Rekord opět překonán

Včera jsem psal o maratónu ve 2.divizi a to jsem ještě netušil, že hned následující den ho Ládík Nagy překoná. Jeho sobotní partie trvala 5 hodin a 38 minut, než jeho soupeř kapituloval. Na vítězství v zápase nám to ale nestačilo, Ládíkova výhra nám tentokrát zajistila alespoň remízu

 

 

 

Po náročném pátečním zápase, kdy jsme přijeli domů až po 22 hodině, jsme nastoupili hned druhý den v sobotu od 10 hodin k 2.kolu ve 3.divizi. Soupeřem byl tým ze Strakonic. Zápas se pro nás začal vyvíjet vcelku dobře. Ládík na 1.šachovnici začal soupeře tlačit, Pavel stál vyrovnaně, Matěj se pustil do výměn, ale měl horší pěšcovou strukturu. Adam hrál zavřenou pozici, vyvíjel si figury, ale myslel jen na obranu. Honzík stál vyrovnaně.

Utkání se strakonickým týmem začíná.

Nejprve se začaly dít věci u Matěje. Matěj přešel do věžové koncovky, která pro něj nemusela vypadat zle. Po chvíli jsem viděl, že nechal proniknout věžičku svého soupeře do svého tábora a byl zjevně prohraný. Po další chvíli to nebylo tak beznadějné, jeho soupeř pustil Matějova krále zpět k jeho pěšcům. A po další chvíli Matěj Kaňka vyhrál. Jak, to je pro mne docela záhada, jsem zvědav na rozbor partie.

Matěj měl tentokráte asi více štěstí než rozumu.

Vzhledem k průběhu partie nečekaný bod. Pak si to ale štěstena vzala zpět. Pavel Štěch v dobré pozici po 10 minutách přemýšlení se zapomněl a nechal stát věž. Možná únava z předchozího dne, možná nehoda, která se občas přihodí. V zápase na pěti šachovnicích je ale každý výpadek hodně znát.

Počítal jsem s tím, že Pavel neprohraje, ale šachy mají někdy i drsnou tvář.

Mezitím po sérii výměn dovedl do remízového přístavu svoji partii Honzík Kolář. Je ho třeba pochválit za to, že tentokrát si hlídal čas, přestože jeho partie byla v závěru docela náročná. Honzík se orientoval dobře a partii udržel, přestože měl v koncovce pomalejšího jezdce a soupeř střelce a ještě k tomu vzdáleného pěšce.

Honzík hrál zodpověďně a ustál i nelehkou koncovku.
Ládík soupeře hodně tlačil, pozice byla složitá. Ládík se v jednu chvíli rozhodl odejít se svojí dámou na dámské křídlo a oslabil tak svůj útok, což se mi nelíbilo. Získal pak sice dva pěšce na dámském křídle, ale je otázkou, zda utahovat šroubky na královském křídle nebylo principiálnější. V každém případě velice zajímavá partie pro rozbor.

Pohled na zápas směrem od zadních šachovnic.

Ládíkovi jsem v tuto chvíli věřil a tak jsem chtěl dát Adamovi pokyn, že může nabídnout remízu. Jenže Adam hrál velice pasivně, nechal zcela bez povšimnutí umístit soupeře své figury do aktivních útočných pozic. Když jsem přišel dát Adamovi pokyn k nabídce remízy, tak mu soupeř obětoval jezdce na „h6“ a prakticky bylo po partii, takže pokyn k nabídce remízy by byl zcela k ničemu. Adam Pavlíček také během chvilky prohrál.

Adam musí začít hrát aktivně. Že se někdy prohraje není zase tak důležité.
Zůstalo to tedy na Ládíkovi. Jeho soupeř se snažil neustále klást nové a nové překážky, hrál vynalézavě, ale Ládík Nagy vše ustál a po 5 hodinách a 38 minutách vyhrál. Jednak zajímavá partie a po pátečním pozdním návratu výborný výkon.

Ládík prokázal, že s ním musí počítat již i dospělí šachisté.

Nakonec tedy smírně QCC České Budějovice H – ČZ Strakonice D 2½:2½.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK