Kompletace 2.kola 3.divize dospělých

 

Kromě družstva QCC H nastoupila v sobotu 8.listopadu k zápasům další družstva našich žáků, a to týmy QCC G a QCC I. Další naši žáci tvořili většinu týmu QCC F. A jak si naši mladí vedli?

 

 

 

 

 

Náš I tým přivítal družstvo Sokola Ledenice. Po našem souboji z minulého roku, kdy jsme v Ledenicích uhráli nerozhodný výsledek, jsem věřil, že letos nedopadneme hůře. Proti prvnímu kolu jsme nastoupili s jedinou změnou, když na posledním prkně nastoupil Jarda Studenovský, a v roli náhradníka obětavě přišel Manvel.

 

Právě Jarda se v začátku zasloužil o největší zájem. Po půlhodině hry zahájil dvoutahový manévr, kterým mohl získat pěšce. Manévr ale nedotáhl do konce a místo zisku pěšce ztratil figuru. Než se vzpamatoval z otřesu, přišel i o dámu. Kdyby v tomto okamžiku vzdal, nikdo by se nedivil. Jarda se však rozhodl bojovat, „zavřel oči“ a vrhl se do útoku. Na ostatních šachovnicích to zatím nevypadá špatně, jen Honzík hraje černými dámský gambit poněkud atypicky.

 

Na Jardovi je znát, že nemá za sebou žádné těžší turnaje.

 

Po hodině hry na 3. šachovnici soupeř možná trochu podcenil Sebíka a ten získává figuru. Soupeř Jardy, zřejmě ukolébán materiální převahou, nedává moc pozor a Jarda pomalu začal sbírat soupeřovo figurky. Na 1. šachovnici zahajuje Michal při opačných rošádách útok na soupeřova krále, vypadá to velmi nadějně. Martinka hraje černými svou třetí španělskou, vede si docela dobře.

 

Po 1:30 hod hry Michal útočí, Sebík nekompromisně deptá soupeře dobře postavenými figurkami, Honzík vyrovnal hru, stejně jako Martinka. Jarda pokračuje v aktivní hře, za dámu už má věž a dvojici střelců, pokračující útok a vypadá to na výhru.

Po dvou hodinách hry Jarda nevidí cestu k výhře, naopak ztrácí jednoho střelce, nechává soupeři rozehrát dámu a ta začíná úřadovat - vyšachovává jednu věž za druhou, a v beznadějné pozici Jarda Studenovský po 2:30 hod vzdává - prohráváme 0:1.

Krátce nato končí Sebík Placer trápení soupeře a vyrovnává na 1:1.

 

Zato Sebík již zúročuje některé své nabyté zkušenosti a zaujetí pro šachovou hru.

 

Martinka si ve střední hře neví rady, jak nejlépe postavit figurky, vytváří soupeři volného pěšce a hraje pasivně. Honzík výměnami přešel do koncovky S + pěšci proti J + pěšci, pozice je lepší pro bílého ale při pozorné hře by neměl být problém remizovat. Michalovi se útok zadrhl, soupeř dobře postavil figurky, vytvořil pěšcový řetězec a3-d6 a zablokoval dámské křídlo.

 

 

Po více jak třech hodinách hry Martinka připravuje soupeře o volného pěšce, ale pouští soupeřovu dámu a věž na 8. řadu a musí hrát pozorně, aby neudělala chybu a nedostala mat. Michal přichází s dotazem, jestli to může dát za remis, dostává pokyn hrát dál. Honzík Bauer dělá rozhodující chybu, vlezl do vidličky, přichází o figuru a vzdává - prohráváme 1:2.

 

Honzík nehrál v koncovce aktivně králem a to ho stálo půl bodu.

 

Martinka Šťastná se brání šachům soupeře, netroufá si ustoupit králem do centra a reklamuje u rozhodčího remis opakováním pozice - 1½:2½.

 

Martinka nakonec zkušeně zcela v souladu s pravidly reklamovala trojí opakování pozice.

 

Pokud chceme bodovat, musí Michal vyhrát. Soupeř ale dobře chrání těžkými figurami svého krále a naopak hrozí dámou jak po diagonále a1-f6 Michalovu králi na b1, tak věžemi na volném sloupci. Michal se snaží něco vymyslet, přeskupuje figury, ale v jednom okamžiku dovoluje soupeřovo koni obsadit pole g3 a kontrolovat pole e2, přes které můžou věže soupeře vniknout na druhou řadu. Po dlouhém přemýšlení Michal Vokurka nenachází cestu k záchraně, po více jak čtyřech hodinách hry zastavuje hodiny a stanovuje konečný výsledek na QCC České Budějovice I – Sokol Ledenice 1½:3½.

 

Michal jako správný kapitán zkoušel jako poslední vydolovat bodík.

 

Závěr: Naše mladé družstvo přes porážku opět ostudu neudělalo, dlouhou dobu to vypadalo na body. Velice dobře, přes jednu chybu soupeře hrál Sebík, nic nelze vytknout ani Michalovi - hrál druhý těžký zápas ve dvou dnech a i únava hrála svoji roli. Honzík tentokrát nehrál tak aktivně, jak je jeho zvykem, o remis přišel z nedostatku zkušeností. Martinka také aktivitou zrovna nehýřila, ve střední hře byla trochu bezradná, soupeř to ale nevyužil, a nakonec byl s remízou spokojen. Na Jardovi se podepsala malá vyhranost, po hrubých chybách v zahájení bojoval, jenom netrpělivost a nedostatek pozornosti v rozhodujících okamžicích ho připravily o lepší výsledek.

 

Kromě týmů H a I se hrálo v hrací místnosti derby mezi týmy QCC E a QCC F. V týmu F nastoupil Matyáš Hosnedl a pustil se do aktivních akcí dříve, než si zabezpečil svého krále, což jeho zkušený soupeř využil.

 

Matyáš tentokrát na svého soupeře nestačil.

 

Za tým F nastoupili také Lukáš Pekárek a Pavel Rousek. Oba hochy je potřeba pochválit za pomalou hru. Ani ta ale nezabránila chybám, které ale také zčásti vyplývaly z jejich malých zkušeností. Proto zatím nepřispěli svému družstvu svými body.

 

Lukáš musí ještě nasbírat hodně zkušeností.

 

I Pavel musí ještě hodně pracovat, aby se mohl poměřovat s dospělými.

 

Náš poslední tým, QCC České Budějovice G, hrál ve skupině Východ ve Veselí nad Lužnicí, kde uhrál lichotivou remízu Traxler Veselí nad Lužnicí B - QCC České Budějovice G 2½:2½, když opět zaúřadovala Míša Lorencová, která je velikou oporou týmu.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK