Třetidivizní derniéra

V sobotu 8.dubna skončila 3.divize dospělých. V této soutěži jsme měli v této sezóně celkem tři týmy, kde získávaly své první zkušenosti naše nejmladší naděje. Soutěž plně naplnila naše očekávání, naši mladí sehráli celou řadu zajímavých partií a získali cenné zkušenosti.

 

 

Nejprve se musím vrátit k předposlednímu 8.kolu, kde se dohrávalo v náhradním termínu derby mezi našimi týmy „F“ a „E“. V řádném termínu byla značná část našich týmů na MČR mládeže v Koutech nad Desnou a tak jsme požádali o přeložení zápasu a bylo nám vyhověno. Týmy tak mohly nastoupit prakticky v základních sestavách. Na 1.šachovnici jsem očekával největší boj, ale bylo to jinak. Davídkovi Bártovi se zahájení vůbec nevydařilo a tak Kája Švejda vyhrál přesvědčivě a zcela zaslouženě. Na 2.šachovnici příjemně překvapil Davídek Smola, který porazil zkušenější Beátku Havelkovou. Davídek hrál pro něj zatím neobehrané zahájení, nicméně hrál odvážně. Ve střední hře vzal neohroženě otráveného pěšce a měl přijít o figuru. Beátka ale chybovala a místo zisku figury figuru naopak ztratila. Davídek pak ukázkově využil špatného umístění Beátčiny věže na „h3“ a slabé první řady a Beátka musela kapitulovat.

Na 3.šachovnici Honzík Smola nestačil na „rozjetou“ Lauru Čermákovou. Přestože nehrál Honzík špatně, tak na Lauru to nestačilo. Adam Labik hrál bohužel příliš rychle a to se mu proti dalšímu „rychlíku“, ale daleko zkušenějšímu Hugovi Tůmovi nevyplatilo. Příjemně překvapil Jakub William Bruce, který využil pasivní hry Vítka Předoty v zahájení. Jakub zcela ovládl střed šachovnice a díky značné prostorové převaze získal i materiál a vyhrál. Konečný výsledek bojovného zápasu QCC České Budějovice „F“ – QCC České Budějovice „E“ 2:3.

V posledním 9.kole hrály naše týmy „D“ a „F“ venku, tým „E“ již měl všechny zápasy odehrány. Tým „F“ hrál na VŠTE. Výborně si vedl Davídek Bárta, který hrál více než vyrovnanou partii s daleko zkušenější soupeřkou. Davídek tahal celou partii za delší konec, dotáhl partii do přivyhrané koncovky střelce proti jezdci s pěšcem výše. V partii se dopustil jediné chybičky, když přehlédl vidličku a přišel o pěšce a tak jeho partie skončila remízou. Odvážně hrál opět Davídek Smola a opět mu to vyšlo. Davídek měl o figuru více, v partii pak přehlédl, že mohl vynutit mat a byl za to málem potrestán. Jeho soupeřka ale výhru neviděla a tak Davídek dotáhl partii do vítězného konce.

Honzík Smola to měl těžké, protože měl proti sobě daleko zkušenějšího soupeře. Chytřejší budu, až se podívám na jeho partii. Adam Labik opět doplatil na rychlou hru. Sympatické bylo, že zkusil ostré zahájení, ale o to více měl hrát zodpovědněji a pozorněji. Volbou zahájení mně také potěšil Jakub Williman Bruce. Bohužel i Jakub nedokázal méně zkušenou soupeřku udolat. Konečný výsledek zněl ŠA VŠTE České Budějovice „F“ – QCC České Budějovice „F“ 3½:1½.

Tým „D“ podrželi mladíci. Na 1.šachovnici si vypracovala lepší pozici Blanka Nováková, nedokázala ale dovést partii do vítězného konce a její partie skončila remízou. Pokud trochu předběhnu, tak tato remíza znamenala vítězství v zápase, takže i z tohoto pohledu je zapotřebí se na ní dívat. Zdeněk Chval ml. hrál ostrou partii a rošádami na opačných stranách. Jeho soupeř byl sice rychlejší, avšak dopustil výměnu figur a přechod do koncovky. Toho Zdeněk využil, protože soupeřovi postouplí pěšci zůstali bez ochrany a Zdeněk koncovku vyhrál.

O partii pana Šindelky nemám informace. Na 4.šachovnici nastoupil Fanda Postl a na počátku partie ztratil jezdce. Jak bývá jeho zvykem, začal Fanda bojovat až když prohrával. Podařilo se mu partii otočit, když díky odtažnému šachu získal dámu. Trénink taktiky se vyplácí. Tato materiální výhoda stačila Fandovi k vítězství v partii. Na 5.šachovnici hrál pan František Postl. Situace se v jeho partii střídavě otáčela, až partie dospěla do remízové koncovky, když na šachovnici zbyli prakticky jen králové. ŠK Olympia České Budějovice „B“ – QCC České Budějovice „D“ 2:3.

Závěrem musím poděkovat všem rodičům, kteří nám celou sezónu obětavě pomáhali. Někteří se dokonce nechali registrovat v ŠSČR a zapsat na soupisky týmů. Především Zdeňkovi Chvalovi, panu Františkovi Postlovi (D-tým), panu Ladislavovi Nagyovi, panu Stanislavovi Havelkovi (E-tým) a panu Davidovi Bártovi (F-tým).

 

3d89_001.jpg3d89_002.jpg3d89_003.jpg3d89_004.jpg3d89_005.jpg3d89_006.jpg3d89_007.jpg3d89_008.jpg3d89_009.jpg3d89_010.jpg


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK