Tečka se nevydařila

V závěrečném utkání základní skupiny 2.divize jsme hráli důležitý zápas, protože bylo zřejmé, že se bude započítávat do nadstavbové části soutěže. Bohužel jsme se museli obejít bez dvou klíčových hráčů a to významně ovlivnilo celý zápas.

 

 

 

Zápas se pro nás nevyvíjel příliš příznivě, stále to vypadalo, že v nejlepším případě dosáhneme maximálně na remízu. Láďa na 1.šachovnici hrál tak nějak při zdi a ani jeho soupeř nehýřil aktivitou. Spíše to vypadalo, že oběma soupeřům stačí, že neprohrají. Já jsem se snažil hrát aktivně a měl jsem mírnou převahu. Partie na 3.šachovnici také spěla rychle k remíze, vyměnily se dámy a vzniklá koncovka vypadala vyrovnaně. Nepříliš dobře to vypadalo na 4.šachovnici, kde Matěj nerozeznal, že hraje býlími královskou indickou s tempem navíc a nezvolil klasické plány této hry a nevytěžil tak ze zahájení to, co se nabízelo. Na další šachovnici stál Sebík vyrovnaně, zato u Blanky to nevypadalo dobře. Její soupeř měl volného krajního pěšce a aktivnější figury. Milan měl také vyrovnanou pozici a Jakub se zpočátku držel.

Protože jsem hrál, tak mi zase celá řada věcí unikla. První dohrál Pavel Štěch. Partie skončila remízou. Oba soupeři nechtěli zjevně prohrát a tak partie dospěla bez nějakého vzruchu do smírného konce. Prakticky totožný scénář se opakoval na 1.šachovnici, kde remízoval Láďa Nagy. Prohrála Blanka Nováková, kde její soupeř využil poziční převahy, obětoval figuru a vyhrál. Jak se to přihodilo jsem neviděl. Další porážku jsme utrpěli na 8.šachovnici, kde Jakub Šimon Šimůnek nestačil na zkušenější soupeřku. Co se dělo při partii jsem nestihl zaznamenat, uvidíme po rozboru. Pak remízoval Milan Boukal a ani zde nevím nic o závěrečné pozici.

Dohrávaly se poslední tři partie. Můj soupeř se ve stísněnější pozici dopustil hrubé chyby, když na sebe otevřel krajní sloupec. Poté jsem získal zjevnou poziční převahu a mohl jsem partii rozhodnout obětí pěšce na „b5“. Tuto možnost jsem viděl, ale měl jsem pocit, že je soupeř natolik stísněn, že nemá žádný rozumný tah a proto nemusím nijak pospíchat, že si zatím vylepším krále. To byl ale chybný úsudek, měl jsem si oběť na „b5“ pořádně propočítat a jít do toho. Já jsem si vylepšil krále, avšak soupeř si převedl jezdce na „c7“ a hrozil obsadit pole „b5“, kde jsem v tu chvíli již nemohl přistoupit k oběti. Proto jsem musel za tohoto jezdce dát svého krásného černopolného střelce, který soupeře hodně tísnil a pak jsem se konečně odhodlal k oběti na „b5“. V tuto chvíli mi již ale tato oběť výhru nepřinesla a měl jsem spíše volit jiný plán. Partie přešla do věžové koncovky, kde jsem to naopak byl já, kdo si musel dávat veliký pozor, aby neprohrál. V jedné pozici jsem skoro 40 minut hledal pokračování, které by mě uspokojilo (v kuloárech se již hovořilo o mé porážce). Naštěstí jsem tentokrát našel správnou cestu a partie skončila remízou.

Remízoval také Sebík Placer. Sebík měl vyhranou koncovku, jenže si s ní nevěděl rady. Šlo o koncovku střelce proti jezdci, přičemž jeho soupeř měl znehybněného jezdce, který musel hlídat své rozpojené pěšce, kteří byli na políčkách špatné barvy, kde je mohl sebrat Sebíkův střelec. Sebíkovi stačilo soupeřova krále vytempovat a mohl slavit výhru. Sebíkův soupeř to velice dobře věděl a tak neodmítl záchranu opakováním tahů. Poslední dohrával Matěj Kaňka. Matěj, jak již bylo řečeno, netušil, jaké zahájení vlastně hraje, a jeho partii rozhodla psychologie. Matěj nabyl přesvědčení, že stojí špatně a v důležitých momentech partie zvolil pasivní pokračování. Pouze v jednu chvíli zajímavě obětoval kvalitu, ale tuto oběť nepodpořil hned v dalším tahu ostrým Jd4. Místo toho přišlo pasivní Je1 a oběť tak vyzněla naprázdno. Matějův soupeř pak vrátil oběť kvality a zahájil rozhodující útok. Matěj se ještě mohl zachránit, kdyby zapojil do obrany svoji dámu, což by mu dovolilo mobilizovat i svoji věž, ale ve značné časové tísni již toto řešení nenašel a partii prohrál. I tak zaslouží pochvalu za velikou bojovnost, jeho partie byla i tak zajímavá. Konečný výsledek zápasu ŠA VŠTE České Budějovice – QCC České Budějovice "C" 5½:2½. Na více jsme v tomto zápase nedosáhli.

 

IMG_1983.JPGIMG_1994.JPGIMG_1996.JPGIMG_2000.JPGIMG_2001.JPGIMG_2006.JPGIMG_2009.JPGIMG_2015.JPGIMG_2016.JPGIMG_2024.JPGIMG_2029.JPGIMG_2033.JPGIMG_2046.JPG