Důležitá výhra v 1.divizi

V neděli 12.11. jsme cestovali k 3.kolu 1.divize do Bechyně. Pro zajištění setrvání v této nejvyšší krajské soutěži je nyní důležitý každý zápas. Pro nás je to důležité proto, že v této soutěži odehrají naši svěřenci celou řadu těžkých partií s kvalitními soupeři a jen to je cesta k jejich dalšímu výkonnostnímu růstu.

 

 

Cesta proběhla v pohodě, jen za Týnem byly semafory kvůli práci na vozovce. Já jsem zase hrál a opět jsem si to zavařil, takže komentář bude jen „z rychlíku“. Soupeř nastoupil kromě 1.šachovnice prakticky v plné síle, nám chybělo 5 hráčů základní sestavy. My ale máme družstvo takto záměrně postaveno, aby mohli naši mladí hrát bez zábran i 2.divizi.

Já jsem se po výkonu z předešlého dne rozhodl hrát klidně. Hned v úvodu partie jsem spáchal nepřesnost a nechal se připravit o bělopolného střelce, takže mé případné útočné záměry se rychle rozplynuly. I tak jsem získal dobrou pozici a zahájil jsem aktivity na dámském křídle. Střed šachovnice jsem měl stabilizovaný, naopak soupeř tam měl slabinu na „d6“. Soupeř se chtěl vymanit z nepříjemné pozice postupem pěšce f7-f5, na což jsem chtěl reagovat obdobně postupem f2-f4. Bohužel ke své škodě jsem zbytečně unáhlil aktivitu na dámském křídle a po soupeřově postupu f7-f5 už jsem nemohl provést zamýšlené f2-f4, ale musel jsem na „f5“ vzít pěšcem e4xf5. Tím jsem rozehrál černému jeho pasivního bělopolného střelce a navíc jsem nemohl zabránit postupu pěšce d6-d5. Karta se tak okamžitě otočila, já jsem se dostal pod tlak a musel jsem začít bojovat o záchranu partie. Ani nemohu publikovat, co jsem si v duchu říkal. Proto jsem ani neměl šanci sledovat, co se děje kolem mě.

Zaznamenal jsem, že Eda Nejdl remízoval. Viděl jsem partii Jirky Punčocháře a měl jsem dojem, že nestojí špatně. Jirka ale prohrál. Proč, to jsem nezaregistroval. Vyhrál Adam Pavlíček. Adam dle svých slov nestál moc dobře. Jeho soupeř ale chyboval v propočtu, přišel o materiál a Adam vyhrál.

Láďa hrál vedle mne a jeho pozice vypadala vyrovnaně. Sebík překvapil soupeře v zahájení, partie byla plná výměn a rychle spěla do remízového konce. Matěj útočil a vypadal nadějně. Pan Nagy stál také lépe. Na šachovnici byly skoro všechny figury, ale pan Nagy ovládal volný sloupec, měl aktivnější figury a diktoval tempo hry.

Já jsem měl problémy v centru šachovnice a ač jsem se snažil hru komplikovat využíváním vazeb jak na soupeřova krále, tak na jeho dámu, musel jsem nakonec odevzdat pěšce. Pozice nebyla ale jednoduchá a hledání správných cest stálo soupeře dost času, takže na 18 tahů mu zbývalo něco přes 5 minut, mně něco přes 20 minut. Pak jsem souhlasil, aby Sebík Placer remízoval. Hrál zablokovanou pozici jezdce proti střelci a ani jeden ze soupeřů neměl kudy prorazit. Remízoval také Láďa Nagy, který měl na šachovnici remízovou věžovou koncovku.

Pak vyvrcholila má partie. Soupeř dotlačil svého pěšce až na 2.řadu a měl již o 2 pěšce více. Já jsem ale opevnil svého krále a naopak oslabil soupeřova krále. Snažil jsem se hledat tahy, které by komplikovaly hru a vytvářet skryté hrozby. To vše stálo soupeře čas, takže na 10 tahů mu zbývaly necelé 2 minuty. Mně se podařilo zlikvidovat soupeřova pěšce na 2.řadě a hrozil jsem dobrat i volného pěšce na „c“ sloupci. Musel jsem se ale vzdát obrany pěšce na „a“ sloupci, kde si mohl soupeř vytvořit vzdáleného volného pěšce. Objektivně jsem měl partii nejspíše prohranou, ale faktor času hraje také svoji roli. Nakonec jsem podnikl výpad proti soupeřovu králi a než se soupeř rozhodl, zda si má vzít mého „a“ pěšce anebo se stáhnout do obrany (nakonec volil druhou variantu), tak v 38.tahu překročil čas a prohrál. Docela šťastná výhra, avšak nebyla zadarmo. Umožnila nám ale dohrát zápas v klidu.

Stav zápasu byl 3½:2½ v náš prospěch a hrály se poslední dvě partie. Maťěj Kaňka měl kvalitu více a jeho soupeř měl navíc nevýhodně postavené pěšce. Zde to vypadalo na výhru. U pana Nagye se toho moc nezměnilo, na šachovnici bylo stále dost figur a poziční výhoda pana Nagye byla zřejmá. Zde to vypadalo v nejhorším případě na remízu z pozice síly. Protože jsem byl po náročném víkendu dost unaven, odebrali jsme se prvním autem zpět k domovu. Zápas dopadl dle předpokladů. Matěj partii vyhrál a pan Ladislav Nagy st. remízoval. Po Matějově výhře již byl zápas definitivně rozhodnut a tak v hrací místnosti přestala být šachová atmosféra a proto se pan Nagy s remízou smířil. Nakonec velmi příjemné Šachový spolek Bechyně – QCC České Budějovice B 3:5. Opět díky celému týmu za bojovnost a radost ze hry a výsledků našich mládežníků.

 

IMG_4163.JPGIMG_4172.JPGIMG_4178.JPGIMG_4184.JPGIMG_4195.JPG

 


Nejbližší akce

Šachový seminář (05. červen - 07. červen)

Uskuteční se v Nových Hradech. Nejsilnější skupině bude přednášet GM Robert Cvek.

podrobnosti

1.liga mládeže 8., 9., 10. a 11.kolo (20. červen - 21. červen)

hraje se ve Štědroníně

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK