
V předposledním kole 2.divize dospělých jsme narazili na vítěze druhé základní skupiny. Podařilo se nám nastoupit v silné sestavě, avšak i soupeř postavil silný tým. V zápase navíc prakticky o nic nešlo, takže se všichni mohli soustředit pouze na svůj výkon.
První jsem netradičně dohrál já. Příčinu svých chyb v posledních partiích (únavu) jsem se snažil odstranit tím, že jsem na své poměry šel brzy spát (už o půlnoci). To se mi ale příliš nepodařilo, protože před partií bych nejraději lehl do postele a spal a spal a spal. Náš týdenní turnaj, který jsme pořádali při současném chodu většiny kroužků a pak místo prázdnin týden tvrdé práce na MČR mládeže mi vzalo asi více sil, než jsem čekal.
Navíc mne nepotěšil ani soupeř, který na mne zahrál gambit, který jsem ještě nikdy nehrál a tak jsem musel již od 2.tahu vymýšlet jak dál. Rozhodl jsem se gambit nepřijmout, protože na tuto variantu byl soupeř pravděpodobně připraven. Nenechal jsem soupeře ovládnout střed, znepříjemnil jsem mu vývin a sám ho dokončil. Naopak sám jsem zahrál d7-d5 a když se soupeř rozhodl hrozit mi matem, dostala se jeho dáma do problémů.
Zkoušel jsem opakovat tahy, protože kdyby soupeř chtěl hrát na výhru a neopakoval by tahy, přišel by o figuru nebo by hrál nevýhodnou koncovku. Soupeř si byl ale vědom toho, že již tahá za kratší konec a tak jen opakoval tahy. Já jsem mohl sice pokračovat ve hře v lepší pozici, ale nechtěl jsem dopadnout jako v posledních partiích po hrubých chybách a tak jsem se smířil s remízou.
Jako druhý dohrál Pavel Štěch, který také remízoval. Nepostřehl jsem, že by některý ze soupeřů měl nějakou výhodu. Další dohrál Pavel Hess. Pavel měl o pěšce méně, ale zato slušnou prostorovou převahu a iniciativa byla na jeho straně. Jeho soupeř mu nabízel remízu. Protože nám v zápase nešlo o výsledek, hráli jsme „pouze“ o čest, nechal jsem rozhodnutí na Pavlovi. Pavel v partii pokračoval a soupeř, jehož figury byly bez souhry a pasivní, nestačil pokrýt jeho hrozby a musel kapitulovat.
Pak dohrál Sebík Placer. Sebíkovi se nepovedlo zahájení. Získal sice kvalitu, ale oslabil si krále a zcela odevzdal soupeři střed šachovnice. Dostal se do svízelného postavení, musel vrátit kvalitu a ztratil přitom dva pěšce, přičemž jeho postavení se nijak nezlepšilo. Přestál sice časovou tíseň (jeden tah uskutečnil 1 vteřinu před pádem praporku), za pár tahů ale ztrácel figuru a vzdal. Bylo tedy srovnáno 2:2.
Velice dobře si vedl Zdeněk Chval ml., který hrál nebojácně a iniciativa byla na jeho straně. Ve střední hře získal pěšce a i lepší koncovku dámy a střelce proti dámě a jezdci. Po výměně dam byl na tom stále lépe, i když to nebylo vůbec jednoduché. Soupeř ale hodně přemýšlel, až nakonec prohrál na čas. Avšak hosté opět srovnali skóre, když prohrál Adam Pavlíček. Adamovi vznikla pozice s izolovaným pěšcem, kterého nedokázal Adam udržet ani uvést do pohybu. V partii došlo bohužel k výměně věží, takže záchrana ve věžové koncovce padla. Koncovku s dámou a střelcem a pěšcem více dokázal Adamův soupeř dotáhnout do vítězného konce.
Dohrávaly se dvě poslední partie. Eda Nejdl stál lépe, získal pěšce a vypadalo to nadějně. Jeho soupeř vsadil na jedinou kartu, a to na útok pěšců na královském křídle. Eda získal druhého pěšce, ale soupeř postoupil svými pěšci až na čtvrtou řadu a na pole „h4“ vnikla hrozivě i černá dáma. Soupeřův pěšec doputoval až na „g2“, ohrožen byl i pěšec na „f2“. Dalším problémem bylo to, že Eda měl přetíženou dámu, která musela krýt svého jezdce na „a6“ a zároveň hlídat první řadu proti smrtícímu šachu věží. Jediná schůdná cesta byla oběť kvality. Soupeři se pak podařilo dobrat pěšce na „e4“ a tím oživit svého černopolného střelce, jehož zapojení do hry rozhodlo partii.
Poslední dohrával Láďa Nagy. Láďa stál zpočátku partie lépe, jeho soupeř měl „zazděného“ střelce na „h1“, avšak díky pěšci na „f2“ bylo zřejmé, že se postupem času pokusí tahem f2-f3 svého střelce osvobodit. Tak se také stalo a vznikla pozice, kde měl soupeř dvojici střelců a zde se mi Láďovy vyhlídky nezdály zase tak růžové a dostal povolení nabídnout remízu. Po výměně věží a dalších figur vznikla koncovka jezdce (Láďa) a pěšců (2+1) proti střelci (soupeř) a pěšců (1+2). Byl tedy stejný počet pěšců, Láďa měl převahu na královském křídle, jeho soupeř na dámském. Soupeř měl na dámské křídle opožděného pěšce, Láďův pěšec stal na černém poli, soupeř měl bělopolného střelce, takže nemohl Láďovo pěšce napadnout. Láďa měl aktivního krále a mohl postupovat se svými pěšci na královském křídle. Přes tyto drobné výhody byla pozice objektivně remízová a protože měli hosté již 4 body, zkoušel Láďa pozici vyhrát. Jeho soupeř hrál ale přesně a tak partie skončila zaslouženou remízou. Po boji jsme nakonec podlehli QCC České Budějovice „C“ – Sokol Tábor „C“ 3½:4½.
5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...] |
Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****. |