Vítězné vykročení v 1.divizi

V neděli 21.10. začala 1.kolem nejvyšší krajská soutěž družstev dospělých - 1.divize. My jsme v 1.kole hostili nepříjemného soupeře DDM Písek. V jeho sestavě je řada zkušených šachistů a tak bylo jisté, že to bude pro náš mladý tým hodně těžké.

 

 

Se sestavou jsme to neměli zrovna jednoduché. Trochu zlobily nemoci a i další povinnosti zredukovaly naší soupisku. Nakonec jsme nastoupili v sestavě Ladislav Nagy, Eduard Nejdl, Matěj Kaňka, Jiří Punčochář, Zdeněk Chval st., Sebastian Placer, Adam Pavlíček, Zdeněk Chval ml. Jak se dalo čekat, zápas byl bojovný, bez jediné „velmistrovské“ remízy, ale zároveň rychlý, protože poslední partie skončila už po zhruba 4 hodinách hry.

Jako první skončil Zdeněk Chval ml. Jeho soupeř si ve skotské dovolil tah 5. f3. Zdenda chtěl tento tah ztrestat obětí jezdce na e4, což zde ale není dobré kvůli otevřenému e-sloupci. Soupeř naštěstí nereagoval dobře, ale Zdenda útočil příliš netrpělivě, soupeř vrátil figuru a krátkým protiútokem vyhrál. Poté jsme už bodovali ve všech partiích my. Nejdříve vyrovnal na 1:1 rodinné skóre Zdeněk Chval st. Sebík Placer využil soupeřových nepřesností v zahájení a pozičně ho stísnil. Jeho soupeř se chtěl uvolnit z tlaku obětí kvality za Sebíkova „věčného“ jezdce na „e3“, avšak nic za to nezískal a naopak ztratil pěšce na f-sloupci. Sebík pak podnikl rozhodující úder na královském křídle a oslabený soupeř musel kapitulovat.

Adam Pavlíček si udržoval po celou partii prostorovou převahu. Partie nakonec dospěla do věžové koncovky, kde jeho soupeř měl jedinou slabinu na „e6“, což na výhru nestačilo a zrodila se proto remíza. Stav byl 2½:1½. Pevnou pozici bez slabin vybudoval Láďův soupeř. Vzhledem k vývoji zápasu nemělo smysl riskovat, proto se Láďa Nagy smířil s korektní remízou. Vedli jsme tedy 3:2. Matěj Kaňka získal po zahájení prostorovou převahu a iniciativu. V okamžiku, kdy po malé kombinaci získal pěšce na „f7“ a poté ovládl i jediný otevřený a-sloupec, bylo o osudu partie rozhodnuto. Vedeme 4:2.

Rozhodující bod přidal Eda Nejdl v asi nejzajímavější partii dne. Partii si netroufám moc hodnotit, Eda obětoval kvalitu za pěšce a aktivitu. Soupeř se dlouho rozumně bránil, ale pak přehlédl úder na „f2“. V následujících zápletkách Eda získal figuru a v koncovce s postouplým c-pěšcem už snadno zvítězil. Je rozhodnuto, vedeme už 5:2. V partii Jirky Punčocháře se dlouho nic nedělo, pak Jirka získal pěšce na dámském křídle. Soupeř vrhl většinu svých sil na dámské křídlo, aby srovnal materiál, ale nedocenil sílu Jirkova protiútoku na královském křídle. Těsně před matem po g-sloupci pak vzdal. Na úvod soutěže jednoznačná výhra nad jindy nepříjemným soupeřem: QCC České Budějovice B – DDM Písek 6:2.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK