Výhra i v druhém kole 2.divize

Po příjemné výhře v 1.kole 2.divize se silným týmem ze Strakonic nás čekal i v 2.kole další těžký soupeř. Situace byla pro nás o to těžší, že náš soupeř se v 1.kole nesešel v optimální sestavě a nečekaně prohrál, takže se dalo čekat, že se tentokrát dostaví v silné sestavě. Naše očekávání se naplnilo.

 

 

Soupeři chyběli sice druhý a třetí hráči soupisky, ale jinak postavil to nejsilnější, co má k dispozici. Nám chyběl třetí hráč soupisky, ale jinak jsme byli kompletní. Příjemné bylo, že v našem týmu hrálo 5 našich žáků a jen tři dospělí.

Jak už tradičně budu zápas komentovat z pohledu mé partie. Já jsem očekával jiného soupeře a tak jsem v zahájení zvolil gambit. Ten soupeř odmítl, takže jsme se dostali do zablokované pěšcové struktury, kterou se mi moc hrát nechtělo. Proto jsem vymýšlel jak z toho ven a neměl jsem čas sledovat co se děje kolem.

Skoro tradičně dohrál první Eda Nejdl. Když jsem šel kolem jeho partie, tak jsem zaznamenal, že hodně tlačí na dámském křídle, kde měl pod nadvládou volné sloupce. Myslím, že prohrával o dva pěšce, ale to v takové pozici není vůbec důležité. Jeho soupeř měl vytahané pěšce i na královském křídle, byl bez rošády a na jeho krále pořádně „táhlo“. Konkrétní závěr jsem neviděl, ale bylo to rychlé. Druhý dohrál Adam Pavlíček, který hrál aktivně a svůj útok na soupeřova krále zakončil matem. Byl to příjemný začátek zápasu.

Pak prohrál Matěj Kaňka. Matěj měl hodně těžkého soupeře, tak jsem to tak trochu čekal. Co se ale stalo, jsem nezaznamenal. Prohrál bohužel také Sebík Placer. Ten měl proti sobě 84-letého soupeře s ratingem o skoro 200 bodů nižším. Zde jsem měl ale také trochu obavy. Jeho soupeř je ikona jihočeského šachu, na svůj věk je mimořádně silný a zkušený šachista (v 2.divizi má zatím 100%) a jeho rating vůbec nevypovídá o jeho síle. Pokud ho chcete porazit, musíte předvést to nejlepší, co ve vás je. Právě proto jsem měl za zápasu obavu, když jsem viděl, kdo si u soupeřů sedá za šachovnice.

Pak jsem souhlasil s tím, aby Blanka Nováková přijala remízu. Opticky stála jasně lépe, ale nic konkrétního jsem tam neviděl. Navíc v partii, kde jsou na šachovnici ještě těžké figury, se to může rychle změnit a půlka se hodila. Věřil jsem, že soupeře přehraji v koncovce, Láďa i Pavel také nevypadali, že by měli prohrát. Stav byl 2½:2½ a hrály se ještě tři poslední partie.

Nejdříve jsem dohrál já. Můj soupeř ztratil při přechodu ze střední hry do koncovky pěšce, ale měl za to nepříjemnou protihru. Já jsem nezvolil optimální pokračování a tak měl soupeř šanci srovnat stav materiálu a přejít do „jen“ horší koncovky. Nicméně soupeř tuto možnost neviděl a tak byl konec partie rychlý. Využil jsem špatného postavení jeho jezdců a jednoho vyměnil se ziskem pěšce a druhého uvěznil na kraji šachovnice a bylo po partii.

Hodně dlouho bojoval Láďa Nagy. Viděl jsem až střelcovou koncovku (stejnobarevní střelci), kde měl Láďa špatného střelce a aby neztratil pěšce na královském křídle, nemohl se svým střelcem hýbat. Materiál byl sice vyrovnaný, ale pozičně byl na tom Láďa špatně. Nicméně to nezabalil a kladl odpor, jak jen se dalo. Koncovku pak byl nucen převést do pěšcovky, kde si jeho soupeř stavěl dámu o tah dříve a ještě se šachem. Láďa zvolil jinou variantu, že nechal soupeře postavit dámu a hrál proti ní s králem a čtyřmi pěšci. Ti byli ale moc daleko od pole proměny a soupeřova dáma je dokázala eliminovat. Láďa zaslouží pochvalu za poctivý a bojovný výkon za tým.

Poslední dohrával za stavu 3½:3½ Pavel Štěch. Ten měl o dva pěšce a kvalitu méně. Ale jeho pozice byla, dá se říci, parádní. Jeho soupeř měl krále na poli „a1“ a pěšce na „a2“ a dámu na sloupci „b“. Pavel měl svoji dámu i věž na sloupci „b“ a svým střelcem dával smrtící šach na poli „d4“. Soupeřův král musel na „b1“ a po Pavlově ústupu dámou na „c3“ by partie rychle skončila. Pavel ale ustoupil dámou na pole „c5“ a tak poskytl soupeři určitou šanci. Ten musel vrátit kvalitu a dát dámu za věž. Pavel tak měl koncovku dámy proti věži, ale soupeř měl nepříjemné volné pěšce.

Pavel našel ale správný recept na výhru. Začal hrát aktivně svojí dámou i králem a především otevřel hru. Vzal sice jednoho zbytečného pěšce a přišel tak o důležité tempo, ale při následné aktivní hře dokázal 3 minuty před uplynutím časového limitu vyšachovat soupeři věž a ten musel rezignovat. Partie skončila v 15 hodin, takže se hrála 5 hodin. Vydřené, ale zasloužené vítězství QCC České Budějovice C – Royal České Budějovice 4½:3½.

 

IMG_4017.JPGIMG_4022.JPGIMG_4031.JPGIMG_4039a.JPGIMG_4043.JPGIMG_4052.JPGIMG_4055a.JPGIMG_4064.JPGIMG_4068.JPGIMG_4071.JPG
 

 


Nejbližší akce

Šachový seminář (05. červen - 07. červen)

Uskuteční se v Nových Hradech. Nejsilnější skupině bude přednášet GM Robert Cvek.

podrobnosti

1.liga mládeže 8., 9., 10. a 11.kolo (20. červen - 21. červen)

hraje se ve Štědroníně

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK