Vítězná dohrávka v 3.divizi

V náročném víkendu v neděli 26.listopadu ještě dohrával náš E-tým svůj zápas ve 3.divizi, ve skupině Střed. Protože kapitán týmu pan Nagy byl s námi na zápase 1.divize v Jindřichově Hradci, ujal se vedení týmu pan Havelka a náš tým si pod jeho vedením vedl výborně.

 

 

 

Hráli jsme venku na VŠTE, takže tým necestoval z Českých Budějovic. Tým hrál v sestavě Kája Švejda, Beátka Havelková, Laura Čermáková, Hugo Tůma a Vítek Předota. Komentář k utkání je sestaven na základě informací od pana Havelky a pozdějšího přehrání některých partií.

Jako první vyhrál rychlík Hugo Tůma. Vítek Předota sebral „otráveného“ pěšce. Vzal totiž svým pěšcem soupeři pěšce „zadarmo“, avšak nevšiml si, že tento jeho pěšec chrání jeho jezdce. Tím zůstal jeho jezdec bez ochrany a Vítek o svého jezdce přišel. To nevypadalo moc dobře. Naštěstí mu jeho soupeřka dovolila za pár tahů dát vidličku na krále a věž a tím se průběh partie otočil. Vítek již nezaváhal a tak se náš tým ujal nadějného vedení 2:0.

Další dohrála Beátka Havelková, která také vyhrála a přidala tak rozhodující bod. Beátčina partie byla hrou na jednu branku. Beátka věděla, co hrála a její soupeř chyboval. (JH). Vedení 3:0 znamenalo, že zápas jsme již vyhráli.

Kája Švejda hrál zavřené zahájení a stavěl figurky pasivně. Jeho soupeř toho využil k získání prostorové převahy a následně i kvality. (JH). Kája přesto bojoval a partie se hrála dlouho. Kájův soupeř svoji výhodu nakonec uplatnil a vyhrál.

Nejdramatičtější partii sehrála Laura Čermáková se svým dospělým soupeřem. Laura hrála zodpovědně pomalu a svého soupeře ve střední hře přehrála. Mohla dát svému soupeři dokonce krásný dvoutahový mat. Stačil šach věží na 1.řadě, soupeřův král by musel jít na pole „g2“, kde by dostal mat Lauřiným jezdcem na „f4“, protože na 1.řadu se král již vrátit kvůli Lauřině věži nemohl, na pole „h3“ nemohl jít kvůli Lauřině jezdci na „f4“ a na ostatních políčcích kolem bílého krále byly jeho vlastní figury. Laura tuto možnost dokonce viděla, ale nezahrála tak proto, že se bála, že jí matujícího jezdce na „f4“ sebere soupeř svým pěšcem z „g3“. Nevšimla si přitom, že pěšec na „g3“ je ve „vazbě“ kvůli její druhé věži na g-sloupci a proto pěšec „g3“ jejího matujícího jezdce na „f4“ nemůže vzít. Škoda, byla by to moc hezká výhra.

Přesto měla Laura jasně vyhranou koncovku s věží více. Bohužel pak nehrála přesně, nechala si vzít své dva pěšce na královském křídle, naopak zbytečně dlouho otálela s vytvořením svého volného pěšce na dámském křídle a tím připustila soupeřovu protihru. Ten toho využil, jeho pěšci byli nakonec rychlejší a Laura po 4,5 hodinách hry partii prohrála. Lauru je třeba za přístup k partii i výkon pochválit. Partie je pro nás velice cenná, především z pozice stanovení správného plánu při realizaci materiální převahy. Konečný výsledek utkání: ŠA VŠTE České Budějovice „E“ – QCC České Budějovice „E“ 2:3. Cenné vítězství našeho týmu a poděkování všem, všichni příkladně bojovali.

 

17_3d2k_027.jpg17_3d2k_028.jpg17_3d2k_029.jpg17_3d2k_030.jpg17_3d2k_031.jpg17_3d2k_032.jpg17_3d2k_033.jpg


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK