
Hned v neděli 7.ledna nás čekal další těžký soupeř z Písku. Tentokrát šlo o hodně, situace v 1.divizi není jednoduchá a každý získaný bod je důležitý. ŠACHklubu Písek se navíc začátek soutěže nevyvedl a tak se dalo čekat, že hosté přijedou v silné sestavě a to se potvrdilo. My jsme opět postrádali nemocného Edu Nejdla, ale jinak jsme dali dohromady také slušnou sestavu.
První dohrál Adam Pavlíček, který prohrál. Co se stalo, jsem nezaregistroval, protože jsem se po sobotním výprasku snažil hrát co nejzodpovědněji. Nakonec jsem byl druhý, kdo v zápase dohrál. Bylo to ve 13 hodin, tedy po 3 hodinách hry. Ostatní partie skončily o dost později, byl to opravdu urputný zápas. Pokud jde o mojí partii, soupeř zvolil variantu s brzkou výměnou dam. Já jsem vyšel ze zahájení dobře, pak jsem myslím opět nezvolil nejlepší plán, ale nejednalo se o žádný zásadnější problém, ztratil jsem jen trochu času. Při přechodu do koncovky jsem získal aktivnější postavení, ale nakonec vznikla koncovka nestejnobarevných střelců. Ta byla jasně remízová a tak partie skončila remízou.
Ve zbývajícím čase jsem mohl sledovat závěr zápasu. Na 1.šachovnici měl Petr o pěšce na dámském křídle více a mohl směle postupovat do dámy. Velký problém byl ale v tom, že Jakub nekompromisně útočil na královském křídle (Dh4, pěšci na „g4“, „f4“, hrozila potenciální oběť střelce na „h3“, …) a Petr měl na poslední 4 tahy méně než 1 minutu. Zde hrozila prohra na čas nebo chybné rozhodnutí pod časovým tlakem a okamžitá katastrofa.
Na 2.šachovnici měl Jirka také volného pěšce více na dámském křídle. Jeho soupeř ale pronikl svojí věží na 7.řadu, měl krytého jezdce na 6.řadě a dalším jezdcem blokoval postup Jirkovo volného pěšce. Jirka měl věž a jezdce na 8.řadě a druhého jezdce také na 6.řadě. Díky málo prostoru měly jeho figury omezenou možnost spolupracovat a tak jsem to ani zde neviděl růžově.
Na 3.šachovnici Láďa myslím prohrával o dva pěšce, snažil se ale o aktivitu. Na f-sloupci měl zdvojené věže, měl i aktivní dámu a obětoval figuru na „f7“. Na prvních třech deskách to pro nás tedy nevypadalo moc růžově. Na 4.šachovnici stál Pavel lépe, vedl o pěšce a ještě útočil. Na 6.šachovnici měl Sebík kvalitu více, ale jeho soupeř měl silnou dvojici střelců a jedním střelcem mu svázal věž.
Na 7.šachovnici stál Matěj skvěle. Měl volného pěšce na 6.řadě, přičemž to vypadalo, že pěšec projde nezadržitelně do dámy, Matěj si postaví druhou dámu a dá soupeři mat. To byl ale jen první pohled. Na druhý pohled jsem zjistil, že i soupeř má své hrozby. Mohl obětovat svojí věž na poli „h1“, pak vniknout svojí dámou se šachem na 1.řadu a následně matovat na poli „g1“. Dále jsem zjistil, že soupeř může čelit Matějově plánu představením pěšce d7-d5 a další nepříjemné zjištění bylo, že Matěj prohrává o věž, kterou obětoval. Jak to tedy vše dopadlo?
Nejprve dohrál Pavel Hess, který svojí výhodu uplatnil a vyhrál. Poté remízoval Sebík Placer. Sebík byl k remíze donucen opakováním tahů. Jeho soupeř si mohl sice vzít kvalitu zpět, ale vzniklá koncovka by díky hromadné výměně figur a krytému volnému pěšci byla zjevně lepší pro Sebíka. Proto jeho soupeř využil slabých bílých polí kolem Sebíkova krále a opakováním matových hrozeb ho přinutil opakovat tahy. Bylo tedy srovnáno 2:2.
Pak prohrál Láďa Nagy. Láďova oběť figury nebyla korektní (proč jsem nepostřehl) a soupeř pak neměl problém partii vyhrát. Po Láďovi dohrál Jirka Punčochář. Jirka se dostal ze sevření soupeřových figur, obětoval kvalitu a hrál koncovku jezdec a tři pěšci proti věži a jednomu pěšci. Dva pěšci byli přitom spojení a volní a Jirka měl navíc aktivního krále. Právě díky aktivní hře s králem a hezkou spoluprací s jezdcem dokázal dojít pěšci až na 2.řadu a jeho soupeř kapituloval. Takže 3:3.
Při první časové kontrole vrcholila partie na 1.šachovnici. Petr Šimek hrál poslední čtyři tahy před časovou kontrolou v těžké pozici vždy tak 2-3 vteřiny před pádem praporku. Došel svým pěšcem až na 7.řadu a zabránil bezprostřední hrozbě matu. Jakub hrál ale výborně, vznikla koncovka dámy a věže proti dámě a věži, kde měl Petr slabého krále a pěšce méně. Petr ztratil opět hodně času a i po prodloužení se dostal s časem na úroveň minuty. Jakub aktivním manévrováním získal druhého pěšce a partii nakonec rozhodl ve svůj prospěch. Prohráváme 3:4 a dohrává Matěj.
Matěj Kaňka hrál také velice zajímavou partii, kde se blýskalo na obou stranách. V napjaté situaci mu jeho soupeř vrátil věž a mohl partii rozhodnout nekompromisním přiblížením své dámy na pole „f2“ (Df2) k Matějovu králi, po čemž by následoval nekrytelný mat v dalším tahu. K Matějově obrovské úlevě jeho soupeř ale toto neviděl a zahrál tah, kterým si v předchozích pozicích mohl zachránit život, tedy tah d7-d5, který byl ale tentokrát chybou. Matěj se stáhl svojí dámou na pole „f1“, došlo k výměně dam a vznikla koncovka čtyř střelců, kde měl Matěj o dva pěšce více. Tuto koncovku Matěj hezky vyhrál pěšcovým průlomem, takže po opravdu tuhém boji nakonec šťastná remíza: QCC České Budějovice „B“ – ŠACHklub Písek „B“ 4:4.
5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...] |
Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****. |