Vítězný pětihodinový maratón

V odloženém zápasu 2.divize dospělých jsme nastoupili v pátek 7.11. od 16 hodin proti favorizovanému týmu z Horní Stropnice. Dlouhý zápas skončil krátce po 21 hodině naším vítězstvím. Soupeři nepostavili první tři hráče soupisky a chyběl jim i Vašík Kotál. Přesto měli domácí v sestavě tři dospělé a my jednoho

 

 

 

 

Jak to viděl pan Nagy (poznámky v závorce Jiří Havlíček).

K zápasu jsme vyrazili v 15 hodin dvěma auty od Intersparu. Na místo jsme dorazili bez problémů. Soupeř nás přátelsky vítá a nabízí všem našim členům Pepsi-Colu. Vzhledem k sestavám obou týmů by měl být zápas vyrovnaný, tedy zajímavý. Jdeme tedy na to.

 

Sraz před před Intersparem. 

 

16:30

Vojta vede o dva pěšce, soupeř ale získal náskok ve vývinu. Uvidíme, zda Vojta ustojí blížící se tlak soupeře. Matěj a soupeřka v sicilské rošovali na opačné strany. Matěj se pustil bílými pěšci do útoku na soupeřčina krále. Jirka stojí v materiálově vyrovnaném postavení aktivně. Ostatní stojí vyrovnaně.

 

17:00

Vojta vrátil jednoho pěšce, aby snížil náskok soupeře ve vývinu, a asi bude muset odevzdat zpět i druhého pěšce. Je to zajímavá partie. Jirka si s aktivním postavením nevěděl rady a pár zbytečnými tahy dal soupeři šanci aktivitu vyrovnat. Sice se mi stále více líbí Jirkovo postavení než soupeře, ale mám obavu, že partie bude směřovat do remízy. Nikdo z našich hráčů nechvátá, všichni hrají za tým pomalu a zodpovědně.

Matěj dlouho s rozmyslem vymýšlí, jak prorazit soupeřčinu obranu. Postavení Matěje se mi líbí. Michal přišel o pěšce a má rozbořenou pěšcovou strukturu na dámském křídle. Na druhou stranu je aktivní, ale jeho tlak se mi zdá, že zatím ztrátu pěšce nekompenzuje.

 

Zápas je v plném proudu. 

 

17:15

Matěj proměnil svůj tlak v zisk figury a je stále v útoku. Vypadá to slibně. Tomáš zahrál v 17. tahu agresivní Vxd4 a získal pěšce i útok. I zde to vypadá slibně. Jirka vede o pěšce, on i soupeř mají po jednom dvojpěšci. Ale i zde to vypadá nadějně. Vojta se náskoku pěšce vzdát nechce a bojuje.

Michal stále o pěšce prohrává, ale je lehce aktivnější. Na prvních třech deskách je situace stále vyrovnaná.

 

Na prvních třech šachovnicích se hrálo nejdéle.

 

17:25

Jirka dlouho přemýšlel ve 38. tahu co zahrát až zahrál Vxd5, čímž dal soupeři na výběr. Buď Jirka získá pěšce, nebo dojde k velké výměně, po které bude stát Jirka vyhraně.

 

17:35

Jirkův soupeř si vybral výměnu a o tah později v prohrané pozici vzdává. Jirka Míka tak zajišťuje první bod. Vedeme 1:0.

 

Jirka Míka je stále spolehlivý a v jeho šlépějích kráčí i jeho bratr Tomáš.

 

17:40

Láďa a Pavel stojí vyrovnaně. Pan Havlíček stojí sice materiálově vyrovnaně, ale pozičně stojí soupeř lépe. Panu Havlíčkovi se nepodařilo zapojit všechny figurky. (Po MČ v Harrachově jsem měl poněkud „předrakováno“, tak jsem nechtěl hrát draka a zkusil něco jiného. Podařilo se mi rychle prosadit „d5“, čímž by měl černý vyrovnat proti Marócziho struktuře hru. Poněkud jsem podcenil to, že s prosazením d7-d5 dojde k hromadné výměně mých vyvinutých figur a zbydou mi nevyvinutý střelec a věž, kdežto Filipovy figury, zejména střelci měly lepší souhru. Navíc jsem měl problém se slabostí pole „f7“ a slabou 8.řadou. Vůbec se mi to nelíbilo. JH).

Michal stále prohrává o pěšce a má rozbouranou strukturu pěšců, ale k tomu si navíc otevřel diagonálu na svého krále. Vojta po odevzdání obou pěšců stojí materiálově vyrovnaně a zuby nehty se snaží odolat soupeřově aktivní hře. Zdálo se mi, že měl Tomáš někde kolem 20. tahu možnost soupeřovi při výměnách rozbít strukturu pěšců před králem. Tomáš mi po partii říkal, že o tom uvažoval, ale že to nevycházelo. Tak se na to ještě může doma podívat. Každopádně Tomáš stále vede o zdravého pěšce v koncovce, kde mají oba ještě dámu a věž. Matěj nemilosrdně drancuje soupeřčiny figurky. Ta utíká králem, ale přitom ztrácí další a další materiál.

 

Začátek mé partie s Filipem.

 

18:00

Láďa je v Sicilce s rošádami na opačné strany pod tlakem. Brání svého krále, k útoku se zatím vůbec nedostal. Pavel stojí v zajímavé zavřené pozici, kdy si ještě moc materiálu se soupeřem nevzali. Pan Havlíček vyměnil svého bránícího střelce za soupeřova jen za cenu zdvojení pěšce. Nicméně ve 21. tahu má pomocí Db6 šanci na vylepšení svého postavení. (Abych dosáhl vyrovnání v partii, musel jsem eliminovat soupeřovy střelce. Nebezpečného bělopolného jsem musel vyměnit za cenu vzniku dvojpěšce, ale protože jsem dokázal vyměnit i dámy, přešla partie do remízové věžovky. JH).

Vojtovi se podařilo vyměnit jeden pár věží. Soupeř stále stojí aktivněji, ale figurek ubývá. Oběma již zbývá jen dáma, věž a střelec. U Michala zatím žádná změna. Tomáš je v koncovce s věží a 6+1 pěšcem proti věži a 3+3 pěšcům. To bude těžké. Ale Tomáš hraje jako všichni pomalu a soustředěně. Matěj Kaňka vyhrává. Vedeme 2:0.

 

Matěj přidal druhý bod v zápase.

 

18:25

Láďa je dnes neposedný. Na začátku partie pořád chodil okukovat ostatní šachovnice. S postupem času se to trochu lepší, ale dostane za uši a příště si musí více hledět svojí šachovnice. Láďa se nesměle pokouší o protihru proti králi soupeře. Pavel si se soupeřem (Matyášem Zemanem) zatím figurky moc nevyměňují. Stojí vyrovnaně. Pan Havlíček se snaží držet pozici věž + 2+1+1 pěšci proti věži + 3+1 pěšcům. Bude to mít těžké. (Zde už jsem se o osud partie nebál, čekal jsem jen na uklouznutí soupeře. Bylo tam několik pozic, kde kdyby Filip opakoval tahy, musel bych se spokojit s remízou. JH).

Tomáš je v koncovce, kde sice vede o pěšce, ale bude těžké náskok přetavit ve výhru. Tomáš jde do útoku e4 napadne věž stojící na d3. Soupeř umisťuje svou věž na Vd5, kde je obklopena Tomášovými pěšci. To ale neměl dělat, ta věž tam bezprostředně ničím nehrozí a soupeř tím přišel o možnost pokrýt pěšce na b4 po útoku Vb8. Tomáš chtěl rychle zahrát Vb8, protože to viděl. Ale udržel se, ještě jednou vše zkontroloval a pak zahrál Vb8. Vypadá to nadějně.

 

Michal tentokrát narazil na zdatnějšího soupeře.

 

18:45

Láďovo Sh6 se mi zdá riskantní. Za úvahu stálo Df5 s tempem a případně teprve pak Sh6. Tím by pokryl po h5 tah g4. Panu Havlíčkovi se podařilo vyhnat věž z b sloupce. Vypadá to na výměnu 2 pěšců a úprk obou stran pěšcem do dámy. (Filip chce vyhrát, a proto volí variantu s volným pěšcem na každé straně. Na tom, že při přesné hře je to remíza, se nic nemění. JH).

Vojta vyměnil dámy a je v materiálově vyrovnané koncovce V+S+pěšci. Ale soupeř stále stojí aktivněji. Vojta celou partii dokazuje, že je velký bojovník, co se jen tak nevzdává. Michal Vokurka posledních několik tahů hrál v horší pozici se zbývajícím časem kolem 1 minuty. Až soupeřově tlaku neodolal a vzdal.

Současně ale vzdává i soupeř Tomáše Sýkory. Vedeme 3:1. Dnes se mi líbilo, jak hrál Tomáš pomalu a soustředěně. Jen tak dál.

 

Dnes se soustředění Tomášovi vyplatilo.

 

19:00

Vojta Sýkora udělal chybu a vzápětí vzdal. Škoda, bojoval moc hezky, což je u něj zvykem. Vedeme 3:2.

 

Vojta, další základní kámen naší nedávné sestavy, který se nás stále drží. 

 

19:25

Láďa je pod velkým tlakem. Zbývá mu podobně jako soupeři cca 10 min. Pavel Štěch prohrává o pěšce, ale jeho soupeř už je v časové tísni (1:45 min) a to mají za sebou teprve 20 tahů. Láďa a Matyáš Zeman se pohybují na hraně pádu praporku. Matyáš několikrát zahrál, když mu zbývaly pouhé 2 vteřiny. Matyáše daná situace rozhodila, až nakonec prohrává na čas. Vedeme 4:2.

 

Pavel je po vítězství v Harrachovském Openu v pohodě.

 

19:35

Láďa v tísni obětuje střelce za protihru a jistou možnost získat za něj figuru zpět. Situace nebyla tak jednoduchá, jak to vypadalo na první pohled. Láďa situaci počítal dost daleko, ale úplně ji nedopočítal. Martin držel Láďu věží na poslední řadě a měl pěšce na sedmé řadě. Toho Láďa kryl, tím měl figury svázané a Martin Novák vyrazil nezadržitelně vpřed až donutil Láďu Nagye kapitulovat.

Vedeme 4:3.

 

Úřadující mistr Čech Ládík musel tentokrát sklonit krále před zkušenějším soupeřem.

 

20:00

Hraje se poslední partie. Nám stačí remíza. V remízové koncovce věže a dvou pěšců na obou stranách musí Filip Steinbauer čekat na případnou chybu pana Havlíčka a nehrát na remízu. Pan Havlíček váží každý tah opravdu pečlivě. Vypadá to nadějně. (Stejně jsem zahrál dva neuvážené tahy, které nebyly dobré, a vedly k „tupé“ remíze, Filip ale „tlačil na pilu“. JH).

 

Všude dohráno, blíží se 21 hodina a hraje se poslední partie.

 

Cca 21:00

Filip se dopustil v remízové koncovce chyby a pan Havlíček ji potrestal. (Filip musel vyhrát a tak šel do risku, ale skončilo to jeho odříznutým králem na kraji šachovnice a ve chvíli, kdy mi chyběli asi tři tahy k dokončení postavení „mostu“ překročil čas. Sehrál ale dobrou partii. JH).

Překvapivý, ale spravedlivý výsledek ŠO Hraničář Horní Stropnice – QCC České Budějovice D 3:5.

 

Loučíme se se zástupci domácích a vyrážíme domů. Protože jsme byli varování na zvýšené riziko srážky se zvěří, tak jedeme domů pomalu. (Avšak kousek za Strážkovicemi na nás čeká překvapení. Na silnici v protisměru stojí dvě auta a blikají. Když jsem zostřil zrak, tak jsem mezi nimi uviděl vrak auta, který ležel zčásti na boku a zčásti na střeše. Zastavili jsme po straně, aby do nás nikdo nenarazil, přikázali hochům, ať zůstanou v autě a vydali se k nehodě.

Auto to v plné rychlosti napálilo do stromu za příkopem u silnice a ten je hodil tak 5 metrů zpátky na silnici. Předek byl totálně zdemolovaný, z auta se ještě kouřilo. Když jsme dorazili k místu, vytahovali zrovna druhého hocha z auta. Pomohli jsme vytáhnout třetího, čtvrtého, ale problém nastal s tím pátým. Hoši měli upito, tak jsme je dali stranou, protože měli tendenci se tam motat a byli také dost od krve. K pátému jsme se nemohli dostat, byl skřípnutý volantem a záchrannými pásy. Zdemolovaný předek mu také zaklínil nohy. Visel bezvládně hlavou dolů a chvilkami chrčel. To nás hodně zneklidňovalo.

Pan Nagy doběhl pro nůž, odstranili jsme rozbitá skla (oba jsme se pořezali), pan Nagy přeřízl bezpečnostní pásy a asi po 15 minutách za pomoci dalších lidí konečně vytáhli hocha z auta. Protože byla tma, tak jednu rozumnou paní napadlo zajet autem tak, aby svítilo na vrak, protože s baterkou se toho moc nevidělo. Když jsme posledního hocha vytáhli z auta, přijela první záchranka, která se mu začala hned věnovat.

Vzápětí přijely další dvě a dvě auta hasičů, naštěstí už nebylo nikoho třeba vyprošťovat. Snad to hochům dopadlo dobře, ten jeden na tom byl evidentně špatně. Domů jsme nakonec dorazili až po 22 hodině. Když jsem si doma ošetřoval ruku, tak jsem zjistil, že mám krev i na obličeji – asi od toho, když jsem koukal do auta, jak posledního hocha vytáhnout. JH).

 


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK