Těžké boje v 1.divizi

Tento víkend byl opět náročný, protože nás čekaly dva velice těžké zápasy v 1.divizi. V sobotu nejdříve předehrávka 5.kola v Jindřichově Hradci a v neděli 4.kolo s největším favoritem celé soutěže a jasným aspirantem o postup do 2.ligy. Soupeři v obou zápasech postavili prakticky nejsilnější sestavy, takže naše očekávání se zcela naplnila.

 

 

V sobotu jsme vyrazili do Jindřichova Hradce s tím, že Hradec pravděpodobně postaví to nejsilnější, co má k dispozici. Bylo tomu skutečně tak, náš soupeř postavil prvních 7 hráčů základní sestavy včetně dvou hostů z Rakouska. My jsme neměli nejsilnější sestavu, i když jsme na tom nebyli nijak špatně. Náš největší problém byl, že Eda a já jsme byli poněkud zdravotně indisponováni a daleko lépe bychom se cítili v posteli pod peřinou.

Komentář k zápasu bude tentokrát neobyčejně chudý, protože kromě své partie jsem nic neviděl. Já jsem se pustil do gambitu, obětoval jsem pěšce a snažil se hrát aktivně. To se mi celkem dařilo a dostal jsem černými soupeře pod tlak. Nakonec jsem obětoval jezdce na „f2“, získal figuru zpět a také značně lepší pozici v koncovce. Zde mi soupeř nabídl remízu.

Prohlédl jsem si zbývající partie. Všude se ještě hrálo a situace byla na všech šachovnicích dost nejasná. Nabídka remízy byla dost lákavá. Soupeř měl rating skoro 2100 a já jsem nebyl zrovna fit a měl jsem obavy, že bych mohl vyrobit nějakou chybu. Pozice byla ale zjevně lepší (měl jsem věže na 2. a 3.řadě, aktivního jezdce a postouplého pěšce na 3.řadě, kdežto soupeř měl všechny figury na 1.řadě) a půlka nám mohla v konečném součtu pak chybět. Nechtěl jsem, aby pak mladí říkali, že kapitán dostatečně ve výrazně lepší pozici nebojoval a tak jsem nabídku remízy odmítl.

Pak přišel s žádostí o remízu Sebík Placer. Vyhověl jsem mu. Sebík stál po celou partii aktivněji, útok ale nevedl dostatečně důrazně, jeho soupeř mu vyměnil všechny figury a tak se pozice zploštila. Stejné povolení dostal Láďa Nagy, protože remíza se silným soupeřem na 2.šachovnici je pěkný výsledek. Pak se stalo to, čeho jsem se obával. V koncovce, kde už se toho oproti předchozímu průběhu partie tolik nedělo, jsem ztratil koncentraci a přehlédl vidličku na obě věže. Získal jsem sice za věž 3 pěšce, ale moje věž byla mimo hru a výhra partie byla jen technická záležitost a můj zahraniční soupeř si pořádně oddechl.

Bohužel prohrál i druhý indisponovaný Eda Nejdl, shodou okolností také se zahraniční posilou domácích. Přitom Eda nestál špatně, ale nevím, co se přihodilo. Výborně si vedl Matěj Kaňka, který svého soupeře pěkně přehrál. Velkým pozitivem zápasu bylo opět to, že se naši mladí neztratili a jsou skutečnými oporami týmu.

Pěšce více měl Pavel Kouba, ale stačilo to „pouze“ k nabídce remízy. V horších pozicích remízoval i Pavel Hess a pan Ladislav Nagy st., takže vzhledem nabyté sestavě domácích nakonec velmi slušný výsledek zápasu: Slovan Jindřichův Hradec – QCC České Budějovice "B" 4½:3½. Škoda mé remízy či dokonce případné výhry, ale to by se zápas pak asi vyvíjel jiným směrem.

Komentář k nedělnímu zápasu napsal pan Nagy:

Den po předehrávce 5.kola 1.divize nás čekalo 4.kolo této soutěže. V domácím prostředí Gymnázia Jírovcova nás čekal zápas s vedoucím celkem soutěže, Strakonicemi A. Soupeř nastoupil ve velmi silné sestavě, ve stejné jako ve všech třech předchozích kolech. Zato náš tým velmi oslabila marodka. O favoritovi zápasu nebylo pochyb.

Jako první dohrál Davídek Bárta, čerstvý Mistr Čech v kategorii do 10 let. V partii s Romanem Veselým přišel o figuru a soupeř materiální náskok uplatnil k výhře. Poté skončil zápas Sebíka Placera proti Václavu Kotálovi. Sebíkův král od začátku čelil útoku soupeře a poměrně brzy byl nucen kapituloval. V jakém pořadí skončily ostatní partie, jsem nezaznamenal. Měl jsem s pěšcem méně ve své partii starostí nad hlavu.

Podle informací od ostatních skončily asi v následujícím pořadí. Brzy po sobě skončily zápasy Matěje Kaňky proti Zdeňku Šlapákovi a Pavla Kouby proti Milanu Spalovi. Oba pro nás skončily bohužel prohrou. Láďa Nagy sehrál dobrou partii s panem Adolfem Lacinou, kterou zakončil věčným šachem. Utkání se vydařilo i Pavlu Hessovi, který hrál s Matyášem Zemanem, úřadujícím Mistrem ČR v kategorii do 16 let. Pavel využil strategické nepřesnosti soupeře a zápas dovedl k cennému vítězství.

Vyrovnanou partii sehrál Adam Pavlíček s Romanem Němcem. Nakonec Adam ale na bodový zisk bohužel nedosáhnul a podlehl. Jako poslední se dohrávala má partie se Štěpánem Souchou. V partii týmových fotografů jsem díky chybě v zahájení přišel o pěšce a stál jsem hůře. Další průběh partie se mi celkem podařil a partie skončila po opakování tahů remízou.

Výsledné skóre vyznělo celkem jednoznačně pro soupeře: QCC České Budějovice "B" -  ČZ Strakonice "A" 2:6. Potěšit nás mohly cenné výsledky Pavla a Ládi. Přes porážky v obou zápasech důstojné vystoupení našeho týmu v tomto náročném víkendu.

 

IMG_4286.JPGIMG_4290.JPGIMG_4293.JPGIMG_4297.JPGIMG_4305.JPGIMG_4307.JPGIMG_4312.JPGIMG_4315a.JPGIMG_4316.JPGIMG_4324.JPGIMG_4328.JPGIMG_4330.JPGIMG_4337.JPGIMG_4341.JPGIMG_4347.JPGIMG_4352.JPGIMG_4357.JPGIMG_4360a.JPGIMG_4362.JPGIMG_4373.JPGIMG_4377.JPGIMG_4387.JPGIMG_4391.JPG

 


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK