Nečekaně úspěšná premiéra

V sobotu 11.10.2014 jsme si odbyli premiéru ve 2.divizi dospělých, tedy v nejtěžší soutěži, ve které kdy naše mládežnická družstva hrála. V klubovém derby jsme se střetli s týmem QCC C, který proti nám nastoupil v silné sestavě. Zkušenému soupeři jsme nečekaně vzdorovali a dokonce to byl nakonec nás soupeř, který bojoval o remízu v zápase. My jsme takto hned v prvním utkání získali první cenný zápasový bod

 

 

Protože jsem také hrál, vychází můj komentář z poznámek pana Nagye, který sledoval průběh zápasu. A to také proto, že jsem již v 7.tahu zahrál poněkud bezstarostně, načež jsem se dostal do prekérní situace. Bylo zřejmé, že přijdu o pěšce „b2“ a zároveň to vypadalo velice špatně i s pěšcem na „e4“. Svým žákům jsem tedy názorně předvedl, jak se šachy hrát nemají. Trvalo mi půl hodiny, než jsem vymyslel takové pokračování, aby mělo smysl partii dále hrát. Obětoval jsem pěšce „b2“ a kvůli udržení klíčového pěšce „e4“ a tím i pozice v centru jsem se vzdal rošády. Protože jsem měl hodně práce sám se sebou, neměl jsem na to kdy sledovat partie okolo.

K zápasu je již vše připraveno. Navíc Pavel Dvořák obdaroval každého jablečným moštem.

 

Nejprve je zapotřebí vyplnit partiáře.

 

Coby rozhodčí zahajuji utkání.

 

Zápas v plném proudu.

Proto velice příjemně překvapila první výhra, když Jonáš Havelka 10:42 vyhrál nad Blankou Novákovou. Výhra byla o to cennější, protože Blanka je velice solidní šachistka. Blanka zahrála útočné f2-f4, ovšem tím umožnila Jonášovi svázat jejího jezdce s králem, který stál na „g1“. Tuto vazbu nešlo rozumně pokrýt, takže Blanka přišla o jezdce a partie s odkrytým králem rychle skončila.

Jonáš zastavuje hodiny po vyhrané partii.

 

Jonášova soupeřka Blanka Nováková.

Dle monitoringu pana Nagye v 10:55 stáli všichni vyrovnaně, pouze já a Matyáš jsme prohrávali o pěšce. V 11:15 začíná Eda Nejdl tlačit Ládíka do defenzívy. Problémy má i Pavel, protože jeho soupeř Pavel Dvořák vyměnil dámy a získal dvojici střelců, přičemž Pavel má špatnou koordinaci bojových sil. Střelce a věž na dámském křídle má nevyvinuty a najít cestu k aktivní hře není jednoduché. Michal stojí vyrovnaně, i když opticky má trochu méně prostoru. Já jsem se rozhodl, že budu hrát na útok a využití dvojice střelců. Díky tomu, že můj soupeř Pepa Novák musel několikrát táhnout dámou, se mi zatím podařilo postavit figurky na taková místa, jak jsem potřeboval. To, že jsem prohrával o pěšce, již přestávalo být zajímavé. Také Matyáš zkouší hrát aktivně na dámském křídle a vypadá to, že bude mít za ztrátu pěšce kompenzaci. Matěj stojí vyrovnaně a Adam také, ale jeho soupeř Vašek Průša má možnost prolomit jeho obranu využitím vazby na dámu (Sa6) a získat tak pěšce na "b7", což se ale asi naštěstí nestalo.

11:40 mohl Matěj vylepšit svoji pozici ve 20.tahu (Va4), ale neviděl to. Vašek Průša pronikl svým střelcem do Adamova tábora a Ládík je pod sílícím tlakem.

Ládík na 1.šachovnici má nejtěžší chlebíček. Uhraje s Edou remízu jako v létě v Openu?

 

Eda byl tentokráte nesmlouvavý a šel nekompromisně za výhrou.

11:50 Eda Nejdl zdvojuje věže a Ládíkovi se začíná těžko dýchat. Pavel se stále snaží řešit svoji situaci, ale nemůže najít opěrný bod pro svého jezdce, který skomírá na kraji šachovnice. Mně se má pozice začíná zamlouvat, Pepa odvážně rochuje nakrátko a svojí dámou ustoupil hluboko do obrany. Moje armáda (pěšci e4, f4, g5, h4 a věže g1, h1, dáma na f3 a střelci na d3 a e3) je připravena k boji. Nesmím ale dopustit otevření sloupce „f“, protože mám na „f2“ i svého krále. Michal nikam nepospíchá a stojí stále vyrovnaně. Matyáš získal díky aktivní hře pěšce zpět, pak se ale zalekl hromadné výměny a stáhl se zpět, čímž zase umožnil získat iniciativu svému soupeři.

Pavel na 2.šachovnici.

 

Pavlův soupeř, také Pavel.

12:00 a Adam stále drží vyrovnanou pozici. Matěj přichází o kvalitu a pěšce a jeho snaha o aktivní hru králem v koncovce již nebude nic platná. Ládík se brání jak to jde, ale také to vypadá černě. Já vypadám stále lépe, Pepa se významně oslabil tahem f7-f5, takže měním plán, přesouvám těžké figury na vzniklý volný sloupec „e“ a střeleckou baterii na dámské křídlo (diagonály a1-h8 a a2-g8).

Pohled na 5. až 8. šachovnici utkání

 

Pohled na 6. až 8. šachovnici tentokrát od 8. šachovnice.

12:20 Ládík nevýhodnou výměnou ztrácí materiál. Oba soupeři mají 7 pěšců, ale Ládík dvě věže a Eda jednu věž a dvojici střelců. Ládík chce otevřít sloupce na soupeřova krále, aby získal protihru, ale Eda to nepřipouští. Matyášův soupeř Pavel Hess získává díky aktivitě materiál a Matyáš Hosnedl je nucen rezignovat. Je tedy srovnáno 1:1.

Matyáš na 4. šachovnici na svého silného soupeře nestačil.

 

Matyášův soupeř Pavel Hess, mimochodem houslový virtuós.

V 12:25 vzdává Milanovi Boukalovi i Matěj Kaňka, takže prohráváme 1:2. Adam má vyhranou pozici, může obětovat věž a postavit si dámu, avšak nevidí to. Přesto Adam Pavlíček v 12:55 vyhrává a srovnává stav utkání na 2:2.

Na zadních šachovnicích skončily partie nejdříve.

 

Adam na 8. šachovnici přidal náš druhý bod.

 

Adamův soupeř Vašek Průša.

V 13:00 vzdává svoji partii Ládík Nagy. Posledních 10 tahů hrál na 1:30 minuty a nemohl zabránit postupu pěšce do dámy. Dvojice střelců byla daleko silnější než věž. Eda Nejdl byl tentokrát nad jeho síly. Prohráváme 2:3.

Pohled na 1. až 5. šachovnici.

 

1. až 5. šachovnice, tentokrát v pohledu od 5. šachovnice.

13:25 po nepřesnostech na obou stranách vyhrávám i já, takže je opět srovnáno na 3:3. Málem se potvrdilo, že nejtěžší je vyhrát vyhranou partii.

Začátek partie, to jsem stál ještě v pořádku.

 

Zde již sleduji poněkud neradostnou pozici.

 

Můj soupeř Pepa Novák, se kterým se známe řadu let.

13:45 vybuchuje bomba. Michal Vokurka se chopil iniciativy, zdvojuje těžké figury a proniká na 7.řadu. Jeho soupeř Pavel Kouba je pod tlakem časové tísně i obtížné pozice. Dopouští se chyby a Michal získává dámu. Je rozhodnuto, vedeme 4:3 a najednou je to favorizovaný soupeř, který musí bojovat alespoň o remízu.

Michal se zasloužil o veledůležitý bod.

 

Michalův soupeř Pavel Kouba.

Poslední, jak už často bývá zvykem, dohrává Pavel Štěch. Má špatný čas, hraje už jen na půlminutě a velice špatnou souhru figur. Zato figury jeho soupeře Pavla Dvořáka stojí velice dobře, aktivně spolupracují, dvojice střelců a aktivní věž zcela eliminovaly Pavlovy figury. Pavel sehrál celou partii bez zjevné hrubé chyby, bohužel již ze zahájení vyšel s horší pozicí a celou partii se s tím musel potýkat. Bohužel se to nepodařilo, půl bodu by mu za dřinu slušelo a nám by to přineslo senzační vítězství.

Rozhodující partie, bohužel to nedopadlo, i když Pavel příkladně bojoval.

I tak musím všechny hochy pochválit, být důstojným soupeřem v takovéto soutěži je velmi příjemný pocit. Na úvod QCC České Budějovice D – QCC České Budějovice C 4:4 opravdu potěšilo.


Nejbližší akce

5.Velká cena Jihočeského kraje 2023 (10. červen)

Hraje se v Českých Budějovicích. Opět budeme přihlašovat všechny naše svěřence najednou. Přihlášky nám za [...]

podrobnosti

Šachový festival České Budějovice (01. červenec - 09. červenec)

Tradiční mezinárodní turnaje v praktickém šachu. Hraje se v Clarion Congress Hotelu****.

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK