec úplně jiná.

 

 

Já jsem měl v poslední době náročný program a tak jsem se těšil, že se konečně alespoň jeden den pořádně vyspím a naberu síly. Okolnosti mne nakonec donutily, že jsem musel jet dohlédnout na zápasy 3.divize a musím říct, že jsem toho vůbec nelitoval. Vezmu to popořádku.

Nejprve klubové derby mezi týmy F a E. Domácí tým budu značit temnou červenou a hostující tým černě. Velice rychlý měla spád partie mezi Vítkem Předotou a Davidem Smolou. Vítek zahájil partii velmi zvláštně, po tazích Jg8-h6 a f7-f6 s následujícím f6-f5 se jeho pozice během pár tahů zhroutila a během půl hodiny bylo po partii. Stav 0:1. Hodně rychlý spád měla i partie mezi Adamem Labikem a Matějem Bajgarem. Adam hrál hodně nepozorně, ztrácel figury bez náhrady a vyvrcholilo to vidličkou na krále a dámu. Stav 0:2.

Zahájení se moc nepovedlo Honzíkovi Smolovi. Dostal se do pozice, kde si nemohl udělat rošádu a kdyby Jakub William Bruce otevřel centrum, měl by Honzík před sebou těžko řešitelné problémy. Honzík se správně snažil vyvíjet aktivitu na dámském křídle proti Jakubovo králi, ale ten mohl při správném pořadí tahů tento tlak eliminovat. Jakub si to ale ke své škodě pořádně nespočítal, tahy prohodil a to mělo fatální následky. Honzíkův černopolák (černopolný střelec) zaúřadoval a bylo po partii. Stav 0:3 a bylo rozhodnuto.

Zajímavou partii hrál pan Vladimír Šindelka se Zdeňkem Chvalem ml. Partie vyústila do ostré přestřelky, kde Zdeněk využil slabšího postavení soupeřova krále a lepší souhry figur. Partii zakončil pěknou obětí kvality s neodvratitelným matovým útokem. Stav 0:4. Všechny tyto partie skončily zhruba hodinu po začátku zápasu, tedy velmi rychle. Asi o půl hodiny déle hrál pan Roman Klimeš Fandou Postlem. Fanda zvolil pasivní zahájení, pak nezlikvidoval soupeřova nebezpečného bělopolného střelce, přičemž mohl přitom znehodnotit soupeřovu pěšcovou strukturu. Nakonec se rozhodl pro nástup v centru, když ještě neměl vyvinuté všechny figury. Partii rozhodlo jeho špatné dobrání figury při výměnách, které ho stálo figuru. Rozhodla tedy jednoduchá taktika. Konečný stav QCC České Budějovice F – QCC České Budějovice E 1:4.

Další zápas našeho D-týmu měl být jednoznačnou záležitostí našich hostí, kteří měli obrovskou ratingovou převahu. Naši mládežníci mne ale velice mile překvapili. Zápas jsem průběžně nestíhal sledovat, protože jsem si zapisoval do ChessBase partie vedlejšího zápasu, kde partie končily poměrně rychle. Když jsem se na zápas zhruba po hodině díval, byl jsem mile překvapen. Kája stál velmi aktivně, soupeře pěkně tlačil. Danielka měla složitou pozici, ale držela se. Laura hrála také hodně aktivně. Snažil se i Hugo a lépe stál i Matyáš.

Nejdříve prohrál Hugo Tůma. Nevyvaroval se své zbrklosti a dostal vidle. Za figuru získal sice dva pěšce a snažil se je pak uplatnit. Avšak jeho soupeř byl nadmíru zkušený a Hugovu snahu hezkým způsobem eliminoval. Přesto podal Hugo proti soupeři s ratingem o 544 Elo bodů vyšším dobrý výkon. Největším Hugovým nepřítelem nebyl jeho soupeř, ale jeho vlastní zbrklost, ze které vyplývá povrchnost jeho hry v některých fázích partie.

Druhý prohrál Matyáš Melkes. Matyáš mne svým výkonem velice potěšil, protože přes velmi malou praxi svoji daleko zkušenější soupeřku přehrál (rozdíl v ratingu byl tentokrát 527 Elo bodů). Matyáš se v partii dopustil pouze jediné chyby, když ustoupil dámou na pole „d2“, kde nebyla krytá. Přehlédl fakt, že mu pak jeho soupeřka vezme věží pěšce na „e5“ a on nebude moci tuto věž vzít pěšcem z „d4“, protože by přišel o svojí dámu (soupeřka měla svojí dámu také na d-sloupci). Tím přišel Matyáš o svojí chloubu (pěšce „e5“) a naopak nemohl dobrat soupeřčina pěšce na „e4“. Tím se pozice zcela otočila v Matyášův neprospěch, pěšci jeho soupeřky se dali do pochodu a Matyáš musel kapitulovat. Na nováčka ale pozoruhodný, potěšující výkon.

Další prohru si připsala Laura Čermáková. Polozavřené zahájení přestála vcelku dobře, stála dokonce aktivněji. Vzhledem k tomu, že její soupeř měl rating vyšší dokonce o propastných 753 Elo bodů, hrála Laura s hodně vztyčenou hlavou. V průběhu partie se rozhodla obětovat své dva aktivní jezdce za věž a pěšce, ale toto bylo bohužel špatné strategické rozhodnutí. Laura si měla raději dovyvinout své věže. Takto se naopak rozehrály oba soupeřovy jezdci, ten převzal iniciativu a Lauru nakonec zkušeně přehrál. Laura si ale zaslouží velikou pochvalu za odvahu.

Pak přišla s remízou Danielka Nagyová. Její soupeř měl rating o 389 Elo bodů vyšší, byl také proto jasným favoritem. Soupeř zvolil zavřené zahájení a Danielka odpověděla odvážně gambitem. Zahájení se jí celkem vyvedlo, pak ale podcenila aktivitu soupeře na královském křídle a stálo ji to kvalitu. Nicméně v dalším průběhu partie hrála Danielka odvážně, předkládala před soupeře problémy, až se jí podařilo odkrýt postavení soupeřova krále a ukončit partii věčným šachem.

Poslední dohrával Kája Švejda, který hrál nakonec skoro 4 hodiny. Svého soupeře (s ratingem o 646 Elo bodů vyšším) od počátku tlačil. Nekompromisně využíval soupeřovo zaváhání v úvodu partie (g7-g6), otevřel f-sloupec, ztrojil si tam těžké figury a nenechal soupeře vydechnout. Nakonec dobyl bod „f7“ a i když přehlédl v samém závěru dvoutahový mat, partii jasně ukončil. Tak ucelený strategický výkon proti o tolik silnějšímu soupeři jsem opravdu nečekal. Opravdu paráda. Konečný výsledek byl QCC České Budějovice D – Royal České Budějovice B 1½:3½. Nakonec jsem byl velice potěšen, že jsem mohl být těmto výkonům našich svěřenců přítomen a moc jim za tyto výkony děkuji. Jen takovými zápasy vede cesta k mistrovství.

Byl jsem oběma zápasy natolik zaměstnán, že jsem si na pořizování fotodokumentace vzpomněl, až když jsem sledoval poslední zápas Káji. Proto se tímto ostatním velice omlouvám.

 

3d2k_001.jpg3d2k_002.jpg3d2k_003.jpg


Nejbližší akce

1.divize 5.kolo (11. prosinec)

C-tým jede do Prachatic: Tatran Prachatice - QCC ČB C Dtým hraje doma: QCC ČB D - ŠACHklub Tábor Opět se začá [...]

podrobnosti

7.Velká cena Jihočeského kraje (17. prosinec)

Bude upřesněno

podrobnosti

5.kolo 2.liga (18. prosinec)

Tým B jede do Prahy: ŠK Sokol Vašehrad B - QCC ČB B Tým A hraje doma: QCC ČB A - Šachový oddíl TJ Dukla Praha [...]

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK