Postup do 1.divize dospělých

V sobotu 7.dubna se odehrálo poslední kolo 2.divize dospělých. My jsme zajížděli k zápasu do Sezimova Ústí a díky dosavadním výsledkům nám vítězství v zápase zajišťovalo postup do 1.divize. To se nakonec podařilo, ale nepředbíhejme událostem

 

 

 

Do Sezimáku jsme vyrazili za hezkého počasí a dorazili jsme v pohodě. Sestavu jsme měli dobrou, takže jsem věřil v úspěch. Nicméně protože jsem hrál komplikovanou partii a skončil jsem jako poslední až po 15 hodině, moc podrobných informací o zápase neposkytnu.

Soupeř na mně vytáhl Alapina, takže jsem musel opět od začátku partie tvořit, což mi většinou vyhovuje. Ze zahájení jsem vyšel s rovnou hrou, i když jsem měl na dámském křídle dva pěšcové ostrůvky, Soupeř toho chtěl využít, podcenil ale dynamiku pozice a ztratil pěšce. Obsadil zato věží 7.řadu a musel jsem proto čelit hrozbě zdvojení věží na sedmičce ještě s podporou jezdce na „e5“. Já jsem si dovolil udělat rošádu a nabídl jsem soupeři možnost vidličky na obě mé věže, ale měl jsem spočítáno, že z této situace vyklouznu bez úhony.

Soupeř do konfliktu nešel, proto jsem ho donutil vyměnit jeho věž na 7.řadě a od té chvíle jsem začal diktovat průběh partie já. Asi po dvou hodinách hry mne oslovil Zdeněk, zda může přijmout remízu. Zdeněk byl již v koncovce dvou lehkých figur. Jeho soupeř měl dva jezdce a Zdeněk jezdce a střelce. Zdeněk dobíral pěšce a měl pak dva volné pěšce na sloupcích „c“ a „d“ a i když nebyli zatím postouplí, viděl jsem jeho pozici jako značně lepší. První dohrál Matěj Kaňka. Matěj vyhrál, ale nepostřehl jsem jak. Jen jsem si všiml jeho volby pochybného zahájení. Prospělo by mu, aby si přečetl komentář reprezentačního trenéra k právě proběhlému MČR mládeže 2018 na webu ŠSČR. Tudy cesta k porážení šachistů nad 2200 rozhodně nevede. Jako druhý dohrál Zdeněk Chval, který v dalším průběhu své partie získal figuru a vyhrál.

Další výhra přišla zásluhou Adama Pavlíčka, ale ani jeho partii jsem nestihl sledovat. Seděl daleko ode mne, a protože neuvažoval o remíze, nedíval jsem se podrobněji na jeho pozici. Poté vyhrál pan Ladislav Nagy st., avšak ani jeho partii jsem nijak zvlášť nesledoval. Dle komentáře pana Nagye získal v partii výhodu, pak ale chtěl více a zahrál neopatrně a musel dát figuru za pěšce. Přesto stál pořád lépe, ale o výhru už musel bojovat. Pak se zrodila první remíza v zápase. Urodila se na první šachovnici, kde Eda Nejdl několikrát odmítl remízu, až ji nakonec přijal. Znamenala vítězství v zápase a tím i postup do 1.divize.

Dohrávaly se poslední tři partie. Moje a dvě sousední. Sebík se mně během zápasu ptal, zda může přijmout remízu. Měl čtyřvěžovou koncovku a jeho pozice se mi zdála lepší. Soupeř měl izolovaného a-pěšce, na šachovnici měli oba hráči po sedmi pěšcích, Sebík měl lepší pěšcovou strukturu, aktivnějšího krále i obě věže, proto jsem mu řekl, ať hraje dál. Sebík Placer hrál koncovku dobře a nakonec vznikla koncovka král a pěšec proti králi, kterou Sebík díky obsazení kritických polí pěšce vyhrál. Trochu jsem sledoval i Láďovu partii. Ten nedovolil soupeři udělat rošádu a díky tomu měl neustálou poziční výhodu, kterou nakonec přetavil ve výhodu materiální. Závěrem partie se hrála koncovka věže a dvou spojených pěšců proti věži a tu Láďa Nagy vyhrál.

Poslední jsem dohrával já. Dá se říci, že jsem získal ideální pozici s pěšcem na 2.řadě a dalšími dvěma pěšci na kraji šachovnice. Můj soupeř měl volného b-pěšce. Na šachovnici jsme měli každý ještě jezdce a věž. Já jsem po více než pěti hodinách hry už tradičně chyboval a přehlédl vítězné pokračování. Příliš jsem se upjal na likvidaci soupeřova volného b-pěšce. Toho jsem sice získal za svého e-pěšce na druhé řadě. Došlo také k výměně věží, ale můj král skončil na poli „b6“ a soupeř pak stihl likvidovat mé dva volné pěšce svým králem a jezdcem, takže jsem se musel smířit s remízou. Konečný výsledek byl nakonec pro domácí hodně krutý, ale nic nám nedali zadarmo: SK Sezimovo Ústí – QCC České Budějovice „C“ 1:7.

 

IMG_5650.JPGIMG_5651.JPGIMG_5655.JPGIMG_5658.JPGIMG_5660.JPGIMG_5661_orez.JPGIMG_5664.JPGIMG_5671.JPG
 

 


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK