Trojboj v 3.divizi

V sobotu 9.prosince nastoupily všechny tři naše týmy v 3.divizi ke svým zápasům 4.kola. Výborné bylo, že se naši nejmladší svěřenci opět blýskli vydařenými výkony. Já jsem kapitánem týmu „F“ a tak se budu nejdříve věnovat jeho zápasu. Ten pro nás začal již v pátek v 9 hodin večer, když mi volali rodiče Davídka Bárty, že Davídek upadl, má slabý otřes mozku, je v nemocnici na šití a doktorka mu naordinovala klid.

 

 

Proto místo Davídka nastoupil ke svému prvnímu mistrovskému utkání obětavě jeho tatínek. Další zápletkou bylo, když jsme se sešli v sobotu ráno před hotelem Royal (hráli jsme proti Royalu) a ten byl zamknutý a nikdo tam nebyl. Náš soupeř si to nějak špatně zorganizoval a majitelka hotelu o ničem nevěděla a byla mimo hotel. Nabídli jsme proto našim soupeřům odehrát zápas v našem útočišti v gymnáziu Jírovcova.

Přesunuli jsme se proto do gymnázia a připravili vše pro zápas. Soupeř byl výrazně silnější (první tři šachovnice na úrovni 1900 Elo) a bylo zřejmé, kdo je jasným favoritem. Jako první dohrál Adam Labik, který si neudělal rošádu, jeho soupeř otevřel střed a partie rychle skončila. Silného soupeře měl i Jakub William Bruce. Jakub hrál příliš optimisticky a jeho zkušený soupeř toho dokázal využít. Velice zajímavý byl průběh na prvních dvou šachovnicích. David Smola na 1.šachovnici zahrál v zahájení příliš odvážně a jeho soupeř toho využil k získání poziční i materiální výhody. David pak hrál velmi soustředěně a nutil soupeře čelit jeho různým nápadům. Hrál pěkně vynalézavě a jeho soupeř měl s uplatněním své výhody práci.

Velice zdatně si vedl i Honzík Smola na 2.šachovnici. Ten vyšel ze zahájení s vyrovnanou pozicí, pak ale nedopočítal výměny ve středu šachovnice a přišel o centrálního pěšce. Jeho soupeř pak svojí výhodu postupně zvyšoval a nakonec i vyhrál. Ale i Honzík předvedl velice pěkný výkon. Ve své premiéře si vedl dobře i pan David Bárta. Ve střední hře získal figuru a vypadalo to nadějně. Zkušené soupeřce se ale nakonec podařilo partii otočit, takže závěrečné skóre vypadá krutě Royal České Budějovice „B“ – QCC České Budějovice „F“ 5:0. Já jsem byl ale velice spokojen s výkony bratrů Smolových a pochvalně se vyjádřili i jejich soupeři.

Tím, že jsme hráli na domácí půdě v gymnáziu, mohl jsem sledovat i zápas našeho druhého týmu. Ten se ujal hned v úvodu vedení 1:0, protože soupeř z vážných rodinných důvodů nastoupil jen o čtyřech. Soupeř ale brzy kontroval, když rychle hrající Fanda Postl ztratil materiál. Sice pak ještě dlouho bojoval, ale o osudu partie bylo rozhodnuto. Na svého zkušenějšího soupeře pak nestačil Jirka Král, i když se nedal zadarmo. Soupeř ale získal převahu zajímavým taktickým úderem na dámském křídle a pak už to měl Jirka těžké. Útočně se snažil hrát pan Vladimír Šindelka, který se nakonec rozhodl obětovat věž. Ale více než věčný šach se z této zajímavé oběti nedalo vytěžit.

Výborně bojoval na 1.šachovnici Zdeněk Chval ml. se soupeřem také na úrovni 1900 Elo. Zdeněk držel vyrovnanou pozici a hrál aktivně. Měl sice o pěšce méně, ale to ve střední hře s těžkými figurami (dvě věže a dáma na každé straně) nehraje žádnou roli. Podstatná je iniciativa a tu měl Zdeněk. Zdeněk byl do partie natolik zabrán, že si neuvědomil, že za 2hodiny musí provést 40 tahů. A tak nakonec v nadějné pozici prohrál v 38.tahu na čas. To samozřejmě hodně bolelo, ale šachy jsou někdy kruté. Avšak Zdeněk zaslouží velikou pochvalu, výsledek není tolik důležitý jako předvedený výkon v partii. Konečný stav zápasu byl QCC České Budějovice „D“ - ŠK Olympia České Budějovice „A“ 1½:3½.

Náš třetí tým hrál venku a tak vycházím z partií, co jsem viděl a z postřehů pana Havelky. První dohrál Vítek Předota. Jeho soupeř daroval Vítkovi věž a poté ještě figuru. Když si nechal ještě odkrytou slabou první řadu, tak to Vítek zpozoroval a soupeře okamžitě potrestal matem.

Další dohrál Hugo Tůma. I ten stejně jako Vítek hrál dost rychle a nevyplatilo se mu to. Jeho partie přešla do dámské koncovky s jezdci a pěšci. Soupeřův volný vzdálený pěšec na „a5“ vypadal hodně hrozivě. Hugo cítil nebezpečí a tak podnikl útok na soupeřova krále. Vynutil si věčný šach a tím nejspíše zachránil půl bodu.

Ostatní partie se již hrály o hodně déle. Beátka Havelková prokázala svojí formu a svého soupeře k ničemu nepustila a vyhrála. Chvíli po Beátce dohrála Laura Čermáková. Laura hrála dlouho vyrovnaně, až v závěru partie patrně přehlédla nějaký taktický motiv a přišla o věž.

Nejdéle hrál Kája Švejda. Ten vyšel ze zahájení s rovnou pozicí, ale ve střední hře získal horší postavení díky tomu, že dopustil, aby jediný volný sloupec ovládl jeho soupeř. Avšak až do té chvíle, kdy se jeho soupeř pustil do kombinace. V té se díky hezkému Kájově mezitahu situace obrátila. Kája získal pěšce a vyhranou koncovku střelce proti jezdci. Pak bohužel nepochopitelně vrátil soupeři svého nejlepšího pěšce a ještě si zhoršil postavení svého krále. Po výměně lehkých figur vznikla pěšcová koncovka, kterou mohl Kája díky špatnému pochodu soupeřova krále partii vyhrát pěšcovým průlomem. Kája to neviděl, zvolil špatný plán, který neměl naději na úspěch a partii ještě prohrál. Škoda, ale takto získané zkušenosti jsou k nezaplacení. Zápas proto skončil dělbou bodů: ŠA VŠTE České Budějovice „D“ – QCC České Budějovice „E“ 2½:2½.

 

17_3d4k_001.jpg17_3d4k_002.jpg17_3d4k_003.jpg17_3d4k_004.jpg17_3d4k_005.jpg17_3d4k_006.jpg17_3d4k_007.jpg17_3d4k_008.jpg17_3d4k_009.jpg17_3d4k_010.jpg17_3d4k_011.jpg17_3d4k_012.jpg17_3d4k_013.jpg17_3d4k_014.jpg17_3d4k_015.jpg17_3d4k_016.jpg17_3d4k_017.jpg17_3d4k_018.jpg17_3d4k_019.jpg17_3d4k_020.jpg17_3d4k_021.jpg17_3d4k_022.jpg17_3d4k_023.jpg17_3d4k_024.jpg17_3d4k_025.jpg17_3d4k_026.jpg17_3d4k_027.jpg17_3d4k_028.jpg17_3d4k_029.jpg


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK