Na vítězné vlně

Po druhé divizi se rozběhly i soutěže družstev ve třetí divizi dospělých. Zde startují tři naše týmy. Na rozdíl od druhé divize, kde se hraje na osmi šachovnicích, tak ve třetí divizi se hraje na pěti šachovnicích. V sobotu 18.října nastoupila ke svým prvním zápasům všechna tři naše družstva. Dva týmy startovaly v domácím prostředí a vedly si velice dobře, neboť hned na úvod soutěže zvítězily

 

 

Ve skupině Východ startuje náš tým G vedený Pavlem Dvořákem. Jeho soupeřem byl D tým DDM Písku. V zápase se zadařilo Petrovi Šťastnému, který přehrál méně zkušeného soupeře.

Petr připsal první rychlý bod.

Důležitou remízu získal s dobrým soupeřem na 1.šachovnici Pavel Dvořák, když se svým soupeřem převedli partii do koncovky s věžemi a nestejnými střelci.

Vedoucí našeho G týmu Pavel Dvořák.

Výborně zahrál Jonáš Havelka, který obětí pěšce a nekompromisním průlomem ve středu šachovnice dotlačil svého pěšce až do dámy.

Jonáš předvedl moc pěkný výkon. 

Partie se také vydařila Míše Lorencové, která získala figuru, otevřela sloupce na soupeřova krále, získala další materiál a vyhrála.

Míše se partie také velice povedla.

Jako poslední dohrával Vašík Bauer, který hrál vyrovnanou partii, chvílemi to vypadalo velice slibně, chvílemi spíše naopak. Bojovností a vynalézavou hrou udržel Vašík remízu.

Jako poslední dohrával bojovník Vašík.

 Nakonec přesvědčivá výhra QCC České Budějovice G – DDM Písek D 4:1.

Tým G při zápasu.

Ve skupině Západ se konalo jedno z derby, nastoupili jsme proti našemu týmu E. Zápas  byl zpočátku vyrovnaný, opticky stál velice pěkně Adam, zato hůře Matěj, ostatní partie byly vyrovnané.

Tým H při zápasu.

Pak Matěj Kaňka převedl hru do věžové koncovky a začal hrát aktivně jak věží, tak králem. Jeho soupeř nakonec chyboval a přešel výměnou věží do prohrané pěšcové koncovky, kde si už Matěj věděl rady. Vedeme 1:0.

Matěj sehrál vežovou koncovku velice hezky.

Bohužel v náš neprospěch se otočila partie Adama Pavlíčka. Adam spáchal začátečnickou strategickou chybu. Rozhodl se útočit, když neměl zabezpečeného krále a ještě se nechal přitom připravit o centrálního pěšce. Partie pak neměla dlouhého trvání, stav 1:1.

Adam dobře rozehranou partii naopak dost pokazil.

Ostatní partie zatím toho moc nenaznačují. Pavel má díky pěšci na „e5“ a jezdci na „d6“ prostorovou převahu. Ovládá i volný sloupec „f“, ovšem musí si hlídat pěšce „e5“, který není chráněn dalším pěšcem a to svazuje jeho aktivity. Ládík se také snaží získat převahu v centru a daří se mu to, ovšem stále to není nic významného. Hodně zavřenou pozici má Honzík, trochu neví co s tím a stojí ho to hodně času. Ládík Nagy nakonec převádí partii do koncovky stejnobarevných střelců, které následně také mění a přechází do pěšcové koncovky o stejném materiálu. Využívá ale své prostorové převahy v centru a díky tomu lepšího postavení svého krále k získání rozhodující převahy. Vedeme 2:1.

Ládík si počínal jako zkušený matador.

Zápas vrcholí. Pavel má lepší pozici, iniciativa je na jeho straně, avšak nesmí přepnout strunu. Lepší pozici má i Honzík Kolář. Podařilo se mu otevřít sloupec „a“ a přes něj může vniknout do soupeřova postavení. Má ale cca 3 minuty na 18 tahů, což je při tempu bez inkrementu a Honzíkově nezkušenosti veliký problém. Honzík dle mého pokynu nabízí remízu, ale soupeř nepřijímá. Honzík musí bleskově odpovídat na soupeřovy tahy, jde správně do výměn, aby zjednodušil a zpřehlednil hru. Ale čas nemilosrdně utíká. Honzíkův soupeř má k dispozici půl hodiny, ale nechává se strhnout a začíná také „blicat“. Musí ale zapisovat a to nestíhá. Nakonec to vzdává a ve chvíli, kdy Honzíkovi chybí do časové kontroly udělat 4 tahy a má na ně 6 vteřin, nabízí mu remízu. Honzík okamžitě přijímá a půl bodu je zachráněno, moc nevěřím, že by to byl Honzík schopen „utahat“. Za svoji hru si ale minimálně remízu zasloužil, ovšem musí se ještě naučit hospodařit s časem. Vedeme 2½:1½.

Honzík si partii hodně zkomplikoval. Čas byl vyloženě jeho nepřítelem.

Poslední hraje Pavel Štěch a ví, že nám k vítězství stačí remíza. Z pozice síly nabízí remízu, ale jeho soupeř ji v této situaci nesmí přijmout. Zkouší něco vymyslet a skutečně se mu daří Pavla nachytat. Jenže na rozdíl od Pavla to soupeř nevidí a pak už Pavel donucuje soupeře opakováním tahů k remíze.

Pavel udržel silného soupeře pod tlakem a bezpečil výhru týmu.

V docela napínavém zápase nakonec: QCC České Budějovice H – QCC České Budějovice E 3:2. Pěkné vykročení do nové sezony.

Celkový pohleh do hracího sálu.

 


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK