Vyrovnaný střet s favoritem

V neděli 18.února jsme nastoupili v 9.kole 1.divize proti favorizovanému soupeři v Prachaticích, jehož 1.šachovnici hájí momentálně nejlepší jihočeský šachista Jan Havlík. My jsme byli spokojeni s výhrou v předešlém dni v 2.divizi v Táboře a tak jsme k zápasu nastupovali s optimismem. Respektovali jsme sílu soupeře, ale v každém případě jsme se chtěli pokusit o úspěch.

 

 

V tomto duchu jsem se pustil do svého soupeře černými figurami. Získal jsem iniciativu, ale postupoval jsem příliš optimisticky a tak jsem žádnou významnou výhodu nezískal. Na prvních dvou šachovnicích měli Eda Nejdl i Jirka Punčochář těžké soupeře a jejich partie skončily dle papírových předpokladů. Na druhou stranu kontrovali mladíci Sebík Placer a Matěj Kaňka, takže bylo srovnáno. Já jsem měl dost práce sám se sebou, takže bližší postřehy z těchto partií nemám. Těžkého soupeře ustál i Láďa Nagy a vybojoval remízu.

Dohrávaly se poslední tři partie. Pavel ztratil pěšce a měl koncovku čtyř střelců. Adam měl také o pěšce méně ve věžové koncovce. Já jsem nechal stál pěšce a má iniciativa se jaksi rozplynula. Soupeřovy figury měly lepší souhru a já jsem se dostal do zugzwangu. Soupeřův jezdec spolupracoval s dámou o mnoho lépe než můj střelec s mojí dámou. Také soupeřova věž na 6.řadě byla velice nepříjemná. Strategicky i takticky ztracená pozice. Mezitím prohrál Pavel Kouba, jehož soupeř využil své výhody.

Dohrával jsem už jen já a Adam. Můj soupeř se rozhodl pro výměnu dam a lehkých figur a převedl partii do věžové koncovky, kterou měl také vyhranou, protože měl již o dva pěšce více a aktivní věž. Adam Pavlíček se držel a nakonec udržel remízu. Já jsem se snažil hrát aktivně králem a riskoval jsem. Soupeř nevyužil jedné možnosti obětovat věž a postavit si dámu (dle známého motivu "Laskerovy schody"). Nakonec vznikla koncovka, kde měl soupeř volného f-pěšce a h-pěšce. Podařilo se mi získat f-pěšce a přestože soupeřův pěšec došel až na 7.řadu (po c-pěšci a g-pěšci již třetí pěšec na 7.řadě v této partii!) držel jsem soupeře na uzdě střídavě šachy ze strany a zezadu. Soupeř si nevěděl rady, jak prosadit svého pěšce do políčka proměny a tak mi v 87.tahu nabídl remízu, neboť ta jim stačila k výhře v zápase. Já jsem ji musel přijmout, protože si jinak mohl soupeř všimnout, že může obětovat věž, pak si se šachem postavit dámu a hrát koncovku dámy proti věži. Ale po více jak pěti hodinách hry jsme toho měli oba dva dost. Nakonec tedy nejtěsnější porážka Tatran Prachatice – QCC České Budějovice „B“ 4½:3½.

 

1d9k_001.jpg1d9k_002.jpg1d9k_003.jpg1d9k_004.jpg1d9k_005.jpg1d9k_006.jpg1d9k_007.jpg1d9k_008.jpg1d9k_009.jpg1d9k_010.jpg1d9k_011.jpg1d9k_012.jpg1d9k_013.jpg1d9k_014.jpg1d9k_015.jpg1d9k_016.jpg1d9k_017.jpg1d9k_018.jpg1d9k_019.jpg


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK