První kolo našeho nejmladšího týmu v divizi dospělých

Dne 18.10.2014 v 1. kole západní části 3. divize hostovalo družstvo QCC I na Slávii PF. Při porovnání soupisek družstev se zdálo, že jakýkoliv jiný výsledek než 5:0 pro domácí bude považován za úspěch. Náš tým I označujeme jako tým nadějí
a jeho úkolem je především sbírat zkušenosti. Kromě zkušenějšího Michala jsou v něm naši nejmladší talenti

 

 

My jsme se ukázněně sešli v základní sestavě - Michal Vokurka, Honzík Bauer, Sebík Placer, Martinka Šťastná a Manvel Asatryan, takže připravený náhradník Jarda Studenovský zůstal jako divák. Domácí měli trochu problémy se sestavou, přesto rozdíl v Elo bodech kromě poslední šachovnice byl výrazně v jejich prospěch.

V zahájení Michal na 1. šachovnici s Milanem Durchanem začal pasivně a dovolil, aby soupeř získal prostor. Honzík se neohroženě pustil do Vojtěcha Kršky a rozehrál partii dobře. Sebík začal černými s bývalým hráčem QCC Ondřejem Hlaváčkem opatrně, ale pak začal dobře stavět figurky a přestože měl méně prostoru, nestál špatně. Martinka měla s rovněž bývalým hráčem QCC Mílou Duškem v zahájení problémy, ztratila pěšce a od začátku tahala za kratší konec. Manvel černými s Jakubem Duškem také nezačal nejlépe, rovněž rychle ztratil pěšce, ale soupeř nepostupoval přesně a Manvel i přes jistá zaváhání začal vyrovnávat hru.

Po cca 1,5 hodině hry Honzík ve chvályhodné snaze útočit ale bez náležité přípravy předčasně otevřel střed, zbytečně přišel o pěšce a zkušený hráč domácích po redukci materiálu neměl problémy dovést partii do vítězného konce - z našeho pohledu 0-1.

Honzík se snažil, ale tentokrát to nestačilo.

Krátce nato Manvel dokázal hrou lehkých figur získat iniciativu, v zápletkách soupeř chyboval, Manvel získal materiál a soupeř vzdal - 1-1!

V té době Michal pomalu vyrovnal hru, po rozdílných rošádách se partie začala přiostřovat a po výměnách lehkých figur začala partie vypadat pro Michala nadějně. Martinka bojovala s pěšcem méně, když do koncovky šla se střelcem a věží proti jezdci s věží. Sebík po výměnách dam a lehkých figur přešel do věžové koncovky, kde jeho věže stály aktivněji, a rýsoval zisk pěšce.

Po téměř dvou hodinách hry to vypadalo velice slibně, dlouho to však nevydrželo. Martince se nedařilo dostat do souhry střelce s věží, naopak Mílovo věž s jezdcem si rozuměli, a když Martinka ve složité pozici přehlédla jednotahový mat, byl konec - 1-2.

Martinka si nevedla špatně, ale opět doplatila na taktiku.

V obou zbývajících partiích to ale vypadalo výborně - Michal umístil jezdce v soupeřově táboře, kde nemohl být napaden ani pěšcem, ani střelcem, kterého měl soupeř. Na šachovnici byly dále všechny těžké figury. Sebík měl jednu věž na druhé řadě, a kdyby přesunul na druhou řadu i druhou věž, zle by soupeře tísnil, časem získal soupeřova pěšce a tím vytvořil sobě vzdáleného volného pěšce. Sebík ale nebyl dost trpělivý, z nedostatku zkušeností sebral pěšce hned, ale tím dovolil soupeři vysmeknout se ze sevření a naopak přejít do protiútoku na Sebíkova krále. Toto zaváhání dokázal soupeř dokonale využít - 1-3. Škoda, minimálně půlku si Sebík za hezký výkon zasloužil.

Sebík sahal po velice zajímavavém výsledku, ale ta neptrpělivost ...

Krátce nato v pěkné pozici skočil Michal soupeři na špek - nic zlého netuše vzal jezdcem „otráveného“ pěšce, a když mu soupeř jezdce sebral věží zjistil, že dámou nemůže věž dobrat pro odchyt dámy. Po dlouhém přemýšlení, jestli lze v partii bez figury při rozhodnutém stavu pokračovat, došel k názoru, že lze sobotní odpoledne strávit i jiným způsobem, zastavil hodiny a podal soupeři ruku: VSK Slávia PF JU České Budějovice – QCC České Budějovice I 4:1.

 

Závěr: Myslím, že naše mladé družstvo ostudu neudělalo, dokonce to v jednu chvíli vypadalo na senzaci. Jak bylo uvedeno v úvodu, se ziskem se moc nepočítalo, proto může být s výsledkem spokojenost.

 


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK